PREPPERS – TRAUMAKIT Apteczka DAILY by BORKOŚ – Pierwsza pomoc bez tajemnic
Apteczka pierwszej pomocy Daily by Borkoś to udany zestaw szybkiego reagowania dla każdego. Zastąpienie klasycznego etui torbą biodrową sprawia, że apteczka jest pod ręką kiedy tego najbardziej potrzebujesz – na rowerze, weekendowym spacerze, biwaku, w samochodzie. Wywodzi się z modułowego systemu Trauma Kit, który zabezpiecza niemal każdy awaryjny scenariusz jaki może zaskoczyć nie tylko profesjonalnego ratownika medycznego. Miarą tego, czy dana apteczka jest dobra czy nie, jest jej wyposażenie. Wkład apteczny Daily by Borkoś wykracza poza normy, do których przyzwyczaił nas budżetowy rynek.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022
Pierwsze dylematy
Apteczka pierwszej pomocy to konieczne wyposażenie każdego domu, mieszkania, samochodu, miejsca pracy i plecaka, również tego szkolnego (czytaj: Tatonka First Aid School – Szkolna apteczka pierwszej pomocy). Na co dzień nie myślimy o ekstremalnych sytuacjach, ale lepiej nie być zaskoczonym, gdy już się pojawią – apteczka może Cię uratować. Skaleczenie lub oparzenie skóry dłoni ograniczy lub uniemożliwi kierowanie pojazdem, wezwanie pomocy, rozpalenie ognia, budowę schronienia, obronę przez dzikim zwierzęciem lub drugim człowiekiem, co ma znaczenie niebagatelne w sytuacji SHTF (When Shit Hits The Fan).
Wszędzie tam, gdzie może dojść do choćby drobnego urazu, zwichnięcia czy wypadku powinna być w zasięgu ręki. Wsparta przebytym kursem pierwszej pomocy stanie się skutecznym narzędziem ratunkowym, a nie tylko zbędnym ciężarem w plecaku. Lepiej mieć „skromnie” wyposażoną apteczkę, i umieć posługiwać każdym elementem niż chwalić ultra taktyczną menażerią. Amplifikując, lepiej bandaż i plaster niż opatrunek okluzyjny, którego nie potrafimy prawidłowo wykorzystać, tj. skutecznie i bezpiecznie dla poszkodowanego.
Samochodowa, turystyczna, wojskowa, rowerowa, domowa. Rynek oferuje dziesiątki inkarnacji zestawów pierwszej pomocy przedmedycznej. Jedne bardziej dostosowane do wsparcia osób w wypadkach komunikacyjnych, inne nastawione na bezpieczeństwo w podróży. Niewątpliwie wyposażenie powinno różnić się w zależności od przeznaczenia jak apteczka EDC (Every Day Carry), w góry czy na strzelnicę. Wspólnym mianownikiem wszystkich „rodzajów” apteczek jest zastosowanie, tożsame w każdym jednym przypadku, udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszym zadaniem nie jest przeprowadzanie skomplikowanych operacji na otwartym ego, lecz opatrzenie zadrapania, oparzenia, lub zatamowanie krwotoku do czasu przybycia ratowników, jeśli takiej interwencji wymaga osoba poszkodowana. Znalezienie idealnego rozwiązania nie należy do najłatwiejszych, i może przyprawić o ból głowy, dlatego nie kupuj spontanicznie apteczki „taktycznej”, bo roztacza aurę klasycznego serialu „M.A.S.H”. Jeżeli nie potrafisz skutecznie posłużyć się opaską uciskową jak Sokole Oko wybierz jeden z wielu podstawowych zestawów albo udaj na profesjonalny kurs.
Każda apteczka, którą będziesz posiadał będzie lepsza niż żadna. Najczęstszą odpowiedzią na pytanie; „Czego oczekujesz od apteczki pierwszej pomocy?” jest „Tego, by zapewniła bezpieczeństwo w każdej sytuacji”. Z internetowych poradników możesz się dowiedzieć, że apteczka „uniwersalna” nie istnieje. Zależy jak to pojęcie rozumiemy; 40 litrowy plecak z wyposażeniem godnym „Ostrego dyżuru” czy kompromis, który jest formą polubownego zakończenia konfliktu między tym, co powinno, a tym, co chciałbym w takiej apteczce. Co zatem powinno znaleźć się w apteczce, jak ją odpowiednio skompletować, a może zdecydować na któryś z gotowych zestawów? Jeżeli nie planujesz ekstremalnej wyprawy na szczyt Pałacu Kultury i Nauki, i nie masz sprecyzowanych wymagań (koszt, przeznaczenie, wielkość, itd.) rozejrzyj się za zestawem, który w podstawowym zakresie zabezpieczy na wypadek większości codziennych zdarzeń, i z czasem stanie się punktem wyjścia do indywidualnych modyfikacji.
Spróbujmy jeszcze zawęzić krąg poszukiwań. Nasz archetyp powinien być solidnie wykonany, a wydostanie materiałów opatrunkowych szybkie i proste. Czytelna instrukcja udzielenia pierwszej pomocy byłaby wskazana. Sposób pakowania i etui powinno chronić środki opatrunkowe przed wilgocią, kurzem i wszelkim paskudztwem. Wypada by nasza apteczka była łatwa do przenoszenia, miękka i lekka – nie może ważyć tyle, co ulubiony kettleball. Odpowiednio oznakowana – charakterystyczna i rozpoznawalna, ale nie przypominająca fantazji na temat beczułki najsłynniejszego szwajcarskiego psa pasterskiego z Przełęczy Świętego Bernardyna. Biorąc powyższe pod uwagę, prawdopodobnie tym, czego szukasz, może się okazać apteczka pierwszej pomocy Trauma Kit Daily by Borkoś
Trauma Kit & Borkoś
Dzięki uprzejmości AEDMAX.pl nieco ponad dwa miesiące temu do wiecznego używania otrzymałem apteczkę pierwszej pomocy w formie nerki na pas biodrowy, Daily by Borkoś. Apteczka jest częścią unikalnego systemu Trauma Kit składającego z kilkunastu modułów z dedykowanym wyposażeniem do udzielania pomocy w każdych warunkach jak Krwotoki, Zranienia, RKO/Ochrona, Survival, Oparzenia, Triaż, Złamania, Taktyczny, Podróż, Drogi Oddechowe, Stany Nagłe, Nosze, Wypadek, Ewakuacja, i Sport. Każdy z wymienionych zawiera wyselekcjonowane najpotrzebniejsze elementy, dzięki którym opatrzysz urazy, zabezpieczysz rany, zapewnisz komfort termiczny, unieruchomienie zwichniętej lub złamanej kończyny, skuteczne tamowanie krwotoków, udzielisz pomocy przy oparzeniach, a także przetrwasz w sytuacji kryzysowej, gdy auto ulegnie awarii na pustkowiu, lub stracisz orientację w trudnym terenie – rozpalisz ogień, wezwiesz pomoc, rozjaśnisz umysł gorącą kawą. Każdy moduł dostępny pojedynczo lub w zestawach, w torbach, walizkach, i w plecakach.
Apteczka Daily by Borkoś powstała na bazie doświadczeń Ratownika Medycznego Marcina Borkowskiego, co samo w sobie stanowi wyjątkową rekomendację, to postać nietuzinkowa. Ratownik medyczny z ponad 30 letnim doświadczeniem, pasjonat i wolontariusz – zajrzyjcie na kanał You Tube – BORKOŚ. Każdy z nas słyszał o Ambulansie Szybkiego Reagowania, wcześniej charakterystyczny trójkołowy skuter, dziś SUV przystosowany do pełnienia tej samej roli, niesienia pomocy. Apteczka Daily została pomyślana jako optymalna kompilacja na każdy dzień i sytuację, aby sprostać wymaganiom większości akcji ratunkowych. Zestaw jest dostępny w kilku wersjach różniących rozmiarem (nerka lub modułowe etui), wyposażeniem oraz zakresem zastosowania: Daily by Borkoś, Daily by Borkoś HOME, Daily by Borkoś MINI, Daily by Borkoś MINI FOIL, Daily by Borkoś PLUS, oraz Daily by Borkoś PRO.
Kilka dni po odebraniu przesyłki, w której, tak gwoli ścisłości – obok apteczki Daily by Borkoś znalazł się również moduł Trauma Kit Podróż, oba zestawy od razu przeznaczyłem do zabrania na zbliżający urlop w Górach Izerskich. Moduł trafił do bagażu podręcznego, natomiast apteczka zapięta na fotelu pasażera jako „szybka podręczna pomoc”. Dziś nadszedł czas bym podzielił się z Wami wrażeniami z użytkowania apteczki Daily by Borkoś, a na koniec jeszcze małe porównanie.
Pierwsze wrażenie
Pierwsze zetknięcie z apteczką Daily by Borkoś wywołuje pozytywne odczucia. Estetyka, wygląd zewnętrzny, proporcje kształtu, staranność wykonania. Dominuje wrażenie profesjonalnego sprzętu ratownika medycznego, dosłownie wyjęte z karetki pogotowia. Jest trochę jak uncja złota – wyróżnienie, bowiem nie przypomina standardowej apteczki weekendowego dawcy krwi dla komarów w lesie, tego prozaicznego przedmiotu, o którym sobie przypominamy, gdy jest odrobinę zbyt późno.
Z czym najczęściej się kojarzy apteczka pierwszej pomocy? Z bandażami, plastrami, charakterystycznym logo na czerwonym tle, bólem, krwią, strachem, ogólnie rzeczami i sytuacjami nieprzyjemnymi, których wolelibyśmy uniknąć. Apteczka Daily jest zaprzeczeniem tych określeń – nie strachu, bo to naturalne i ludzkie, ale może efektywnie toczyć bój z powszechnym w naszym społeczeństwie przekonaniem, że skuteczna pierwsza pomoc to tylko wezwanie karetki pogotowia; „ja sobie nie poradzę, lepiej go nie ruszać, bo mu krzywdę zrobię, panie dzwoń na 112!”
Chcąc budować korzystny wizerunek, warto pracować nad każdym szczegółem, nad tym jak się prezentujemy – apteczka Daily by Borkoś prezentuje się zawodowo! Konsekwencja z jaką opracowano wsad świadczy o racjonalnym podejściu do zagadnienia. To produkt przyjazny dla każdego użytkownika, tu pewnie zaryzykuje – bez względu na stan wiedzy, może nam pomóc w wielu podbramkowych sytuacjach.
Wykonanie i konstrukcja
Nerkę wykonano z wysokiej jakości komponentów i materiałów, choć próżno szukać tu „naszej ulubionej” Cordury® czy YKK®, nie sprawiają wrażenia tanich czy nietrwałych. Materiał, to poliester, ale poza wzmianką na stronie producenta (Halfar) nie znalazłem bardziej szczegółowych informacji w tym zakresie. Wydaje się wodoodporny, ale nie testowałem jego nieprzemakalności na deszczu. Na wilgotnej trawie spód apteczki dość szybko łapie plamę wilgoci, co nie jest jednoznaczne z katastrofą. W zgodzie z nazwą i przeznaczeniem – Daily, czyli codzienny, obok klasycznej barwy szare wstawki łagodzą charakter wzmacniając nowoczesny sportowy wygląd. Zależnie od wersji wyposażenia zastosowano połączenie barw granatowej z szarym – PLUS, oraz czarnej z szarym – PRO. Duży biały napis na froncie jest czytelny i widoczny z daleka, również po zmroku. Wodziki suwaków z wygodnymi uchwytami na palec ułatwiają szybkie otwarcie. Żadnych odstających nitek czy nierówno poprowadzonych szwów. Zgrabna, dwu komorowa konstrukcja może się podobać. Gabaryty i waga nerki zachęcają do codziennego użytkowania. Klasyczna bryła ma wymiary: 23 cm x 12 cm x 13 cm.
Poza logotypem na froncie nerki charakterystycznym elementem jest wstawka z czarnego zamszu, pod którą ukryto odblaskowy biały materiał. Drobiazg mógłby być większy, ale dobrze sprawdza się po zmroku.
Pas nośny zbudowano z szarej poliamidowej taśmy o szerokości 30 mm zamykanej klasyczną klamrą. Regulacja obwodu jest intuicyjna i szybka. Nadmiar taśmy możemy zabezpieczyć elastyczną szlufką. Zastosowanie dużych skrzydełek zwiększa komfort przenoszenia. W następnej generacji można w nich wygospodarować miejsce na kieszenie na suwak, w których schowamy maseczki i rękawiczki nitrylowe?
Główną komorę zamyka dwukierunkowy suwak wszyty spiralą do wewnątrz. Ten znany z „taktycznych” produktów zabieg zapewnia ograniczoną bryzgo i pyło szczelność. Wodziki suwaków zakończone profilowanymi uchwytami ułatwiają obsługę – mogłyby być pokryte odblaskową farbą lub tkaniną. Poprowadzony do połowy obwodu suwak z początku (kwestia wprawy) może utrudniać wydobycie sporego foliowego etui, ale poszczególne elementy nie wypadną na ziemię, gdy w stresie będziemy chcieli ich szybko użyć.
Wewnątrz głównej komory na ściance przylegającej do ciała naszyto dodatkową kieszeń na suwak, w której można ukryć dokumenty, indywidualne recepty, tabletki, lub inne drobne rzeczy. Nie ma tu żadnych przegród czy elastycznych szlufek, bo też ich nie potrzeba. To nie jest apteczka wojskowa, lecz cywilna, codzienna. Wyposażenie posegregowano w foliowym etui – można je w całości wyjąć, i rozłożyć jak książkę, dzięki temu widzimy każdy pojedynczy element. Z czasem folia będzie się niszczyć, ale to nie nastąpi zbyt szybko. Na spód głównej komory wrzucono dwa pochłaniacze tlenu. Choć do komory głównej trafiło większość wyposażenia, to pozostająca wolna przestrzeń pozwala na ograniczoną indywidualną modyfikację ilościową.
Na froncie nerki kieszeń o wymiarach zbliżonych do obwodu głównej komory. Zamykana pojedynczym suwakiem wszytym spiralą do wewnątrz – wodzik również z charakterystycznym uchwytem, mieści mniejsze przedmioty jak rękawiczki jednorazowe nitrylowe „ L/M”, maska ochronna 3 warstwowa, oraz nożyczki metalowe. Jak w przypadku komory głównej, tutaj również można umieścić kilka niewielkich dodatkowych utensyliów.
Podstawowy skład apteczki Daily by Borkoś
Ile źródeł tyle opinii na temat podstawowego wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. W przypadku apteczki Daily otrzymujemy praktyczny konsensus między tym, co powinno, a tym, co warto. Wsad dobrano w taki sposób, aby odpowiadał wymaganiom większości akcji ratunkowych.
Lista wyposażenia:
Rękawiczki jednorazowe nitrylowe „ L/M” – 2 pary
Maska ochronna 3 warstwowa – 1 szt.
Folia NRC – 1 szt.
Opaska elastyczna 12 cm x 5 cm – 1 szt.
Opaska elastyczna 10 cm x 5 cm – 1 szt.
Gaza – kompres 7,5x7x5 – 2 szt.
Gaza opatrunkowa 17-nitkowa 1/2m² – 2 szt.
Bawełniana chusta trójkątna – 1 szt.
Przylepiec 2,5 cm x 5 m – 1 szt.
Plaster z opatrunkiem 1,9 cm x 7,6 cm – 10 szt.
Siatka opatrunkowa nr 4 – 30 cm
Siatka opatrunkowa nr 8 – 30 cm
Strip 3M 3 x 75 mm
Opatrunek hydrożelowy 6×12 cm – 1 szt.
Nożyczki metalowe – 1 szt.
Gaziki do dezynfekcji – 5 szt.
Tampon do nosa Stop Hemo – 2 szt.
Instrukcja udzielenia pierwszej pomocy
Użytkowanie apteczki Daily by Borkoś
Apteczkę Daily by Borkoś posiadam od nieco ponad dwóch miesięcy, czyli niezbyt długo, ale wystarczy na kilka subiektywnych spostrzeżeń. Podstawowy zestaw zmodyfikowałem dodając indywidualne przedmioty. Finalnie apteczka Daily wylądowała w samochodzie, ale bardzo dobrze sprawdza się w innych zastosowaniach i okolicznościach, dlatego chętnie zabieram na rodzinne wypady na rower, lub piesze wycieczki do Kampinoskiego Parku Narodowego.
Torba biodrowa nie nosi żadnych śladów zużycia, przetarć, luźnych nitek czy innych negatywnych synonimów. Ergonomia jest zadowalająca, pas biodrowy dobrze trzyma, suwaki działają efektywnie. Śliska faktura materiału powoduje, że nie zahacza o odzież typu polar czy flanel. Nie posiada odstających elementów, które mogą zaczepić o pas bezpieczeństwa w samochodzie, gałąź w lesie, cokolwiek. W zasadzie nie mam uwag do ergonomii i jakości wykonania, jakieś detale.
Przyzwyczailiśmy się, że wyposażenie przenoszone w „nerkach” jest posegregowane w elastycznych szlufkach, gumkach, kieszeniach siatkowych, na suwak, itd. W świecie EDC (Every Day Carry) ma to swoje zalety. Apteczki pierwszej pomocy z podobnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi jakie znalazłem w Internecie, są skierowane dla odbiorcy specjalistycznego, a ich ergonomia nie zbliża do standardu Daily. Foliowy organizer ułatwia (kwestia wprawy) szybkie wyjęcie i przegląd posiadanych materiałów. W ograniczonym stopniu jest dodatkową barierą chroniącą przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Symboliczna waga i naturalna „elastyczność” sprawiają, że apteczkę można łatwo upchnąć do plecaka bez szkody dla cennego wyposażenia.
Zestaw sprawdził się podczas biegania i na rowerze – na pasie, lub w poprzek na piersi, jako podręczna apteczka samochodowa zapięta na oparciu fotela pasażera (w schowku w drzwiach kierowcy za mało miejsca), na szlaku w górach i w lesie – w plecaku, lub noszona na pasie. Wakacje, biwak, rozpiętość zastosowań jest praktycznie dowolna. Zależy tylko od Ciebie, i tego, co do niej dodasz (dla ilu osób zaplanujesz).
Klasyczna bryła torby biodrowej sprzyja rozbudowie, ale też nie będzie tego tak wiele, jak można by sobie wyobrazić. Do wewnętrznej kieszonki na suwak trafią tabletki i inne drobiazgi. Do głównej komory octanisept, kleszczołapki, dodatkowa para rękawiczek nitrylowych, torebka na odpadki, krople do oczu, sol fizjologiczna, plastry na pięty, i żel do dezynfekcji dłoni. Do kieszeni na froncie można dołożyć maseczkę do wykonywania sztucznego oddychania, chusteczki do dekontaminacji, i może jeszcze jakiś drobiazg. Torba jest spora, ale też nie oczekujcie cudów. W wersji Plus do podstawowego zestawu dodano kamizelkę odblaskową i latarkę czołową, natomiast wersja PRO opaskę uciskową CAT, oraz gazę opatrunkową 1m². Niestety, mój wsad eliminuje wyżej wymienione, ale może znajdę na to sposób.
Lista indywidualnych dodatków:
tabletki przeciwbólowe,
aviomarin
octanisept
krople do oczu
lato: kompres chłodzący (użądlenie osy, przećwiczone)
zima: kompres rozgrzewający
płyn do dezynfekcji
kleszczołapki
maseczka do wykonywania sztucznego oddychania
chusteczki dekontaminacyjne
sól fizjologiczna w ampułkach
dodatkowe dwie pary rękawiczek nitrylowych
opatrunek indywidualny typu W
torebka na zużyte materiały
Apteczka DAILY by BORKOŚ – Pierwsza pomoc bez tajemnic – Zestaw indywidualnych dodatków stale ewoluuje. Jak widać na zdjęciach, można tego dołożyć całkiem sporo. Niestety, nie posiadam tak małej latarki czołowej, ale w najbliższym czasie na pewno coś trafi do apteczki 🙂
Największe wrażenie na mnie zrobiły dwie rzeczy; pierwszą jest kozacko opracowana instrukcja udzielania pierwszej pomocy. To nie kilka linijek na świstku taniego ksero, lecz wysokiej jakości słowo z kolorową ilustracją, co razem czyni klarowną ścieżkę postępowania. Wyjaśnione krok po kroku: oparzenia, krwotok, RKO, użycie AED, zranienia, złamania, urazy różne (urazy oka, amputacja), stany nagłe (udar cieplny, hipotermia, ukąszenie), ból w klatce piersiowej, udar mózgu (objawy, postępowanie). Instrukcja jest nieskomplikowana i przystępna dla każdego, dorosłego i dziecka. Subiektywnie, brakuje opisu jak ułożyć poszkodowanego w tzw. pozycji bezpiecznej – ilustracja jest, ale tylko jedna, ta finalna.
Drugą rzeczą, są wyraźnie opisane opakowania (z ilustracjami) podstawowych materiałów jak gaziki do dezynfekcji, paski do zamykania ran, tampon do nosa, plaster z opatrunkiem czy siatka opatrunkowa. W stresie sytuacji kryzysowej nie możemy tracić ani sekundy na przetrząsanie apteczki, zastanawianie czy ten opatrunek jest właściwy. Możemy stłuc lub zgubić okulary, działać w warunkach ograniczonej widoczności, zadymienia lub zapylenia, po zmroku. Wspomniane cechy ułatwią szybszą identyfikację i reakcję. Wiele powszechnie dostępnych tanich apteczek „DIN” wypełniają materiały w oryginalnych opakowaniach, nierzadko w języku wroga. Jedynym spolszczonym dokumentem jest instrukcja udzielania pierwszej pomocy, oraz lista opatrunków i środków higienicznych. Rozszyfrowanie przeznaczenia poszczególnych elementów może się okazać czasochłonnym wyzwaniem. W tym miejscu trzeba wspomnieć o pewnym negatywnym trendzie – po zakupie apteczki – bardzo rzadko przeglądamy jej zawartość. Zaznajomienie z poszczególnymi elementami, ich miejscem w etui, to cholernie ważna rzecz. Znając zawartość, rolę i przeznaczenie każdego pojedynczego elementu, jego miejsce w etui, prawdopodobnie będziecie w stanie wyjąć właściwy bez zawahania.
W skład apteczki Daily wchodzi ponad 30 elementów, czy dużo czy mało, niech spierają się inni. W moim odczuciu zestaw jest faktycznie zestrojony w taki sposób, by obejmował szerszy zakres pomocy. Indywidualne dodatki spowodują, że otrzymamy solidny zestaw niemal na każdy rodzaj zdarzenia losowego, od tych najprostszych jak obtarte kolano dziecka na placu zabaw, aż po poważniejsze typu oparzenie na weekendowym grillu, lub złamanie kończyny na rowerze.
Daily by Borkoś nie jest ani najmniejszym, ani największym zestawem pierwszej pomocy przedmedycznej, jaki znajdziecie na rynku. Pamiętajmy, że Daily to nie „Szpital na peryferiach”, nie ma potrzeby, by wszędzie ze sobą przenosić komplet małego chirurga (choć pęseta by się przydała). Daily to nie jest IFAK, nie oczekuj opatrunku Celox czy gazy wypełniającej do ran postrzałowych – wersja Pro posiada opaskę uciskową CAT. Daily to zestaw codzienny, który wedle własnych potrzeb doposażysz w przydatne przedmioty podnoszące bezpieczeństwo. To apteczka z wyższej półki, ale jeżeli ma stanowić jeden z filarów naszego bezpieczeństwa nie warto oszczędzać!
Na koniec jeszcze jedna uwaga; cena nie czyni cudów, to nie są tanie buty. Możecie kupić apteczkę za 10 lub 30 złotych, i będzie dokładnie tym, za co zapłaciliście. Niczym więcej.
Turystyczna czy Daily?
Czas na pytanie podchwytliwe; jaką apteczkę kupujemy najczęściej? Skompletowaną, tanią, i niewielkich rozmiarów. To bodaj najważniejsze cechy, którymi się sugerujemy – mniejszą apteczkę kupimy chętniej, bo łatwiej zmieści się w plecaku, torebce, szafce, szufladzie, lub schowku. Dostępność tanich apteczek jest ogromna, ale zawartość takich gotowców zazwyczaj przypadkowa. Miarą tego, czy dana apteczka jest dobra, czy nie, jest jej wyposażenie. Cena powoduje to, czego możemy się spodziewać w środku czyli zazwyczaj niewiele. Z tego i wielu innych powodów powinniśmy zaufać specjalistom.
Podstawowe wyposażenie apteczki bywa różne, ale powinno zawierać środki takie jak rękawiczki nitrylowe – zapewnią bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy, najlepiej dodać kilka par więcej – z myślą o osobach, które poprosisz o pomoc na miejscu zdarzenia. Jednorazowe gaziki do dezynfekcji, to takie minimum, działają grzybobójczo i bakteriobójczo, przy zadrapaniach, skaleczeniach. Plastry z opatrunkiem doskonale nadają się na mniejsze rany, dobrze mieć ich więcej (kolorowe dla dzieci). Koc ratunkowy NRC to jeden z najważniejszych składników apteczki, ma chronić poszkodowanego przed utratą ciepła (złota strona do góry) lub przed nadmiernym przegrzaniem się (srebrna strona do góry, odbija ciepło). Ponadto, dzięki odblaskowym właściwościom może posłużyć do wezwania pomocy, lub jako improwizowany tarp, ochrona przed deszczem, śniegiem, itd. Gaza lub opatrunek jałowy, gdy plaster jest zbyt mały zabezpieczy większe skaleczenia lub rany. Bandaż zwykły pomaga utrzymać kompres z gazy w miejscu, dobrze mieć kilka sztuk o różnych rozmiarach. Chusta trójkątna do unieruchomienia kończyny, ale nadaje się również do przytrzymania opatrunku. Nożyczki niezbędne przy rozcinaniu odzieży, tkanin na opaski uciskowe, lub plastrów na mniejsze odcinki. Plastry w rolce (przylepiec), to uniwersalne rozwiązanie do przytrzymywania opatrunków. Ostatnio rzeczą jest instrukcja udzielenia pierwszej pomocy. Mając taką „bazę” możemy pomyśleć o rozbudowie ilościowej, dostosowaniu do własnych potrzeb.
Posiadam kilka apteczek pierwszej pomocy, i zawsze jedną z nich mam w zasięgu ręki. Pierwsza to Helikon-Tex mini Med Kit przenoszona wewnątrz lub przytroczona na zewnątrz plecaka weekendowego. W tym przypadku kupujesz puste etui, i składasz zestaw samodzielnie. Druga apteczka to gotowy mini zestaw Mil-Tec w torbie Get Home Bag, którą noszę w tygodniu do pracy. Zestaw jest doinwestowany. Trzecia apteczka to rodzinny zestaw urlopowy w najmniejszym organizerze Helikon-Tex Pakcell Set – na co dzień leży w kuchennej szafce z lekarstwami, indywidualna kompilacja wszelkiego rodzaju opatrunków i środków higienicznych, tabletek, maści i żeli do dezynfekcji, opatrunków hydrożelowych i maści na oparzenia, kremów, repelentów, itd. W sytuacji kryzysowej mogę zabrać z domu, wrzucić do plecaka, lub zestawu ewakuacyjnego.
W środowisku entuzjastów aktywności outdoorowo – weekendowej (sam się do nich zaliczam), prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych gotowych zestawów, jest apteczka turystyczna. Przy czym określenie „turystyczna” odnosi się do wielu aktywności jak wycieczka piesza, rowerowa, czy rodzinny biwak. Zakres cenowy w zależności od producenta wacha się od około 25 PLN do 100 PLN, i więcej. W połowie tej skali znajduje się apteczka turystyczna oferowana przez firmę Vera. Posiadam dwie takie apteczki, które doinwestowałem w szereg indywidualnych dodatków podnoszących bezpieczeństwo. Tajemnica wyboru? Przede wszystkim jest tania i kompaktowa. Zaryzykuje stwierdzenie, że motywy innych osób mogą być zbliżone.
Jak wypada porównanie apteczki Daily by Borkoś z gotową apteczką turystyczną? Operacja łatwa nie jest, ponieważ to dwie bardzo różne apteczki; mam na myśli nie tylko cenę, ale wielkość, projektowane przeznaczenie czy przyjęty punkt wyjścia dla ich powstania. Jedna jest wypadkową doświadczeń z codziennego pola walki ratowników medycznych, druga polega na normach DIN. Poniżej tabelka z wyszczególnionym wyposażeniem obu zestawów.
Podstawowe wyposażenie apteczki turystycznej VERA – DIN 13167
1 szt. – przylepiec 2,5 cm x 5 m
14 szt. – zestaw plastrów
1 szt. – opatrunek indywidualny M,
1 szt. – opatrunek indywidualny G,
1 szt. – chusta opatrunkowa 60 x 80 cm,
1 szt. – koc ratunkowy NRC 160 x 210 cm,
1 szt. – nożyczki 14,5 cm,
2 pary – rękawice winylowe,
2 szt. – chusteczka nasączona,
instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych
Podstawowe wyposażenie apteczki Daily by Borkoś
1 szt. – koc ratunkowy NRC 160 x 210 cm
1 szt. – opaska elastyczna 12 cm x 5 cm
1 szt. – opaska elastyczna 10 cm x 5 cm
2 szt. – gaza – kompres 7,5x7x5
2 szt. – gaza opatrunkowa 17-nitkowa 1/2m²
1 szt. – bawełniana chusta trójkątna
1 szt. – przylepiec 2,5 cm x 5 m
10 szt. – plaster z opatrunkiem 1,9 cm x 7,6 cm
30 cm siatka opatrunkowa nr 4
30 cm siatka opatrunkowa nr 8
3 x 75 mm strip 3M
1 szt. – opatrunek hydrożelowy 6×12 cm
5 szt. – gaziki do dezynfekcji
2 szt. – tampon do nosa Stop Hemo
2 pary – rękawiczki jednorazowe nitrylowe „ L/M”
1 szt. – maska ochronna 3 warstwowa
1 szt. – nożyczki metalowe
instrukcja udzielania pierwszej pomocy
Porównanie wypada na korzyść apteczki Daily, ale przyjrzyjmy się temu dokładnie. W obu zestawach znajdziemy pozycje obowiązkowe jak instrukcja udzielenia pierwszej pomocy, koc ratunkowy NRC, rękawiczki nitrylowe, gaziki do dezynfekcji, chusta trójkątna, zestaw plastrów z opatrunkiem, przylepiec, oraz nożyczki. Do tego miejsca, przynajmniej na pierwszy rzut oka, podobieństwa się kończą.
Pomińmy sposób przenoszenia, bo to dwie całkowicie odmienne idee (oba opakowania są dobrze oznaczone, nie da się ich pomylić z niczym innym). Pierwsza najważniejsza różnica to instrukcja udzielenia pierwszej pomocy. W apteczce Daily – jak widzieliście na zdjęciach, została opracowana w sposób dużo bardziej przyjazny dla użytkownika, a to bardzo ważne. Ilustracje poglądowe są przekonujące, a sam druk duży i czytelny. W apteczce turystycznej instrukcja jest skromniejsza, wydaje się drukiem uniwersalnym, zawiera wzmianki nt. wypadków komunikacyjnych. Litery są małe, co w sytuacji stresowej nie pomoże.
Nożyczki różnią się nieco wzorem i wielkością. Te z apteczki Daily przypominają produkt kojarzony ze sferą „taktyczną” – posiadam podobne, kupione w sklepie militarnym. Przechowuje je na stałe w zestawie urlopowym Pakcell Set. W niektórych mini zestawach dostajemy nożyczki kiepskiej jakości, ale te są naprawdę dobre – turystyczne i Daily, po prostu spełniają swoją rolę.
Czego nie ma w apteczce turystycznej Vera?
Tamponów Stop Hemo do zatrzymania krwawień z nosa i w jamie ustnej. Są bioaktywne – dostarczają jony C++do rany, co przyspiesza gojenie i zatrzymuje krwawienie, są żelujące w kontakcie z krwią lub wysiękiem, dzięki temu są łatwe i bezpieczne w usunięciu z rany. Mogą być stosowane przez wszystkich, osoby z zaburzeniami krzepnięcia, kobiety w ciąży, dzieci oraz u niemowląt. Sterylnych pasków do zamykania ran Steri-Strip – to jedna z najlepszych rzeczy jakie wymyślono. Zabezpieczają i zamykają małe rany i skaleczenia, zastępują szycie, łatwe w użyciu, w warunkach domowych, i terenowych. Zmniejszają ryzyko infekcji, przyspieszają gojenie ran, muszą być w każdej apteczce!
Nie znajdziemy opatrunku hydrożelowego Aqua-Gel. Dzięki właściwościom sorpcyjnym i izolacyjnym, przyspiesza leczenie rany. Stanowi barierę dla bakterii, jednocześnie umożliwia „oddychanie” rany. Do stosowania w przypadku powierzchniowych oparzeń i obrzęków (np. od ukąszeń owadów), jest hipoalergiczny, łagodzi powstawanie blizn przerostowych (zdejmowanie jest bezbolesne). Tego rodzaju opatrunek posiadam w apteczce domowej – włącznie z żelem na oparzenia, apteczce w plecaku awaryjnym/ewakuacyjnym, oraz w zestawie urlopowym.
Brakuje maseczek ochronnych, które dziś nie wydają się czymś niezwykłym, również doposażyłem każdą z posiadanych apteczek (takie czasy). Kolejną rzeczą, której nie ma jest gaza opatrunkowa 1/2m². Do stosowania bezpośrednio na rany, jako opatrunek lub jako tampon do tamowania krwotoków, czy pochłaniania płynów ustrojowych. Dalej, kompres gazowy (7,5 x 7,5 cm) do ogólnego opatrywania ran. Opaska elastyczna (elastyczny bandaż) podobnie jak zwykł bandaż, może być stosowana do utrzymania opatrunku, jednak zdecydowanie częściej służy do stabilizacji złamanych lub zwichniętych kończyn. Siatka opatrunkowa służy do szybkiego mocowania różnego rodzaju opatrunków. Część wyżej wymienionych elementów „zastępują” w apteczce turystycznej opatrunki indywidualne M i G (szybki i łatwy do użycia, nie wymaga stosowania dodatkowych opatrunków podtrzymujących), ale apteczka Daily umożliwia szerszy zakres reakcji na zdarzenie i rany.
Czego nie ma w apteczce Daily?
W sytuacji kryzysowej wiele mówi się o bezpieczeństwie osoby udzielającej pierwszej pomocy, dlatego obok rękawiczek nitrylowych i maseczek higienicznych do standardu warto dodać maseczkę do wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta. Dodałbym również opatrunek jałowy na oczy, sól fizjologiczną, i może termometr paskowy.
Wnioski
Przede wszystkim, porównanie obu zestawów nieco brutalnie uzmysławia, co kupujemy, i czego brakuje, choć to mocno subiektywne, ponieważ wybieramy to, co uważamy za niezbędne, i wystarczające dla naszych potrzeb (a przynajmniej tak się nam wydaje). Dyskusja może być gorąca, każdy będzie miał na ten temat zupełnie inny pogląd, i ma do tego prawo. Gotowa apteczka turystyczna jest dostateczna – oferuje tyle, ile powinniśmy oczekiwać w tym zakresie cenowym, i w tej wielkości etui. Ten konkretny zestaw to takie minimum na sobotnie wyjście do lasu. Miejsca wewnątrz starcza na delikatną modyfikację ilościową, i to jest pozytyw.
Apteczka Daily by Borkoś jest lepsza, ale trzeba pamiętać, że to zupełnie inna liga. Jej unikalność opisuje wyposażenie, które jest efektem współpracy z ratownikiem medycznym, i sposób przenoszenia. Pierwsze dostosowano w taki sposób, by sprostać wymaganiom większości akcji ratunkowych, zapewnić możliwość udzielenia pierwszej pomocy podczas różnych sytuacji i zdarzeń, i trudno nie oprzeć się wrażeniu, że tak faktycznie będzie. Zranienie, zadrapanie czy mniejsze krwawienie może się zdarzyć każdego dnia, w domu, w pracy, na spacerze czy na rowerze. Z kolei decyzja o umieszczeniu wsadu w nerce sprawia, że określenie „turystyczna” nabiera nowego, być może właściwego znaczenia.
Czy warto kupić apteczkę Daily by Borkoś? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy będzie miał inne spojrzenie, ale jeśli nie jesteś przekonany, co powinno w niej się znaleźć zaufaj ludziom, którzy na ratownictwie zjedli ostatnie zęby. Decydując na zakup apteczki Daily wiesz za co płacisz. Otrzymujesz wysoką jakość wspartą praktycznym doświadczeniem zespołu profesjonalistów, to nie jest zestaw odrysowany od linijki. Tak, warto kupić apteczkę Daily by Borkoś.
Kilka słów podsumowania
Apteczka Daily by Borkoś jest poręczna i przemyślana. Może się stać złotym środkiem w mrowiu gotowców kuszących różnymi rodzajami zastosowania. W podstawowym zakresie Daily zabezpiecza większość sytuacji kryzysowych, ponadto daje możliwość rozbudowy w bardziej specjalistycznym kierunku. Jakość wykonania torby biodrowej jest zadowalająca, a ergonomia ułatwia przystosowanie do naszych indywidualnych wymagań i aktywności. Gdzie zabierzemy apteczkę Daily? Nie ma żadnych ograniczeń. Na pewno świetnie sprawdzi się w mieście, środowisku, które doskonale zna współautor tego zestawu, ale równie dobrze w każdym innym miejscu. Polecam wszystkim!
Zapraszam do polubienia i śledzenia nowości na koncie Facebook
Recenzja apteczki pierwszej pomocy Daily by Borkoś dzięki uprzejmości firmy AEDMAX.pl
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze