Preppers – Without Rule Of Law – Kapitulacja rządu i prawa
W słowniku preppersa zdarzenia określane jako „W” odmieniają się na wiele form począwszy od kataklizmów naturalnych jak pożary, powodzie, trzęsienia ziemi po inicjowane przez człowieka jak katastrofy przemysłowe, zamachy terrorystyczne i wiele innych z konfliktem zbrojnym włącznie. Znaczną część wspomnianych okoliczności łączy wspólny mianownik działających struktur państwa, których reakcja prędzej czy później ustabilizuje teraźniejszość do wyjściowej konfiguracji. Czy w swoich kalkulacjach bierzemy pod uwagę upadek rządu, cywilizacyjnych i społecznych reguł oraz wynikających z tego niebezpieczeństw?
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Pretekstem do powstania tekstu była rozmowa jaką przeprowadziłem z kolegą w pracy podejmująca temat hipotetycznej sytuacji kryzysowej, która w naszym mniemaniu byłaby najgorsza. Zgodnie doszliśmy do wniosku, iż całkowity upadek państwa, rządu i wszelkich struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz egzekwowanie prawa stanowionego jest jednym z najgorszych scenariuszy trudnych czasów.
Analizując możliwość wystąpienia okoliczności noszących znamiona SHTF (When Shit Hits The Fan) wybieramy te najbardziej prawdopodobne i w miarę możliwości konsekwentnie projektujemy rozwiązania pozwalające nie tylko zachować ale w określonych warunkach utrzymać standardy bezpieczeństwa własnego i rodziny.
Człowiek współczesny jest jednostką funkcjonującą w ramach prawa stanowionego regulującego pewne zachowania – zbioru normatywnych zakazów i nakazów stworzonych na własny użytek. W pewnym sensie prawo limituje wolność jednostki wobec innych jednostek i państwa nie odbierając całkowitej autonomii. Samodzielnie podejmowane decyzje są poddawane oddzielnym ocenom w schematach kodeksu prawnego. Tak funkcjonują nowoczesne społeczeństwa oferując nie tylko pewną stabilizację ale obliczone poczucie bezpieczeństwa zagwarantowanego przez instytucje działające w imieniu i na rzecz państwa.
W większości przypadków zakładamy, że państwo i rząd w warunkach kryzysowych będą nadal funkcjonowały jako jeden sprawny organizm dążąc do ustabilizowania sytuacji, oddalenia lub unieszkodliwienia zagrożenia. Tego oczekuje społeczeństwo i my sami.
Droga do WROL – Without Rule Of Law
Załamanie mechanizmów równowagi państwa – upadek autorytetu władzy i kontroli nad ludnością może być spowodowany długotrwałym utrzymywaniem się trudności (pogorszenie jakości życia) przerastających możliwości zaradzenia im.
Podłożem problemów mogą być realne punkty zwrotne jak kryzys humanitarny spowodowany przez gwałtowną klęskę żywiołową lub fragmentaryzacja społeczeństwa w efekcie blackoutu – rozległej awarii zasilania. Kryzys migracyjny i wynikające z tego problemy socjalne i kulturowe (brak woli dostosowania do zwyczajów panujących w kraju) w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do konfliktów eskalujących w kierunku otwartej konfrontacji. Atak hakerski na sieci informatyczne blokujący oszczędności doprowadzi do poważnych zamieszek, rabunków i czarnego rynku. W każdym z opisywanych przypadków najgorsza sytuacja będzie się rozwijać w dużych miastach.
PRZYKŁAD Kilkanaście godzin temu na całym świecie doszło do globalnego ataku hakerskiego na sieci informatyczne ponad 100 krajów., w tym najpoważniejsze w Hiszpanii i Rosji (sieci telefoniczne) oraz Wielkiej Brytanii, gdzie doszło do częściowego paraliżu systemów informatycznych szpitali. W efekcie placówki zdrowia odwoływały zabiegi ratujące życie, nie przyjmowały nowych pacjentów, a chorzy wymagający pilnej pomocy byli przewożeni do innych szpitali.
Współczesne środowisko w coraz większym stopniu poddawane jest różnego rodzaju naciskom w sferze bezpieczeństwa pozamilitarnego (gospodarka i finanse) jak manipulacja informacją, szantaż energetyczny, terroryzm czy wojna w cyberprzestrzeni (nieformalne działania niszczące). Skuteczna kontrola i panowanie nad tymi sferami określają istotę poczucia społecznego bezpieczeństwa będącego filarem organizacji naszego codziennego życia. Załamanie tego stanu w określonych warunkach kiedy zaczynają działać pewne czynniki prowadzi do niepokojów społecznych, których kulminacją może być wybuch anarchii.
Katastrofa energetyczna, czytaj: Blackout – Marc Elsberg
Biorąc pod uwagę aktualne wydarzenia na świecie nie trudno uznać duże prawdopodobieństwo awarii zasilania wywołanej aktem sabotażu w skali (zasięg sytuacji kryzysowej) miasta, województwa lub znacznej części kraju. Wydaje się dość prozaiczne ale tak może wyglądać początek kryzysu. Bez energii elektrycznej nie będzie możliwe przechowywanie krótkoterminowej żywności, a na niej z reguły opieramy domowe zapasy. System bankowości elektronicznej przestanie działać uniemożliwiając wypłaty gotówkowe co z kolei odetnie wielu ludzi od możliwości zakupu niezbędnych produktów. Komunikacja miejska utknie w korkach masy ludzi próbujących wrócić do domów, a telefoniczna nie będzie w stanie obsłużyć (jeżeli w ogóle) zbyt wielu połączeń alarmowych i prywatnych. Nastanie chaos informacyjny pogłębiający panikę.
Realia WROL
W sytuacji określanej mianem WROL – Without Rule Of Law niekontrolowana przemoc i grabieże wobec braku lub słabego przeciwdziałania rozprzestrzenią się na całą okolicę i miasto. Policja, straż pożarna czy pogotowie przeciążone rzeczywistością nie zareagują, przepełnione szpitale odmówią przyjmowania kolejnych pacjentów. System stanie się niewydolny.
Trzeba sobie uświadomić, że WROL to nie są „zwykłe” zamieszki wywołane przez ludzi zebranych poprzez media społecznościowe w celu zamanifestowania votum separatum dla rządowych planów zwiększenia opłat za autostrady. To chaos wywołany gwałtownymi zdarzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi uniemożliwiający skuteczną kontrolę i tłumienie zjawiska nawet przez znaczne siły porządkowe.
Tłumem kieruje nieprzewidywalne i nie dające się sterować spontaniczne najczęściej destrukcyjne dążenie. Niebezpieczeństwo przejawia się w momencie konformizacji interesów, czyli pojawienia się wspólnego celu. Wystarczy detal by tłum zdenerwowanych i zmęczonych ludzi oczekujących bardziej zdecydowanych działań ze strony władz zaczął reagować w najłatwiejszy dostępny sposób uwalniając nagromadzone emocje. Pozbawiony oporów będzie się poruszał i zwiększał objętość destrukcji w postępie geometrycznym. Każdy przedmiot i miejsce zostanie zniszczone pod wpływem impulsu dla samej przyjemności niszczenia. Każda osoba nie odpowiadająca grupie zostanie zaatakowana – konsekwencje przestaną mieć znaczenie.
Zakładając poważną awarię zasilania (akt sabotażu, zagrożenie kolejnymi) musisz być świadomy jak długi okres czasu upłynie do ustabilizowania sytuacji. Pomoc prawdopodobnie będzie docierała z rejonów nie dotkniętych kataklizmem ale nim dotrze do Ciebie mogą upłynąć dni, a nawet tygodnie. Jeżeli do tej pory nie gromadziłeś zapasów podstawowych produktów jak woda, lekarstwa, żywność, czy choćby baterie do latarki prędzej czy później będziesz zmuszony zdobyć te artykuły. Każde wyjście na zewnątrz będzie się wiązać z realnym zagrożeniem ataku ze strony ludzi i grup odpowiedzialnych za chaos na ulicach.
Nie mam wyboru – zostaję w domu – co mogę zrobić?
Staraj się nie zwracać na siebie uwagi tak długo jak będzie to możliwe i konieczne. Nie namawiam do bierności lecz do myślenia. Pół biedy jeżeli posiadasz zapasy – ich brak to powód do zmartwienia ale nigdy do paniki i pochopnych działań.
Zamknij drzwi i okna, zabezpiecz kontakty i urządzenia elektryczne i elektroniczne (przygotuj gaśnice, jeżeli masz). Jeśli to możliwe naładuj urządzenia elektroniczne jak telefon komórkowy, laptop czy akumulatorki, np. do radia. Wannę, zlew i każde wolne naczynie napełnij wodą dopóki jest dostępna w kranach. Sprawdź czym dysponujesz w lodówce, i bez potrzeby nie otwieraj by chłód utrzymał się jak najdłużej chroniąc żywność. Sporządź listę produktów i wyposażenia, które posiadasz dziś oraz czego będziesz potrzebował jutro. Rozdzielaj zadania pomiędzy domowników – działanie podnosi na duchu.
Przeczekaj najgorszy etap kryzysu do minimum ograniczając aktywność. Nie stój w oknie, nie wychodź przed dom, nie dawaj pretekstu do naruszenia bezpieczeństwa rodziny. Widząc destrukcję własnego auta na ulicy, o ile nie masz proweniencji, umiejętności i uzbrojenia komandosa lepiej nie reaguj. Nie przeceniaj własnych możliwości i obcego człowieka stojącego przed tobą, a zwłaszcza całej grupy. Przygotuj plecaki ucieczkowe – możesz zostać zmuszony do pośpiesznego opuszczenia domu.
Jeżeli posiadasz ukryte pomieszczenie w wypadku bezpośredniego zagrożenia włamaniem korzystaj z niego. Obcy prawdopodobnie nie będą działali według sprecyzowanego planu i zadowolą się doraźną zdobyczą i destrukcją.
Prawdopodobnie najmniejszym złem będzie ewakuacja do zaplanowanego Bug Out Location, czyli awaryjnego schronienia. Warto mieć opracowany plan ewakuacji (domek na działce, rodzina), plecaki ewakuacyjne Bug-Out Bag oraz wcześniej zgromadzone wspomniane zapasy podstawowych produktów dające niezależność od pomocy państwa na okres minimum 1 miesiąca.
Ucieczka pieszo wśród agresywnego tłumu
Zmuszony do ewakuacji dysponując pojazdem prawdopodobnie opuścisz zagrożony rejon w miarę sprawnie i bezpiecznie. Brak pojazdu lub jego zniszczenie postawi Was w sytuacji bezpośredniego kontaktu z zagrożeniem na ulicy. Nie mając wyboru musisz wtopić się w tłum. Poruszając się w zaplanowanym kierunku (o ile to możliwe), zachowuj się podobnie: krzycz, wymachuj rękoma, tłucz kijem po samochodach. Lepiej wybić szybę sklepowej witryny niż zostać zlinczowanym pod byle pretekstem.
Chcę bronić swojego domu
Ochrona domu i rodziny wymaga świadomego podejmowania decyzji w obliczu realnego zagrożenia życia. Nie łudź się, że akurat Twój dom stoi na uboczu albo mieszkanie jest na najwyższym piętrze, to nikt nie zapuka do drzwi kijem bejsbolowym. Jeśli masz możliwości postaraj się o legalną broń palną lub inną zastępczą (nóż, maczeta, kij bejsbolowy, wiatrówka). Ćwicz by być pewnym działania broni i własnych umiejętności w sytuacji stresowej.
Trzymaj zagrożenie na dystans
Unikając konfrontacji nie okazujesz słabości, a świadomość konsekwencji i przewagi niekontrolowanej reakcji tłumu. Ilość posiadanej przy sobie broni (palnej) nie ma żadnego znaczenia, nie zdołasz uchronić siebie ani rodziny. Powalisz jednego, dwóch, na ich miejsce przybiegnie pięciu. Najlepszą obroną będzie ucieczka, trzymanie niebezpieczeństwa na dystans. By zrobić to skutecznie potrzebujesz informacji. Posiadanie tradycyjnych map (np. w obliczu braku zasilania) ułatwi zaplanowanie i szybkie znalezienie dogodnej trasy do ucieczki i ominięcia niebezpiecznej grupy lub miejsca.
Kilka słów na koniec
Preppers przygotowuje się na wiele zagrożeń i sytuacji kryzysowych. Istotą działania jest budowanie niezależności wobec systemu, który może upaść. Zbytnie zaufanie do projekcji rządowych obietnic (bezpieczeństwa) może zemścić się w najgorszym możliwym momencie narażając na utratę zdrowia i życia. Największym zagrożeniem zawsze pozostaje drugi człowiek, a zwłaszcza zdesperowany. Świadoma ocena i pozycjonowanie zagrożenia to realna przewaga każdego preppersa. Zbytnie pobłażanie i ufanie w możliwości, których nie ma lub umiejętności, których być może się nie posiada zniweluje przewagę do zera.

Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2017
Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu.
Wykorzystane zdjęcie na podstawie licencji CC0 – Creative Commons Zero – www.pexels.com
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora blogu jest zabronione.
Najnowsze komentarze