Preppers – Urban Survival – Get Home Bag
Nasze bezpieczeństwo budujemy w oparciu o domy i mieszkania gromadząc zapasy pozwalające przetrwać brak energii elektrycznej, bieżącej wody, ogrzewania, czy nagłe wydarzenie o charakterze pogodowym. W idealnym scenariuszu wracamy do domu, ryglujemy zamki, opuszczamy rolety w oknach i w spokoju ostrzymy widły na hordy nieumarłych. Nagłe zdarzenia mają to do siebie, że występują szybko i bez ostrzeżenia, dlatego z reguły nie jesteśmy na nie przygotowani. Możemy zminimalizować pierwszy wstrząs przygotowując Get Home Bag – zestaw ratunkowy zwiększający szanse na szybkie i bezpieczne dotarcie do schronienia.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019
Jako osoba z natury pragmatyczna zgromadziłeś zapas wody pitnej, lekarstw, artykułów higienicznych, długoterminowej żywności, zapasowych źródeł światła i energii, w ilości zabezpieczającej potrzeby rodziny na przetrwanie pierwszych siedmiu dni po nagłym zdarzeniu kryzysowym. Każdy z domowników posiada plecak ucieczkowy Bug-Out Bag na wypadek ewakuacji, wiedzę, jak reagować w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, zna drogę do alternatywnego schronienia. Zanim będziesz mógł wykorzystać zgromadzone zapasy musisz do nich dotrzeć.
W swoich planach bagatelizujemy powrót do domu jako coś oczywistego. Nie zdajemy sobie sprawy, że walka o przetrwanie zaczynie się w najmniej oczekiwanym miejscu i momencie. Na nic wyrzeczenia poniesione na budowę schronu przeciwatomowego, jeśli nie zdołasz szybko i w jednym kawałku do niego dotrzeć. Co możesz zrobić?
Zbuduj zestaw Get Home Bag!
To podstawowe narzędzie przetrwania obok EDC – Every Day Carry (Gear) i plecaka ucieczkowego Bug-Out Bag, którego jest mniejszym i lżejszym odpowiednikiem. Jest to zestaw ratunkowy obliczony na przetrwanie pierwszego krytycznego momentu po katastrofie wywołanej przez człowieka lub naturę, wydostanie się z zagrożonej strefy i bezpieczną drogę powrotną do Bug-Out Location, zwłaszcza, kiedy nie ma możliwości skorzystania z pojazdu, transportu miejskiego, trzeba gonić pieszo lub przenocować po drodze.
Dlaczego powinienem mieć zestaw GHB?
Wszelkiej maści kataklizmy najczęściej następują bez zapowiedzi, dlatego to co mamy przy sobie lub w zasięgu ręki będzie decydować o przetrwaniu. Większość dnia spędzamy w pracy lub gdzieś w drodze. Pierwsze oznaki kataklizmu niczym cegła z liścikiem wpadną zza okna. Dźwięki syren, nerwowe zachowanie ludzi, nagły brak prądu, niemożność dodzwonienia się do bliskiej osoby. W taki sposób odkryjesz jak łatwo ustabilizowany pomysł na życie trafia szlag, a wymarzony urlop w Bułgarii musisz odwołać. Wyobraź sobie, że pracujesz na dwudziestym piętrze biurowca w centrum miasta kiedy dochodzi do katastrofy. W budynku setki osób, jak zamierzasz wydostać się na ulicę, jak zamierzasz wrócić do domu? Wyrazistym przykładem były ataki na wieże World Trade Center. Pamiętasz z telewizji obrazy po zawaleniu wież? Dziesiątki zszokowanych i pokrytych pyłem ludzi proszących o wodę. Większość nie była na to przygotowana, prawie nikt nie posiadał najprostszych masek anty smogowych. Awaria zasilania w USA i Kanadzie w 2003 i całkowity chaos komunikacyjny w największych metropoliach. Katastrofa elektrowni atomowej w Fukushimie i nagła ewakuacja tysięcy mieszkańców, natychmiast, w tym co każdy miał na i przy sobie. Przykładów nie trzeba długo szukać.
Black-Out (recenzja książki), atak terrorystyczny (współczesne zagrożenia), powódź, wichura (kataklizm pogodowy), trzęsienie ziemi, chaos po katastrofie (Without Rule Of Law). Lista wydarzeń mogących utrudnić powrót do domu jest długa i nie ma nic wspólnego z spontaniczną apokalipsą zombie. We wszystkich okolicznościach będziesz potrzebował wyposażenia i narzędzi, które ułatwią wydostanie się na otwartą przestrzeń i dalszą drogę powrotną.
Torba czy plecak?
Twój GHB nie może być zbyt duży bo stanie się uciążliwy. Zbyt mały ograniczy ilość wyposażenia. Lekki, wytrzymały, odporny na zużycie, z wygodnym systemem przenoszenia i mocnymi suwakami. Z dużą ilością kieszeni i przegródek ułatwiających intuicyjne rozmieszczenie wyposażenia. Pamiętaj, że w sytuacji awaryjnej każde odstępstwo od normy jak barwa lub kamuflaż mogą sprowokować osoby postronne lub służby mundurowe wysłane do miasta dla opanowania sytuacji po wybuchu pandemii lub ataku terrorystycznym. GHB powinien znajdować się w podręcznej torbie lub plecaku używanym na co dzień, zawsze pod ręką, zawsze w zasięgu wzroku.
Polecam lekką torbę Helikon® Urban Courier Bag Medium® (recenzja tutaj)
Największą zaletą plecaka jest swoboda ruchu. Optymalny wybór to plecak turystyczny lub typowo miejski, grunt by wyglądał jak każdy inny. Zapomnij o paskach MOLLE i naszywkach morale patch. Nie chcesz by osoby w podobnej sytuacji myślały, że posiadasz rzeczy, których mogą potrzebować. Plecaki ułatwiają poruszanie się, bieg, wspinaczkę, pokonywanie przeszkód, podkradanie się. Oferują sporą przestrzeń, praktyczne rozwiązania i komfortowy system przenoszenia. Jeśli powrót do domu pieszo może zająć więcej jak 12 h plecak jest optymalnym wyborem.
Torba kurierska w miejskim krajobrazie jest czymś powszechnym, dzięki temu w sytuacji awaryjnej łatwiej zniknąć w tłumie. Z reguły oferuje mniejszą przestrzeń, gorszy rozkład masy i skromne rozwiązania do przechowywania. Wadą jest obciążenie ramienia przy dłuższym marszu i ograniczona manewrowość. Bieg z torbą na ramieniu nie należy do komfortowych chyba że posiada dodatkowy pas biodrowy jak Helikon® Urban Courier Bag®. Im dłuższy dystans tym większe zmęczenie. Torba kurierska nadaje się na krótsze trasy do 12 h.
O czym należy pamiętać?
W Hollywood główny bohater nagminnie rezygnuje z dłuższej drogi wybierając krótszą ale niebezpieczną, z emocjonującym spotkaniem w najciemniejszym punkcie. Przewidywalne, prawda? Ty tak nie postępuj. Twoja przewaga ma wynikać z przygotowania i planowania.
Wpływ na zawartość GHB ma odległość do pokonania, ilość i rodzaj przeszkód, ogólna charakterystyka otoczenia i kondycja. Przeciętny człowiek dystans 10 km przejdzie w około 2 h. Decyduje o tym wiele czynników począwszy od wspomnianej sprawności, skomplikowania terenu, pogody i… butów. W miejskim obuwiu, marynarce i torbą kurierską na ramieniu dystans 3 km raźnym krokiem pokonuję w około 20 minut. Oszacowanie tych wartości pozwoli określić zapotrzebowanie na wodę i żywność. Kolejną sprawą jest analiza mapy, wybór tras oraz sposobów poruszania się pamiętając o improwizacji. Jak ominąć jedyny most, który teraz wygląda jak parking Volkswagena po aferze z dieslami? Skorzystać z tunelu pod rzeką, czy próbować dotrzeć do kolejnej przeprawy? Jak bezpiecznie przejść po gruzowisku, jak zabezpieczyć przed toksycznymi oparami z pożarów? Czy będę zmuszony stawić czoła zamieszkom? Czy muszę zabrać dziecko z szkoły? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań skrystalizują zarys Twojego zestawu Get Home Bag.
Podstawowy skład Get Home Bag
Przy doborze materiałów do GHB kierujmy się lekkim minimalizmem. Poniżej przedstawiam listę, którą łatwo rozbudujesz o własne dodatki determinowane stylem życia, otoczeniem i przyzwyczajeniami.
Woda to najważniejsza rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę. Minimum to 0,7 litra, optymalnie w metalowej butelce, która daje możliwość zagotowania. Filtr słomkowy Lifestraw® (recenzja tutaj) i tabletki do odkażania pozwolą korzystać z wody znalezionej po drodze.
Żywność Długotrwały marsz, stres, warunki atmosferyczne, przeszkody terenowe, to wszystko pozbawia energii, którą musisz uzupełniać. Lekkie przekąski i batoniki energetyczne – dwie/ trzy sztuki. Nie wymagają przygotowania do spożycia, można je jeść w trakcie podróży.
Apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowym elementem każdej wyprawy bez względu na okoliczności. Plastry, bandaże, gaziki, leki przeciwbólowe, na biegunkę i gorączkę, opaska uciskowa, nożyczki, zapasowe okulary korekcyjne, maska anty-smogowa, koc NRC, śpiwór lub płachta awaryjna, który posłuży do budowy prowizorycznego schronienia.
Kompas i mapa z zaznaczoną trasą i niebezpiecznymi miejscami, ewentualnie punktami do uzupełnienia zapasów. Opcjonalnie mapa topograficzna, która pozwoli zaplanować trasę z dala od uczęszczanych dróg. Pamiętaj, że internet i bateria w telefonie nie są wieczne.
Multitool to doskonałe wielofunkcyjne narzędzie pozwalające nie tylko zbudować proste schronienie ale wydostać z pułapek jak winda, czy klatka schodowa, otworzyć okno, skrzynkę, podważyć drzwi. Najlepiej wysokiej jakości by nie poległ na pierwszym lepszym czołgu lub siatce ogrodzeniowej. Wyposażony w podstawowe narzędzia jak mocne szczypce do przecinania, piłkę, solidny nóż i śrubokręt.
Krzesiwo, zapałki sztormowe i zapalniczka w razie potrzeby umożliwią rozpalanie ognia niemal w każdych warunkach. Krzesiwo jest odporne na wilgoć ale zapałki, zapalniczkę i ewentualnie rozpałkę przechowuj w szczelnym pojemniku lub torebce strunowej.
Latarka z kompletem zapasowych baterii i kilka świateł chemicznych popularnych lightstick’ów – Lumica Light® (recenzja tutaj). Baterie przechowuj w torebce strunowej lub szczelnym pojemniku. Nie zapomnij o power-banku z kablem usb.
Samoobrona. Nie każdy posiada pozwolenie na broń palną, zamiast tego można użyć innych przedmiotów jak duży nóż survivalowy, mini łom, multitool lub gaz obronny.
Kilka słów podsumowania
Get Home Bag może zostać wzbogacony o dziesiątki przedmiotów, których dodanie warto rozważyć po uprzednim skompletowaniu materiałów podstawowych. Wiele z nich można swobodnie nosić przy sobie jak folder, mini latarka, wykonana z paracordu bransoleta z krzesiwem i gwizdkiem, długopis kubotan, niewielki pojemnik przypięty do kluczy zawierający jeden lub dwa banknoty i wiele innych. Każde z nas ma indywidualne potrzeby, dlatego sposób dostosowania zależy wyłącznie od osobistych preferencji.
Wszyscy bez wyjątku myślimy jak najszybciej wrócić do domu i swoich bliskich, ta motywacja rośnie w sytuacji zagrożenia, dlatego powinieneś mieć torbę GHB. Posiadanie zestawu ratunkowego daje przewagę nad innymi, daje motywację i siłę niezbędną do przetrwania. Budując GHB nie możesz rozważać „jeśli” lecz „kiedy”. Takie podejście sprawi, że w chwili próby nie dołączysz do tłumu bezradnych i przestraszonych ludzi. Posiadanie nawet najlepszego wyposażenia nie zastąpi pracy nad sobą – ćwicz umiejętności survivalowe i buduj kondycję.
Nie wierzę w apokalipsę zombie, mitologiczny kres świata i biblijnej skali zagładę. Zamiast ostrzyć widły na zombiaki chcę być przygotowany na realne okoliczności kryzysowe dalekie od boleściwych historyjek z mediów. Rozważań nie kategoryzuje w widełkach wiary ale kalibru docierających informacji. W kontrze usłyszę, że trzeba wierzyć w państwo i podległe służby, które podołają w przypadku zaistnienia poważnej sytuacji awaryjnej. Uważam, że każde działanie będzie lepsze od siedzenia w miejscu. Czekać nie warto bo pomoc może nigdy nie nadejść. Nie lubisz określenia preppers? Więc uznaj to za pragmatyzm i dalekowzroczność – zbuduj swój zestaw Get Home Bag!

Przemek – pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze