Preppers – Gdy brak awaryjnego schronienia
Awaryjne schronienie (Bug Out Location) jest jednym ze składników idei preppingu zakładającej przygotowanie na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej. Gromadzimy zapasy żywności, wody, medykamentów i produktów pierwszej potrzeby. Określamy priorytety, przewidujemy potrzeby budując schematy obronne. Skrajne sytuacje mają to do siebie, że nie uznają liniowości dlatego pozostawanie w mieszkaniu lub domu może w pewnym momencie stać się niebezpieczne. Wówczas podejmujemy niełatwą decyzję o opuszczeniu głównego schronienia i udania się do wcześniej przygotowanego celu ewakuacji. Może to być schron, ziemianka, domek na działce lub najbliższa rodzina. Co zrobić, jeśli nie mamy takich możliwości?
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Aby zwiększyć szanse przetrwania sytuacji kryzysowej preppers przygotowuje się dążąc do osiągnięcia maksymalnej niezależności. Metodyka planu zakłada zgromadzenie żywności, wody, narzędzi oraz wszelkich produktów zapewniających utrzymanie dotychczasowego komfortu i bezpieczeństwa. Na mapie okolicy potrafi wskazać miejsca gdzie jest szansa na zdobycie dodatkowej żywności (działki, ogródki, sklepy), wody pitnej (stawy, strumienie, rzeki, oligocenka), a także potencjalne zagrożenia (tama, wał powodziowy, inne). Istotnym elementem konstrukcji jest posiadanie awaryjnego schronienia, które wyposażone w zdublowane zapasy stanie się celem ewakuacji w przypadku bezpośredniego zagrożenia.
Plecak ewakuacyjny może nie wystarczyć
Dom i mieszkanie pozostają najrozsądniejszym schronieniem jednak co zrobić jeżeli dłuższe pozostawanie w mieście stanie się niebezpieczne, a dom zostanie poważnie uszkodzony lub zniszczony? Na takie okoliczności przydaje się awaryjna lokalizacja.
Świat nie jest wyrównanym środowiskiem w konsekwencji nie każdego stać na zakup działki i wybudowanie całorocznego domku. Z innych względów (rodzina, dzieci) nie możemy zakładać, że będziemy uciekać do lasu pod namiot lub szałas. Co jest dobre dla osoby samotnej staje się wyrzeczeniem dla rodziny z dzieckiem, a krewni nie zawsze mieszkają dostatecznie blisko by odległość nie stanowiła przeszkody lub zagrożenia. Co możesz zrobić?
Rozejrzyj się po okolicy
Jeżeli wyczerpałeś wszystkie oczywiste możliwości rozejrzyj się po okolicy. Może się okazać, że znajdziesz wiele potencjalnie atrakcyjnych lokalizacji i obiektów, które będą mogły spełnić rolę awaryjnego schronienia. Zacznij od przestudiowania mapy, kiedy już znajdziesz interesującą lokalizację spróbuj wybrać się w to miejsce po drodze notując kilka możliwych tras do tego obiektu oraz dróg wyjścia.
Brak reguł
Nie zapominaj, że nie tylko ty możesz znać te miejsca i obiekty. Z jednej strony chodzi o bezpieczeństwo – społeczeństwo wolne od cywilizacyjnych ram zacznie zmierzać w kierunku agresji, z drugiej, prozaiczny refleks – kto pierwszy ten lepszy. W realiach „po katastrofie” jakiej natury by nie miała odnalezienie atrakcyjnej i dobrze wyposażonej lokalizacji będzie zależało od szybkości i wiedzy, a więc wcześniejszego rozpoznania okolicy.
Wady
Uciekając z domu lub mieszkania nie możesz zabrać ze sobą wszystkich zapasów, jedynie tyle ile zmieścisz do pojazdu lub plecaka ewakuacyjnego. W związku z tym szybko potkniesz się o problem codziennego uzupełniania żywności i wody. Wcześniej przeanalizuj czego będziesz potrzebował i gdzie lub w jaki sposób to zdobędziesz. Wiedzy nikt Tobie nie odbierze.
Jeżeli okolica nie obfituje w atrakcyjne obiekty możesz zaplanować ich potencjalne wykorzystanie w formie przystanku jeden/dwa noclegi w drodze do oddalonej rodziny. Nie ma idealnego planu, każde rozwiązanie ma wady i zalety ale coś trzeba ustalić.
Ersatz domu lub mieszkania
Brak „profesjonalnego” celu ewakuacji nie oznacza katastrofy. Masz kilka możliwości ale pamiętaj, że każda z nich to tylko czasowa lokalizacja, a bezpieczeństwo uzależnione jest od charakteru sytuacji kryzysowej, czy jest przejściowa, czy długotrwała. Ważne, by każdy wybór był przemyślany. Lepiej zrezygnować niż decydować się na nocleg w eksponowanym obiekcie, na który wszyscy zwrócą uwagę lub będzie widoczny z daleka. Oto lista kilku potencjalnie atrakcyjnych rodzajów obiektów, w których można schronić się by przeczekać najcięższy okres kryzysu.
Obiekty komercyjne
Kamping. Jeżeli trafisz tam poza sezonem prawdopodobnie będziesz miał do dyspozycji dość komfortowo wyposażone domki lub pokoje. Możliwe, że znajdziesz spore zapasy żywności i butelkowanej wody z ujściami wody pitnej włącznie. Sanitariaty, kuchnie, grille oraz wiele innych udogodnień, które pamiętasz z własnego urlopu. Często atrakcyjna lokalizacja obiektów w pobliżu jezior na zalesionych terenach pozwoli na .stały dostęp do wody (po uzdatnieniu) oraz drewna do grilla lub kominka.
Jeśli trafiłeś tam „w czasie sezonu” możesz od razu nie znaleźć miejsca. Jednak część osób prawdopodobnie będzie chciała szybko wrócić do swoich rodzin, więc wystarczy poczekać. Przedłużające się warunki kryzysowe lub całkowity upadek cywilizacyjnych reguł gry sprawią, że tego rodzaju miejsca mogą stać się niebezpieczne. Szukaj wówczas bardziej odosobnionych lokalizacji.
Obiekty kolonijne. Podobnie jak pierwszy przykład, obiekty kolonijne z reguły oferują przyzwoite warunki mieszkaniowe, więc śmiało korzystaj.
Hotele. Osobiście zalecałbym ostrożność. Jeśli jest pusty/opuszczony uzupełniłbym zapasy i szukał czegoś mniej eksponowanego. Warunki i okoliczności zmuszające do dłuższego pozostania w takim obiekcie powinny iść w parze z ostrożnością. Zwłaszcza duże hotele staną się łakomym kąskiem dla złodziei i szabrowników.
Pole namiotowe. Jeżeli jesteś sam śmiało rozkładaj namiot, hamak lub tarp. Kilka nocy pozwoli odpocząć i trzeźwo określić sytuację przed poszukiwaniem nowego lokum. Z rodziną raczej szukałbym czegoś innego, a na pewno nie zostałbym dłużej jak jeden nocleg – zbyt odsłonięte miejsce i żadnej naturalnej ochrony.
Obiekty fabryczne
Oddalone od miast mogą być atrakcyjnym miejscem schronienia. Pozbawione ochrony firm i właścicieli oferują sporo przestrzeni oraz pewną ilość zapasów, nie tylko żywności i wody.
Parki narodowe i rezerwaty
Posiadając mapy terenów leśnych masz szansę na dość bezpieczne i odosobnione schronienie niekoniecznie na posłaniu z szyszek i igieł. Opuszczone szopy, budynki, leśniczówki oraz inne obiekty będą atrakcyjnym miejscem do przeczekania sytuacji kryzysowej z rodziną. Decydując się na ucieczkę do lasu warto zawczasu przygotować plecaki oraz nabyć właściwych umiejętności z zakresu survivalu.
Obiekty historyczne
Bunkry. Wydaje mi się, że to tylko z pozoru atrakcyjne obiekty najwyżej na jedną, dwie noce. Bardzo prawdopodobne, że nie tylko ty posiadasz wiedzę na temat ich lokalizacji, więc nie zdziw się, jeśli odkryjesz ślady czyjejś obecności. Obserwuj otoczenie.
Na co zwracać uwagę?
Najlepsze miejsce ewakuacji musi dawać szansę na pozostawanie w ukryciu przez dłuższy czas. Nie może być zbyt oddalone, a więc osiągalne pieszo w ciągu kilku godzin – pojazdem jeszcze szybciej. Odosobnione i niewidoczne, oddalone od głównych dróg i osad (to może być trudne do spełnienia), niedaleko naturalnych zbiorników wodnych (najlepiej rzeki lub strumienia), z ziemią umożliwiającą uprawę i polowanie na drobne zwierzęta. To idealne warunki by przetrwać z wiedzą i umiejętnościami z zakresu szeroko pojętego survivalu. Każda rolka papieru toaletowego kiedyś się skończy.
Kilka słów na koniec
Brak awaryjnego schronienia trwalszego niż altana działkowa to niebłahy problem, który powinien zmobilizować do pracy. Wymienione wyżej przykłady to tylko przejściowe lokalizacje, które prędzej czy później zostaną odkryte przez innych, może poza terenami leśnymi, do których byle kto nie będzie się zapuszczał. Nie łudź się, że wszyscy będą spokojnymi ojcami rodzin. Zaistnienie warunków spełniających normy totalnego upadku u każdego przywoła instynkty i możliwości, których istnienia nie był świadomy. Każdy będzie myślał wyłącznie o sobie lub bezpieczeństwie własnej rodziny. Poszukiwanie zapasów żywności czy bezpiecznego schronienia stanie się priorytetem dla mas ludzi, dlatego lepiej wcześniej opracować plan uwzględniający posiadanie lub brak awaryjnego celu ewakuacji.
Opracuj plan ewakuacyjny, uwzględnij zmienne i przygotuj plecaki Bug-Out Bag dla całej rodziny dostosowane do wybranej trasy. Jedna lokalizacja to mało. Zawsze miej w zanadrzu plan B i C. Wyposażenie jest bardzo ważne i nie należy tego bagatelizować ale wiedza i praktyka czynią cuda.

Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Wykorzystane zdjęcie na podstawie licencji CC0 – Creative Commons Zero – www.pexels.com
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora blogu jest zabronione.
Najnowsze komentarze