Terroryzm – Idea preppingu, a zagrożenia terrorystyczne
W nocy 14 lipca 2016 roku doszło do krwawego zamachu terrorystycznego w Nicei we Francji. W tłum mieszkańców i turystów zgromadzonych na promenadzie uczestniczących w pokazie fajerwerków będącego częścią obchodów święta narodowego Dnia Bastylii, z dużą prędkością wjechała ciężarówka zabijając 84 osoby, a dziesiątki raniąc. Nim zamachowiec został zabity przez interweniującą policję, zdążył użyć broni palnej otwierając ogień do uciekających ludzi. Na tę chwilę nie są czytelne powiązania z jakąkolwiek organizacją terrorystyczną jednak mało prawdopodobne aby nie było to Państwo Islamskie. Cień ścielący się nad Europą jest już wyraźnie widoczny.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2016
Kolejny zamach
Kolejna tragedia, kolejne niewinne ofiary. Szok, niedowierzanie, bezsilność, smutek i narastająca wściekłość. Ogromna wściekłość. Wśród ofiar dzieci. W głowie kłębią się setki myśli i pytań, z chaosu wyłania bodaj najważniejsze: co kierowało terrorystą-zamachowcem, jaki był cel, dlaczego?
Pytanie oczywiste ale odpowiedź nie łatwo sformułować. Terroryzm oddziałuje i dotyka wszystkich obywateli wdzierając się w każdą sferę życia. Zjawiska nie da się zawęzić do Państwa Islamskiego, jak wcześniej Al-Kaidy, istniało dużo wcześniej i będzie obecne także po jego niewątpliwym upadku. Terroryzm jest narzędziem do osiągnięcia celu, którym jest ostateczne dojście do władzy określonej grupy religijnej. Przeciwnicy i opierający się wprowadzeniu nowego porządku, tudzież prawa szariatu będą zredukowani do roli „niewiernych” i bez skrupułów likwidowani w imię religijnych przekonań. Rzeczywistość pokazuje, że walka może dotrzeć pod drzwi Twojego domu bez różnicy czy jesteś obojętny czy zaangażowany.
Odszukanie sensu i pobudek sterujących organizacjami terrorystycznymi wywodzącymi się z szeroko pojętej kultury arabskiej może być co najmniej trudne. Wczorajsza tragedia może mieć związek z militarnymi porażkami Państwa Islamskiego uginającego się pod naporem sił koalicji, może być elementem spirali przemocy i chaosu, świadectwem i przypomnieniem, że Państwo Islamskie jest silne, nikt i nic mu nie zagrozi, a każdy występujący przeciwko niemu poniesie krwawe konsekwencje. Dopóki tożsamość zamachowca i faktyczne powiązania z konkretną grupą lub organizacją nie zostaną oficjalnie potwierdzone, możemy posługiwać się mniej lub bardziej trafnymi domysłami.
Kim jest przeciwnik?
Terroryzm to pojęcie, które dość trudno ukształtować w rozpoznawalne ramy, jest nieoczekiwane, nieobliczalne, bezsensowne i surrealistycznie krwawe. Terroryści działają siejąc śmierć, chaos i panikę. Wbrew pozorom ich działania są dokładnie zaplanowane i przemyślane z rygorystyczną dbałością o szczegóły. Można to porównać do działań nieregularnych sił zbrojnych, a więc faktycznie ataku militarnego.
Do realizacji politycznych celów terroryści wykorzystują przypadkowe osoby, cywilów takich jak ja czy Ty, których jedynym przewinieniem jest obecność w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie. Dominantą jest brak możliwości prowadzenia negocjacji, które będąc naturalnym instrumentem kultury zachodniej w zderzeniu z islamskim radykalizmem opartym na religijnym fundamencie z reguły nie prowadzą do cywilizowanego rozwiązania. Celem zamachu zawsze będzie obiekt lub duże skupisko ludzi gwarantujące krwawy i medialny rozmach.
Charakterystyka zjawiska nie ułatwia walki ani działań mających na celu przygotowanie się na ewentualność wystąpienia zamachu terrorystycznego. Działając na wrogim terenie, ze względu na oczywistą przewagę militarną sił zbrojnych przeciwnika terroryści drobiazgowo przygotowują i rozpoznają teren działań. Niekonwencjonalne podejście, brak reguł, moment, metoda, każdy szczegół będzie istotny, a każde odstępstwo od normy zbliży do realizacji zamierzonego celu. Oznacza to atak na narzuconych warunkach i z pełnym zaskoczeniem. Gotować do ponoszenia najwyższej ofiary, to czynnik skutkujący ogromną skalą i krwawym przebiegiem zamachów. Determinacja i fanatyzm terrorystów to coś przed czym nie da się ukryć ani skutecznie obronić. Niewyszkolony terrorysta, który nie dba o własne życie jest szalenie groźnym przeciwnikiem. Zamach w Nicei dobitnie pokazuje skuteczną przebiegłość terrorystów, którzy cierpliwie czekali na koniec niezwykle chronionej imprezy sportowej, po czym zaatakowali w momencie oddechu ulgi, radości i zmęczenia służb bezpieczeństwa nieustannym napięciem ostatnich tygodni.
Pytania
Czy słabość państwa i systemu UE można upatrywać w przyjmowaniu imigrantów, wśród których, naiwnością było by sądzić inaczej, bez wątpienia były i są jednostki i grupy powiązane z Państwem Islamskim?
Czy obecna sytuacja to konsekwencje Arabskiej Wiosny i faktycznej porażki polityki zachodnich mocarstw ze Stanami Zjednoczonymi na czele?
Jakie mam możliwości obrony?
Ostatni zamach niestety po raz kolejny udowodnił, że zachodnie społeczeństwa nie są psychicznie przygotowane ani edukowane na takie sytuacje. Uderzające w komentarzach i relacjach było stwierdzenie: „Wstrząśnięci ludzie nie wiedzieli, jak się zachować”. Nietaktem było by kogokolwiek oskarżać, bo nigdy nie będziesz wiedział jak sam zachowasz się w sytuacji permanentnego chaosu, paniki i zagrożenia. Wobec nieobliczalnej natury terroryzmu prawdopodobnie nigdy nie będziesz do końca świadomy zagrożenia, a realna obrona może polegać na obserwacji otoczenia i mentalnym przygotowaniu Rodziny – nauki zwracania uwagi na szczegóły, które nie pasują do krajobrazu, do którego jesteś przyzwyczajony. Istnieją proste zasady, których przestrzeganie może uratować życie, sygnały, które powinny zwrócić Twoją uwagę. W dzisiejszych czasach wyszydzana nadgorliwość staje się cenna.
Jakie sygnały winny zwrócić Twoją uwagę?
Torba, plecak lub paczka pozostawiona przez szybko oddalającą się osobę w publicznym miejscu. Pakunek pozostawiony w autobusie lub tramwaju jak pokazują krajowe doświadczenia, nie zawsze jest efektem niedbalstwa. Jeśli widzisz nienaturalnie zachowującą się osobę, wyglądającą na obcokrajowca i niecodziennie ubraną, to sygnał aby dyskretnie powiadomić służby bezpieczeństwa. Pojazd, który nie powinien znaleźć się w danej lokalizacji, nietypowo zaparkowana furgonetka obok budynków administracji publicznej, miejsc kultu lub imprez masowych. Brzmi jak scenariusz hollywoodzkiego produkcyjniaka ale to aktualna rzeczywistość.
Nigdy nie dotykaj i nie próbuj przenosić podejrzanych pakunków, powiadom profesjonalne służby bezpieczeństwa, w przypadku ewakuacji zastosuj się do poleceń i bez paniki oddal na bezpieczną odległość. Udając się na lotnisko, do kina, teatru, metra czy koncert, zwróć uwagę na lokalizację wyjść ewakuacyjnych. Zapamiętaj trasę, drobne szczegóły, które pomogą szybko i bezpiecznie wydostać z zagrożonego miejsca lub budynku.
Jeśli padły strzały, nigdy nie biegnij z odbezpieczonym smartfonem w kierunku źródła hałasu. Masz przeżyć. Zwiększaj dystans pomiędzy tobą a terrorystą biegnąc tak szybko jak potrafisz. Jeśli znalazłeś się w bezpośredniej bliskości od zamachowca, padnij na ziemię i staraj się znaleźć osłonę przed kulami i rykoszetami. Miej na uwadze, że większość typowych sprzętów jakie znajdują się w sklepach czy biurach nie zapewnią skutecznej ochrony. Najczęściej wykorzystywaną bronią palną przez terrorystów pozostaje karabinek Kałasznikowa z 30 nabojowym magazynkiem pocisków kalibru 7,62x39mm. Zapomnij o filmach, skuteczny zasięg do 1500 metrów i siła penetracji pocisków nie pozwalają na bezmyślną ufność w medialne stereotypy. Ściana nośna, filar, automat z napojami, lodówka, koło samochodu i silnik, zdobędą dla ciebie trochę czasu. Mimo beznadziejnej sytuacji, staraj się wyczuć moment (np. przeładowanie broni) aby wycofać z zagrożonego miejsca – ścisz telefon. Jeżeli to niemożliwe, znajdź najlepsze z możliwych miejsce do ukrycia. Czekaj na nadejście profesjonalnej pomocy i nigdy nie opuszczaj bezpiecznego schronienia na żądanie terrorysty. Zachowaj zimną krew. Przeżyj.
Polecam witrynę internetową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie możesz znaleźć informacje na temat zachowania w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym. Przydatne porady znajdziesz również w książce Sztuczki Survivalowe.
Terroryzm- co robić w sytuacji zagrożenia
Broń palna
Celem terrorystów jest zastraszenie, sianie paniki, osłabienie i rozmontowanie demokracji pierwotnym strachem. Czy legalnie posiadający broń palną praworządny obywatel mógłby zapobiec tragedii? Tego nie dowiemy się nigdy. Można spekulować i gdybać ale to nie przybliży do meritum problemu. Póki co w naszym kraju posiadanie broni palnej do obrony miru domowego pozostaje mglistą niewiadomą. Paradoksalnie, zamachy terrorystyczne mają skutek odwrotny determinując niezwykle szkodliwe ustawy Parlamentu Europejskiego z dyrektywami prowadzącymi do całkowitego zakazu posiadania i handlu bronią palną na terenie UE. Rzucanie inteligentnymi twierdzeniami, jakoby broń palna w rękach terrorystów pochodziła z legalnego źródła, a więc od osób, które legalnie zdobyły prawo do posiadania, legalnie nabyły i zarejestrowały na siebie broń palną, nie jest warta komentarza ..
Nie śmiej się z Preppersa
W świetle tragicznych wydarzeń postaraj się zrozumieć i znaleźć oczywisty sens idei bycia przygotowanym. Skutki uboczne zamachów mogą być wielowymiarowe, od odcięcia dostępu do energii elektrycznej, informacji, bieżącej wody, do całkowitej blokady miasta, wprowadzenia stanu wojennego z zakazem wychodzenia na ulicę włącznie. To nie fantastyka naukowa.
Nie trzeba wielkiej wyobraźni aby przewidzieć konsekwencje zamachu terrorystycznego na strategiczne obiekty w większym mieście. Zniszczona lub opanowana przez terrorystów elektrownia może oznaczać długi brak energii elektrycznej. Pomyślałeś o lodówce? Zapas żywności z długim terminem przydatności do spożycia, która może być przechowywana poza lodówką to poważne wzmocnienie bezpieczeństwa i szans przeżycia. Zapas wody pitnej w kilku 5 litrowych baniakach, dwa/trzy osobiste filtry do wody, komplet masek przeciwgazowych, rozbudowana i zdublowana apteczka pierwszej pomocy, zapasowa bateria do laptopa, radia i latarek. Dobrym rozwiązaniem jest radio na korbkę i niewielki generator 12V, który pozwoli doładować baterię w telefonie, to czyni różnicę.
Już dziś poddaj analizie potrzeby swojej Rodziny i zaplanuj potencjalne zakupy, dzięki którym choć w niewielkim stopniu staniesz się niezależny od służb ratowniczych, które w awaryjnej sytuacji mogą nie być zdolne do szybkiej reakcji. Bezpieczne schronienie, woda, żywność, alternatywne źródła zasilania, lekarstwa, to podstawa gwarantująca utrzymanie przy życiu do czasu nadejścia profesjonalnej pomocy lub zmiany sytuacji. Nie zapominaj o wyposażeniu dźwiganym codziennie, czyli EDC. Żyjemy w ciekawych czasach, więc bądź zawsze przygotowany.

Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2016
Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze