Kaznodzieja z karabinem, W obronie innych – Sam Childers
„Kaznodzieja z karabinem, w obronie innych”, to motocyklowa przejażdżka po awanturniczym życiorysie Sama Childersa, dziś człowieka nawróconego, ojca rodziny i współzałożyciela fundacji Angels of East Africa ratującej życie dzieci w Sudanie Południowym i Ugandzie, dawniej handlarza narkotyków, członka gangu motocyklowego i ochroniarza transakcji narkotykowych. Człowieka upadłego, który odmienił swoją duszę by ratować życie niewinnych. Najnowsza propozycja wydawnictwa WarBook przenosi nas w świat brutalnej wojny domowej gdzie życie dzieci warte jest mniej niż garść nabojów do kałasznikowa, miejsce w którym jeden człowiek postanowił zmienić świat.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2016
Ciemna strona mocy
Pogrążony w alkoholu i narkotykach, nie stroniący od prostej przemocy, dumny ze sławy człowieka twardego i niebezpiecznego, nie rozstający się z obrzynem pod kurtką, zwiedzający najlepsze z najgorszych przydrożnych barów wespół z ziomkami z gangu motocyklowego. Czy bandyta może diametralnie odmienić swoje życie, obrócić kilkanaście razy o 360 stopni, przegonić demony, uspokoić i wyciszyć duszę by usłyszeć przepite sumienie i głos Boga nakazujący walkę o ocalenie niewinnych gdzieś na końcu świata?
Autor nie boi się opowiadać o przeszłości, której, jak często przyznaje na stronach tej książki, szczerze żałuje. Jeszcze jako nastolatek popada w alkoholizm i ciężkie narkotyki trafiając ostatecznie do gangu motocyklowego o wiele mówiącej nazwie The Outlaws – Wyjęci spod Prawa. Stając się żołnierzem tej subkultury wielokrotnie popada w konflikt z prawem w czym ułatwiało zajęcie ochroniarza transakcji narkotykowych. W czasie jednej z nich w 1981 roku poznaje striptizerkę Lynn, która wkrótce zostaje jego żoną. Jej osobiste nawrócenie zainspiruje ciąg zdarzeń będących początkiem drogi do całkowitej odnowy moralnej Sama Childersa.
Autentyczna historia Kaznodziei z karabinem udowadnia, że w każdym tli się wewnętrzna siła, może nawet głęboko ukryta potrzeba do zmiany, odnalezienia celu i drogi, której będziesz mógł się poświęcić bez względu na koszty. Potrzebujesz jedynie detonatora i eksplozji, której podmuch powali na kolana by następnie podnieść się i już nigdy nie upaść.
W 1998 roku za namową miejscowego pastora Sam Childers wyrusza do Sudanu w ramach pomocy humanitarnej, gdzie spotyka się z okrucieństwem Armii Bożego Oporu ( LRA – Lord’s Resistance Army) terrorystycznej partyzantki założonej i kierowanej przez zbrodniarza wojennego i samozwańczego proroka Josepha Kony’ego, dokonującej niewysłowionych masakr miejscowej ludności. To dramatyczne doświadczenie staje się kamieniem węgielnym pod niesamowitą przemianę i działania determinujące jego dalsze życie. Nawrócony na chrześcijaństwo postanawia całkowicie zaangażować się w pomoc sudańskim dzieciom, zostaje pastorem, buduje sierociniec w Nimule (przy granicy z Ugandą) i razem z żoną zakłada fundację Angels of East Africa. Jednak nim to nastąpi Autor musi przeżyć, przetrwać i przezwyciężyć wiele trudności nie tylko w Afryce ale w życiu prywatnym, które zostaje wystawione na ciężką próbę. Dzięki głębokiej wierze i pomocy rodziny dociera do miejsca w którym znajduje się dzisiaj.
Machine Gun Preacher
Pierwszy rozdział książki bez znieczulenia wprowadza czytelnika w brutalną rzeczywistość rdzennych mieszkańców Sudanu, jednego z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, gdzie szalony mzunga (afrykańskie słowo oznaczające białego człowieka) podróżuje po wypalonych drogach z kilkoma oddelegowanymi przez rząd zawodowymi żołnierzami Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu by ratować z rąk rebeliantów każdego kogo tylko zdoła, zwłaszcza dzieci.
Przydomek „Kaznodzieja z karabinem” doskonale obrazuje wielowymiarowe sprzeczności postaci wielebnego Childersa. Jednego dnia żarliwie się modli i prawi kazania, następnego z karabinkiem AK w ręku wyjeżdża w teren z żołnierzami by zwalczać partyzantkę LRA i ratować mężczyzn, kobiety i dzieci, co niejednokrotnie zmusza do refleksji nad moralnymi aspektami wyborów bohatera.
Szalony rajd polnymi drogami ponad 60km/h, dwie białe półciężarówki wzbijające tumany kurzu na horyzoncie, strzelcy na dachu z ciężkimi karabinami maszynowymi kalibru 7,62 mm, wielebny Childers za kierownicą pierwszego pickapa z AK-47 wystawionym przez okno, pięciu przeciwko 200 rebeliantom w płonącej wiosce. Dalej jest już tylko goręcej.
Książka wielokrotnie opisuje drastyczne szczegóły zbrodni popełnianych przez ludzi z LRA, która od 1987 roku uprowadziła ponad 50 tysięcy dzieci z Sudanu i Ugandy by wyszkolić na młodocianych żołnierzy. Te, które się sprzeciwiały były zabijane lub zmuszane do okaleczania lub zabijania własnych rodziców. Objęcie rozumem skali tej rzezi pozostaje daleko poza zachodnim pojmowaniem świata. Do dziś nie jest jednoznacznie uznane, czy celem LRA jest przejęcie jakiejkolwiek władzy w Ugandzie, szerzenie zamętu i terroru w Sudanie Południowym, czy szabrowanie ludności w imię wyimaginowanych przekonań będących mieszaniną miejscowych wierzeń, kultu i urojeń chorego umysłu Kony’ego.
Nie tylko karabin
Na kartach książki wielebny Childers nie tylko oprowadza po sierocińcu w Nimule, opowiada o początkach budowy, zbrojnej ochronie (bunkry) i ogromnych kosztach fizycznych, psychicznych i finansowych ale cierpliwie wyjaśnia sytuację polityczną i gospodarczą Sudanu i Ugandy co pozwala choć w części pojąć i zrozumieć skomplikowany krajobraz, w którym pracuje. Nie tylko budowa i zapewnienie bezpiecznego schronienia dla uratowanych dzieci, rajdy po wysuszonych pustkowiach z oddziałem żołnierzy ale niekończąca się walka o pozyskanie funduszy na utrzymanie działalności w zderzeniu z ignorancją światowych przywódców, dla których ważniejszym od rozwiązania problemu ludobójstwa jest wyścig do ropy naftowej.
W obronie innych, to przede wszystkim opowieść o człowieku, jego upadku i drodze do własnego głębokiego odkupienia przez niesienie wieloletniej pomocy bezbronnym dzieciom w miejscu, jak się wydaje, zapomnianym przez sumienie świata. Poruszająca, chwilami przerażająca ale bardzo ważna książka zmuszająca do refleksji nad naturą postępowania jednostek i motywów usankcjonowanej ignorancji zachodu. Dzięki działalności tylko jednego człowieka tragedia ludności cywilnej w Ugandzie i Sudanie Południowym ( oficjalnie powstał 09.07.2011) przestaje być bezimienna i anonimowa. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej niesamowitych i szokujących w szczegółach historii, jaką możecie poznać. Książkę czyta się jednym tchem, rozdział po rozdziale nie pozwala odejść dalej niż na odległość kubka herbaty całkowicie pochłania i skupia uwagę na kolejnych akapitach. Sam Childers w swojej autobiograficznej powieści siedzący w pickapie gdzieś na drodze w Sudanie uświadamia nam jak dramatycznie dalecy jesteśmy od zrozumienia istoty zła, z którym mierzy się od wielu lat. Jak bardzo jesteśmy zamknięci i izolowani przez heremtyczne kultury zachodu gloryfikujące konsumpcyjną nijakość. Każe docenić wartość naszego życia i bezpieczeństwa, a także spojrzeć trochę dalej i szerzej by dostrzec proporcje i obrys świata, który woła o pomoc.
Warto wspomnieć o filmie z 2011 roku pt: „Kaznodzieja z karabinem” z Gerardem Butlerem w roli głównej, w którym po raz pierwszy spotykamy się z postacią Sama Childersa. Film dość dobry jednak nie trudno oprzeć się wrażeniu, iż został nakręcony pod dyktando oczekiwanych zysków z głównym bohaterem zbudowanym wokół karabinka AK i wyrzutni RPG, dzięki czemu nie pozostaje na długo w pamięci stając się jednym z wielu jednorazowych sobotnich dzieł „po dzienniku”.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2016
Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze