Terenowa Apteczka Ziołowa – Bartosz Jemioła – Recenzja ziołowego toolbook’a
Terenowa Apteczka Ziołowa to najnowsza odsłona survivalowych poradników Wydawnictwa PASCAL. Cykl reprezentowany tytułami Przygotowani Przetrwają oraz Sztuczki Survivalowe streszcza przydatną wiedzę w atrakcyjnej i łatwo przyswajalnej dla każdego formule. Poradniki napisane przystępnym językiem uczą świadomych zachowań i umiejętności przydatnych w niecodziennych sytuacjach codziennego życia. Terenowa Apteczka Ziołowa z łatwością kontynuuje jakość poprzedzających wydawnictw udowadniając, że survivalu i zaradności może nauczyć się każdy.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Naturalna apteczka
Lecznicze właściwości roślin znane są człowiekowi od tysięcy lat. W minionych wiekach ludzie gromadzili wiedzę pozwalającą wykorzystywać masowo występujące w przyrodzie rośliny do leczenia, przedłużania i ratowania życia. Bez nowoczesnych leków i antybiotyków leczono powszechne schorzenia i dolegliwości zapobiegając pojawieniu się zmian chorobowych lub całkowicie je eliminując.
Współczesna medycyna wykorzystuje kilkanaście tysięcy roślin leczniczych, z których wiele można odkryć na niedzielnym spacerze w lesie, parku lub przydomowym trawniku. Każdy potrafi rozpoznać przynajmniej kilka z nich jak babka, rumianek, mięta czy pokrzywa ale już nie wszyscy mają świadomość dobroczynnego wpływu na ludzki organizm.
W wielu przypadkach sporządzenia leku z roślin leczniczych możemy podjąć się samodzielnie pamiętając o kilku zasadach podpartych filarami zdrowego rozsądku. Odwar, wywar, maść i napar, to wszystko brzmi dość tajemniczo ale w gruncie rzeczy nie jest ani trudne ani skomplikowane o czym opowiada najnowszy poradnik survivalowy Wydawnictwa PASCAL.
Terenowa Apteczka Ziołowa
Nowy poradnik utrzymany w ziołowej kolorystyce jest bezpośrednim sukcesorem formatu i pomysłu wydanych rok temu Sztuczek Survivalowych, których recenzję znajdziecie tutaj. Wbrew pozorom ta kompaktowa esencja podstawowej wiedzy o najpopularniejszych gatunkach roślin leczniczych nie jest przeznaczona stricte dla zaciekłych fanów Beara Gryllsa, czy zwolenników biurowego spinacza ze zbrojonej stali ale dla każdego amatora pieszych wycieczek, weekendowego grilla i trybu życia przeczącego stereotypom pilota od telewizora. Dowodem tego jest przepis na okładce, a raczej papka na ukąszenia owadów – remedium na upierdliwą rzeczywistość każdego łazęgi.
Pomimo rozległego i cokolwiek nieszczególnego uniwersum Autorowi udało się czytelnie skompresować wiedzę zarezerwowaną do tej pory dla analitycznych opracowań do formy przystępnej dla każdego plecaka. Książkę czyta się szybko, lekko i przyjemnie bez ryzyka doznania szoku wywołanego nadmiarem łacińskich rebusów.
Nie zapominając o środkach ostrożności Autor przypomina o możliwości wystąpienia niepożądanych działań i reakcji alergicznych wynikających z indywidualnych predyspozycji naszych organizmów. Zaleca przetestowanie podanych przepisów przed wyruszeniem w teren co ma sens. Osobny akapit poświęcono załączonym fotografiom, które należy traktować jako wartość poglądową. Ziołowe sztuczki w założeniu są kompaktowym (turystycznym) przewodnikiem stąd pewne esencjonalne ograniczenia.
Poradnik podzielono na cztery części, odpowiednio; (1) Dawkowanie i przygotowanie ziół w terenie, (2) Phytoliberandum czyli samopomoc ziołowa, (3) Występowanie roślin, czyli jak szybko znaleźć potrzebne rośliny w terenie, oraz (4) Appendix.
Ziołowe sztuczki
Jedną z najważniejszych innowacji jest system przeliczania i odmierzania właściwej dawki surowca (ziół) bez pomocy wagi i linijki, których z oczywistych względów w określonych sytuacjach możemy nie mieć. Każdy przepis jest przeliczany nie na masę, a na garść, długość i grubość palca, oraz kubek (250ml /500ml) zimnej lub gorącej wody. Ten szczegół czyni poradnik niezwykle praktycznym uzupełnieniem terenowej apteczki przydatnym nawet dla najzdolniejszego ziołowego laika.
Część drugą wypełniają receptury pomagające zwalczać najpopularniejsze włóczęgowskie dolegliwości, z którymi w przeszłości zmagali się następcy Robinsona Crusoe, a których jutro możemy doświadczać my sami. Lista obejmuje min. ukąszenia upierdliwych owadów, różnego rodzaju urazy jak rany cięte, złamania, urazy oczu, bóle zębów, zatrucia pokarmowe (biegunka), codzienną higienę i przeziębienia.
W części trzeciej i czwartej otrzymujemy przydatne tabele określające optymalny moment pozyskania roślin lub ich części, indeks nazw łacińskich oraz kolorowe fotografie pomagające rozpoznać większość ziół wykorzystanych w recepturach.
Czosnaczek Pospolity – Liście opatrunkowe, str.45
Zemsta Stalina
W poradniku słusznie wspomniano o wyjątkowo niebezpiecznej roślinie, o której często słyszymy w mediach. Barszcz Sosnowskiego, to groźna dla ludzi roślina powodująca bolesne, a niekiedy niebezpieczne dla życia oparzenia skóry. Autor nie tylko opisał charakterystyczne szczegóły wyglądu toksycznej rośliny wskazując zasadnicze różnice pozwalające uniknąć pomylenia z nieszkodliwym koprem ale udokumentował własne doświadczenia z roślinną terapią oparzenia włącznie.
Odświeżająca żywica
Terenowa Apteczka Ziołowa pomimo pewnych ograniczeń zaskakuje spójną strukturą wskazując drogę do samodzielnego i szybkiego rozwiązania problemu. Na kartach poradnika Czytelnik otrzymuje podstawowe narzędzia i dane do nauki radzenia sobie w określonych sytuacjach tudzież zastępowania brakujących medykamentów ich naturalnymi odpowiednikami. Jednym z ciekawszych przykładów jest ziołowa technologia dbania o higienę jamy ustnej przy pomocy gałązek z drzewa iglastego i naturalnej żywicy jako środka antyseptycznego i odświeżającego. Jeśli tylko nie pomylisz jodły z cisem możesz z powodzeniem na szlaku umyć zęby i odświeżyć oddech bez użycia wody.
Tak jak w przypadku Barszczu Sosnowskiego Autor poświęcił kilkanaście akapitów w celu wyjaśnienia różnicy pomiędzy jodłą, a cisem oraz konsekwencji sporządzenia herbatki na bazie tego ostatniego lub próby umycia zębów tak nieostrożnie spreparowaną szczoteczką.
Babka Lancetowata – Ukąszenia owadów, str.31
Ziołowy toolbook
W porównaniu do poprzedniego tytułu instrumentarium ziołowego toolbook’a okrojono niejako dostosowując do leczniczego uniwersum. Tak spetryfikowany zestaw obejmuje linijki metryczną i calową, papier nadający się do suszenia i przechowywania roślin, błyskawiczne przepisy oraz video-prezentacje. Ta analogowo brzmiąca kontaminacja kryje aplikację PASCAL AR na systemy Android i IOS, której instalacja otwiera dostęp do dodatkowych materiałów filmowych.
Biorąc pod uwagę fakt, iż rozglądanie się za leczniczymi roślinami nie zawsze ma miejsce na łące za domem można było spokojnie zostawić znane z poprzedniej części cyklu lusterko sygnałowe dodając informacje nt. wyznaczania kierunków stron świata, znaczenia numeracji leśnych słupków oddziałowych czy wykaz numerów alarmowych.
Zalety
Ziołowe sztuczki nie udają naukowego opracowania o manierach cegły celując w znacznie większy świat kieszonkowych potrzeb i możliwości każdego ambitnego biwakowicza ze mną na czele. Nie atakują uniwersyteckim językiem wypełnionym pestkami łacińskich definicji wywołujących napady niestrawnej konfuzji. Pomimo skondensowania wiedzy szanują Czytelnika przekazując istotne szczegóły materii w lekkostrawnych i czytelnych akapitach.
Turystyczny format 115mm x 190mm nie tylko ułatwia przenoszenie w kieszeni ale zachęca do aktywnego eksplorowania okolicy. Ziołowe wademekum waży mniej niż rozdział encyklopedii PWN dzięki temu wrzucone do plecaka obok apteczki stanie się częścią wyposażenia EDC – Every Day Carry (Gear).
Poradnik naprawdę prowokuje do samodzielnego zmierzenia się jeśli nie ze wszystkimi to przynajmniej jedną recepturą.
Bluszczyk Kurdybanek – Przeziębienia, Rośliny bogate w witaminę C, str.105
Wady
Turystyczna formuła w każdym przypadku wymusza pewne ograniczenia, których również nie ustrzegł się ziołowy poradnik. Zastrzegam, że nie ma ich wiele i nie przesądzają o końcowej pozytywnej ocenie. Pierwsze na co zwróciłem uwagę w trakcie lektury, to dość irytujący fakt umieszczenia kolorowych alfabetycznie posegregowanych fotografii na końcu poradnika. Wiadomo, że czarno białe reprodukcje nie oddają pełni szczegółów nawet jeśli jest ich stosunkowo dużo. Urozmaicenie każdej receptury kolorowymi zdjęciami roślin nie rozpraszałoby uwagi wertowaniem stron znacznie ułatwiając przyswojenie niecodziennej materii.
Toolbook to określenie doskonale charakteryzujące Sztuczki Survivalowe ale kontynuowanie tej definicji w odniesieniu do ziołowych sztuczek nieco mija się z prawdą. Jak sugeruje tytuł poradnika Terenowa Apteczka Ziołowa orbituje w świecie włóczykijów i biwakowiczów. Nadmuchane funkcje niektórych „narzędzi” jak błyskawiczne przepisy na lekarstwa czy papier do suszenia roślin traktuję z dyskretnym przymrużeniem oka. Zwłaszcza to pierwsze jest oczywiste w końcu tego oczekujemy od kieszonkowego wydania. Brakuje funkcji pomocnych w trakcie poszukiwania roślin w terenie jak wspomniane wcześniej wyjaśnienie oznaczania leśnych słupków oddziałowych.
Czy warto?
Poradnik kupiłem w nieszczególnym momencie ze względu na porę roku – chłodny początek wiosny nie ułatwił rozpoznania roślin, których zdjęcia zostały zrobione prawdopodobnie bliżej lata. By uzyskać lepsze efekty musimy poczekać aż temperatury ustabilizują się bliżej 20 kreski powyżej zera. Zakup sztuczek polecam każdemu bez względu na doświadczenie jako doskonały bodziec do nauki praktycznego korzystania z tego co oferuje natura. Pomimo niesprzyjającej pogody udało mi się rozpoznać kilka roślin o leczniczych właściwościach ale pozostał autentyczny niedosyt.
Najnowszy poradnik survivalowy Wydawnictwa PASCAL ułatwia i przybliża laikom takim jak ja, świat powszechnie występujących roślin leczniczych, które możemy kojarzyć z perspektywy przydomowego trawnika. Dzięki tej książce mijane na wycieczce rośliny nabierają zupełnie innego znaczenia!
Kilka słów podsumowania
Znając wartość wcześniejszych poradników Terenową Apteczkę Ziołową kupiłem „w ciemno” i nie zawiodłem się. Kieszonkowe wademekum napisano lekkim i przystępnym językiem racjonalnie objaśniając i przybliżając temat, który dla wielu wydaje się niedostępny i nie warty zachodu. Poradnik popularyzuje ziołową zaradność nie tylko wśród survivalowców, i preppersów ale z akademicką prostotą dociera do amatorów rowerowych wycieczek, grilla i niedzielnego biwaku. Przygotowanie opisanych receptur nie sprawi najmniejszego problemu zwłaszcza, że Autor usystematyzował pojęcia miar ograniczając do terenowej garści dłoni.
W górach, w lesie, nad jeziorem i urlopie z rodziną. Nowy poradnik oferuje kieszonkową wiedzę na temat podstawowych roślin leczniczych, które możemy łatwo rozpoznać i znaleźć w miejskim parku i przydomowym trawniku. Umiejętność radzenia sobie bez podstawowych medykamentów wzmacnia pewność siebie i sprawia ogromną satysfakcję.
Zdecydowanie polecam, kieszonkowy poradnik Terenowa Apteczka Ziołowa dostępny na stronie Wydawnictwa PASCAL
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
# | Bartosz Jemioła-Terenowa Apteczka Ziołowa | Wydawnictwo PASCAL |
1 | Długość (mm) | 190 |
2 | Szerokość (mm) | 115 |
3 | Linijka (cm/cal) | 1szt./1szt. |
4 | Dodatkowe materiały filmowe | Aplikacja PASCAL AR |
5 | Cena (pln) | 32,90 |
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze