Preppers – Przechowywanie żywności – Mylar Bag
Długoterminowe przechowywanie żywności to jedno z wielu wyzwań nie tylko dla preppersa. W jaki sposób najlepiej chronić ulubioną fasolkę, orzechy, ryż i cenne nasiona strączkowe przed zgubnym oddziaływaniem tlenu, wilgoci i szkodników? Jak najłatwiej bez utraty wartości odżywczych przedłużyć trwałość tych i wielu innych produktów? Czy torba mylarowa i pochłaniacz tlenu jest najlepszą odpowiedzią na te pytania?
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2023
Wieczna fasolka
Długoterminowe przechowywanie żywności to jedno z większych wyzwań nie tylko dla preppersa. W jaki sposób najlepiej ochronić ulubioną fasolkę, orzechy, ryż i cenne nasiona strączkowe przed zgubnym oddziaływaniem tlenu, wilgoci i szkodników? Jak przedłużyć ich trwałość? Fabryczne opakowanie może zachować żywność w stanie niezmienionym przez okres do pięciu lat, zakładając, że nie zostanie rozhermetyzowane, a szafka lub inne miejsce przechowywania pozostaną suche i ciemne. Można to w łatwy sposób osiągnąć, dbając o czystość. Regularna kontrola (zgodnie z zasadą FIFO, First-In-First-Out) przechowywanych zapasów powinna uchronić przed większością przykrych niespodzianek.
Metod na długotrwałe przechowywanie podstawowych zapasów żywności jest tyle ilu preppersów na świecie. Podstawy zagadnienia opisałem w cyklu Piwnica Preppersa, który polecam przeczytać, zanim wydamy połowę pensji na karton tuńczyka w puszkach i paletę ratunkowych racji żywnościowych Seven Oceans. Każda osoba interesująca się przygotowaniami na trudne czasy w pewnym momencie dociera do terminu „Mylar Bag” w odniesieniu do długoterminowego przechowywania żywności. Torba mylarowa i absorber tlenu są w środowisku survivalowców i preppersów przedstawiane jako rozwiązanie idealne. Co muszę wiedzieć, aby zacząć używać torebek z Mylaru do przechowywania żywności? Jak ich używać, aby nie zmarnować swoich zapasów? W tym artykule zebrałem garść podstawowych informacji, które pomogą odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.
Spis zagadnień
Trzy kluczowe cechy torebek z Mylaru
Najważniejsze różnice między torebką próżniową a mylarową
Kiedy pakowanie próżniowe jest lepsze?
Jak nie zmarnować zapasów żywności w torbach mylarowych?
Co powinienem wiedzieć o pochłaniaczach tlenu?
Zanim otworzysz opakowanie pochłaniaczy tlenu – trzy ważne kroki
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Ile pochłaniaczy tlenu należy użyć?
Tabelka. Objętość pochłaniacza tlenu do rozmiaru torebki mylarowej
Lista. Które produkty żywnościowe nadają się do przechowywania w torbach mylarowych?
Lista. Które produkty żywnościowe nie nadają się do przechowywania w torbach mylarowych?
Tabelka. Rodzaj żywności – zastosowane pochłaniacze tlenu
Co to jest Mylar?
Mylar to jedno z wielu określeń na folię poliestrową o nazwie „BoPet”. Materiał opracowany przez firmę Du Pont Chemical Company w latach 50. XX wieku po raz pierwszy szerzej zastosowany przez NASA do koców mylarowych chroniących statki kosmiczne przed ciepłem słonecznym (nadal jest używany w satelitach i pojazdach kosmicznych) i przechowywania żywności, ponieważ zwiększał jej trwałość poprzez eliminację tlenu. Do dziś „Mylar” zyskał wiele zastosowań właśnie ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz właściwości barierowe dla wilgoci, światła, gazu i zapachu. Do typowych produktów z folii „BoPet” należą wielowarstwowe opakowania (duplex lub triplet) do kawy, herbaty, przypraw, chipsów, serów, ryb i przetworów kiszonych. Materiał odznacza się również wysoką przeźroczystością, obrabialnością, połyskiem oraz giętkością. Mylar jest również dobrym izolatorem przed zakłóceniami elektrycznymi, dlatego jest używany w balonach wypełnionych helem i filtrach słonecznych.
Trzy kluczowe cechy torebek z Mylaru
Możemy wyróżnić trzy najważniejsze powody, dla których torebki z Mylaru są uznawane za optymalne dla długotrwałego przechowywania żywności. Specyfika produkcji, w której folię polipropylenową pokrywa się warstwą aluminium w procesie, który nazywamy metalizacją próżniową, sprawia, że wykonana z tego materiału torba jest prawie całkowicie nieprzepuszczalna dla tlenu. Innymi słowy, po zamknięciu (zgrzaniu) do środka nie przedostanie się powietrze ani wilgoć. Kolejną zaletą jest to, że torebki mylarowe są nieprzezroczyste i nie przepuszczają światła, co w rezultacie chroni żywność przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ostatnią kluczową cechą jest duża wytrzymałość mechaniczna, odporność na rozciąganie i przebicie, który to fakt czyni je tak wszechstronnymi. Po prostu wykonane z tego materiały torby są mocne i szczelne. Można je napełnić do oporu i uszczelnić/zgrzać nie martwiąc się przebiciem/zerwaniem. Po wypełnieniu dopasowują się do produktów spożywczych i „zapadają” po usunięciu tlenu przez pochłaniacz. Ponadto torby mylarowe zapewniają podstawową ochronę przed robactwem (nie mylić z gryzoniami).
Próżniowe worki na żywność lub inne torebki plastykowe są łatwo dostępne i tanie, ale nie mają grubości ani wytrzymałości torebek z Mylaru. Są dobrą alternatywą do produktów krótko i średnioterminowego przechowywania, zwłaszcza jeśli pilnie podchodzisz do rotacji żywności i używasz jej do normalnych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Na ogół, z biegiem czasu ( do dwóch lat) stopniowo przepuszczają tlen do żywności i powodują jej zepsucie. Co ważne, nie stanowią skutecznej bariery dla robactwa.
Podsumowując, torba mylarowa chroni żywność przed wszystkim, co ją niszczy. Blokuje dostęp tlenu do zamkniętej wewnątrz żywności, stanowi barierę świetlną, przed wilgocią i jest wytrzymała mechanicznie. Największym zagrożeniem dla żywności zamkniętej w torebkach mylarowych jest gryzoń, dlatego dobrze jest je przechowywać w pojemnikach. Niektóre produkty spożywcze, takie jak biały ryż, mogą przetrwać nawet ponad 25 lat, jeśli są przechowywane w ten sposób.
Najważniejsze różnice między torebką próżniową a mylarową
Wiele osób nie rozumie, że pakowanie próżniowe nie usuwa całkowicie tlenu z opakowania. Jest to ważna różnica między obydwoma metodami przechowywania żywności. Po umieszczeniu pochłaniaczy tlenu w torebce mylarowej i zamknięciu (zgrzaniu), pochłaniacz usuwa powietrze z również z samego produktu żywnościowego. W przeciwieństwie do tego pakowanie próżniowe usuwa tylko powietrze zgromadzone wokół produktu.
Pokarmy, takie jak fasola i produkty pełnoziarniste, zawierają w sobie zaskakującą ilość powietrza. Nawet jeśli worki do pakowania próżniowego nie mają problemów ze szczelnością, nadal będziesz mieć całe powietrze w żywności, powodując jej degradację i ostatecznie zepsucie. To nie dyskwalifikuje całkowicie tej metody przechowywania żywności, ale należy pamiętać i rozumieć różnicę.
Podczas długotrwałego przechowywania suchej żywności (ponad 2 lata) używaj torebek mylarowych z pochłaniaczami tlenu. Do krótkotrwałego przechowywania żywności, która będzie rotować w kuchni, używaj pakowania próżniowego. Pakowanie próżniowe jest również lepszym wyborem, jeśli chodzi o przechowywanie żywności w zamrażarce lub wilgotnej żywności.
Kiedy pakowanie próżniowe jest lepsze?
Nie wszystkie produkty żywnościowe nadają się do przechowywania w kosmicznych torebkach. Produkty o naturalnej wilgotności 10% lub więcej nigdy nie powinny być przechowywane w torebkach mylarowych z pochłaniaczami tlenu ze względu na ryzyko rozwoju bakterii w środowisku pozbawionym tlenu i zatrucia jadem kiełbasianym (toksyna botulinowa, botulizm). Pałeczki jadu kiełbasianego (bakterie beztlenowe) powszechnie występują w naturze, głównie w glebie i w osadach dennych zbiorników wodnych. Znajdują się w przewodach pokarmowych ssaków, ryb i owoców morza. Obok wędlin i mięsa źródłem jadu kiełbasianego mogą być wyroby garmażeryjne, konserwy, oraz produkty w szczelnych opakowaniach (puszkach, słoikach, foliach), które gdy są źle przechowywane, tworzą sprzyjające warunki do rozwoju bakterii beztlenowych.
Wiadomo, że niektóre „suche” produkty zawierają dużo wilgoci jak rodzynki lub mąka kukurydziana i nie powinny być przechowywane w torebkach mylarowych z pochłaniaczami tlenu. Produkty żywnościowe pakowane próżniowo są lepsze do przechowywania w zamrażarce. Niektóre produkty suche można przechowywać w workach do pakowania próżniowego jak makaron, który dobrze zniesie taką próbę. Spotkałem się z opinią, że cukier i sól lepiej zapakować próżniowo.
Pochłaniacze tlenu można umieścić w workach próżniowych, ale na dłuższą metę się nie sprawdzą, ponieważ w perspektywie czasu przepuszczają tlen. Pochłaniacze tlenu mają sens tylko w całkowicie hermetycznych opakowaniach, takich jak torby mylarowe. Worki do zgrzewania próżniowego ostatecznie przepuszczają powietrze, usuwając w ten sposób wszelkie korzyści ze stosowania pochłaniaczy tlenu. Nie zaleca się również takiej gimnastyki jak wrzucenie worka próżniowego do torebki mylarowej z pochłaniaczem tlenu.
Grubość torebek z Mylaru
Używaj grubych worków, ponieważ zbyt cienkie i przezroczyste będą przepuszczać światło, narażając żywność na szkodliwy wpływ promieni słonecznych. Oznaczenia, z jakimi się spotkasz to „Mil Thick” od 1 do 10 i więcej, gdzie 1 mils to 0,0254 mm. Należy zwracać uwagę na wielkość/pojemność torebki i dostosować pochłaniacz tlenu – każdy ma inną określoną zdolność absorpcji (tabelki poglądowe niżej). Pamiętając o tym, będziesz w stanie efektywniej wykorzystać torebkę i pochłaniacz.
Torba mylarowa sama w sobie nie powstrzyma szkodników, dlatego dobrze jest przechowywać je w plastykowym wiadrze ze szczelnym wieczkiem. W takim przypadku należy pamiętać, że najpierw wkładamy torbę do wiaderka – atestowane do żywności, a dopiero potem wsypujemy zawartość, wrzucamy pochłaniacz tlenu i zgrzewamy.
Nie wszystkie zgrzewarki próżniowe nagrzewają się wystarczająco, aby uszczelnić torby mylarowe, zwłaszcza grube worki. Niezawodne jest użycie żelazka lub płaskiej lokówki do włosów. Zgrzewarka próżniowa nie usuwa całego tlenu z torebki, dlatego w przypadku mylarowych lepiej posłużyć się pochłaniaczem tlenu. Używanie odkurzacza do pozbycia się powietrza z torebki mylarowej to przesada – wyciśnij jak najwięcej powietrza z torebek przed ich zamknięciem.
Rozmiary torebek z Mylaru
Dostępnych jest wiele rozmiarów, dzięki temu każdy z łatwością dobierze efektywny format do własnych potrzeb. Najmniejsze przydadzą się do produktów sypkich jak przyprawy, proszki do pieczenia, sól, suszone mięso i owoce. Większe ziarna sypkie, jak ryż, fasola, pszenica itp. potrzebujemy toreb o wymiarach do 25 x 30 cm, 35 x 50 cm i większych. Największe torby będą optymalne do wiader o pojemnościach do 22 L. Subiektywnie doradzałbym wybór dwóch rozmiarów, to pozwoli uniknąć zamieszania, ułatwi pracę, przenoszenie i przechowywanie (dostępne miejsce, pojemnik). Możesz nawet przyciąć torby na wymiar. Tylko pamiętaj, aby uszczelnić boki i spód, a otrzymasz taki rozmiar, jaki chcesz.
Jak nie zmarnować zapasów żywności w torbach mylarowych?
Niektóre produkty żywnościowe można wrzucić do torebek mylarowych w oryginalnych opakowaniach jak makaron, ale nie zapomnij o zrobieniu otworu, aby pochłaniacz tlenu usunął każdą resztkę tlenu, nawet z opakowania sklepowego. Torby mylarowe można zamrażać lub przechowywać w zamrażarce, ale z czasem stają się kruche i łatwo ulegają uszkodzeniu podczas przenoszenia w zamrażarce. Pamiętaj, zakładając, że prawidłowo użyłeś pochłaniaczy tlenu i odpowiednio uszczelniłeś torebkę, nadal musisz się martwić o degradację żywności pod wpływem ciepła i wilgoci. Jeśli przechowujesz zapasy w chłodnym miejscu (takim jak piwnica), torby mylarowe zachowują swoje właściwości dłużej niż w przypadku przechowywania w gorącym miejscu (takim jak garaż).
Co powinienem wiedzieć o pochłaniaczach tlenu?
Aktywnym składnikiem pochłaniaczy tlenu jest sproszkowany tlenek żelaza, więc nie są toksyczne. Zastosowanie pochłaniaczy tlenu wydłuża okres przydatności do spożycia żywności w „piwnicy preppersa”. Zapobiega namnażaniu szkodliwych bakterii, hamuje rozwój pleśni i patogenów tlenowych w ziarnach (mikroorganizmy), zapobiega utlenianiu witamin A, C i E, opóźnia brązowienie suszonych owoców, pozbawia szkodniki tlenu (chrząszcze, ryjkowce, ćmy, inne). Bez tlenu owady nie przetrwają, nie rozmnożą się, zwłaszcza ukryte w mąkach i produktach pełnoziarnistych jak fasola, makaron, suszone owoce i warzywa, orzechy, nasiona ptaków i karma dla zwierząt.
Po otwarciu opakowania z saszetkami – sprzedawana jest zwykle większa ilość 50/100 sztuk, musimy je wykorzystać w ciągu 15 minut (60 minut to zbyt długo), w przeciwnym razie stracą swoje właściwości (wchłoną za dużo tlenu i staną się bezużyteczne). Nieużywane absorbery należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku lub słoiku do momentu, w którym nie będziemy pakować żywności. Absorbery tlenu również odpowiadają za pochłanianie wilgoci. Im większy pochłaniacz tlenu w przeliczeniu na centymetry sześcienne, tym więcej może wchłaniać wilgoć. Zawarty w nich węgiel aktywny adsorbuje gazy i cząsteczki organiczne.
Zanim otworzysz opakowanie pochłaniaczy tlenu – trzy ważne kroki
1. Po otwarciu opakowania zbiorczego z pochłaniaczami tlenu miej pod ręką szczelny słoik, do którego wrzucisz wszystkie niezużyte saszetki.
2. Przygotuj wszystko, zanim otworzysz opakowanie z absorberami. To znaczy, musisz mieć przygotowane wszystkie składniki; torby mylarowe, wiaderka z włożonymi do środka workami, oraz produkty żywnościowe.
3. Wiedz dokładnie, ile pochłaniaczy będziesz potrzebować. Upewnij się, że wiesz, ile pakietów pochłaniających tlen będzie potrzeba do wykonania zadania.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
1. Po zakupie opakowania z absorberami wewnątrz powinien znajdować się marker, jeśli jest koloru różowego, oznacza, że absorbery działają i są świeże. Niebieska barwa oznacza, że do niczego się nie nadają.
2. Absorbery zachowują trwałość do trzech miesięcy od zakupu i 15 minut po wyjęciu z opakowania.
3. Przenieś pochłaniacze tymczasowo do szczelnego słoika.
4. Przenosząc je do szczelnego pojemnika, sprawdź ich jakość – miękkie, są dobre, twarde – są zużyte.
5. Nie używaj pochłaniaczy do soli i cukru.
6. Upewnij się, że pochłaniacz znajduje się na wierzchu torby, gdzie tlenu zbiera się najwięcej. Połączenie pochłaniaczy tlenu, torebek mylarowych i atestowanych pojemników/wiaderek do żywności może zagwarantować przechowywanie żywności nawet przez okres 20 do 30 lat. Nigdy! nie przechowuj torebek mylarowych w używanych wiaderkach, ponieważ mogły mieć kontakt ze szkodliwymi substancjami.
Zwykle można znaleźć pochłaniacze tlenu w rozmiarach 50, 100, 300, 500, 1000, 1500 i 2000 cc.
Ile pochłaniaczy tlenu należy użyć?
Tlen znajduje się w przestrzeni pomiędzy żywnością i wewnątrz produktów. Aby żywność była bezpieczna do długotrwałego przechowywania będziesz musiał usunąć cały tlen. Oznacza to upewnienie się, że używasz odpowiedniej liczby absorberów tlenu. Zawsze najlepiej jest zachować ostrożność – używaj więcej pochłaniaczy tlenu, niż myślisz, że potrzebujesz! Użycie dodatkowych pochłaniaczy tlenu nie będzie miało wpływu na żywność. Przeszukując różne źródła, można trafić na ciekawą informację, otóż pochłaniacze tlenu mają większą pojemność niż podana na opakowaniu. Ma to na celu umożliwienie pewnego wystawienia pakietu na działanie powietrza podczas procesu pakowania. Warto o tym pamiętać. Pochłaniacze tlenu ocenia się na podstawie ich zdolności pochłaniania tlenu mierzonej w centymetrach sześciennych (CC). Według strony www.sorbentsystem.com, aby określić „moc absorbera tlenu”, musimy obliczyć objętość powietrza resztkowego; objętość wiadra – waga produktu = pojemność resztkowa x 0,21 = wartość absorbera tlenu. Zainteresowanych odsyłam na ich stronę, gdzie znajdziecie dość dokładny opis i przykład. Z kolei www.backdoorsurvival.com stawia na prostotę: „Dobrą zasadą jest użycie jednego pochłaniacza tlenu o pojemności 300 cm3 na każdy galon produktu. W przypadku większych pojemników można kupić większe pochłaniacze tlenu o pojemności 2000 cm3, które idealnie nadają się do wiader o pojemności 5 lub 6 galonów.” Polecam przeliczyć galony na litry, wówczas się nieco rozjaśni.
Pakowanie i przechowywanie
Zanim rozpoczniesz pracę, należy wszystko przygotować, ponieważ czas jest twoim wrogiem. Przygotuj produkty żywnościowe – jak na linii montażowej, torebki mylarowe, pochłaniacze tlenu (w szczelnym słoiku), wiadro lub pojemnik, do którego będziesz wkładać torebki mylarowe, zgrzewarkę lub żelazko (upewnij się, że ma wystarczająco długi kabel), rękawiczki ochronne, deskę do prasowania lub inną stabilną powierzchnię zabezpieczoną ręcznikiem, lejek do przesypywania produktów i marker do opisywania worków. Przed użyciem sprawdź, czy worki nie są uszkodzone, są czyste i wolne od ciał obcych.
Nie istnieje precyzyjna instrukcja, po prostu dodaj suszoną lub odwodnioną żywność do torby mylarowej, umieść odpowiednią ilość absorberów tlenu na górze jednocześnie wypychając jak najwięcej resztek powietrza przed uszczelnieniem torby. Najpierw wypełnij wszystkie worki żywnością, a potem wrzucaj absorbery tlenu i zgrzewaj. W przypadku wiaderka umieść w nim torbę mylarową, zanim zaczniesz wypełniać żywnością. Musisz dobrze wstrząsnąć torebkami, aby cząstki jedzenia osiadły (co oznacza więcej jedzenia na torebkę i mniej powietrza). Napełnij torby do około 10-12 cm od góry. Upewnij się, że nie przepełniasz torby, w przeciwnym razie będzie trudno ją uszczelnić. Oznacz torby i pojemnik „zawartością” oraz „datą”. Aby zabezpieczyć etykietę przed ścieraniem, nałóż na nią pasek przezroczystej taśmy pakowej.
Noś rękawiczki podczas zgrzewania. Żelazko lub zgrzewarka może sprawić, że worek mylarowy bardzo się nagrzeje i poparzy palce! Wiaderko? Na krawędziach wiaderka połóż deskę owiniętą szmatką lub ręcznikiem i na niej opieraj krawędzie torby. Powinieneś starać się jak najszybciej zamknąć swoje torby. W przeciwnym razie ryzykujesz, że pochłaniacz tlenu wchłonie zbyt dużo powietrza z zewnątrz i nie będzie w stanie wchłonąć całego tlenu z torby mylarowej. Zanim otworzysz pochłaniacze tlenu, oznacz każdy worek, ile saszetek potrzebuje każdy worek. Przyspieszy to proces.
Poczekaj co najmniej dwa dni i sprawdź efekt swojej pracy. Zwróć uwagę, czy możesz przecisnąć przez linię zgrzewa powietrze. Kiedy pochłaniacze tlenu wykonały swoje zadanie, worek może wyglądać na „zassany” lub zamknięty próżniowo. Gdy masz pewność, że szczelność jest dobra, możesz zamknąć swoje wiadra/pojemniki i umieścić je do długotrwałego przechowywania. Najlepiej, jeśli przechowujesz je w chłodnym miejscu dostępnym w nagłych wypadkach (na przykład nie chciałbyś, aby cała zapasowa żywność znajdowała się w piwnicy podczas powodzi!).
Objętość pochłaniacza tlenu do rozmiaru torebki mylarowej
Rozmiar torebki
Objętość cc pochłaniacza tlenu
Żywność jest bardziej zwarta (np. pszenica, mąka, ziarna, biały ryż)
Objętość cc pochłaniacza tlenu
Żywność jest mniej zwarta (np. fasola, makaron)
50×76 cm
45×71 cm
35×50 cm
30×45 cm
25×35 cm
20×30 cm
15×25 cm
15×20 cm
2000 CC
2000 CC
1000 CC
800 CC
400 CC
200 CC
100 CC
100 CC
2000 CC do 3000 CC
2500 CC do 3000 CC
1500 CC do 2000 CC
1200 CC
400 CC
400 CC
200 CC
200 CC
Przechowywanie żywności-Mylar Bag –Źródło: www.readysquirell.com
Okresu przydatności do spożycia żywności przechowywanej w torbie mylarowej z pochłaniaczami tlenu
Pełne ziarna twarde (kukurydza sucha, kasza gryczana, pszenica czerwona twarda, pszenica biała miękka, pszenica durum, orkisz) 10+ lat
Miękkie pełne ziarna (owies, komosa ryżowa, żyto, jęczmień) 8+ lat
Warzywa profesjonalnie suszone 10-20 lat
Owoce profesjonalnie suszone 10-15 lat
Domowe suszone owoce i warzywa 2-5 lat
Liofilizowane owoce i warzywa 25 lat
Rośliny strączkowe (fasola, soczewica, ciecierzyca, groszek łuskany) 25+ lat
Ryż biały 10-30 lat
Ryż brązowy 2-5 lat
Biała mąka 10-15 lat
Mączka kukurydziana 5-10 lat
Płatki ziemniaczane 30 lat
Makaron 20-30 lat
Mleko w proszku beztłuszczowe 15 lat
Ser w proszku 10-15 lat
Jajka w proszku 5-10 lat
Orzechy 1-5 lat
Granola 1 rok
Drożdże 3-5 lat
Cukier, Miód, Sól bezterminowo
Cukier, sól, sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia należy przechowywać w torebkach mylarowych bez pochłaniaczy tlenu.
Większość suszonych owoców i warzyw zwykle nie nadaje się do długotrwałego przechowywania, ponieważ zawierają zbyt dużo wilgoci.
Umieszczanie orzechów i nasion w torebkach z mylaru przedłuży ich okres przydatności do spożycia. Ponieważ jednak zawierają dużo oleju, zaczną jełczeć. Niektóre orzechy i nasiona zachowają walory dłużej, nawet poza torbą mylarową. Kluczem jest utrzymywanie niskiej temperatury.
*Informacje z listy różnią się nieznacznie w zależności od źródła.
Przechowywanie żywności-Mylar Bag –Źródło: www.primalsurvivor.net
Które produkty żywnościowe nadają się do przechowywania w torbach mylarowych?
Główną zasadą jest stosowanie torebek mylarowych z absorberami tlenu do w przypadku suchej i niskotłuszczowej żywności – produkty o niskiej zawartości tłuszczu i 10% wilgoci lub mniej (z pochłaniaczami tlenu). Poniżej znajduje się lista rekomendowanych produktów dla długoterminowego przechowywania.
Pszenica
Ryż biały
Fasola suszona
Suchy makaron
Płatki owsiane
Kukurydza,
Mąka
Ziarna twarde i miękkie
Suszona soczewica
Groch łuskany
Prażona kukurydza
Mleko w proszku
Suche zboże
Domowa żywność liofilizowana
Suszone plasterki jabłka
Płatki ziemniaczane/suszone ziemniaki
Suszona cebula
Mąka kukurydziana
Kasza owsiana
Otręby owsiane
Grys
Len
Żyto
Przechowywanie żywności-Mylar Bag –Źródło: www.readysquirell.com
Które produkty żywnościowe nie nadają się do przechowywania w torbach mylarowych?
1. Jedzenie o dużej zawartości wilgoci – żywność o zawartości wilgoci powyżej 10% jest podatna na bakterie beztlenowe, takie jak zatrucie jadem kiełbasianym.
2. Żywność bogata w tłuszcze lub lipidy – tłuszcze szybko jełczeją niezależnie od obecności tlenu w pojemniku.
3. Perłowy jęczmień – to pokarm o wysokiej zawartości wilgoci i tłuszczu.
4. Jajka liofilizowane – można przechowywać bez tlenu, jeśli wilgotność jest mniejsza niż 10%
5. Mąka pełnoziarnista – ma wysoką zawartość tłuszczu.
6. Ziarno mielone – nie przechowuj zmielonego ziarna w środowisku beztlenowym. Wyjątkiem są płatki owsiane.
7. Granola – ma wysoką zawartość lipidów i wilgoci.
8. Suszona wołowina – nie przechowuj suszonej wołowiny ani innego suszonego mięsa w stanie beztlenowym. (Zawartość wilgoci i ewentualnie zawartość tłuszczu jest zbyt wysoka)
9. Orzechy – w orzechach jest za dużo oleju. Zjełczeje niezależnie od opakowania beztlenowego. Zamiast tego posadź drzewa orzechowe w swoim ogrodzie.
10. Brązowy ryż – w brązowym ryżu jest za dużo oleju. Zjełczeje w ciągu dziewięciu miesięcy. Biały ryż będzie można przechowywać do 30 lat bez tlenu w torebkach mylarowych.
11. Cukier stołowy – w środowisku beztlenowym cukier zamieni się w kamień, ale nadal będzie jadalny. Przechowuj cukier w plastikowym pojemniku przeznaczonym do kontaktu z żywnością (bez pochłaniaczy tlenu) bezterminowo.
12. Brązowy cukier – ma wysoką zawartość wilgoci i powinien być przechowywany w lodówce, aby zapewnić maksymalny okres przydatności do spożycia. Nie przechowywać w środowisku beztlenowym.
13. Sól kuchenna – w środowisku beztlenowym sól zamieni się w kamień, ale nadal będzie jadalna. Przechowywać w plastikowym pojemniku dopuszczonym do kontaktu z żywnością, bezterminowo.
14. Soda oczyszczona – może wchodzić w reakcję chemiczną z pochłaniaczami tlenu.
15. Proszek do pieczenia – może wchodzić w reakcję chemiczną z pochłaniaczami tlenu.
16. Suszone warzyw i mięso – suszony pokarm w domu zawiera wilgoć 20% lub więcej.
17. Rodzynki i suszone owoce mają na ogół dużą zawartość wilgoci i nie należy ich przechowywać w workach z mylaru zawierających pochłaniacze tlenu.
18. Czekolada zawiera dużo lipidów i nie powinna być przechowywana w stanie beztlenowym.
Rodzaj żywności – zastosowane pochłaniacze tlenu
Rozmiar żywności
Pojemnik 1 L
Pojemnik 4 L
Pojemnik 22 L
Fasola, soczewica, groszek
Ryż
Mąka
Kawa ziarnista
Zboża
Ziarna (jęczmień, kukurydza, pszenica, owies)
125-150 CC
100 CC
100 CC
100 CC
125 CC
125 CC
500-600 CC
400 CC
400 CC
3400 CC
625 CC
625 CC
2500-3000 CC
2000 CC
2000 CC
32000 CC
2500 CC
2500 CC
Przechowywanie żywności-Mylar Bag –Źródło: www.primalsurvivor.net
Kilka słów podsumowania
Sukces w długoterminowym przechowywaniu żywności zależy od wielu czynników, na które, jak się okazuje, możemy mieć wpływ. Czystość, wilgoć, tlen, szkodniki. Te zmienne są nam znane, a sposobów na uniknięcie zniszczenia cennych zapasów jest prawdopodobnie znacznie więcej niż zagrożeń. Wiele osób przekonało się, że oryginalne opakowania czy plastykowe pojemniki mogą zawieść z powodu przebicia, pęknięć lub wycieków. Korzystanie z torebek z Mylaru może zapewnić większe bezpieczeństwo przechowywanej żywności.
Mylarowe torby na żywność są niedrogie i skutecznie wydłużają okres przydatności do spożycia wielu produktów spożywczych. Chociaż może się to wydawać przesadne dla kogoś, kto tak naprawdę nigdy nie musiał polegać na przechowywaniu jedzenia w celu przygotowania posiłku na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej, nie chcesz być osobą, która musi przekonać się o tym na własnej skórze, kiedy dojdzie do najgorszego i zostaniesz pozbawiony dostępu do żywności. Przezorność jest pierwszym krokiem w przygotowaniu na trudne czasy.
Zapraszam do polubienia i śledzenia nowości na koncie Facebook
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę 🙂
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2023 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze