Preppers – Piwnica preppersa – Przygotowanie zapasów na sytuacje kryzysowe
Zgromadzenie zapasów wystarczających do przetrwania długotrwałej sytuacji kryzysowej przez co najmniej 14 dni dla większości stanowi duże wyzwanie finansowe i logistyczne. Od czego zacząć i co powinno znaleźć się na Twojej liście będzie tematem tego i kolejnych artykułów z serii Piwnica Preppersa.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2020
Wstęp do Ciekawych Czasów
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 na nowo zdefiniuje pojmowanie bezpieczeństwa. Aktualne wydarzenia odcisną piętno na naszym i przyszłych pokoleniach stając się wyraźnym punktem w najnowszej historii. Zapamiętamy uczucie zaskoczenia, gwałtowność faktów, strach, puste półki w sklepach, wyludnione ulice, zdalną pracę i naukę. Eksplozywne zakupy żywności, materiałów higienicznych i dezynfekujących. Obyś żył w ciekawych czasach, to przypisywane starożytnym chińczykom przysłowie jest w istocie gorzkim komentarzem do tego co dzieje się tu i teraz.
Realne zagrożenie spowodowało, że dzień powszedni utracił zero jedynkowy schemat. Przekonaliśmy się, że na pewne zjawiska nie mamy wpływu i nie jesteśmy na nie przygotowani. Co gorsza, wiele wskazuje, że rząd i podległe mu organy administracyjne zaspały. Echem gorzkiej konkluzji są obrazy widoczne za oknem. Czekają nas zmiany, których jeszcze nie zdołaliśmy do końca zdefiniować, i nie chodzi tylko o najprostsze przyzwyczajenia dnia codziennego. Nasze życie się zmieni, to pewne.
Przełom marca i kwietnia 2020 roku w Polsce to obok wzrastającej liczby zakażonych wprowadzane przez rząd kolejne obostrzenia dotyczące przemieszczania się. Decyzja władz z początku ubiegłego miesiąca o zamknięciu przedszkoli i szkół podstawowych zapoczątkowała de facto do dziś trwającą falę zakupów żywności, artykułów higienicznych i dezynfekujących. Kto żyw gnał do najbliższego sklepu i czyścił półki z fasoli, ryżu, kaszy, mydła i papieru toaletowego. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja trwale poraziła emocje sprawiając, że wielu z nas porzuciło zdrowy rozsądek na rzecz reakcji tłumu. Od lat znane nauce zjawiska psychologiczne nie po raz pierwszy trafiły na podatny grunt.
COVID-19 obnażył i uwydatnił obok słabości struktur odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo szereg narodowych cech, z których nie powinniśmy być dumni. Paradoksalnie, jest coś z czego na dłuższą metę możemy być zadowoleni. Uruchomienie składowych mechanizmu społecznej kwarantanny odtworzyło pragmatyczne nawyki najjaśniej kojarzone ze stanem wojny. To wspomnienie abstrakcyjnie zamierzchłych czasów gdy ludzie gromadzili żywność i wszelkie artykuły niezbędne do przetrwania w obliczu kurczących się zasobów rynku i stałego zagrożenia utraty życia. To nastawienie z odrobiną wstydu ale powoli wraca do łask.
Get Home Bag – wyposażenie na wypadek sytuacji kryzysowej w codziennej torbie. Czytaj więcej – Get Home Bag
Historia mało kogo obchodzi do momentu, w którym się powtarza
Posiadanie zapasu żywności oraz innych artykułów w dobie kwarantanny ogranicza potrzebę wychodzenia na zewnątrz redukując nadmierną ekspozycję na kropelkowe zagrożenie. Im większe posiadasz zapasy tym dłużej możesz pozostawać w domu. Komunikacja miejska, apteki i sklepy tworzą ludzkie skupiska, w których łatwiej o zakażenie śmiertelnym mikrobem. W tym kontekście nie powinny dziwić kolejne ograniczenia chociaż ich mechanizmy nie zawsze zdają się przystawać do realiów.
Aby podjąć decyzję o budowie zapasów na sytuacje awaryjne nie musisz utożsamiać się ze środowiskiem preppersów. Wszystko czego będziesz w tej chwili potrzebować to odpowiednie nastawienie psychiczne. Jeżeli w sytuacji zagrożenia, kataklizmu, pandemii, ataku terrorystycznego, zamieszek społecznych lub wojny bezpieczeństwo swoje i rodziny opierasz na rządzie i podległych mu instytucjach, wówczas stajesz się od nich zależny. Tego nie chcemy. Preppers nie czeka na reakcję rządu lub pomoc ratowników, ponieważ ta może nigdy nie nadejść lub dotrzeć zbyt późno. To filozofia, obserwacja i perspektywa, dzięki którym w sytuacji zagrożenia przetrwasz – będziesz niezależny. To istota preppingu.
Więcej na temat filozofii bycia preppersem można znaleźć w wywiadzie Prepping, czyli jak przygotować się na niespodziewane
Dynamiczna rzeczywistość zmusza do szybkiego przystosowania się, dlatego, czy tego chcemy czy nie wszyscy stajemy się preppersami. Chciałbym wierzyć, że dzięki temu zmieni się odbiór tego środowiska. Preppers nie jest nawiedzonym oszołomem, nie chodzi stale w moro, nie paraduje z karabinkiem szturmowym, a jego ulubioną lekturą nie jest Apokalipsa Z. Przeciwnie, to twardo stąpający po ziemi świadomy istnienia zagrożeń człowiek, który styl życia opiera na budowaniu niezależności dla zabezpieczenia rodziny przed następstwami katastrof naturalnych i tych wywołanych sztucznie, a mogących w znacznym stopniu obniżyć jakość życia.
Work Emergency Bag – wyposażenie na wypadek sytuacji kryzysowej do stałego przechowywania w pracy. Czytaj więcej – Work Emergency Bag
Bez względu na charakter kataklizmu staniesz w obliczu wyzwania jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa i codziennego wyżywienia rodzinie
Z dnia na dzień obserwujemy jak zmieniające się okoliczności wpływają na nasze życie. Przyszłość nigdy nie była do końca przewidywalna. Istnieje zbyt wiele zmiennych i prawdopodobnie nie chodzi o losowość kwantową. Jeszcze trzy cztery miesiące temu każdy z nas skupiał się na swoim życiu rodzinnym, zawodowym i towarzyskim. Nie pozwalaliśmy zanadto oddalić myślom od schematów dnia codziennego. Przewidywalność ustalonych wzorców wyznaczała bezpieczny dystans gwarantujący spokój. Do czasu.
Zapas podstawowych artykułów pierwszej potrzeby to komfort psychiczny, a więc poczucie względnego bezpieczeństwa. Jeszcze miesiąc temu każdy bagatelizował zagrożenie. Bardzo długo uważaliśmy, że to nas nie dotyczy, że Europa jest bezpieczna, a wirus jest problemem Chin. Styczeń poza brakiem śniegu niczym się nie wyróżniał. W lutym zaczęły rosnąć ceny artykułów higienicznych i dezynfekcyjnych. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce potwierdzono 9 marca. Dalej wypadki potoczyły się bardzo szybko. Kto wcześniej poczynił określone przygotowania mógł skupić się na bieżącym uzupełnianiu zużywanych produktów. Reszta stała się częścią tłumu.
Rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju dla wielu stanie się bodźcem do przemyślenia kwestii bezpieczeństwa rodziny. Te zmiany obserwuje przynajmniej od połowy ubiegłego miesiąca. Wiele osób, które znam zmieniły zdanie w kwestii przygotowania na sytuacje awaryjne. Preppers, jeszcze nie zdobył uznania, jeszcze traktowany z przymrużeniem oka, ale, co zaskakujące i ważne, zdobył waszą uwagę! A to już naprawdę wiele. Jestem przekonany, że dziś dużo mnie osób postrzegać Europę jako miejsca wolne od zagrożeń. Fakt, iż do naszego kraju nie docierają uchodźcy nie bez powodu utożsamiani z zagrożeniem terrorystycznym nie zwalnia z racjonalnego myślenia. Nie wspominając o zmieniającym się na naszych oczach klimacie, który realnie wpływa na życie na naszej planecie.
Epidemia, a niewiele później pandemia COVID-19 zmusiła wszystkich – włącznie ze mną, do gruntownego przeprogramowania systemów wartości. Już na wstępie wspomniałem, że nasze życie ulegnie zmianie. Nasze priorytety poddamy głębokiej konwersji, przestaniemy tracić czas na pierdoły. Oczekiwania kontra rzeczywistość.
Zapas żywności o długim terminie do spożycia – Twoja lista powinna zawierać produkty długoterminowe, gotowe do spożycia, łatwe do przygotowania
Piwnica Preppersa – Koniec części pierwszej
Tyle wstępu – w tym i kolejnych artykułach #piwnicapreppersa będę przybliżał zagadnienia i kwestie związane z przygotowaniem zapasów pozwalających przetrwać długotrwały kryzys. Przedstawię i opiszę szczegółową listę produktów żywnościowych jakie można składować. Zacznę od podstawowych pytań jakie z reguły towarzyszą każdej apokaliptycznej materii. W rezultacie postaram się naszkicować plan subiektywnej Piwnicy Preppersa. Zapraszam do polubienia i śledzenia nowości na koncie Facebook!
Przemek – pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
Piwnica Preppersa – Przygotowanie zapasów na sytuacje kryzysowe – Część pierwsza
Piwnica Preppersa – Kryteria wyboru – Część druga
Piwnica Preppersa – Organizacja awaryjnej spiżarni – Część trzecia
Piwnica Preppersa – Składniki przetrwania – Część czwarta
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2020 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze