STRIKE INDUSTRIES – AR Forward Assist – Dopychacz zamka
Forward Assist – jeden z bardziej kontrowersyjnych i ignorowanych elementów platformy strzeleckiej AR. Zasadniczym źródłem powstania dopychacza zamka były doświadczenia wyniesione z walk w Wietnamie, gdzie notowano przypadki poważnych zacięć karabinka M16. Gwoli ścisłości nie wszystkie były bezpośrednią pochodną charakteru konstrukcji Stonera. Forma i przeznaczenie w zasadzie nie zmieniły się od połowy lat 60-tych ub. stulecia. Oferta Strike Industries to świeże spojrzenie na doskonale znany komponent.
MultiTactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2016
Słowem wstępu
Niedomknięcie komory nabojowej to najczęściej występujące zacięcie broni palnej. Każda awaria broni to stresująca sytuacja dla strzelca, a umiejętność skutecznego usunięcia zwłaszcza w sytuacji zagrożenia może uratować życie.
Przypadki zacięcia i niedomknięcia komory nabojowej zdarzają się w najlepszych konstrukcjach strzeleckich. Większość potencjalnych źródeł awarii można z powodzeniem wyeliminować dbając o jakość amunicji oraz prawidłową konserwację i obsługę.
W warunkach cywilnych strzelectwa sportowego wystąpienie wspomnianych wyżej przesłanek prawdopodobnie nie będzie miało miejsca. Problemy mogą się pojawić przy intensywniejszym użytkowaniu oraz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Główne przyczyny zacięć
– nieprawidłowa obsługa i użytkowanie broni
– wady techniczne broni
– zanieczyszczona amunicja
– słaba amunicja
– brak lub nieprawidłowa konserwacja broni
– uszkodzony/zabrudzony magazynek
– uszkodzona/złamana iglica
Dopychacz zamka
W większości konstrukcji strzeleckich dźwignia/rączka napinania połączona jest z zamkiem na stałe dzięki temu niedomknięty zamek można dopchnąć siłowo w przednie położenie (zaryglować) i oddać strzał. W przypadku platformy M4/M16/AR15 dźwignia napinania nie jest na stałe połączona z zespołem suwadła, służy tylko do odciągania w tylne położenie. Puszczenie dźwigni zwalnia napiętą sprężynę powrotną, która dociskając zespół suwadła wprowadza nabój do komory nabojowej i rygluje zamek.
Doświadczenia wyniesione z wojny wietnamskiej ukazały dużą wrażliwość konstrukcji Stonera na zanieczyszczenia. Trudne warunki w jakich prowadzono działania bojowe sprzyjały zanieczyszczeniu broni równie łatwo jak uszkodzony lub brudny nabój powodował niedomknięcie zamka. Jeśli sprężyna powrotna nie pokonała powstałych oporów domknięcie zamka okazywało się niemożliwe. Karabinek stawał się bezużyteczny co równało się konieczności rozłożenia broni. Jak nie trudno się domyśleć czynność w warunkach bojowych do najbezpieczniejszych nie należała. Paradoksalnie, na początku kariery w armii USA karabinek M16 reklamowano jako broń skrajnie nowoczesną praktycznie nie wymagającą czyszczenia co miało pewien związek z prochem, którym elaborowano naboje, a który generował niewielką ilość nagaru. Wojna wietnamska bezwzględnie obnażyła wiele pomysłów i przekonań doprowadzając do powstania elementu bez którego usunięcie poważnego zacięcia może być co najmniej utrudnione.
Mechanizm nazwany Forward Assist wprowadzono na przełomie 1966/67 roku w karabinkach wersji M16A1. Rozwiązanie znacznie zredukowało awaryjność – wraz z modyfikacją zmianie uległy standardy obsługi i konserwacji karabinka. Ręczny dopychacz zlokalizowany jest z prawej strony komory zamkowej tuż za oknem wyrzutnika łusek.
STRIKE INDUSTRIES FORWARD ASSIST
Niewielkie akcesorium otrzymujemy w ascetycznym worku strunowym – detal ale gabarytowo nie odbiegający COBRA FANG TRIGGER GUARD zasłużył na całkiem estetyczne pudełko. Podstawowe informacje i prosty schemat umiejscowienia elementu na komorze zamkowej karabinka AR nadrukowano na kartoniku. W skład zestawu wchodzi dopychacz, sprężyna i rolka pin.
Standardy Mil-Spec gwarantuje wysoko wytrzymałościowa stal węglowa 12L14 poddana obróbce cieplnej. Proces produkcyjny nie pozostawił najmniejszych śladów na elementach akcesorium. Całość sprawia wrażenie bardziej wytrzymałego niż zapewnia rodowód. Powierzchnia komponentu jest anodyzowana.
Charakterystyczną cechą wyróżniającą drobiazg Strike Industries pośród mrowia konkurencji jest unikalny wzór wygrawerowany na powierzchni przycisku. Przypominająca sześciokąt forma zachęca do agresywnej obsługi zapewniając jednocześnie dobrą przyczepność dla nasady dłoni w rękawiczkach i bez. Naniesiona faktura sprawdza się w warunkach polowych gdzie łatwo o zapiaszczenie.
SI FORWARD ASSIST występuje w trzech odmianach kolorystycznych: Chrome, Gold Chrome i Black.
Montaż
Wymiana standardowego dopychacza zamka na nowy jest prosta i szybka. Wystarczy wybić niewielki kołek – roll pin, blokujący korpus dopychacza, wysunąć i włożyć nowy Forward Assist blokując starym lub nowym kołkiem z zestawu.
Powodów do wymiany elementu na nowy może być tyle ilu jest użytkowników platformy AR. Forward Assist firmy Strike Industries może być optymalnym rozwiązaniem w przypadku uszkodzenia oryginalnego komponentu lub kompleksowej modernizacji. Jeśli należysz do osób liczących każdy użyteczny gram karabinka wybierz produkt Strike Industries.
Nie umniejszając strony praktycznej, kwestie estetyczne – nie ma się co oszukiwać, są równie istotne. Z akcesoriami Strike Industries możesz stosunkowo tanio zmodernizować i nadać atrakcyjnego tudzież agresywnego wyglądu posiadanej jednostce broni.
Jak to działa?
Forward Assist składa się z korpusu w formie przycisku, zapadki, sprężyny i kołka blokującego. Aby całość spełniała swoje zadanie na powierzchni suwadła nacięto szereg rowków, o które opiera się wspomniana zapadka. Kolejne wciśnięcia przycisku powodują przesuwanie zespołu suwadła w miarę przeskakiwania zapadki w kolejne rowki aż do zaryglowania.
Repliki ASG
Dopychacz zamka Strike Industries z powodzeniem znajduje zastosowanie w gazowych replikach ASG. Montaż odbywa się analogicznie do schematu dla broni palnej.
Ocena użyteczności
Oceny praktycznej użyteczności Forward Assist są skrajnie różne podyktowane indywidualnymi upodobaniami wynikającymi z doświadczenia. W zależności od środowiska można je podzielić na militarne i cywilne, pamiętając, że każda platforma strzelecka ma określoną tolerancję na zanieczyszczenia.
Warunki polowe/bojowe, to piach, kurz, pył, czołganie się oraz inne charakterystyczne dla rejonu działań. Wszystko razem zebrane wpływa na spadek niezawodności broni palnej. Żadna automatyka broni nie będzie prawidłowo funkcjonowała z piaskiem – jeśli zapiaszczony zespół ruchomy nie dojdzie w przednie położenie można go dopchnąć przy pomocy Forward Assist, i jest to istotą tego komponentu.
Zacięcie lub niedomknięcie komory zamkowej w warunkach strzelnicy wynika najczęściej z wadliwej amunicji bądź nieprawidłowej obsługi i konserwacji. Rzadziej ze względu na intensywne strzelanie. W takich przypadkach lepiej odciągnąć suwadło dźwignią napinania i optycznie sprawdzić co może być przyczyną zacięcia.
Przeważają opinie, że lepiej mieć niż nie mieć. Forward Assist jest nieprzydatny tylko do czasu pierwszej awarii w polu lub na zawodach.
Kilka słów podsumowania
Przypadki zacinania się pierwszych modeli M16 pod ogniem wietkongu zmusiły armię USA oraz producenta do przeanalizowania zgłaszanych awarii, wyciągnięcia prawidłowych wniosków i szybkiego rozwiązania. Potrzeba chwili stworzyła niepozorny element, który nazwano Forward Assist.
Stosując rodzimą terminologię – dopychacz zamka, jest stałym elementem niemal każdego karabinka rodziny M4/M16/AR15. Stanowi istotne dopełnienie mechanizmów ratunkowych, na których czele stoi strzelec i jego wyszkolenie. Wymiana standardowego dopychacza zamka na nowy nie wymaga ingerencji rusznikarza, można ją przeprowadzić w warunkach domowych.
Komponent firmy Strike Industries, to Forward Assist jaki znamy od kilku dekad. Poza zmienioną zewnętrzną formą przycisku nie stanowi rewolucji w konstrukcji karabinka AR. Nie poprawia działania ani istotnie nie wpływa na ergonomię. Funkcjonuje jak należy robiąc robotę, której oczekujesz. Jego wymiana będzie indywidualną decyzją wynikłą z pobudek estetycznych, a symboliczna wręcz waga pozostanie niezauważona.
Jakość akcesorium nie pozostawia miejsca na wątpliwości – Strike Industries, to klasa sama w sobie. Element dedykowany do broni palnej można zastosować w gazowych replikach ASG. Pozostaje najważniejsze pytanie, czy warto? Zdecydowanie tak!.
Wyłącznym dystrybutorem produktów STRIKE INDUSTRIES w Polsce jest firma SPECSHOP
# | Dane Techniczne | |
---|---|---|
1 | Długość (mm) | – |
2 | Szerokość (mm) | – |
3 | Wysokość (mm) | – |
4 | Waga (g) | ok. 6 |
5 | Cena (pln) | 109 |
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2016
Galeria - STRIKE INDUSTRIES - AR Forward Assist
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2016
Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze