HydraPak® First Wave™ Military Reservoir 2.L – Recenzja
Manierka, butelka, czy bidon? Jak transportować wodę w czasie podróży to pytanie dręczy nie mniej intensywnie jak coca-cola szkliwo Twoich zębów. Ilość i sposób przenoszenia wody są powiązane z charakterem planowanej aktywności oraz indywidualnymi potrzebami. Dłuższa podróż lub trudniejszy szlak to większy wysiłek i szybsza utrata wody przez organizm. Pogodzenie tych zmiennych w plecaku to outdoorowa rzeczywistość włóczykija.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Właściwe nawadnianie organizmu to priorytet dla każdego entuzjasty pieszych bitew z krajobrazem. Zwłaszcza w okresie letnim kiedy dużo łatwiej o odwodnienie, regularne dostarczanie płynów nie tylko utrzymuje dobre samopoczucie ale wysoką sprawność i wydajność fizyczną.
Przyjmując 2 litry kranówki za wystarczające na całodzienną wyprawę z reguły wybieramy najprostsze dostępne rozwiązania. Trwała, szczelna i stosunkowo łatwa do czyszczenia butelka PET sprawdza się podczas krótkich wypadów nie wymagających znacznej ilości wyposażenia. Podobnie bidon lub niezniszczalna manierka. Jeżeli nie planujemy intensywnego wysiłku w ramach aktywności rekreacyjnej wspomniane przykłady okażą się całkiem wystarczające.
Wadą wyżej wymienionych bywa niewielka pojemność oraz irytująco powtarzalna czynność zatrzymywania się i zdejmowania plecaka. Kto na szlaku wyjmował butelkę z plecaka z pewnością pamięta reakcję na smagnięcie wiatru w przepoconej koszuli na plecach.
A może bukłak z owcy?
Wygodne nawadnianie organizmu nie absorbujące rąk podczas rekreacyjnego polowania na parzystokopytny obiad było szalenie istotne już dla naszych praprzodków, którzy rozumiejąc wagę problemu zmajstrowali bukłaki na wodę z wyprawionej skóry nieco pechowych owiec.
Współczesna inkarnacja wspomnianego pojemnika funkcjonuje na rynku outdoorowym od ponad dwóch dekad. U schyłku lat 80-tych ubiegłego wieku, entuzjasta górskich wyścigów rowerowych Michael Eidson postanowił wyeliminować potrzebę postojów dla uzupełnienia płynów konstruując protoplastę worka hydracyjnego z rurką.
Przenoszenie wody w butelkach nigdy do przyjemnych i lekkich obowiązków nie należało, dlatego pojawienie się systemów hydratacyjnych w pewnym stopniu zrewolucjonizowało świat bez mała każdego globtrotera.
Moje wątpliwości
Nigdy nie byłem zwolennikiem systemów hydratacyjnych ze względu na wątpliwą wytrzymałość, wpływ materiału konstrukcyjnego na jakość transportowanej wody i trudności z utrzymaniem czystości. Klasyczna konstrukcja z okrągłą nakrętką i stosownej długości rurką z ustnikiem nie wzbudzała zaufania wizją codziennego użytkowania, a zwłaszcza utrudnionego czyszczenia. Wątpliwości usypiali producenci oferując akcesoryjne zestawy do czyszczenia z wymyślnymi szczotkami, które zwiększały koszt zakupu.
To wystarczyło by na długo zapomnieć o pomyśle wyposażenia plecaka we wkład hydracyjny. Do czasu, bowiem pół roku temu idea wróciła niczym szczęśliwy kret do ogródka warzywnego. Moją uwagę zwrócił worek o konstrukcji pozwalającej na łatwe napełnienie płynem i utrzymanie w czystości odsyłający nakrętki do najciemniejszego kąta historii.
HydraPak® – Adventure Driven Hydration
Kalifornijska firma HydraPak® od 1996 roku należy do ścisłej czołówki producentów sprzętu outdoorowego dla miłośników trekkingu, turystyki górskiej, profesjonalnych biegaczy, ekstremalnych rowerzystów, zwolenników niedzielnego grilla oraz wojskowych we wszystkich rodzajach kamuflażu. Oferta obejmuje butelki, bidony, wkłady hydracyjne oraz szereg akcesoriów projektowanych i produkowanych z najwyższej jakości materiałów nieszkodliwych dla zdrowia i środowiska.
Uwagę zwracają funkcjonalne składane butelki SoftFlask™ i Stash™ Collapsible, pojemniki na wodę Seeker™ Water Storage System, wkłady hydracyjne Elite™, Shape-Shift™, Force™ Reversible Reservoir oraz First Wave™ (1 st Wave) Reservoir. Dostępne pojemności od 500 ml w przypadku butelek do 3 L dla bukłaków pozwalają na optymalne dobranie pojemnika do uprawianej aktywności.
HydraPak® First Wave™ – Taktyczne nawadnianie w każdych warunkach
Wkład hydracyjny HydraPak® First Wave™ (1 st Wave) Military Reservoir dostaję w nietuzinkowo skrojonym kartonowym opakowaniu zdobionym poligrafią jednoznacznie sugerującą grupę docelową, którą bez wątpienia są goście o proweniencji wikinga z kontrolowaną furią w oczach i whisky w żyłach. Na opakowaniu nadrukowano wszelkie istotne informacje z punktu widzenia taktycznego drapieżnika jak pojemność, wymiary i metody czyszczenia. Warto wspomnieć, iż producent udziela dożywotniej gwarancji.
Worek na wodę First Wave™ o pojemności 2 litrów w kolorze Mammoth Grey (szaro-oliwkowy) wykonano z przyjemnego w dotyku, lekko matowego, termoplastycznego poliuretanu TPU o grubości 0,4 mm w standardzie MIL-SPEC, który jest dwukrotnie grubszy od modelu turystycznego. Przed napełnieniem wodą First Wave™ ma wymiary: 325 x 170 x 20 mm i masę 158 g.
Na ściankach czytelnie naniesiono logotyp producenta, praktyczną miarkę, linię oznaczającą granicę pojemności oraz szereg napisów eksploatacyjnych na wzór kadłuba myśliwca F35. Zgrzewane metodą RF – prądem wielkiej częstotliwości, powierzchnie, są gładkie i równe. Wyrwanie dolnego zaworu dzięki wzmocnieniu z kawałka wtopionego kompozytu jest możliwe tylko z pomocą opancerzonego HMMWV.
Listwę Slide Seal™ wykonano ze wzmocnionego kompozytu w kolorze czarnym. Skrajnie nowoczesna forma ułatwia chwyt, a dodatkowy klips mocowanie w dedykowanej kieszeni plecaka. Przednia krawędź jednego z boków ma prostą blokadę uniemożliwiającą wysunięcie. Elastyczny sznurek zabezpiecza kluczowy element przed zgubieniem.
Szeroki wlew ułatwia napełnienie bukłaka whisky i jego późniejsze czyszczenie innym alkoholem. Możliwość wywinięcia „na lewą stronę” jak skarpetkę na granicy bezpiecznego resursu czyni produkt HydraPak® perfekcyjnie praktycznym. Technologia produkcji i materiały umożliwiają zalewanie wrzątkiem do 60°C, swobodne wrzucanie kostek lodu lub zamrażanie.
Opatentowany wlew wzmocniono polimerowymi paskami służącymi za prowadnice listwy Slide Seal™. Zamknięcie polega na złożeniu krawędzi w odwróconą „literę U” i wsunięcie wspomnianego suwaka. W ten sposób uzyskujemy niezwykle szczelny pojemnik z gwarancją No-Leak.
First Wave™ spełnia wojskowe normy wytrzymałościowe, normy UE i amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków – FDA (Food and Drug Administration). Antygrzybiczny, wolny od bisfenolu A, związków rakotwórczych, PVC i ftalanu, nie absorbuje ani nie przyjmuje zapachu płynu.
Wtyczkę na rurkę Plug-N-Play wykonano z kompozytu w kolorze czarnym z szarym przyciskiem. Wpięcie rurki Hydrafusion™ następuje z lekkim obrotem i głośnym kliknięciem, natomiast wypięcie po naciśnięciu wspomnianego przycisku. Cały mechanizm wtopiono w ściankę worka na dodatkowym kawałku elastycznego kompozytu.
Rurka Hydrafusion™ ma długość 36” (91.5 cm) i średnicę 1/4”. Ciekawostką jest wewnętrzna warstwa izolacyjna z termoplastycznej pianki nie absorbująca wody. Jeżeli nie odpowiadają nam fabryczne charakterystyki długość można dostosować przy pomocy nożyczek. Zewnętrzną osłonę zapewnia standardowa czarna izolacja z naniesionym logotypem producenta. Warto wspomnieć, iż rurka Hydrafusion™ pasuje do systemów innych producentów jak CamelBak® i Source™, również po zdemontowaniu wtyku do worka.
Ustnik First Wave™ Mil-Spec Bite Valve z zaworem Surge™ oraz osłoną Dust Cover & Leash w kolorze Coyote Tan wykonano z wytrzymałego kompozytu oraz białej gumy. Wystający z rurki pod kątem 45° ustnik posiada prosty obrotowy zawór On/Off. Na ochronnej osłonie zabezpieczonej krótką smyczą naniesiono agresywną fakturę wzmacniającą uchwyt. Ustnik w wersji Elite™ pasuje do konkurencyjnych zestawów hydracyjnych, min. CamelBak® i Source™.
Użytkowanie wkładu hydracyjnego HydraPak® First Wave™, czyli zrozumieć wielbłąda
Świadomie wybrałem wersję o pojemności 2 L wychodząc z założenia, że taka ilość płynu będzie optymalna w zakresie preferowanej aktywności. Posiadanie większego pojemnika i zalewanie mniejszą ilością wody nieco mija się z celem. Wkład hydracyjny First Wave™ kupiłem kilka miesięcy temu u dystrybutora produktów HydraPak® poznańskim sklepie SPECSHOP.PL
Bukłak z powodzeniem współpracuje z plecakami Direct Action GHOST i DRAGON EGG MK2. Pierwszy, o pojemności przekraczającej 30 L posiada oddzielną kieszeń na wkład hydracyjny, dzięki temu napełniony wodą pojemnik nie ogranicza przestrzeni w głównej komorze plecaka. Wielkość GHOST’a pozwala na swobodne korzystanie z 3 litrowego wkładu. W drugim plecaku o pojemności 25 litrów kieszeń na wkład hydracyjny wydzielono w głównej komorze co wprowadza ograniczenia w zabieranym wyposażeniu, jednak nie jest to tak uciążliwe jakby się mogło wydawać.
Korzystanie z wody podczas marszu jest całkiem komfortowe. Co mnie zaskoczyło to fakt, iż ciężar wody nie powodował odczuwalnego dyskomfortu. Pojemność 2 L okazała się optymalna by nie narazić się na ból pleców. W przypadku plecaka Dragon Egg Mk2 lub każdego o podobnej pojemności i konstrukcji, bukłak jest wystawiony na dialog z transportowanym wyposażeniem. Solidny i gruby materiał TPU jest gwarancją szczelności, a mocna szybkozłącza Plug-N-Play skutecznie utrzymuje rurkę we właściwym miejscu. Nic się nie przesuwa, nic nie cieknie.
Suwak Slide Seal™ na wzmocnionych krawędziach worka pracuje z lekkim oporem, przy czym konstrukcja jest do bólu prosta i absolutnie skuteczna. Napełniony wodą bukłak możesz ściskać, deptać w opinaczach lub ulubionych sandałach, poniewierać z taktyczną wyobraźnią. Co tam, możesz nawet po nim skakać (za wielką wodą wykonano takie naukowe testy wytrzymałościowe) lub ze spokojem ostrzelać pancernymi pomidorami – First Wave™ pozostaje szczelny.
Przenoszenie wkładu w pozycji pionowej ułatwia klips na suwaku, do którego zaczepiamy taśmę z karabińczykiem. Niestety, wspomnianego karabińczyka (oba plecaki) nie da się przecisnąć przez „żeberka”.
Długość rurki Hydrafusion™ jest optymalna, przewleczona przez taśmy szelek plecaka znajduje się w oczekiwanym miejscu. Wyjątkowa konstrukcja rurki powoduje, że jest odporna na brutalne traktowanie. Gdybym miał się czepiać, uznałbym, że dodatkowy uchwyt do rurki Elite Quantum™ Magnetic Tube Clip znacznie wpłynąłby na komfort użytkowania.
Ustnik ustawiony pod kątem 45° umożliwia swobodne zaczerpnięcie wody po ściśnięciu kłami gumowej końcówki, czyli klasycznie zgryź i pij. Nie używany nie wykazuje chęci do przeciekania. Zaworek odcinający On/Off jest dodatkowym zabezpieczeniem, działa poprawnie, z oporem, ale nieco trudno uchwycić obrotowy pierścień. Ochronna osłona sięga do krawędzi zaworu dzięki temu dobrze zabezpiecza przed kurzem, pyłem lub innymi rodzynkami.
Największą zaletą First Wave™ jest charakterystyczna konstrukcja umożliwiająca szybkie napełnienie wodą i łatwe czyszczenie. Szeroki wlew ze sztywnymi krawędziami ułatwia trzymanie worka podczas nalewania. Niecodzienną cechą jest możliwość wywinięcia worka jak przysłowiową lekko zmęczoną skarpetkę, dzięki temu mycie i suszenie trwają dosłownie kilka-kilkanaście minut . Jakby tego było mało First Wave™ można myć w zmywarce!
Pytaniem, które należy zadać jest wytrzymałość zgrzewanych krawędzi na wspomniane wywracanie na „lewą stronę”. Tak jak Titanic nie był niezatapialny tak i w tym przypadku należy liczyć się z tym, że kiedyś zgrzewy przegrają z fizyką.
Test wiary
Mając w pamięci ekologiczne gwarancje producenta postanowiłem poddać First Wave™ testowi polegającemu na pozostawieniu w nim wody na okres dwóch tygodni. Do testu użyłem „zwykłej” wody stanowiącej ułamek prywatnych zapasów na trudne czasy. Warto wspomnieć, iż woda nie pierwszej młodości bowiem kupiona w roku pańskim 2015.
Planowany na dwa tygodnie test nieco się przedłużył bowiem finalnie trwał 23 dni. Pomimo tak długiego leżakowania w chemicznie klarowanym środowisku woda okazała się neutralna w smaku, bez nieprzyjemnego zapachu lub termoplastycznego dziedzictwa. Z wody korzystałem dość regularnie podczas każdego wypadu w teren. Materiał wykonany w technologii zabezpieczającej przed rozwojem glonów i szkodliwych drobnoustrojów okazał się działać jak należy – do dziś żadnych „efektów” ubocznych.
Mimo wszystko nie polecam używania wkładu hydracyjnego w roli przypadkowego zbiornika na wodę. Ponad dwadzieścia dni sprawiło, że na ściankach zaczął tworzyć się „film”, którego nikt nie chciałby oglądać.
Czy warto?
Wkładu hydracyjnego używam od pół roku i mogę potwierdzić opinie innych użytkowników, że na dłuższe wypady w teren jest dużo wygodniejszym rozwiązanie niż butelka. Zdecydowanie polecam wszystkim wątpiącym w sens zakupu w ogóle i posiadaczom klasycznych bukłaków z nakrętką. HydraPak® First Wave™ oferuje jakość i wytrzymałość projektowaną dla wojska z uwzględnieniem wszelkich możliwych rozwiązań i udogodnień. Newralgiczne elementy wykonano starannie bez cienia wątpliwości o szczelność. Przyjazna dla użytkownika konstrukcja z szerokim wlewem ułatwia napełnianie, a możliwość wywinięcia pojemnika mycie i suszenie co w warunkach terenowych jest cechą kapitalną.
Zalety
kompatybilny z zestawami innych producentów
spełnia wojskowe normy wytrzymałościowe
możliwość wywinięcia na drugą stronę
łatwe czyszczenie i suszenie
wysoka jakość wykonania
materiał antygrzybiczny
szeroki wlew
niska waga
Wady
niewygodny zawór ustnika
brak uchwytu do rurki
Kilka słów podsumowania
Od pierwszego napełnienia wodą jest oczywiste, że szeroki wlew deklasuje klasyczne rozwiązania. Fani nakrętek będą zajadle bronić gwintu jednak zalety swobodnego dostępu do wnętrza wkładu hydracyjnego są bezdyskusyjne. FirstWave™ jest elastyczny, wytrzymały i kompatybilny z wszelkimi objawami traperskiego szaleństwa. Prosty w obsłudze nie narzuca się swoim ciężarem, może być używany jako wkład hydracyjny do plecaków lub samodzielny pojemnik. Przez cały okres mojego użytkowania żaden element zestawu nie uległ zepsuciu, nic się nie rozdarło ani nie przetarło, a zgrzewane krawędzie pozostają fabrycznie szczelne.
Zmuszony do wymiany wkładu hydracyjnego na nowy, bez wahania wybrałbym bukłak Force™ Reversible Reservoir z ustnikiem Multi-Use Hydrant™ Tube. Natomiast by wzmocnić efekt banana na twarzy składaną butelkę Stash™ Collapsible 🙂
Wkład hydracyjny HydraPak® First Wave™ Military Reservoir 2.L kupiłem w sklepie SPECSHOP.PL
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
# | HydraPak® First Wave™ Military Reservoir 2.L | |
---|---|---|
1 | Producent | HydraPak® |
2 | Model | First Wave™ |
3 | Wymiary przed napełnieniem (mm) | 325 x 170 x 20 |
4 | Materiał | TPU (termoplastyczny poliuretan) |
5 | Grubość ścianek (mm) | 0,4 |
6 | Pojemność | 2 litry |
7 | Metoda zgrzewania | High Frequency Welding |
8 | Waga (g) | 158 |
9 | Cena (pln) | ok.150 |
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze