WILDO® FireFlash® Large – Recenzja krzesiwa
Sprawne rozpalenie ognia należy do podstawowych umiejętności w survivalu. Istnieje wiele metod i technik począwszy od prozaicznej zapalniczki po kojarzone z przetrwaniem w dziczy jak, łuk ogniowy czy krzemień. Wszystkie jednakowo wymagają cierpliwości, praktyki i przewidywania bowiem zapałki mogą zamoknąć, a w zapalniczce skończy się gaz. Na taką ewentualność warto zaopatrzyć się w bardziej niezawodne narzędzie jakim jest krzesiwo syntetyczne, które będzie rozniecać ogień nawet po wyjęciu z wody.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Ogień daje poczucie bezpieczeństwa, ciepło, umożliwia przygotowanie posiłku, zagotowanie wody, sygnalizację, odstrasza dzikie zwierzęta, odgania insekty z nadmiarem ADHD, a na koniec wzmacnia nadwątlone morale odgrywając kluczową rolę w walce o przetrwanie.
Planując dłuższą wyprawę w leśną głuszę powinniśmy zaopatrzyć się w skuteczne narzędzia do rozpalania ognia. Podstawową zasadą jest dublowanie metod by nie polegać tylko na jednej jak choćby nieśmiertelne zapałki.
Krzesiwo syntetyczne jest trwałym, łatwym w użyciu i niezawodnym źródłem ognia odpornym na zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej spotykane z prętem żelazowo-cerowym umożliwiają krzesanie iskier o temperaturze dochodzącej do 3000°C, które w połączeniu z dobrze przygotowaną rozpałką gwarantują ciepły posiłek na biwaku lub dziurę w kurtce.
EDC z krzesiwem
Posiadanie krzesiwa syntetycznego można porównać do miejskiej codzienności z kartą płatniczą. To obok noża i latarki must have wyposażenia EDC każdego entuzjasty turystycznej aktywności z leśnym biwakiem w tle. Współczesne krzesiwo jest skutecznym i trwałym źródłem ognia odpornym na niekorzystne warunki jak mróz i wilgoć. W przeciwieństwie do ikonicznych zapałek będzie działać po zamoczeniu. Najczęściej spotykamy dwa typy krzesiw różniące się budową: szwedzkie i amerykańskie.
Krzesiwo amerykańskie zwane również magnezowym ma postać prostokątnego bloku metalu (magnesium) z przytwierdzonym prętem krzesiwa właściwego oraz, co nie jest regułą, blaszką krzeszącą. Uzyskanie ognia polega na zeskrobaniu opiłków z bloku metalu i krzesanie iskier na wspomniane wiórki leżące na rozpałce.
Krzesiwo szwedzkie bez wątpienia jest najbardziej rozpowszechnionym wzorem. Składa się z pręta krzesiwa ze stopu metali oraz iskrownika w formie blaszki z reguły złączonych sznurkiem lub paracordem. Rozpalenie ognia polega na energicznym tarciu iskrownikiem, którym może być również krawędź grzbietu noża, klucza bądź innego twardego narzędzia, o powierzchnię krzesiwa.
Szwedzki ogień
Marka WILDO® od niemal 40 lat łączy doświadczenie z innowacyjnymi pomysłami zrodzonymi na styku armijnej pragmatyki i minimalistycznych potrzeb turystycznych szlaków. Na polskim rynku obecna od kilku lat zaczyna być kojarzona z trwałymi i funkcjonalnymi produktami outdoorowymi. Fundamentem oferty są składane kubki Fold-A-Cup®, niezbędniki 3in1® Spork, krzesiwa FireFlash®, zestawy biwakowe Camp-A-Box®, czy typowo militarne jak składany kubek szwedzkiej armii Kåsa Army – część produktów posiada natowski numer NSN.
Jakość, prostota i wytrzymałość, to cechy charakterystyczne marki WILDO®. Szwedzka świadomość ekologiczna przejawia się w metodach produkcji i doborze materiałów, które pozbawiono szkodliwych związków jak Bisfenol A (BPA FREE).
Wśród minimalistycznych naczyń i niezbędników w ofercie WILDO® znajdziemy wysokiej jakości niezawodne krzesiwa FireFlash® dostępne w kilku kolorach oraz dwóch wymiarach, SMALL i LARGE. Dzięki uprzejmości firmy SPECSHOP do testów otrzymałem większą wersję wspomnianego krzesiwa w kolorze OLIVE.
Respekt spawacza – WILDO® FireFlash® Large
WILDO® FireFlash® Large jest przedstawicielem klasycznych szwedzkich krzesiw wojskowych przeznaczonych do rozpalania ognia w sytuacjach awaryjnych i skrajnych warunkach atmosferycznych gdy zabraknie pospolitych źródeł ognia jak, zapałki, zapalniczka czy napalm. Pozbawione zbędnych ingrediencji typu kompas, schowek i tym podobne atrybuty przypadkowego globtrotera koncentruje naszą uwagę na skutecznym uzyskaniu ognia.
Ciężkozbrojne to adekwatne określenie dla oliwkowej proweniencji. Krzesiwo sprawia wrażenie jakby zostało wyjęte wprost z podręcznego pudełka z narzędziami czołgisty z lat 40-tych ub.w. Jest surowe, duże i ciężkie jak na swoje 45 g. Budzący respekt spawacza lity pręt krzesiwa kalibru 55 x 9,4 mm to stop kilku metali, min. magnezu, żelaza i ceru, dający iskry o temperaturze 2980°C wystarczającej do stopienia oporu markowych paneli podłogowych. Producent trwałość krzesiwa szacuje na ponad 3000 tysiące rozpaleń jednak jest to pojęcie względne – prawidłowo użytkowane posłuży lata świetlne.
Geometrycznie surowy uchwyt wykonano z barbarzyńsko niewzruszonego tworzywa w kolorze oliwki o porowatej antypoślizgowej fakturze ułatwiającej trzymanie mokrymi dłońmi i w rękawiczkach. Uchwyt utrzymuje pręt krzesiwa z precyzją kowalskiego imadła. Kształt nie wymusza maniery trzymania ułatwiając równomierne wykorzystanie krzesiwa z obu stron. Wielkość pozwala na pewny i stabilny chwyt co jest istotne nie tylko przy pierwszym spotkaniu z FireFlash®.
Anodyzowany na czarno iskrownik połączono z krzesiwem za pomocą czarnego nylonowego sznurka z zapięciem. Długość jest dobrana maksymalnie co z jednej strony sprzyja użytkowaniu przez osoby obdarzone dużymi dłońmi, natomiast resztę narodu może nieco irytować. Wykonany ze stali węglowej iskrownik dzięki znacznej długości pozwala na pewny chwyt, a zaokrąglone końce ułatwiają przechowywanie w elastycznych taśmach nerki CUBBY®HYBRID GEN2. Jedna z krawędzi została charakterystycznie nacięta co ma ułatwiać tarcie oraz dłuższe użytkowanie.
Rozpałka do krzesiwa
Opanowanie umiejętności rozpalania ognia przy pomocy krzesiwa wymaga odrobiny cierpliwości i praktyki. Ułatwimy sobie zadanie jeżeli wcześniej przygotujemy dobrą suchą hubkę, czyli rozpałkę.
W warunkach terenowych materiał znajdziemy wszędzie poczynając od kory brzozowej (łatwo łapie płomień), wiórek z drzewa sosnowego (tzw. smolne szczapki, przesączone żywicą dają duży płomień), suchej trawy, mchu, ptasiego puchu, czy pałki wodnej. Ważne by materiału na rozpałkę szukać stale podczas wędrówki, nie ograniczać się do rozglądania w miejscu wybranym na nocleg lub biwak, ponieważ akurat tam może go prozaicznie zabraknąć.
Brzoza i sosna ze względu na rozpoznawalność i pospolitość występowania należą do najpopularniejszych źródeł rozpałki, jednak osobiście zbierałbym wszystko co może wydać się przydatne. Nie zapominajmy o podpałce, czyli drobnych gałązkach, które chwycą ogień od rozpałki.
Użytkowanie, czyli te pioruńskie iskry
Miesiąc zdzierania FireFlash® potwierdził siłę drzemiącą w szwedzkiej klasyce oraz prostą zasadę „duży może więcej”. Uzyskanie ognia z krzesiwem WILDO® nie wymaga umiejętności przedhistorycznych sztuk przetrwania lecz odrobinę cierpliwości. W środowisku entuzjastów survivalu funkcjonują dwie podstawowe techniki – w obydwu FireFlash® sprawdza się nadzwyczaj dobrze.
Pierwsza technika zakłada statyczne oparcie pręta krzesiwa o twarde podłoże, w naszym przypadku kawałek kory z przygotowaną rozpałką. Ważne by krzesiwo przylegało do hubki. Używając iskrownika znajdującego się w komplecie z krzesiwem bądź krawędzi noża krzeszemy iskry kierując bezpośrednio na rozpałkę. Istotą metody jest wykonywanie ruchu tylko iskrownikiem.
Druga technika polega na ustawieniu krzesiwa ok. 5 cm nad rozpałką. Krzesanie iskry wykonujemy ciągnąc w górę krzesiwo po krawędzi iskrownika bądź grzbiecie noża. Przewagą tej techniki jest fakt, iż drobiazgowo przygotowana rozpałka, która z natury jest drobna i podatna na podmuchy wiatru, nie rozleci się przy krzesaniu. Niepisaną zasadą jest takie dobranie odległości by iskry nie traciły temperatury.
Pomimo dość surowej powierzchowności FireFlash® jest wygodny w użyciu co przekłada się na skuteczność. Klocowaty uchwyt czyni zadanie dużo łatwiejszym pozwalając na stabilne trzymanie pręta krzesiwa w jednej pozycji i komfortowe operowanie iskrownikiem. FireFlash® trzyma się pewnie nawet w grubych rękawiczkach. Należy wspomnieć, iż kształt uchwytu umożliwia równomierne ścieranie krzesiwa z każdej strony. Doskonałe skądinąd krzesiwo LIGHT MY FIRE® przez finezyjnie zaprojektowany uchwyt już nie ułatwia eksploatacji.
Wymiary pręta krzesiwa FireFlash® wpływają na komfort użytkowania. Duża powierzchnia trąca pozwala na większy margines błędu przy niewprawnym operowaniu blaszką krzeszącą. Pręt testowanego krzesiwa sprawia wrażenie „miękkiego”, a każdy ruch krawędzią iskrownika wywołuje uczucie ścierania powierzchni. Z drugiej strony wspomniana cecha daje dużo kalorycznych iskier. Średnica i długość są optymalnym kompromisem pozwalającym na swobodne użytkowanie.
Hartowany iskrownik wydaje się niskobudżetowym nieporozumieniem ale ta ascetyczna prostota stanowi o przewadze krzesiwa WILDO®. Nie ma osobnego uchwytu z tworzywa, z którego może wypaść, czy gwizdka, który może nawalić. Długość i szerokość ułatwiają operowanie, przyjemna w dotyku anodyzowana powierzchnia nie ściera się poza nadrukowaną nazwą i kodem kreskowym. Krawędzie są wystarczająco „ostre”, a zabrudzenia powstałe przy krzesaniu łatwo schodzą nie pozostawiając długotrwałych śladów.
Osobną kwestią są charakterystyczne nacięcia sugerujące mini piłę. W zamyśle producenta ów patent ma ułatwiać tarcie lub zdzieranie opiłków magnezu. Ząbki mają wyczuwalnie zaokrąglone krawędzie – pomimo szczerych chęci tym „narzędziem” nie uzyskałem wyniku wartego odnotowania.
Długość sznurka łączącego krzesiwo z iskrownikiem dopasowano optymalnie zapewniając szeroki wachlarz dopuszczalnych ruchów. Sam sznurek objawił kłopotliwą przypadłość „lepienia” do innych powierzchni i materiałów – nic nie stoi na przeszkodzie by w to miejsce przepleść paracord. Generalnie użycie krzesiwa jest bezproblemowe.
Czy warto?
Zdecydowanie tak! Krzesiwo WILDO® FireFlash® Large zyskało moje uznanie prostotą podporządkowaną skuteczności. Abstrahując od surowej proweniencji wybijającą cechą jest ergonomia manifestowana dużym poręcznym chwytem krzesiwa oraz siermiężną ale wygodną blaszką iskrownika. Niezawodne, skuteczne, całkowicie odporne na wilgoć i partackie użytkowanie. Wybacza błędy ułatwiając naukę nie tylko początkującym adeptom sztuki przetrwania. Dzięki niewielkim rozmiarom zmieści się w każdej kieszeni stając się stałym towarzyszem na biwakach i wyprawach survivalowych.
Zastosowany stop krzesiwa pomimo „miękkiej” fizjonomii pozwala szybko wytworzyć dużą ilość iskier, które z łatwością rozpalają powszechnie występujące naturalne materiały bez względu na przyjętą technikę, którą w gruncie rzeczy należy wypracować indywidualnie. Wspomniana cecha ułatwia zeskrobanie magnezowych wiórków, które ułożone na rozpałce spopielą wasze obawy.
Zalety
temperatura iskier bliska 3000°C
hartowana blaszka do krzesania
prosta i solidna konstrukcja
wysoka jakość wykonania
łatwość przenoszenia
gruby pręt krzesiwa
wygodny uchwyt
ergonomia
Wady
dostępne tylko dwa kolory (czarny, oliwkowy)
długość sznurka może przeszkadzać
nieco miękkie krzesiwo
WILDO® FireFlash® Large – krzesiwo na całe życie?
Jeżeli postawisz WILDO® FireFlash® Large za witrynką sporadycznie używając do rozpalenia grilla jest to wysoce prawdopodobne. Naturalnym środowiskiem rzeczonego krzesiwa są biwaki i transzeje, dlatego winno być użytkowane z adekwatną intensywnością. Nie sztuką jest je posiadać ale ćwiczyć rozpalanie ognia w różnych sytuacjach jak pora dnia czy pogoda. Zależnie od warunków uzyskanie ognia przy pomocy krzesiwa może wymagać nawet kilkudziesięciu krzesań stąd podobne tezy nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Znacznie bardziej realne jest to, że zostaniesz fanem szwedzkiej marki… na całe życie.
Kilka słów podsumowania
WILDO® FireFlash® Large jest efektywnym i pewnym narzędziem do uzyskania ognia w każdej sytuacji i dowolnych warunkach pogodowych. Przewidywalne działanie oraz duża ilość jasnych iskier mogą posłużyć jako sygnał alarmowy stanowiąc doskonałe uzupełnienie zestawu przetrwania.
Szwedzkie krzesiwo jest przykładem świetnego wyważenia pomiędzy ceną, a jakością wykonania. Jeżeli do tej pory używałeś mniejszych krzesiw po przesiadce na FireFlash® Large prawdopodobnie już nigdy nie wrócisz do starych nawyków. Grubszy pręt krzesiwa posłuży dłużej, a kształt i wielkość uchwytu ułatwią krzesanie.
Krzesiwa WILDO® są dostępne w dwóch rozmiarach SMALL i LARGE. Mniejsza wersja w kolorach Olive, Black, Lemon i Orange. Zwłaszcza dwie ostatnie barwy mają znaczenie w warunkach survivalowych – krzesiwo upuszczone na ziemię nie zniknie w trawie.
Dziękuje firmie SPECSHOP za udostępnienie do testów krzesiwa WILDO® FireFlash® Large
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
# | Krzesiwo WILDO® FireFlash® Large | |
---|---|---|
1 | Producent | WILDO® |
2 | Model | FireFlash® Large |
3 | Wymiary (mm) | 90,5 x 21,5 x 16,5 |
4 | Długość pręta (mm) | 55 x 9,4 |
5 | Długość iskrownika (mm) | 75 x 15 |
6 | Kolor | oliwkowy/czarny |
7 | Waga (g) | 45 |
8 | Cena (pln) | 49,00 |
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze