Preppers – Urban Survival – Work Emergency Bag
Pierwsza część artykułu jest subiektywnym komentarzem do problemu codziennego bezpieczeństwa. Wszystko, o czym warto pamiętać, na co trzeba zwrócić uwagę projektując zestaw awaryjny. Teraz nadszedł czas na cześć nieco bardziej kontrowersyjną, skład zestawu awaryjnego Work Emergency Bag
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019
W pierwszej części tego monodramu zdefiniowałem szereg aspektów towarzyszących zagadnieniu Work Emergency Bag. Wszystko, o czym warto pamiętać, na co trzeba zwrócić uwagę projektując zestaw awaryjny. A zwłaszcza, co wcześniej przeanalizować i przemyśleć, zanim przystąpimy do ostatecznego kompletowania ekwipunku WEB.
Nie spierając się o terminologię, istotą tematu jest posiadanie w miejscu pracy indywidualnego zestawu awaryjnego, stanowiącego odbicie Twoich potrzeb i charakterystyki środowiska, w którym pracujesz. Innymi słowy, jeśli jest nim chata w Bieszczadach, zaopatrz się w spray przeciw niedźwiedziom, jeśli dominuje krajobraz miejski, zabierz maskę antysmogową. Wszystko, o czym pisałem wcześniej ma wpływ na skład zestawu, przy czym nie ma ideału, nie ma też gotowych rozwiązań ( patrz: część pierwsza).
Co powinna zawierać torba awaryjna WEB by w odpowiednim momencie pomogła stawić czoła zagrożeniu? Mam to szczęście, że nie pracuje w ścisłym centrum Warszawy, do domu niedaleko, a do szkoły po dziecko dobiegnę z pracy w około 25 minut. Przygotowując miejski zestaw przetrwania, wypada rozważyć kilka czynników jak ogień, gruz, szkło, zanieczyszczone powietrze, problemy z komunikacją i informacją, interakcja z ludźmi.
Mając świadomość występowania zjawisk groźniejszych, niż kilkunastominutowe oberwanie chmury, w zestawie awaryjnym chcę mieć pod ręką przedmioty, które pozwolą sprawnie i bezpiecznie wydostać z budynku, przejść przez naturalne i sztuczne przeszkody. Ochronić ręce, wzrok, słuch i płuca przed urazami i szkodliwymi substancjami w powietrzu. Gdy to konieczne, przetrwać do czasu przybycia ratowników, utrzymać w dobrej kondycji, posiadać minimum wysoko energetycznej żywności. Oczyścić wodę, ogrzać się i ochronić przed niekorzystną pogodą. Udzielić sobie i innymi pierwszej pomocy medycznej, doładować telefon, komunikować się, odbierać wiadomości i obronić przed innym ocalałym. Sprawnie opuścić zagrożony rejon i bezpiecznie dotrzeć do domu.
Poniżej wskazuję przedmioty, które mogą pomóc przetrwać miejską katastrofę. Wymieniony ekwipunek potraktuj jako impuls do działania, bardziej pomoc w wyborze i tworzeniu własnego zestawu niż jedyny słuszny wzór.
Work Emergency Bag – Przechowywanie
W czym przechowywać awaryjny ekwipunek? Możliwości wyboru jest wiele, od systemów około militarnych, skrojonych pod odporność na weekendowy ostrzał artyleryjski, po cywilne, które nie zwracają uwagi jak Sylvester Stallone w prequelu Terminatora. Każdy wybór ma swoje zalety i wady, grunt by prawidłowo odczytać realia i potrzeby – dopasuj torbę lub plecak do zestawu, nie na odwrót.
Wybrałem torbę na ramię MFH typu sling bag, która optymalnie wpisuje się w charakterystykę mojego miejsca pracy. Przede wszystkim, jest na tyle niewielka, że wiem gdzie schować by nikt nie zwracał na to uwagi. Tego rodzaju torba ma wiele zalet. Łatwa w transporcie, można przenosić na plecach i biodrze, jednocześnie z plecakiem, uzyskać szybki dostęp do zawartości. Cztery D-Ringi i system MOLLE/PALS, umożliwiają przytroczenie wyposażenia pierwszej potrzeby jak latarka, rękawiczki, gwizdek alarmowy, retraktor, światła chemiczne lub opatrunek.
Torba na ramię MFH z wyposażeniem awaryjnym – www.milworld.pl
Torbę awaryjną Work Emergency Bag przechowujemy w miejscu łatwo dostępnym. Stale w zasięgu wzroku. W miejscu, z którego da się szybko wyjąć lub pochwycić. W szufladzie, szafce, pod biurkiem, na podłodze obok komputera, za książkami. Jeśli biuro jest codziennie sprzątane WEB lepiej zamknąć w szafce, byle pamiętać gdzie jest klucz.
Twój indywidualny zestaw awaryjny musi być zawsze gotowy do użycia. By utrzymać ten stan, nie tylko wypada testować wyposażenie, nauczyć prawidłowej, skutecznej i bezpiecznej obsługi, ale regularnie poddawać kontroli stan ekwipunku. Woda i żywność muszą rotować w miarę upływu terminu przydatności, podobnie baterie i medykamenty.
Torba na ramię MFH z wyposażeniem awaryjnym – www.milworld.pl
Work Emergency Bag – Ochrona przed obrażeniami
Ochrona układu oddechowego, oczu, słuchu i dłoni w sytuacji awaryjnej, to, moim zdaniem, najważniejszy element zestawu Work Emergency Bag. Ewakuacja przez teren usiany gruzem, poszarpanymi odłamkami konstrukcji, resztkami desek, ścianek działowych, mebli, oddychanie powietrzem wypełnionym szkodliwymi substancjami z pożarów, może spowodować poważne obrażenia, a w konsekwencji śmierć. Prosty zestaw składający się z gogli ochronnych, rękawic roboczych, piankowych zatyczek do uszu i maski przeciwpyłowej, ochroni przed urazami i pomoże przetrwać krytyczny moment po katastrofie.
Gogle ochronne Bolle Safety – Atom, chronią przed uderzeniami ciał stałych i substancjami chemicznymi. Szczelna i ergonomiczna budowa umożliwia swobodne nałożenie na okulary korekcyjne.
Półmaska przeciwpyłowa, najlepiej typu FFP3, chroni przed trwałym uszkodzeniem dróg oddechowych. Uszkodzenie budynku, w którym na co dzień pracujesz, może spowodować zanieczyszczenie powietrza szeregiem szkodliwych cząsteczek jak substancje chemiczne użyte do budowy, drobiny szkła, tynku. Setki uratowanych z katastrofy wież WTC w roku 2001, a później osób pracujących przy uprzątaniu i odbudowie, doznało trwałych urazów i zapadło na choroby nowotworowe, to powszechnie znane fakty.
Piankowe zatyczki do uszu Earmor – MaxDefence zapewniają redukcję hałasu na poziomie 33dB, a winylowa linka pozwala przenosić zatyczki na szyi.
Rękawice robocze chronią przed urazami jak skaleczenie, stłuczenie i rozcięcie. Poranione dłonie w sytuacji awaryjnej to prawdziwa katastrofa! Droga prowadząca do wyjścia może być zawalona niebezpiecznymi szczątkami, ochrona dłoni jest jednym z priorytetów. Polecam rękawice taktyczne o wzmocnionej budowie Mechanix Wear® M-Pact® (patrz: recenzja).
Optymalnym uzupełnieniem wyżej wymienionej podstawy jest bandana/shemagh i koc ratunkowy NRC. Pierwszego użyjesz do ochrony przed dymem i kurzem (prosta maska przeciwpyłowa), ochrony przed słońcem, jako ręcznik, unieruchomisz złamaną lub zwichniętą kończynę.
Koc ratunkowy najlepiej w kolorze ułatwiającym lokalizację przez ratowników. Lekki, uniwersalny, chroni przed wychłodzeniem lub przegrzaniem organizmu. Może pełnić funkcję prowizorycznego schronienia, lusterka sygnałowego lub płaszcza przeciwdeszczowego.
Wygodne obuwie w ramach WEB może wydać się co najmniej dziwne, ale wyobraź sobie, że musisz wydostać się z budynku przez gruz w codziennych pantoflach, które poprzedniego dnia z zawziętością pastowałeś. To nie będzie ani przyjemne, ani bezpieczne.
Gogle ochronne, półmaska przeciwpyłowa i zatyczki do uszu to minimalny koszt, podobnie bandana i koc ratunkowy
Work Emergency Bag – Nawodnienie i wysoko energetyczna żywność
Nagła katastrofa może spowodować szereg problemów, które utrudnią lub uniemożliwią zdobycie wody i żywności, dlatego w zestawie WEB winny stale znajdować się butelka wody oraz przekąska, zwłaszcza jeśli trzeba będzie czekać na ratunek. Bez pożywienia możemy przeżyć nawet trzy tygodnie, brak wody zabija po około trzech dniach. Woda jest najważniejszą rzeczą w sytuacji walki o przetrwanie.
Butelka PET z wodą jest lepszym wyborem kiedy liczysz każdy gram wagi zestawu awaryjnego. Wodą przemyjesz zapylone oczy, dzięki temu szybciej zlokalizujesz wyjście awaryjne. Przepłuczesz podrażnione gardło co wybitnie ułatwi komunikację. Utrzymasz nawodnienie do czasu przybycia pomocy. Oddalisz się z niebezpiecznego obszaru bez martwienia się o uzupełnienie zapasów.
Przekąska utrzyma w dobrej kondycji do czasu przybycia pomocy, jeśli nie zdołasz wydostać się z budynku. Wybierz żywność gotową do spożycia umożliwiającą jedzenie w ruchu. Może niezbyt smacznym, ale optymalnym źródłem energii, są hermetycznie pakowane, specjalistyczne racje żywnościowe jak Seven Oceans lub NRG-5. Zaletą jest termin przydatności do spożycia wahający się od 5 do 20 lat!
Wartościowym nawykiem jest trzymanie w szufladzie biurka jednego/dwóch batoników i tyle samo małych butelek z wodą. W razie potrzeby można je dodać do torby WEB. Osobiście robię tak od dawna. Świadomość, że w pracy zawsze mam butelkę wody i „kitkata” jest krzepiąca.
Optymalnym dopełnieniem powyższego są tabletki do oczyszczania i słomkowy filtr do wody. Dzięki nim uzupełnisz wodę z dostępnych źródeł jak fontanna, strumień lub inne miejskie ujęcia. Warto rozważyć metalową butelkę lub niewielki kubek, które pozwolą na zagotowanie wody.
Woda stanowi podstawę przetrwania! Tabletki do oczyszczania wody Oasis to ultra lekka pewność, że woda zostanie oczyszczona ze szkodliwych substancji
Work Emergency Bag – Apteczka pierwszej pomocy
Podstawowa wiedza medyczna na temat udzielania pierwszej pomocy jest bezcenna. To fundament, reszta jest logicznym uzupełnieniem. W sytuacji kryzysowej nie będzie lekarza, nie będzie Internetu, nikogo kto mógłby podpowiedzieć, co zrobić. Pozostaje wiedza, która nic nie waży, informacje zdobyte na kursie pierwszej pomocy i apteczka w zestawie WEB.
Mini apteczka survivalowa Highlander Military First Aid Mini Pack wyposażona we wszystkie niezbędne przy urazach i skaleczeniach komponenty jak rękawiczki nitrylowe, plastry, bandaże, gaziki, nożyczki, chusteczki odkażające i agrafki, to wystarczające minimum dla awaryjnych zastosowań. Ucieczka z niebezpiecznego miejsca może wiązać się z ryzykiem obrażeń, dlatego warto posiadać podstawowe środki do dezynfekcji, tamowania krwi i zabezpieczenia rany bandażem do momentu uzyskania profesjonalnej opieki medycznej.
Opatrunek indywidualny typu W przytroczony na zewnątrz torby za pomocą elastycznej gumy shockcord może być natychmiast użyty do tamowania obfitych krwawień, opatrywania ran postrzałowych i innych poważnych urazów. Wodoszczelne, jałowe opakowanie, doskonały do ratownictwa.
Ogrzewacz uniwersalny to jesienią wydajny ogrzewacz do dłoni i ciała. Niewielkie wymiary czynią zeń produkt bardzo praktyczny, po uruchomieniu reakcji chemicznej, ogrzewa do 8 godzin osiągając temperaturę około 60°C.
Indywidualne lekarstwa to antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe. Minimum to listek z ibupromem, wbrew pozorom to bardzo ważny szczegół.
Dodanie innych elementów jak opaska uciskowa, opatrunek hydrożelowy, zestaw do szycia, paskowy termometr, ogrzewacz do rąk, suchy lód, repelent na komary, krem przeciwsłoneczny i dezynfekujący do rąk, pozostawiam indywidualnej ocenie, ale nie jest to pozbawione sensu.
Podstawowa apteczka pierwszej pomocy Highlander Military First Aid Mini Pack, ogrzewacz do dłoni, wodoszczelny opatrunek typu W oraz indywidualne lekarstwa to awaryjne minimum
Work Emergency Bag – Światło i zasilanie
Jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej, dlatego niemal każda awaria wiąże się z brakiem światła. Opuszczenie biura w takich warunkach, zejście do garażu podziemnego po omacku, dotarcie do wyjścia ewakuacyjnego w całkowitych ciemnościach jest bardzo niebezpieczne. Wpadniesz do szybu windy, na wystający element konstrukcji lub potkniesz o czyjeś ciało, a upadając złamiesz nogę lub rękę. Niezawodne źródło światła stanowi podstawę każdego zestawu przetrwania.
Latarka OPS Highlander oferuje wystarczającą moc i odporność niezbędną w sytuacjach kryzysowych. Tu nie potrzeba kombajnu ważącego 500 gram z akumulatorem. Wykonana z anodyzowanego aluminium, moletowana powierzchnia tubusu wzmacnia chwyt, a klips ułatwia przytroczenie. Zasilanie popularnymi bateriami typu AA sprawia, że w sytuacji braku zapasu, właściwe baterie wyjmiesz z pilota do telewizora, klimatyzatora, rzutnika, myszki komputerowej lub innego urządzenia.
Światło chemiczne typu lightstick stanowi doskonały zamiennik latarki bateryjnej o wydajności świecenia dochodzącej nawet do 10/12 godzin (patrz: recenzja).
Latarka czołowa umożliwia sprawne poruszanie bez angażowania dłoni, to ogromne ułatwienie w sytuacji, kiedy musisz się wspinać lub przedzierać przez trudny teren. W ten sposób będziesz posiadał dwa lub trzy źródła światła. Nie zapomnij o zapasowych bateriach, po jednym komplecie do każdej latarki! (patrz: recenzja)
Pytanie; „Po co mi latarka, skoro mam najnowszy telefon z trzema lampami błyskowymi”?
Odpowiedź: „Twój modny smartfon z pierdylionem funkcji ma służyć do komunikacji, wezwania ratowników i kontaktu z rodziną, więc nie marnuj baterii na duperele”.
W zestawie WEB obok latarek i świateł chemicznych powinny znaleźć się zapałki, zapalniczka i krzesiwo. Staromodne sposoby rozpalania ognia bywają najskuteczniejsze, zwłaszcza, że nic nie ważą i nie zajmują cennego miejsca. Przy pomocy tych narzędzi ogrzejesz się, zagotujesz wodę i wezwiesz pomoc.
Wykonana z aluminium latarka Highlander OPS3 oferuje wystarczając moc i odporność niezbędną w sytuacjach kryzysowych. W zestawie awaryjnym rozsądnie mieć kilka źródeł światła.
Work Emergency Bag – Komunikacja i nawigacja
Komunikacja w sytuacji przetrwania jest kluczowa. Odbieranie wiadomości i śledzenie zmieniających się wydarzeń pozwala podejmować skalkulowane decyzje. Śledząc audycje alarmowe dotyczące aktualnej sytuacji w regionie, poznając utrudnienia i zagrożenia, wybierzesz najlepszą drogę ucieczki. W torbie awaryjnej WEB nie zmieścimy radiostacji polowej, ale gwizdek alarmowy i powerbank. Telefon komórkowy należy do codzienności, dlatego muszę założyć, że każde z nas ma przy sobie chociaż jedno sprawne urządzenie.
Gwizdek alarmowy to najwydajniejsze źródło hałasu przy minimalnym wysiłku fizycznym. Klasyczne darcie gardła to poważny wydatek energetyczny. Krzycząc szybko opadniesz z sił, dlatego w zestawie WEB musi znaleźć się miejsce na ten prozaiczny przedmiot.
Powerbank jest awaryjnym źródłem energii dla urządzeń mobilnych jak telefon komórkowy. Umożliwia zasilanie wszędzie tam, gdzie nie ma łatwego dostępu lub brak ładowania z sieci elektrycznej. Optymalnie o dużej pojemności, gwarantującej dwukrotne naładowanie posiadanego telefonu. Nie zapomnij o kablu USB.
Jeśli chcesz uniezależnić się od tylko jednego źródła informacji jakim jest prywatny telefon komórkowy, rozważ niewielkie radio AM/FM z zasilaniem bateryjnym, na panele słoneczne lub korbkę. Niektóre modele wyposażone w akumulator umożliwiają ładowanie zewnętrznych urządzeń przez port USB.
Papierowa mapa miasta i okolic z oznaczonymi punktami orientacyjnymi i ukształtowaniem terenu, wydaje się staromodnym pomysłem, ale w przypadku poważnej awarii zabraknie zasilania i Internetu. Podobnie guzikowy kompas, ale wierz mi, najprostsze narzędzia mogą okazać się najbardziej przydatne i najmniej zawodne. Nie zapomnij o notesie wodoodpornym i czymś do pisania.
Gwizdek alarmowy z zestawu survivalowego Gerber Bear Grylls Basic Kit wygodnie przytroczyć na zewnątrz torby. Notes wodoodporny to komfort użytkowania niezależnie od warunków atmosferycznych, tych informacji nie stracisz. Kompas guzikowy Highlander do survivalu, bushcraftu i apokalipsy zombie.
Work Emergency Bag – Narzędzia wielofunkcyjne
Zablokowana winda, drzwi, okno, alternatywna droga ewakuacyjna przez dach, szyb wentylacyjny lub balkon. W sytuacji awaryjnej musisz liczyć się z wyzwaniami jakie do tej pory „znałeś” jedynie z serialu McGyver. Torba Work Emergency Bag powinna zawierać kilka charakterystycznych narzędzi, którymi na co dzień imponujesz w mieszkaniu przykręcając kontakt do ściany. Nie namawiam do przenoszenia ulubionego młotka i hebelka, ale kilku narzędzi wielofunkcyjnych, które z powodzeniem zastępują domowe instrumentarium prawdziwego bohatera. Mam na myśli niezbędne minimum jak piłka, nóż, śrubokręt, otwieracz do puszek, klucz pozycyjny, torx i inne. Wymiary torby i potrzeba dyskrecji ograniczają niektóre z efektownych parametrów, ale nic straconego, wszak nie potrzebujemy armato haubicy lecz broni krótkiej z tłumikiem 😀
Mini karta survivalowa nie jest kojarzona z domowym majsterkowaniem, ale zawiera podstawowe narzędzia ułatwiające odkręcenie śrub mocujących pokrywę kanału wentylacyjnego lub podważenie panelu sterującego w windzie. Ten prozaiczny gadżet możesz z powodzeniem nosić stale w portfelu. Największą wadą jest fakt, że można zwyczajnie o nim zapomnieć. Mnie stale się to przytrafia 🙂
Multitool to doskonałe narzędzie, dzięki któremu wydostaniesz się z pułapki, zbudujesz schronienie lub upolujesz dziką okazję. Wielkością przypominają klasyczne obcęgi, którymi wyrywano w dzieciństwie zęby, ale znacznie przewyższają je funkcjonalnością. Masywna budowa gwarantuje odporność na niemal wszystkie survivalowe wyzwania. Osobiście przenoszę mojego letherman’a w etui przy pasku w ramach everyday carry, ale Ty możesz podobne narzędzie schować do swojej torby WEB.
Składany nóż to niezależnie od sytuacji najbardziej uniwersalne i przydatne narzędzie, podstawa każdego zestawu przetrwania! Użyjesz go do otwarcia puszki z tyrolską, do samoobrony, przetniesz, utniesz i podważysz. Optymalnie jeden warto nosić na co dzień przy sobie, drugi, stale przechowywać w torbie WEB.
Klasyczny zestaw survivalowy to wbrew pozorom dobry pomysł również w mieście. Jak nazwa wskazuje, stanowi wyselekcjonowany zbiór podstawowych narzędzi umożliwiających przetrwanie i ucieczkę. Zaletą jest wodoszczelne opakowanie, do którego można dodać inne elementy jak kompas guzikowy i tabletki do oczyszczania wody.
Mała rolka taśmy duct tape i prozaicznie plastykowe opaski zwane trytkami. Zepniesz, złączysz, skleisz, naprawisz, uszczelnisz, zbudujesz – po prostu obejrzyj jeden z odcinków serialu McGyver by zrozumieć kontekst.
Minimum narzędzi zestawu awaryjnego Work Emergency Bag, to karta survivalowa 16w1 PRT, mini łom Schrade Prybar, nóż składany Gerber z zestawu survivalowego Gerber Bear Grylls Basic Kit oraz dodatkowe ostrze w ramach EDC
Subiektywnym uzupełnieniem jest wielofunkcyjny i kompaktowy łom Schrade Pry Bar. Z powodzeniem mieści się w naszej torbie MFH, dzięki temu mamy przy sobie doskonałe narzędzie nie tylko do wyciągania gwoździ i śrub, ale otwierania okien, zatrzaśniętych drzwi, przewodów wentylacyjnych, krzesania iskier, wbijania, podważania i zdobycia. Sprawdzi się w wielu sytuacjach wymagających przyłożenia siły jak przebicie się przez ścianę, o ile masz do czynienia z nowym budownictwem. Ponadto, na rękojeść nawinięto około dwa metry linki paracord.
Przewaga nad każdym „mini toolem” jest dość czytelna 😀
Work Emergency Bag – Samoobrona
W sytuacji kryzysowej obcy ludzie mogą chcieć ciebie skrzywdzić lub okraść z jednego z miliona powodów. Nie próbuj tego zrozumieć, pomyśl jak się przygotować. Jeżeli nie posiadasz pozwolenia na broń palną, skorzystaj z innych środków ochrony osobistej jakie masz przy sobie. Składany nóż, multitool, gaz obronny i łom. Skuteczną alternatywą mogą być klasyczne noże budowlane z wymiennymi ostrzami lub inne przedmioty których użyjesz w charakterze kubotanu.
To tylko przedmioty. Kwestią nadrzędną jest umiejętność obserwacji otoczenia, przewidywania i unikania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Zagrożenie trzymać na dystans, oddalać się od niego minimalizując rozwiązania siłowe. To nigdy nie prowadzi do dobrego, ale jeśli nie będziesz mieć wyboru, nie wahaj się.
Zestaw dopasowany do indywidualnych możliwości
Work Emergency Bag – Podstawa + Dodatki
Podstawa:
Zatyczki do uszu,
Rękawice robocze,
Maska przeciwpyłowa,
Szczelne gogle ochronne,
Dodatkowo:
Bandana,
Sportowe obuwie,
Koc ratunkowy NRC,
Podstawa:
Dwa batoniki energetyczne,
Butelka wody minimum 300ml,
Dodatkowo:
Słomkowy filtr do wody,
Tabletki do oczyszczania
Podstawa:
Leki przeciwbólowe,
Ogrzewacz do dłoni,
Opatrunek wodoszczelny,
Apteczka pierwszej pomocy,
Dodatkowo:
Repelent,
Koc NRC,
Płyn do oczu,
Krem ochronny,
Zestaw do szycia,
Opaska uciskowa,
Płyn dezynfekujący,
Termometr paskowy,
Opatrunek hydrożelowy,
Podstawa:
Latarka LED + zapas baterii,
Światła chemiczne lightstick,
Latarka czołowa + zapas baterii,
Dodatkowo:
Zapałki,
Krzesiwo,
Zapalniczka,
Latarka na korbkę
Podstawa:
Gwizdek alarmowy,
Powerbank + kabel USB,
Dodatkowo:
Mapa,
Kompas,
Radio AM/FM,
Długopis/marker,
Lusterko sygnałowe,
Notes wodoodporny
Podstawa:
Multitool,
Nóż składany,
Karta survivalowa,
Dodatkowo:
Trytki,
Mini łom,
Taśma duct-tape,
Zestaw survivalowy
Podstawa:
Spryt,
Inteligencja,
Dobre obuwie,
Przewidywanie,
Unikanie zagrożenia,
Dodatkowo:
Latarka,
Mini łom,
Gaz obronny,
Nóż składany
Ekwipunek torby awaryjnej Work Emergency Bag
Kilka słów podsumowania
Kiedy dojdzie do najgorszego, wyposażenie przenoszone w torbie Work Emergency Bag może być jedynym jakie będziesz posiadał, wszystkim co może pomóc pozostać przy życiu. Upewnij się, że jest dobrej jakości, odpowiada Twoim potrzebom i, potrafisz się nim prawidłowo, skutecznie i bezpiecznie posługiwać.
Nie ma możliwości by przygotować się na każdy rodzaj zagrożenia. Torba Work Emergency Bag nie jest rozwiązaniem każdego problemu, ale nieszablonowo myślącej osobie pomoże wydostać z kłopotów. Nie uchroni przed opadem radioaktywnym, ale pomoże oddalić od niebezpiecznego obszaru. Nie obroni przed szaleńcem, ale pomoże trzymać na dystans. Nie pomoże przy skomplikowanym złamaniu kończyny, ale utrzyma przy życiu do czasu przyjazdu ratowników. Work Emergency Bag nie jest złotym środkiem lecz racjonalnym, esencjonalnym zbiorem możliwości.
Prawdopodobnie nie wymieniłem wielu niezbędnych Twoim zdaniem elementów, a inne dodałem zupełnie niepotrzebnie. Każdy jeden zestaw awaryjny WEB ma odzwierciedlać Twoje potrzeby, doświadczenie i realia dnia codziennego. Opisane wyżej wyposażenie potraktuj jako dobry wstęp do dowolnej modyfikacji.
Artykuł przygotowałem w oparciu o torbę i wyposażenie dostępne w ofercie sklepu MILWORLD.
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
Work Emergency Bag – Zestaw awaryjny do pracy – Część pierwsza
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze