Preppers – Smartfon w realiach SHTF – Przydatne aplikacje awaryjne
Telefony komórkowe są dziś tak powszechne, że wiele osób nie potrafi bez nich normalnie funkcjonować. W tym niepozornym urządzeniu jest Internet, muzyka, notes, latarka, zegar, kalkulator, i wiele innych. Czy smartfon w realiach SHTF może przydać się do czegoś więcej niż tylko kinetycznego odpędzania zmutowanych karaluchów?
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2020
Kiedy rano wychodzimy z domu nie jesteśmy w stanie przewidzieć co może wydarzyć się w drodze do pracy. Nie wiemy czy to będzie właśnie ten dzień gdy los postawi w roli świadka wypadku komunikacyjnego, rzuci w środek pandemonium społecznych zamieszek lub inwazji ultra inteligentnych ślimaków z kosmosu. Kiedy przysłowiowe gówno wpadnie w wentylator przy sobie będziesz mieć telefon komórkowy.
Technologie mobilne w działaniach ratowniczych odgrywają ważną rolę zapewniając łączność i całodobowy dostęp do różnych źródeł informacji. Kiedy dochodzi do katastrofy chcemy wiedzieć gdzie znajdują się nasi bliscy, gdzie jest bezpiecznie. Pozostawanie w kontakcie jest częścią przetrwania.
Jeśli się zastanowić, to każdego smartfona można efektywnie użyć w sytuacji awaryjnej. Możliwych sposobów na wykorzystanie komórki do zwiększenia naszych szans na przeżycie kataklizmu jest wiele. Od rozpalenia ognia przy pomocy baterii po nawigowanie. W tym artykule przedstawię kilka prostych trików na zwiększenie ratowniczego potencjału naszych telefonów komórkowych.
Krok pierwszy – Zabezpiecz dostęp do informacji
Na co dzień telefon komórkowy jest całodobowym niewyczerpanym mobilnym źródłem informacji. Kiedy dojdzie do kataklizmu dostęp do źródła informacji i niezawodnej komunikacji (czytaj: Awaryjne standardy łączności) jest jedną z najważniejszych rzeczy o jakie powinieneś zadbać. Podstawową wadą każdego smartfona jest nikła odporność na warunki atmosferyczne i ograniczona żywotność baterii. Te cechy poddają w wątpliwość realną przydatność jako „narzędzie przetrwania”. Wyeliminowanie lub ograniczenie wspomnianych mankamentów jest bardzo proste i relatywnie tanie.
Ochrona przed uszkodzeniem – Jeżeli telefon nie jest przystosowany do wybijania dziur w ścianach zaopatrz się w pochłaniające wstrząsy etui. Upuszczenie na ziemię w każdym przypadku wiąże się z poważnym uszkodzeniem lub całkowitą utratą.
Ochrona przed wilgocią – Aby zabezpieczyć urządzenie przed wilgocią, pyłem lub innymi zanieczyszczeniami wystarczy torebka strunowa lub szczelne etui turystyczne.
Ochrona przed impulsem EMP – Mając świadomość istnienia zjawiska EMP – Electromagnetic Pulse wywoływanego przez burzę słoneczną lub wybuch jądrowy rozsądnie jest nabyć dedykowane etui ochronne lub przygotować folię aluminiową, którą owiniesz cenny telefon.
Awaryjne zasilanie – Powerbank i ładowarka solarna (lub na korbkę) umożliwiają doładowanie baterii telefonu/tabletu poza domem.
Słuchawki, kable, adaptery – Bez słuchawek nie odsłuchasz komunikatów i audycji radiowych, ponieważ telefon używa ich jako anteny. Kable USB, adaptery i przejściówki przydadzą się do podłączenia powerbanku, panelu solarnego, radia z dynamem, dodatkowej karty pamięci oraz innych urządzeń mobilnych.
Smartfon SHTF – Torebka strunowa, słuchawki, kabel usb, folia aluminiowa i powerbank, to zestaw podstawowy.
Krok drugi – Zgromadź wiedzę
Zapisz na telefonie lub zewnętrznej karcie pamięci micro SD wiedzę z zakresu przetrwania oraz wszelkich informacji wchodzących w skład Twojego systemu bezpieczeństwa. Wszystko co uznasz za ważne i przydatne na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej.
Rodzinny Plan Awaryjny – Gdzie udać się w razie kataklizmu? Do kogo zwrócić o pomoc? W którym miejscu spotkać z rodziną? Jak postępować w razie rozdzielenia? Czego potrzebuje, jakich zapasów, ile już posiadam? Wydaje się, że to banały ale kiedy dojdzie do najgorszego będziesz musiał reagować racjonalnie i szybko. Stwórz dokument PDF z adresami awaryjnych lokalizacji, adresami email, numerami telefonów, i wszelkimi indywidualnymi procedurami postępowania (wedle uznania). Omówiony i zapisany na telefonach wszystkich członków rodziny.
In Case of Emergency – Wybrane osoby w książce adresowej poprzedź skrótem ICE informującym ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku. Stwórz oddzielną pozycję w nazwie wpisując grupę krwi – poprzedzoną skrótem ICE. Na początku spisu kontaktów polecam ustawić numery alarmowe.
Ebooki – Jak zbudować schronienie, rozpalić ogień, pozyskać i uzdatnić wodę, rozpoznać rośliny jadalne, ochronić przed opadem radioaktywnym, udzielić pierwszej pomocy, opatrzyć rany. Książki, poradniki survivalowe, medyczne, katalogi, tabele i inne.
Krok trzeci – Użyteczne aplikacje
Trzecim krokiem jest wybór i instalacja aplikacji efektywnie zwiększających możliwości reagowania i przetrwania sytuacji awaryjnych. Smartfon nie zastąpi porządnej maczety ale kompas, radio, mapę lub GPS w sprzyjających warunkach już tak.
Dokonując wyboru kierujmy się własnym doświadczeniem i potrzebami wynikającymi choćby z miejsca zamieszkania, odległości do pracy, itd. Szukajmy aplikacji przyjaznej dla użytkownika, darmowej, łatwej do instalacji, aktualizacji i skonfigurowania. W stonowanych kolorach, z dużą czcionką, najlepiej również działającą w trybie offline. To ważne, bo chcesz polegać na tych informacjach po katastrofie, która może doprowadzić do uszkodzenia lub trwałego zniszczenia infrastruktury przekaźnikowej. Na koniec zwróćmy uwagę, czy program jest nadal rozwijany.
Pierwsza pomoc w sytuacji zagrożeń – Doskonała aplikacja zawierając szereg informacji z zakresu pierwszej pomocy oraz innych działań ratowniczych. Wezwanie pomocy, asystent RKO, AED, twoja lokalizacja, podstawowe czynności ratujące życie (krwotoki, zadławienia, udary, wywiad wstępny, pozycja bezpieczna, i inne), pierwsza pomoc (złamania, zwichnięcia, drgawki, omdlenia, hipotermia, oparzenia, alergie, zatrucia), zagrożenia pożarowe, wodne i meteorologiczne (pożar domu, samochodu, ewakuacja z przerębla), zagrożenia terrorystyczne (zamach, aktywny strzelec, zakładnik, podejrzana przesyłka), spis numerów alarmowych, indeks placówek medycznych, raporty, adresy stron i wiele innych. Uzyskamy również informacje na temat poziomu wody w rzekach, zagrożeniach meteorologicznych, i jakości powietrza. Program jest całkowicie darmowy i pozbawiony reklam.
Pierwsza pomoc – LINK
Smartfon SHTF – Kolory mogą przytłaczać ale program jest czytelny. Bez zbędnych dodatków – zawiera filmy instruktażowe.
Regionalny system ostrzegania – Prosta aplikacja, której jedynym zadaniem jest informowanie o aktualnych zdarzeniach w Twojej okolicy. Co ważne, możesz zdefiniować kilka miejsc. Cecha przydatna na urlopie w górach lub nad morzem. Wyświetlane komunikaty zawierają ostrzeżenia o zbliżających się anomaliach pogodowych (powodzie, pożary, lawiny, gradobicia), zagrożeniach drogowych (wypadki, utrudnienia), jakości powietrza, zagrożeniach epidemicznych (koronawirus) oraz innych monitorowanych przez centra kryzysowe. Aplikacja oferuje doskonały poradnik, w którym można wyróżnić takie zagadnienia jak pierwsza pomoc, niewypały i niewybuchy, zagrożenia terrorystyczne, cyberbezpieczeństwo, koronawirus, survivalowe wyposażenie domu, skażenia substancją toksyczną, zatrucie czadem, wichury, powódź. Program jest darmowy.
RSO – LINK
Smartfon SHTF – Skromna szata graficzna ułatwia odczytywanie komunikatów alarmowych.
Survival Manual – Skompresowana wiedza w zakresie technik przetrwania w sytuacjach awaryjnych. Nie jest to typowy poradnik, ponieważ zakres informacji i wiedzy został gruntownie rozbudowany. Aplikacja obok podstawowych umiejętności jak rozpalanie ognia, poszukiwanie wody, jedzenia, budowy schronienia, obejmuje rozbudowane zagadnienia dotyczące szkodliwych roślin, apteczki pierwszej pomocy, psychologii przetrwania, dzikich zwierząt, kamuflażu, samoobrony, nawigacji, wiązania węzłów, i przetrwania na wrogim terenie. Co zaskakujące, opisano również zagrożenia wynikające z użycia broni jądrowej. Program jest darmowy i pozbawiony reklam.
Survival Manual – LINK
Smartfon SHTF – Jedynym mankamentem jest brak spolszczonej wersji i dość skromna konstrukcja programu.
Monitor Burz – Skuteczna i przyjazna dla użytkownika aplikacja do prognozowania pogody. Program daje możliwość śledzenia anomalii pogodowych bezpośrednio na mapie. Do dyspozycji otrzymujemy mapy satelitarne, blitzortung i radar. Co ciekawe, aplikacja pozwala śledzić poczynania łowców burz. Program jest darmowy, a skromny baner reklamowy nie przeszkadza.
Monitor Burz – LINK
Smartfon SHTF – Skuteczna i czytelna aplikacja w czasie rzeczywistym pokazująca zbliżające się niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Zello PTT Walkie Talkie – Prosta aplikacja służąca do komunikacji głosowej za pośrednictwem internetu. Zasada działania jest zbliżona do popularnego walkie-talkie. Powiadamianie o nadesłanych wiadomościach, tworzenie prywatnych grup (do 5 osób darmowe), wysyłanie zdjęć, własnej lokalizacji, definiowanie własnych skrótów klawiszowych, prywatne lub publiczne kanały, historia rozmów i oryginalne wywołanie.
Zello – LINK
Smartfon SHTF – Ta aplikacja pozwoli na szybszą komunikację w sytuacjach kryzysowych.
Inne przydatne aplikacje
Wiele z wymienionych poniżej aplikacji oferuje podobne, zbliżone lub powtarzające się funkcje, dlatego możesz je przetestować i pozostawić te najwartościowsze z Twojego punktu widzenia. Nie umieściłem aplikacji służących do wynajdywania najsilniejszego sygnału wi-fi oraz najbliższych masztów sieci komórkowej. Zabrakło również popularnych skanerów częstotliwości. Uznałem, że zbiór stacji radiowych dający możliwość odsłuchu zagranicznych i krajowych audycji informacyjnych będzie optymalny.
Smart Tools – Zestaw narzędzi min. długość, kąt, odległość, wysokość, kompas, GPS, latarka, lupa, lustro, przelicznik jednostek – LINK
O!strzegator – Bieżące informacje związane z miejscem zamieszkania lub innym zdefiniowanym – LINK
Radar pogodowy – Lokalne prognozy pogody, mapy pogody w czasie rzeczywistym, satelita – LINK
SAS Survival Guide – Czytelny i przejrzysty poradnik przetrwania – LINK
Moja lokalizacja GPS – Program umożliwia wysłanie sms’a z lokalizacją – LINK
Rośliny lecznicze – Aktualizowana baza roślin leczniczych – LINK
Rozpoznawanie grzybów – Diagnoza na podstawie zdjęcia – LINK
World Radio – Światowe stacje radiowe – LINK
Węzły 3D – Nauka wiązania węzłów, animacje, offline – LINK
Latarka – Podświetlenie całego ekranu, stroboskop, kompas – LINK
Zapasowa cegła
Racjonalnym konceptem jest posiadanie drugiego telefonu do stałego przechowywania w plecaku ewakuacyjnym BOB, codziennej torbie Get Home Bag (czytaj: Urban Survival GHB) lub Work Emergency Bag (czytaj: Awaryjna torba WHB). W sytuacji kiedy hiper nowoczesny smartfon zawiedzie, wyczerpie się bateria (powerbank), zamoknie (torebka strunowa) lub trafi pod prasę hydrauliczną zamiast ścigającego nas terminatora, stary guzikowiec pokaże ukrytą moc. Prostszy telefon dłużej wytrzyma bez ładowania baterii, a ta cecha w realiach kryzysowych będzie nie do przecenienia. Jeżeli drugi telefon posiada zbyt mało wolnej pamięci możemy użyć adaptera do kart pamięci micro SD i w ten sposób odczytywać istotne dla nas dane.
Nie wyrzucaj popsutego smartfona
Jeśli z różnych przyczyn telefon przestanie działać nie wyrzucaj go. Nigdy nie masz pewności, czy usterka nie okaże się błaha lub trafisz na osobę, która na drodze barteru zgodzi się pomóc. Jak mogę wykorzystać popsuty telefon komórkowy?
Heliograf – Ekran smartfona to w sprzyjających warunkach doskonały heliograf – zwierciadło sygnalizacyjne, dzięki któremu będziesz mógł się porozumiewać za pomocą alfabetu Morse’a, zwrócić uwagę ratowników w helikopterze lub oślepić przeciwnika.
Narzędzie tnące – Odpowiednio uformowane elementy obudowy, docięta płytka elektroniki lub kawałek ekranu możesz zmienić w prymitywny nóż.
Rozpalanie ognia – Energię zgromadzoną w baterii możesz wielokrotnie użyć do rozpalenia ognia. Do uprzednio przygotowanej suchej rozpałki należy przyłożyć cienki drucik, watę stalową lub dociętą folię z opakowania gumy do żucia, i dotknąć końcami do biegunów baterii. W nowszych ogniwach litowo-jonowych należy usunąć zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
Kompas – Używając magnesu z głośniczka i cienkiego drucika możesz zbudować prosty kompas. Drucik namagnesujesz pocierając o powierzchnię magnesu. Umieszczony na liściu, a ten na wodzie wskaże północ.
Emergency Location Service – Usługa lokalizacji dla połączeń alarmowych
W sytuacji zagrożenia dzwoniąc na numer alarmowy smartfon z Androidem automatycznie wyśle dokładną lokalizację (numeru) do centrum powiadamiania ratunkowego. System ELS włączy się automatycznie wszędzie tam gdzie usługa będzie uruchomiona przez operatora komórkowego. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 powinno wyskoczyć okienko z informacją, że telefon ustala twoją lokalizację na podstawie współrzędnych GPS (musi być włączony). Wybierając się w teren możesz skorzystać z Mapy Google i udostępniać stale swoją lokalizację wybranym osobom z książki adresowej.
Kilka słów podsumowania
W świetle powyższego zabrzmi to dziwnie ale nigdy nie powinieneś polegać wyłącznie na telefonie komórkowym. Owszem, jest zaskakująco uniwersalny ale nawet najlepsza i najnowsza technologia może zawieść w najmniej spodziewanym momencie. Wybierając się w teren nie zapomnij zabrać średniowiecznej papierowej mapy, kompasu i powiadomić najbliższych o planowanej trasie i dacie powrotu.
Kiedy dojdzie do kataklizmu warto mieć zapasowe/dodatkowe/inne środki do komunikacji, zdublowane możliwości gwarantujące zachowanie kontaktu i nawigowanie. Jednego odmówić komórce nie można; dzięki dodatkowym aplikacjom ułatwi lokalizowanie i komunikowanie w trakcie kryzysu lub nagłego wypadku. W mieście, w górach, nad morzem będziesz mógł wysłać sygnał o niebezpieczeństwie, skontaktować się z przyjaciółmi lub rodziną, przekazać dokładną lokalizację służbom ratunkowym. Telefon komórkowy może stać się istotnym elementem naszego systemu ostrzegania i bezpieczeństwa ale nigdy jedynym. Zapraszam do polubienia i śledzenia nowości na koncie Facebook
Przemek – pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2020 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze