Preppers – Bug-out Bag – Budujemy plecak awaryjny. Część 1
Skompletowanie plecaka Bug-out Bag uchodzi za jeden z najważniejszych aspektów przygotowania na wypadek wystąpienia poważnej sytuacji kryzysowej. Wyposażony w niezbędne przedmioty i narzędzia, powinien zapewnić Tobie i Twojej rodzinie, bezpieczeństwo i samowystarczalność przez minimum 72 godziny. Wszystko sprowadza się do jednego, do chronienia rodziny w sytuacjach awaryjnych.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2020
Plecak awaryjny #1
Plecak awaryjny, szerzej znany jako Bug-out Bag to dla wielu osób mityczny obiekt pożądania, ekwiwalent walki z końcem świata, zwłaszcza modelowym obrazem zbudowanym w post apokaliptycznej rzeczywistości. Jest przedmiotem wielu sporów dotyczących przeznaczenia, wyposażenia, nazwy, esencji i idei posiadania. Poniżej, zawarłem wstęp do koncepcji przygotowania indywidualnego plecaka awaryjnego. Moje subiektywne wnioski, komentarze i obserwacje, z którymi możecie się zgodzić lub nie. Postaram się znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania jakie sobie zadajemy, oglądając dwudziesty piąty sezon kultowego serialu The Walking Dead.
Takie rzeczy tylko w filmach
Myśl o konieczności ewakuacji z domu z powodu nagłego zdarzenia nie jest czymś, co zwykle zaprząta nasze myśli, ale nie jest nierealna. Może się wydawać, że wraz z rozwojem nauki i technologii okres wielkich zagrożeń dla ludzkości minął bezpowrotnie. W rzeczywistości pojawiły się nowe zagrożenia, a dotychczas marginalne, zyskały na znaczeniu i mocy. Sprzyjają temu postępująca degradacja środowiska naturalnego i ekosystemów, wywołane tym zmiany klimatu, negatywne skutki globalizacji, trudności w utrzymaniu międzynarodowego bezpieczeństwa, rosnący poziom ekstremizmu i wynikający z niego terroryzm, ubóstwo i wykluczenie społeczne. W szerszej perspektywie, możemy być świadkami nietypowych zdarzeń, dla których ukuto termin czarny łabędź.
Według Nassima Nicholasa Thaleba autora głośnej książki „Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń”, wspomniana metafora oznacza wydarzenie nieprzewidywalne, nietypowe i mało prawdopodobne, wykraczające poza sferę regularnych zdarzeń. Cechą charakterystyczną czarnych łabędzi jest ogromny wpływ na losy świata i jednoczesne przekonanie, że można było je przewidzieć lub im zapobiec. Co ciekawe, już w 2007 Autor wspomniał o pandemii, której konsekwencje odczujemy w skali globalnej i jednostkowej. Przykładem takiego zdarzenia był atak na wieże WTC, który, w dalszej perspektywie doprowadził do odsunięcia od władzy Saddma Husajna, co, jak doskonale pamiętamy, zasiało zamęt i trwające do dziś na Bliskim Wschodzie, krwawe konflikty.
Pojawienie się nagłego zdarzenia z reguły udowadnia to, jak bardzo nie jesteśmy na nie przygotowani bowiem dopiero realne zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa mobilizuje do prób ograniczenia i zminimalizowania negatywnych skutków. Tak jak bliższe ogólnej percepcji klęski żywiołowe, wichury, burze, pożary i powodzie, mogące szybko zniszczyć okolicę, siać spustoszenie w domach, na drogach, zakłócić lub uniemożliwić komunikację ratowniczą, zachwiać łańcuchem dostaw wody pitnej, żywności i elektryczności.
Niekontrolowane zdarzenie związane z siłami natury, może doprowadzić do niepokojów społecznych, rozbojów i ulicznych strzelanin. Za przykład posłuży huragan Katrina, który w 2005 roku zatopił Nowy Orlean zmuszając do ewakuacji dziesiątki tysięcy mieszkańców, pozostawiając bez dachu nad głową, nieprzygotowanych, całkowicie zależnych od pomocy z zewnątrz. Ratując się przed wzbierającą wodą ludzie uciekali na dachy domów, często w lekkiej odzieży, bez wody pitnej i żywności godzinami czekali na ocalenie. To doświadczenie pokazuje, że przetrwanie w środowisku miejskim po katastrofie naturalnej nie przypomina niczego co mogliśmy obejrzeć w programach popularnonaukowych. Tysiące ludzi chcących się ewakuować utknie w ogromnych korkach na wiele godzin i dni, wojsko i żandarmeria ustawi blokady na mostach i drogach wylotowych, pojawią się ograniczenia dystrybucji podstawowych artykułów, zalanie kanalizacji doprowadzi do skażenia ujęć wody.
Wydaje się wielką naiwnością sądzić, iż w aktualnej rzeczywistości politycznej i gospodarczej, prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego, ataku terrorystycznego, poważnych zamieszek lub strzelanin, które mogłyby nas zmusić do ewakuacji z domu, nie istnieje. Nie możemy kontrolować, kiedy, i gdzie, nie możemy okiełznać natury, przewidzieć do końca zachowania drugiego człowieka, czy też państwa, ale możemy kontrolować jak jesteśmy przygotowani. Granica pomiędzy porządkiem i chaosem, to kilka sekund wahania decydujących o ocaleniu. Sytuacje awaryjne najczęściej występują bez ostrzeżenia, dlatego, to co masz przy sobie, może okazać się wszystkim, co zdołasz zabrać. Nie chcesz uciekać w ciemną i chłodną noc tylko ze szczoteczką do zębów, bo pożar zaskoczył w łazience. Powinniśmy w większym stopniu polegać na zdrowym rozsądku, nie lekceważyć potencjalnego problemu i naprawdę poważnie traktować samą ewentualność wystąpienia, postrzeganego jako niemożliwe, zdarzenia, gdyż jego skutki mogą przerosnąć najśmielsze oceny.
Plecak awaryjny – Przygotowanie na trudne czasy, to nie popadanie w paranoje lecz świadomość istnienia zagrożeń i konsekwencji ich zaistnienia.
Najgorszy scenariusz zawsze pisze życie
Wyobraź sobie taką sytuację; w środku listopadowej nocy budzą Cię wyjące syreny. Zwlekasz się z łóżka i podchodzisz do okna. Na zewnątrz stroboskopowy chaos, mundurowi i tłumy gapiów. Gdy budzi się reszta domowników uświadamiasz sobie, że to pożar. Gwałtowny łomot w drzwi wywołuje sekundową, nerwową lewitację nad parapetem. Pół kroku od okna słyszysz głos nakazujący ewakuację, macie nie więcej jak dziesięć minut na opuszczenie mieszkania. Dodajmy krzyki na klatce schodowej, być może brak prądu, i coraz wyraźniejszy zapach spalenizny. Co robisz?
Żonie i dziecku każesz się szybko ubrać, a sam zastanawiasz co wynieść z mieszkania. Gdzie się podziała latarka? Świecisz telefonem, odruchowo łapiesz klucze do samochodu, portfel, a co z resztą rzeczy? Dokumenty, pieniądze, karty bankowe, polisy ubezpieczeniowe, akty własności, czas ucieka, gdzie to wszystko leży? Nerwowo rozglądasz dookoła, czujesz presję odpowiedzialności, ogarniający strach i wściekłość bo nie byłeś na to przygotowany. Nikt nie był.
Ponad dwadzieścia lat temu przeżyłem podobną sytuację. Wtedy nie interesowałem się survivalem, albo miałem o nim niewielkie pojęcie, nie sądzę aby ktokolwiek z mieszkańców bloku mógł być przygotowany na takie lub podobne sytuacje kryzysowe. W prawdziwym życiu najczęściej tak to wygląda. Zaskoczenie, strach, wściekłość i zniechęcenie. Sytuacja nadzwyczajna ma to do siebie, że pojawia się bez uprzedzenia nie pozostawiając wiele czasu na reakcję. Nie wygrasz z przeznaczeniem, ale w pewnym stopniu możesz się przygotować. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, to przemyślany i dobrze wyposażony plecak awaryjny, który możesz zabrać z szafy bez potrzeby pakowania w stresie najważniejszych rzeczy.
