Preppers – Urban Survival – Bądź przygotowany
Przygotowanie na każdą sytuację kryzysową jest niczym próba ogarnięcia rozumem meandrów krajowej sceny politycznej. To praktycznie niemożliwe, ale można zrobić wiele by wzmocnić codzienne poczucie bezpieczeństwa. Na początek wystarczy odpowiedź na jedno pytanie; kiedy jestem najbardziej narażony na oddziaływanie ulubionej zasady każdego szanującego się preppersa – Prawa Murphy’ego? Biegnąc plażą w czasie desantu w Normandii, czy w pracy siedząc za biurkiem?
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019
Sytuacja awaryjna może zdarzyć się w każdym momencie, bez względu na to gdzie się znajdujesz lub co robisz. Możesz zostać zmuszony do radzenia sobie ze skutkami katastrof, do improwizowania w walce ze stresem i strachem. Zastanów się, kiedy i gdzie jesteś najbardziej narażony na ciosy, w jakich sytuacjach lub okolicznościach miewasz odsłoniętą – może nieświadomie, przysłowiową gardę?
Subiektywnie rzecz ujmując, najbardziej narażeni na negatywne oddziaływanie niespodziewanej sytuacji kryzysowej jesteśmy dzień w dzień odwalając ośmiogodzinną szychtę w pracy. Skupieni na wykonywaniu zawodowych wyzwań jak walka z zacinającym klawiszem od resztek kebaba nie dostrzegamy tego co dzieje się wokół, tymczasem w jednostajnej rutynie miejskiego komandosa pozostajemy równie mocno narażeni na skutki katastrof, jak ten szczęśliwy amator hamakowania bez moskitiery w rezerwacie tygrysów z zespołem Touretta.
Co zrobić by zwiększyć codzienne bezpieczeństwo? Przykładem Meksyku ulokować życiowy kapitał w opancerzonej limuzynie o dynamice czołgu pozbawionego gąsienic lub wybrać łatwiejszą, tańszą i efektywniejszą alternatywę – indywidualny zestaw awaryjny trzymany stale w robocie.
Work Emergency Bag to awaryjny Get Home Bag ( czytaj więcej) przeznaczony do stałego dekowania w pracy, dzięki temu nie musisz na co dzień przenosić ratunkowych utensyliów skitranych obok laptopa i kanapek ze szpinakiem. Pod wieloma względami podobny do GHB może być dowolnie interpretowany. Decydując się na jedno nie potrzebujesz drugiego. Potrzeby, styl życia, przyzwyczajenia i specyfika miejsca zamieszkania są różne dla każdego, dlatego nie ma ustalonego wzoru na miejski zestaw awaryjny. Uniwersalne remedium nie istnieje, sam musisz dowiedzieć się, które narzędzia są dla Ciebie najlepsze. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć kompletowanie własnego zestawu.
Lekka i kompaktowa torba na ramię MFH z wyposażeniem awaryjnym – www.milworld.pl
Dlaczego potrzebuje WEB?
To pytanie z cyklu; czy coca-cola jest dobra na problemy żołądkowe? Zestawu awaryjnego potrzebujesz, aby nie dołączyć do tłumu na ulicach otwierającego sklepy przy pomocy kostki brukowej. Aby nie stać się częścią kolejki po bochenek czerstwego chleba. Nie musieć walczyć o puszkę tyrolskiej. Aby być niezależnym. Kiedy dochodzi do kataklizmu najczęściej jesteśmy zdani na siebie, na własne siły, umiejętności i zgromadzone zasoby. Właśnie dlatego potrzebujesz indywidualnego zestawu awaryjnego w pracy, aby móc płynnie reagować na rozwój sytuacji kryzysowej.
Lepiej mieć taki zestaw i nigdy nie musieć go użyć, niż pozostać z niczym w obliczu desantu kuzynów z Marsa.
Szklana pułapka
Wyobraź sobie taką sytuację. Od kilku godzin jesteś w pracy, szef obdarzył nieoczekiwanym zaufaniem dorzucając obowiązków, głowa zaczyna boleć, kolega irytuje. Klimatyzacja nie działa, a jedyne na czym potrafisz dłużej skupić myśli, to powrót do domu. Medytację nad funkcją klawisza F8 przerywa nagły wstrząs, migotanie świateł i huk docierający zza okna. Światła gasną, dłoń z kubkiem kawy zastyga w powietrzu. Podchodzisz do okna, na ulicach zdezorientowani kierowcy, ludzie zaczynają biec pojedynczo i w grupach, słyszysz rosnącą wrzawę. Wszyscy biegną w jednym kierunku, pojawia się chmura pyłu. Jak się zachowasz, jak zareagujesz, co zrobisz?
Jak to jest, że miejsce pracy z zasady uznajemy za bezpieczne? Być może wynika to z przebywania w dużej grupie, miejscu i okolicy którą znamy, lub stałego dostępu do super wydajnego ekspresu do kawy. Tak czy inaczej, czujemy się tam bezpieczni. Roleta na oknie oddziela od zazdrosnych spojrzeń, a biuro na 26 piętrze udziela prestiżu. Powiedzcie to pracownikom Nakatomi Plaza, wyśmieją was.
Zdjęcie na podstawie licencji CC0 – www.pexels.com
Jeśli coś złego ma się zdarzyć to się zdarzy
Sytuacja nadzwyczajna ma to do siebie, że pojawia się bez uprzedzenia pozostawiając mało czasu na reakcję. Niezależnie od tego gdzie się znajdujesz kluczem do przetrwania jest szybkie oddalenie się od zagrożenia. Sprawne opuszczenie budynku i powrót do domu.
Nigdy nie ulegaj perswazji współpracowników, to pułapka większa niż antyczna guma do żucia pod blatem twojego biurka. Zaufaj instynktowi. Naucz się odczytywać pierwsze symptomy zbliżającego się niebezpieczeństwa. Jeśli czujesz i widzisz zagrożenie, nie czekaj, nie zastanawiaj się tylko pryskaj. Im szybciej opuścisz budynek, im szybciej wyjdziesz na ulicę tym większą masz szansę na sprawne dotarcie do szkoły po dziecko i do domu, więc pomachaj szefowi i bierz nogi za pas. Na wyjaśnienia wybierz spokojniejszy moment. Masz tylko jedną szansę, dlatego chwyć zestaw awaryjny i opuść budynek.
W zależności od skali i charakteru sytuacji kryzysowej jest wysoce prawdopodobne, że obejmując zasięgiem znaczny obszar wpłynie na transport publiczny. Tłok na ulicach zmusi do poruszania się pieszo w towarzystwie dziesiątek i setek desperatów, dlatego wcześniej zaplanuj trasy ewakuacyjne. Nigdy nie idź za tłumem. Wybieraj własne ścieżki w przeciwnym razie utkniesz w chaosie.
Szybka ocena sytuacji
Bez względu na skale zagrożenia priorytetem jest dokonanie jasnej oceny sytuacji. Czy w tym krytycznym momencie grozi ci bezpośrednie niebezpieczeństwo? Czy droga prowadząca do szkoły lub do domu może zostać zablokowana, jeśli nie opuścisz pracy natychmiast? Miejskie sytuacje awaryjne wymagają zazwyczaj natychmiastowej ewakuacji lub pozostania na miejscu w oczekiwaniu na pomoc ratowników. Jeżeli przeznaczeniem Work Emergency Bag jest ucieczka, wówczas będziesz potrzebować czegoś lekkiego, polifunkcyjnego i wygodnego do noszenia. W przypadku pozostania na miejscu, zwróć uwagę na wyposażenie medyczne, żywność, wodę i materiały do usuwania zanieczyszczeń. Z drugiej strony, nigdy nie ma pewności co będzie potrzebne, dlatego można skomponować zestaw tak by był przydatny „w każdej” sytuacji.
Zdjęcie na podstawie licencji CC0 – www.pexels.com
Mauser dziadka
Ewakuacja z pracy ogranicza ilość przenoszonych zasobów. Nie wybieraj największego plecaka, mało kto ma tak liberalnego szefa by przechowywać kompletny zestaw amatorskiego zdobywcy Korony Ziemi. Taktyczny namiot, kuchenka na paliwo jądrowe i stary Mauser dziadka? To nie jest obrona przed zombie. Zestaw WEB ma być lekki, poręczny i kompaktowy by mógł się zmieścić dosłownie w szafce.
Rozejrzyj się po miejscu, w którym przebywasz przez większość dnia. Czy w budynku jest łatwy dostęp do wody, czy są pomieszczenia, w których można się schronić w oczekiwaniu na ratowników? Pracujesz na parterze, czy na piętrze? Gdzie są drogi ewakuacyjne? Jak szybko możesz opuścić budynek? Jak daleko masz do domu? Co byś zrobił, gdybyś musiał wrócić do domu bez użycia samochodu? Co musiałbyś nosić, aby wrócić pieszo i, jak długo to potrwa? Prawidłowa ocena wyizoluje obraz zestawu awaryjnego, który będzie idealnie dopasowany nie stając się kosztowną fanaberią.
Bądź realistą
Przygotowanie na katastrofę to świadomość zagrożeń możliwych do wystąpienia na danym obszarze. Prześledź historię Twojej okolicy. Jeżeli w przeszłości występowały określone zdarzenia, awarie lub klęski żywiołowe, to wcale nie znaczy, że się nie powtórzą. Nie da się przygotować na wszystko, dlatego sporządź listę realnych sytuacji awaryjnych, takich jak: susza, wichura, powódź, awaria zasilania, pożar, śnieżyca. Żyjemy w czasach postępujących zmian klimatu, ale nie bagatelizuj zagrożeń płynących ze strony drugiego człowieka.
Kontroluj informacje w mediach, sprawdzaj w kilku źródłach. Poznaj znaczenie sygnałów alarmowych, przekaż tę wiedzę rodzinie. Budowa zestawu awaryjnego polega na dostosowaniu do realnych kataklizmów, nigdy na odwrót. Nie kupuj pierwszego lepszego toporka tylko dlatego, że szwagier identycznym otwierał butelkę wina. Zamiast tego wybierz klucz do zaworów wodnych.
Zdjęcie na podstawie licencji CC0 – www.pexels.com
Rodzinny plan awaryjny
Rozważając budowę zestawu Work Emergency Bag nie możesz zapomnieć o stworzeniu rodzinnego planu awaryjnego. To bodaj najtrudniejsza część przygotowań. Porozmawiaj z rodziną, co możecie zrobić w nagłych wypadkach. Jak się kontaktować w przypadku awarii telefonii komórkowej, kto odbierze dziecko ze szkoły? Przedyskutuj wszystkie scenariusze.
Zanim wyjdziesz na ulicę musisz wiedzieć, gdzie się udajesz i w jakim miejscu nastąpi spotkanie z rodziną. Nie powinno znajdować się wewnątrz budynku jeśli może być narażony na zniszczenie przez siły natury lub stanowić cel dla człowieka. Wybierz obszar oddalony od centrum, ale na tyle blisko by każdy zdołał do niego dotrzeć pieszo w określonym czasie. Dowiedz się, gdzie w okolicy znajdują się schrony obrony cywilnej. Jeżeli funkcjonują warto uwzględnić te miejsca w Twoim planie.
Do zagadnienia podejdź z analogową dokładnością. Planując trasę weź pod uwagę charakterystykę terenu, waszą sprawność fizyczną, możliwe przeszkody, utrudnienia, a także interakcję z człowiekiem. Nie zakładaj, że będzie łatwo i przyjemnie. Zawsze przyjmuj, że dotarcie do celu zajmie do 24 godzin lub dłużej. Kataklizm nie jest przewidywalny.
Podstawowe wskazówki
Bądź świadomy i przygotowany na zagrożenia mogące wystąpić na danym obszarze.
Opracuj trasy ewakuacji i sposoby komunikowania się z rodziną na wypadek kataklizmu.
Zbuduj zestaw awaryjny gwarantujący sprawną reakcję na sytuację kryzysową. W skład podstawowego wyposażenia powinna wchodzić woda i żywność.
Oznacz na mapie kilka możliwych tras, miejsca potencjalnie niebezpieczne oraz te, w których możliwe będzie uzupełnienie zasobów jak woda. Unikaj mostów, tuneli i autostrad. Jeżeli trasa przebiega np. przez zalesiony teren możesz dobrać sprzęt, który pomoże przedostać się przez taki obszar.
Istnieją zagrożenia i katastrofy, które nie tyle zmuszą do pozostania na miejscu, ale wręcz bezpieczniej będzie nie opuszczać pracy. Powódź, skażenie powietrza, są to zdarzenia, które trzeba wziąć pod uwagę konstruując plan awaryjny i skład zestawu WEB. Upewnij się, że Twoja rodzina wie, gdzieś iść, jeśli dojdzie do katastrofy. Przygotuj dla wszystkich laminowane karty kontaktowe z danymi rodziny, przyjaciół i służb ratunkowych. Zwróć uwagę, że wiadomość tekstowa SMS jest skuteczniejsza od próby dodzwonienia się.
Zanim zbudujesz WEB
Jakkolwiek optymistycznie to nie zabrzmi, nigdy nie będziesz przygotowany na katastrofę tak jak sobie wyobrażasz. Kiedy do tego dojdzie będziesz równie zszokowany i zaskoczony jak ja. Określając ilość zasobów w zestawie awaryjnym przygotuj z naddatkiem na najgorszy scenariusz. Nie zakładaj, że opuścisz miejsce pracy natychmiast po wszczęciu alarmu. Możesz być sam przez dłuższy czas.
Miejski zestaw awaryjny to nie jest codzienne EDC noszone przy pasku i pochowane w kieszeniach. To zestaw, dzięki któremu możesz sprawnie reagować na sytuacje kryzysowe. Ochrona układu oddechowego, ochrona przed szkodliwymi substancjami w powietrzu, samoobrona, komunikacja z rodziną i służbami ratunkowymi.
Kiedy dojdzie do najgorszego będziesz posiadał podstawowe narzędzia by wydostać się z zagrożonego miejsca jak zablokowana klatka schodowa, czy parking podziemny. Do pewnego stopnia możemy przewidzieć klęski żywiołowe ale nadal są sytuacje, które zaskoczą jak te wywołane przez człowieka. Kurz, gruz, drobiny szkła, zanieczyszczone powietrze, wrogi tłum. Katastrofa miejska nie jest tak nieprawdopodobna jak może się wydawać, dlatego warto być co najmniej świadomym potencjalnych zagrożeń.
Lekka i kompaktowa torba na ramię MFH z wyposażeniem awaryjnym – www.milworld.pl
Koniec części pierwszej
W drugiej części artykułu przybliżę podstawowy skład zestawu awaryjnego Work Emergency Bag. Powyższy tekst jest subiektywną opinią na temat budowania codziennego bezpieczeństwa. Nie musisz się z tym zgodzić, ale przyjmij jako punkt wyjścia dla własnych rozważań w oparciu o sytuację osobistą. To nic trudnego.
Artykuł przygotowałem w oparciu o torbę MFH oraz wyposażenie dostępne w ofercie sklepu MILWORLD.
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
Work Emergency Bag – Zestaw awaryjny do pracy – Część druga
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione. Wybrane zdjęcia na podstawie licencji CC0 – Creative Commons Zero – www.pexels.com
Najnowsze komentarze