2017. Wojna z Rosją – Sir Richard Shirreff
Latem 2017 roku Rosja napada na trzy kraje bałtyckie paraliżując Zachód zbiorem faktów dokonanych. Pogrążone w koleinach wątpliwości i powodowane własnymi korzyściami europejskie demokracje okazują się niezdolne do podjęcia stanowczych i jednogłośnych decyzji politycznych i militarnych. Dochodzi do zachwiania porządku ustanowionego po drugiej wojnie światowej oraz poddanie w wątpliwość jedności sojuszu północnoatlantyckiego. Czy to możliwe? Najnowsza propozycja Domu Wydawniczego REBIS, powieść 2017.Wojna z Rosją odsłania kulisy współczesnego konfliktu zbrojnego i zadaje szereg niezwykle ważnych i jednocześnie kłopotliwych pytań sfery politycznej. Czy Europa jest wystarczająco zmotywowana by w razie zagrożenia światowym konfliktem uruchomić artykuł 5 będący fundamentem doktryny obronnej NATO?
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Emerytowany generał Sir Richard Shirreff w latach 2011-2014 zastępca dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych dziś nie ma wątpliwości, że wybuch konfliktu Rosja-NATO w aktualnej rzeczywistości geopolitycznej staje się kwestią czasu.
Ostrzeżenie
W swojej książce 2017.Wojna z Rosją Shirreff kreśli prawdopodobny scenariusz napaści Federacji Rosyjskiej na trzy bałtyckie kraje. Odkrywa architekturę szczegółowo zaplanowanej agresji w istocie będącej zwieńczeniem imperialnej polityki odbudowy dawnego mocarstwa na fundamentach systematycznego rozbijania solidarności Unii Europejskiej. Podstawą tytułu jest jeden z wielu scenariuszy analizowanych i rozgrywanych w sztabach NATO co tylko dodaje autentyzmu opisywanym faktom. To z jednej strony niepokojąca literacka wizja niedalekiej przyszłości, z drugiej ostrzeżenie i wiadro lodowatej wody na głowy wszystkich pewnych siebie polityków i wojskowych przekonanych nie tyle o własnej nieomylności wynikającej z poczucia siły ale intencjach strony przeciwnej. To brak szerszej perspektywy determinuje twardą logikę wydarzeń inspirowanych przez zaniechanie określonych działań w efekcie doprowadzających do konfliktu zbrojnego.
Przerażający scenariusz wydarzeń w Europie generał NATO ostrzega
Autor prowadzi czytelnika przez zbiór przyczynowo-skutkowy na przestrzeni dni, miesięcy i lat skutecznie kierując optykę na słabiznę decyzyjną, próżność i miernotę polityczną, która doprowadziła do osłabienia potencjału obronnego, min. Wielkiej Brytanii. Wskazuje na rażące braki i niezrozumiałe działania jednocześnie cały czas przypominając i udowadniając jak łatwo przeciwnik wykorzystuje nasze błędy. Powieść Shirreff’a wymaga minimalnej kompetencji w zakresie sytuacji geopolitycznej bowiem tylko wtedy będzie zrozumiana i właściwie odczytana. Wydźwięk niemal personalnego oskarżenia skierowanego do rządzących jest wyraźny.
Książka szalenie wartościowa z punktu widzenia wymiaru politycznego i militarnego. Dzięki temu, że powstała tak szybko zaimplementowane fakty porażają aktualną siłą. Shirreff podkreśla wzrost potencjału militarnego Rosji, który nie jest kompensowany adekwatnym wysiłkiem państw NATO. Skomplikowane procesy decyzyjne, brak wspólnego głosu, polityczne przepychanki i pretensje eurokratów w obliczu konfliktu zbrojnego rozgrywającego się tuż przy Polskiej granicy działają na wyobraźnię. Nawet agnostyk w końcu będzie musiał przyznać, że kręgosłup powieści jest autentyczny.
Maskirowka
Sztukę wprowadzania w błąd, czyli „maskirowke” Rosjanie doprowadzili do perfekcji jeszcze podczas drugiej wojny światowej. Dezinformacja, zaprzeczanie, jawne kłamstwo i ukrywanie prawdziwych motywów działania spiralą wątpliwości należą do sztandarowych narzędzi władców Kremla. We współczesnej Rosji fabryka propagandy od lat pracuje pełną parą karmiąc obywateli regularnym kłamstwem. Zniekształcona rzeczywistość podporządkowana surrealistycznemu modelowi udawanej demokracji bezpowrotnie zatarła granicę postrzegania faktów. Maskirowka stała się koncepcją, doktryną i ideą rządzenia i utrzymania przy władzy. W tej grze Zachód jest kreowany na źródło zła i centrum spiskowe zagrażające świętej Rosji.
Jako doświadczony wojskowy Shirreff nie zapomina o rosyjskiej taktyce prowokacji stanowiącej istotny element agresywnej polityki Kremla czyniąc z niej kluczowy mechanizm usprawiedliwiający określone ruchy na mapie. Zerwanie rozejmu na Ukrainie spowodowane rzekomym ostrzałem szkoły w Doniecku przez ukraińskich żołnierzy otwiera drogę do jawnej interwencji regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej. Dalej następuje skoordynowany cyberatak na systemy obronne i informatyczne Litwy, Łotwy i Estonii poprzedzający atak doborowych sił specjalnych. Czy nazywanie książki 2017.Wojna z Rosją przerażającym scenariuszem jest celnym określeniem? Biorąc pod uwagę szereg oczywistych faktów i wydarzeń, których wszyscy jesteśmy świadkami nie jest to tylko stonowana analiza wartości literackiej.
Nawiasem mówiąc pojęcie „maskirowki” pojawiło się już w 1986 roku w słynnej powieści mistrza gatunku Toma Clancy’ego – Czerwony Sztorm, której lekturę polecam każdemu.
A co nato NATO?
Niepokojącym wątkiem w książce jest proces uruchomienia artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który wobec zaskakującej niejednomyślności sygnatariuszy nie tylko ułatwia podbój państw bałtyckich ale ośmiela do naturalnej konsekwencji groźby użycia strategicznej broni jądrowej w przypadku prób odbicia opanowanych terenów.
Bierność NATO każe wątpić w siłę waszyngtońskich ustaleń z 4 kwietnia 1949 faktycznie stanowiących sens i podstawę istnienia sojuszu. Shirreff wskazuje na zawoalowane wahania konkretnych państw, które w ostatnich latach trafiły na orbitę rosyjskich współzależności gospodarczych i finansowych po raz kolejny udowadniając jak silne oddziaływanie na narodowe bezpieczeństwo ma gazowa karta przetargowa, w obliczu której bledną sojusznicze zobowiązania.
Putin robi co chce, gdyż Zachód boi się konfrontacji
Przewidzenie zachowania Rosji nigdy nie należało do zadań łatwych spędzając sen z powiek analityków. Świat zbyt długo trwał w drętwym uśpieniu myślenia życzeniowego, które właśnie teraz się mści. Przeświadczenie jakoby Rosja miała zostać ustabilizowana i wkroczyć na drogę demokratycznych przemian to efekt przemyślanej strategii, i co trzeba podkreślić mistrzowskiego rozgrywania Zachodu przez Putina.
Wszystko jest grą obliczoną na wewnętrzne złamanie przeciwnika i poszerzenie strefy wpływów. Jasnym przykładem jest interwencja w Syrii, która była i nadal jest próbą wywarcia presji na Zachodzie by „uszanował” rosyjskie interesy na Ukrainie. Na zapleczu żywej reklamy skuteczności rosyjskiej techniki wojskowej niezmiennym pozostaje brak porozumienia pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem, który w każdej chwili może doprowadzić do niekontrolowanego konfliktu. Również w Europie dostrzega się fakt, iż nie ma spójnego dialogu z Rosją. Relacje pomiędzy Putinem a Zachodem są gorsze niż w czasach zimnej wojny.
Wiele lat temu po przejęciu faktycznej władzy Władimir Władimirowicz Putin jasno stwierdził, że rozpad ZSRR był największą geopolityczną katastrofą XX wieku. Od tego momentu na naszych oczach ma miejsce odbudowa systemu, który dał Rosjanom dumę i mocarstwową potęgę. Tęsknota za radzieckimi czasami jest widoczna na każdym kroku, a upadek Jelcyna stał się symbolicznym kresem społecznej sprawiedliwości czemu nowy władca Kremla dał wyraz w kolejnych latach udowadniając, że nie cofnie się przed próbami przywrócenia dawnych granic imperium sowieckiego. Warto przypomnieć słynne przemówienie w rosyjskiej dumie w 2014 roku po aneksji Krymu, w którym Putin przyrównał naciskaną Rosję do sprężyny, która zginana w końcu rozegnie się ze zdwojoną siłą. Czy to jest tylko pusta retoryka?
Takie stroje można kupić w każdym sklepie militarnym
Czas poprzedzający inwazję na Gruzję w 2008 był szukaniem pretekstu do rozpoczęcia akcji militarnej w ramach której Moskwa uznała niezależność zbuntowanych regionów oraz zobowiązała do ochrony mieszkających tam obywateli Rosji jednocześnie podważając prozachodnie aspiracje władz. Brzmi znajomo?
Sześć lat później do złudzenia podobny schemat zrealizowano w lutym 2014 roku na Krymie i wschodniej Ukrainie. Po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej Europa poczuła się zagrożona, a pojęcie wojny hybrydowej stała się nową jakością gorączkowo analizowaną w sztabach NATO.
Lekcja historii roku 1938
Skojarzenia z Adolfem Hitlerem i agresywną polityką III Rzeszy w latach trzydziestych ubiegłego wieku nie powinny być zaskoczeniem. Zachód nie chcąc doprowadzić do wybuchu wojny prowadził tchórzliwą politykę ustępstw mimowolnie przyczyniając się do anschlussu Austrii w marcu 1938 roku, a w wyniku postanowień Układu Monachijskiego do aneksji przez Niemcy na przełomie września i października Kraju Sudetów, spornego terenu należącego do Czechosłowacji. Tragizm tamtych czasów polegał na bezkrytycznej wierze w słowa Hitlera utrzymującego, że od teraz nie będzie kolejnych roszczeń terytorialnych.
2017.Wojna z Rosją
Lektura książki w pierwszej chwili prowokuje dość pesymistyczną konkluzję, że wciąż nie jesteśmy przygotowani na konflikt z przeciwnikiem działającym na granicy prawa międzynarodowego. Wystarczy wspomnieć mierne reakcje na agresję w Czeczenii, Gruzji i Ukrainie, koronne przykłady niebezpiecznej naiwności europejskiej polityki w obliczu ekspansywnie demonstrowanej siły. Nie od dziś wiadomo, że Kreml wykorzystuje, toleruje i rozumie język siły. Pomimo tej oczywistej oczywistości zmiany w formacie dialogu nie nadchodzą. Shirreff nie udziela łatwych odpowiedzi motywując do indywidualnej analizy najnowszych wydarzeń. Jego książka jest wezwaniem dla rządzących do przebudzenia i budowy solidnych argumentów w dyskusji dotyczącej zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych na wschodniej flance. Podkreśla, że tylko zwiększenie siły odstraszania i pokaz jednomyślnego zdecydowania NATO wobec Rosji oddalą widmo ataku na kraje bałtyckie, w tym Polskę. Koniec końców Sojusz Północnoatlantycki podejmuje jednogłośną, zgodną i stanowczą decyzję uruchamiając wielonarodową operację militarną.
Nie ma obecnie książki tak mocno osadzonej w realiach jak 2017.Wojna z Rosją, zdecydowanie polecam.
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora blogu jest zabronione.
Najnowsze komentarze