Plecak awaryjny – To nie musi być plecak stricte militarny, ważne aby był wygodny i stosunkowo lekki.
Czym jest plecak ucieczkowy Bug-out Bag?
Bywa nazywany zestawem ucieczkowym, ewakuacyjnym, ratunkowym lub awaryjnym. Znany jest również pod akronimem BOB, co tłumaczy się na Bug-out Bag. Jest jednym z najważniejszych elementów indywidualnego systemu bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą codzienny zestaw Every Day Carry oraz torba ratunkowa Get Home Bag lub przechowywana w pracy Work Emergency Bag. Osobiście skłaniam się ku określeniu awaryjny, ponieważ tak najprościej to sobie i innym (rodzinie) wytłumaczyć. Na potrzeby tego artykułu będę posługiwał się tą nazwą.
Powstaje pytanie; skoro posiadam torbę ratunkową Get Home Bag, po jakie licho dodatkowo kompletować plecak awaryjny? Torba GHB to zestaw ratunkowy, który ma wystarczyć do poradzenia sobie z pierwszym, mentalnym kopniakiem wywołanym katastrofą i bezpiecznie dotrzeć do domu. Z tym, co masz w torbie GHB/WEB nie przetrwasz dłużej jak 24 godziny, zatem, w domu winien być plecak awaryjny. No właśnie, niekoniecznie plecak, może być również torba, ale nie o tym teraz. Najprościej rzecz ujmując, plecak awaryjny jest zestawem przedmiotów i narzędzi, mających nam pomóc przetrwać w sytuacji, gdy, z jakiegoś powodu, będziemy zmuszeni opuścić dom lub mieszkanie. Stąd wzięła się najczęściej powielana nazwa; plecak ucieczkowy lub plecak ewakuacyjny.
Bez względu na nazewnictwo, wspomniany zestaw ma zapewnić samowystarczalność i bezpieczeństwo przez kilka dni, jakie, w przypadku katastrofy bądź kataklizmu, mogą upłynąć do czasu nadejścia zorganizowanej pomocy – najczęściej przyjmuje się okres minimum 72 godzin. Usprawnić i ułatwić ewakuację, dotarcie do bezpiecznego rejonu, awaryjnego schronienia lub krewnych. Z zasady nie jest przeznaczony do długoterminowego przetrwania ale to już kwestia indywidualna.
Plecak awaryjny – Obok kilku powtarzalnych elementów, wyposażenie plecaka awaryjnego powinno stanowić odbicie indywidualnego planu na wypadek ewakuacji.
Zbyt wiele definicji na jeden plecak
Termin bugging out odnosi się do decyzji o opuszczeniu domu z powodu nieoczekiwanej sytuacji kryzysowej. Idąc tym tropem, plecak Bug-out Bag staje się zestawem awaryjnym właśnie na takie sytuacje, gdy zdecydujesz się na ucieczkę, ma utrzymać Cię przy życiu w drodze do celu. W środowisku ruchu survivalowców i preppersów funkcjonuje całe mrowie innych możliwości, które na początku mogą powodować irytującego kaca. Preparedness Kit, Ready To Go, G.O.O.D – Get out of dodge, Grab And Go, 72 Hour Kit, Go Bag, INCH – I’m never coming home, PERK – Personal emergency relocation kit, QRB – Quick run bag, TRU – Torba rychłej ucieczki.
Czy istnieje między nimi jakaś zasadnicza różnica? Tak. Czy potrzebuje ich wszystkich? Nie. W praktyce, są to inne nazwy dla jednego i tego samego – indywidualnie dostosowanej inkarnacji plecaka awaryjnego. Wszystkie służą temu samemu celowi. Ich zadaniem jest umożliwienie szybkiej ewakuacji z miejsca katastrofy i przetrwanie. Spójrz na to w ten sposób; albo planujesz zadekować się gdzieś na kilka dni jak bohater grany przez Gene’a Hackmana w filmie Bat-21, albo przechodzisz na totalny tryb przetrwania i życia w postępującej rzeczywistości SHTF, niczym Rick Grimes w serialu The Walking Dead. W moim przekonaniu istotą materii jest czas, który krystalizuje przeznaczenie, tudzież cel, a na koniec plan.
Plecak awaryjny – Lekka składana kuchenka survivalowa doskonale nadaje się do plecaka awaryjnego.
Identyfikacja zagrożeń
Aby przygotować się na niebezpieczeństwo, trzeba mieć minimalne pojęcie o tym, z jakimi zagrożeniami możemy mieć do czynienia, zwłaszcza w naszej okolicy. Dopiero będąc bogatszym o tę wiedzę możesz zacząć planować, gromadzić sprzęt i wyposażenie, szkolić w umiejętnościach jakie będą przydatne w sytuacjach kryzysowych. Zrozumienie zagrożeń, ich mechanizmów i przejawów, może być kluczem do bezpieczeństwa. Każdy inaczej ocenia dopuszczalne ryzyko, zwłaszcza że jest w jakiejś mierze kształtowane przez media. Jednym z najgłośniejszych tematów ostatnich lat (nie licząc pandemii koronawirusa) stało się globalne ocieplenie. Zmiany klimatu, które coraz częściej prowadzą do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, nie są jedynym zagrożeniem na jakie powinniśmy być przygotowani. Nie można ignorować innych tylko dlatego, że nie stają się gorącym newsem w telewizji lub wytłuszczonym tytułem na pierwszych stronach gazet.
W tym miejscu polecam sięgnąć po wiedzę dostępną publicznie jak sporządzone na potrzeby zarządzania kryzysowego oceny ryzyka wystąpienia szeregu zagrożeń na terenie twojego miejsca zamieszkania. Na stronach internetowych urzędów miast, gmin lub województw, znajdziemy dość szczegółowe tabele oceny skali i ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń jak pożar, skażenie chemiczne, radiacyjne, toksyczne, wynikające z klęsk żywiołowych, epidemii, katastrof komunikacyjnych, awarii sieci przesyłowych, związane z migracją, terroryzmem, i działaniami wojennymi. Dzięki temu oszacujesz prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i możliwych konsekwencji, które będą miały duży wpływ na plan waszej ewakuacji.
W swych rozważaniach uwzględnij to jak zidentyfikowane i nazwane zagrożenie może wpłynąć na zdolność do poruszania się, przetrwania w krótkim i długim wymiarze czasu. Czy dom lub mieszkanie jest narażony na ryzyko zalania (rzeka, tama), znajduje się w sąsiedztwie obszaru leśnego (pożary), opadu radioaktywnego (elektrownia jądrowa lub inny zakład), skażenia chemicznego (składowiska odpadów, fabryki), tak że nie będziesz mógł już do niego wrócić? Jaka jest dziś twoja wiedza i umiejętności, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi zagrożeniami? Jak możesz zmniejszyć wpływ niebezpiecznego zdarzenia lub go całkowicie uniknąć? Ocena ryzyka wystąpienia zdarzenia musi być stale aktualizowana. Najbardziej niebezpieczne mogą okazać się zagrożenia, które nie pasują do utartych schematów i wzorców.
Plecak awaryjny – Realna ocena ryzyka wystąpienia i identyfikacja zagrożeń stanowią o właściwym przygotowaniu.
Plan na wypadek ewakuacji
Budowa plecaka awaryjnego nie polega na spontanicznym zakupie przypadkowych elementów stanowiących Twoje wyobrażenie przetrwania w trudnych warunkach. To nie jest uśmiech Bear’a Gryllsa, ani poklatkowe reminiscencje z Mad Maxa. Na nic nawet najlepsze wyposażenie, jeśli wcześniej nie opracujesz planu na wypadek ewakuacji. Musisz wiedzieć co zrobisz, kiedy katastrofa lub kataklizm zmusi Cię do opuszczenia domu (mieszkania). Fakt, że będziesz posiadał plecak awaryjny wypełniony przedmiotami i narzędziami umożliwiającymi budowę prowizorycznego schronienia i trzy dniową aprowizację, to za mało.
Istnieje duża szansa, że w obliczu kataklizmu lub katastrofy normalna komunikacja przestanie funkcjonować, a poruszanie się samochodem, z powodu dużego natężenia ruchu będzie niemożliwe, co zmusi Cię do ucieczki na piechotę. Z wyprzedzeniem zaplanuj różne trasy, nie opieraj całego planu na jednej drodze. Spróbuj przewidzieć, czy najbliższy most ma szansę zostać całkowicie zablokowany uciekinierami. Zapisz punkty orientacyjne, miejsca w których można się schronić, znaleźć wodę lub przenocować. Weź pod uwagę możliwe przeszkody, utrudnienia, interakcje z drugim człowiekiem. Jeżeli w okolicy znajdują się obszary leśne, możesz tak dobrać wyposażenie, by móc bezpiecznie spędzić tam noc lub łatwiej przez taki teren przedostać. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że żaden plan awaryjny nie podoła sytuacji kryzysowej. Będziesz musiał improwizować, dostosować do zmieniających okoliczności. Nie istnieje coś takiego jak plan na każdy scenariusz. Dynamika sytuacji w jakiej się znajdziesz spowoduje, że będziesz podejmował decyzje w presji czasu, niepewności, zapewnienia bezpieczeństwa i niekompletnych, często sprzecznych informacji. Na początek lepszy okaże się podstawowy plan, łatwy do zapamiętania dla wszystkich członków rodziny.
Podstawowy plan na wypadek ewakuacji
1. Musisz wiedzieć gdzie się udasz w razie ewakuacji
2. Czym się tam dostaniesz, ile czasu może potrwać podróż
3. Ustal sposób komunikacji; podstawowy i alternatywny
4. Ustal dwa punkty spotkań; podstawowy i zapasowy
5. Podstawowy i alternatywny środek transportu
6. Opracuj dwie drogi ucieczki z twojej okolicy
7. Upewnij się, że każdy posiada plecak awaryjny
8. Sprawdź, czy każdy zna i posiada kopię planu
Dodatkowe pytania
9. Czy samochód ma pełny bak?
10. Jak długo może potrwać sytuacja kryzysowa?
11. Czy służby ratownicze będą dostępne?
12. Jaki będzie mój stan fizyczny i psychiczny?
13. Czy moje dziecko jest zdrowe, cierpi na jakieś poważne schorzenia?
14. Jakich przeszkód lub zagrożeń mogę spodziewać się po drodze do celu?
15. O co powinienem zadbać, aby moja rodzina przetrwała ewakuację?
Pamiętaj, że sytuacja kryzysowa może zaskoczyć domowników poza domem. Porozmawiaj z rodziną o swoim planie na wypadek ewakuacji, wspólnie dopracujcie jego wykonalną wersję.
Plecak awaryjny – Budowa plecaka awaryjnego ma sens kiedy wiesz gdzie się udasz po ewakuacji.
Plecak awaryjny – koniec części pierwszej
W kolejnych częściach cyklu będę rozwijał tematykę o takie zagadnienia jak wybór i wielkość plecaka, dobór wyposażenia zależnie od lokalizacji, a także szukał zestawu uniwersalnego. Zapraszam do polubienia i śledzenia nowości na koncie Facebook
Przemek – pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę
Budujemy plecak awaryjny – Dlaczego warto go mieć? – Część pierwsza
Budujemy plecak awaryjny – Co wpływa na konfigurację zestawu? – Część druga
Budujemy plecak awaryjny – Podstawowy pakiet awaryjny – Część trzecia
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2020 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze