PREPPERS – HELP BAG – PLECAK EWAKUACYJNY W KAŻDYM DOMU
Filmowa adaptacja powieści Cormaca McCarthy’ego „To nie jest kraj dla starych ludzi” to przewrotny moralitet jednocześnie gorzka rozprawa z rzeczywistością. Jedno z haseł promujących film „Nie zatrzymasz tego, co ma nadejść”, niosło egzystencjalny wymiar nieodwracalnej konfrontacji, refleksji nad kondycją współczesnego świata, w którym nikt już w nic nie wierzy. Myślę, że dziś w kraju nie ma osoby, która by nie dostrzegała narastających problemów i zagrożeń. Konfrontacja z naszymi obawami i strachami jest tak samo nieunikniona, jak w słynnym filmie. Tylko od nas samych zależy czy i kiedy się zdecydujemy na ten dzień przygotować. Modułowy zestaw ewakuacyjny firmy Help Bag™ może pomóc zwiększyć nasze bezpieczeństwo już dziś.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2023
Artykuł sponsorowany
Warto być przygotowanym
Jeśli jest coś, czego nauczyliśmy się w ostatnim czasie, to tego, że nie możemy przewidzieć, co przyniesie nam życie. Od gwałtownych zjawisk pogodowych po ogólnoświatową pandemię i konflikt zbrojny w Europie, staje się jasne, że w obliczu faktów wszyscy powinniśmy być trochę bardziej samowystarczalni. Nieprzewidziane sytuacje kryzysowe mogą się zdarzyć w domu lub w podróży, a ratownikom może zająć trochę czasu, zanim dotrą do Ciebie. Bez względu na scenariusz posiadanie wiedzy i odpowiedniego sprzętu w pogotowiu może mieć ogromne znaczenie.
Czego się boisz? Jak radzić sobie w trudnych czasach? Jak się przystosować do zmian? Na co się przygotować? To słowa, które ostatnio można często usłyszeć od przyjaciół, nieznajomych i mediów. Co zrobiłby Bear Grylls? Prawdopodobnie uznałby, że skuteczny plan przetrwania zaczyna się od wypicia zawartości garbu nie całkiem żywego wielbłąda. Nie wiem, czy jestem gotowy na nęcenie bagiennego suma własnym palcem, dlatego moje pokolenie zdecydowałoby się na pomoc ze strony McGyver’a lub Drużyny A.
W prawdziwym życiu scenariusze przetrwania nie zaczynają się od wysadzenia gwiazdy programu na bezludnej wyspie. Sytuacja kryzysowa może pociągać za sobą wszystko, od nagłej choroby, wypadku komunikacyjnego, skażenia chemicznego, radioaktywnego, przerwy w dostawie prądu, ataku terrorystycznego, pożaru domu po konieczność radzenia sobie w odludnym terenie, kiedy zawiedzie technika. W niektórych przypadkach trzeba się szybko ewakuować, więc chyba lepiej, jeśli wcześniej będziesz na to przygotowany, prawda?
W dzisiejszych czasach niczego nie wykluczamy, ale chodzi o to, że ostrożności nigdy nie jest za wiele. Jeśli szokujące obrazy z powodzi błyskawicznych sprzed dwóch lat w Niemczech, Belgii i Holandii, katastrofalnego trzęsienia ziemi w Turcji czy zniszczonych miast na Ukrainie nie skłonią cię do rozważenia swoich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa, nic tego nie zrobi. Nie musisz zostać preppersem: […] nie sugerujemy, abyś zaczął kopać podziemny bunkier i wypełniał go makaronem instant, nauczyliśmy się, że posiadanie kilku rzeczy pod ręką, zanim będziesz ich potrzebować, tylko ci pomoże […] – czytamy w New York Magazine.
Zatem niezależnie od tego, czy przewidujesz zagrożenie awarią pobliskiego zakładu utylizacji odpadów atomowych, czy awarię kanalizacji, nadszedł czas, aby zaopatrzyć się w zestaw przetrwania na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej (znany również jako zestaw ewakuacyjny, ucieczkowy, awaryjny, Bug-Out Bag, Bail-Out Bag, itp). To zadanie, które wielu z was odkładało na później, choć wiedzieliśmy, że jest ważne i w końcu ten temat wróci.
Zestaw przetrwania, który Cię nie zawiedzie, gdy wszystko inne się załamie
Do niedawna pojęcie „plecaka ewakuacyjnego” nie funkcjonowało poza środowiskiem survivalowców. Zmieniła to dopiero pandemia COVID-19 a na pewno pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę. Jedną z możliwości jest samodzielna kompilacja zestawu (czytaj więcej: „Budujemy plecak awaryjny”), który będzie odpowiadał Twoim konkretnym potrzebom, ale wymaga to dużo czasu i pieniędzy.
Jeśli szukasz prostego i szybkiego rozwiązania, wstępnie skonfigurowane zestawy ewakuacyjne są dobrym punktem wyjścia do indywidualnej personalizacji, aby móc je lepiej wykorzystać. Konserwatyści zapewne się skrzywią, ale jest bardzo prawdopodobne, że będzie cię to kosztować więcej pieniędzy za mniej sprzętu i na pewno więcej czasu. Z drugiej strony, prawdopodobnie nie znajdziesz wszystkiego, czego potrzebujesz w jednym zestawie, co wynika z tej prostej przyczyny, że potencjalna sytuacja kryzysowa jest tak cholernie unikalna w zależności od lokalizacji i szeregu innych czynników.
Nie ma idealnego zestawu ewakuacyjnego, jedne obejmują artykuły niezbędne do życia, inne zawierają narzędzia, które pomogą je znaleźć, ale wszystkie są tak zaprojektowane, aby utrzymać Cię przy życiu. Według definicji plecak ewakuacyjny ma zapewnić przetrwanie przez minimum trzy doby od wystąpienia zdarzenia kryzysowego, co ważne, ma być stale gotowy do użycia. Na znanym portalu aukcyjnym znajdziemy oferty survivalowych kompilacji, ale wciąż im daleko do najlepszych Zachodnich wzorców jak Sustain Supply Comfort 2 czy Uncharted The Seventy2.
Dobry 72 godzinny zestaw ewakuacyjny powinien zawierać elementy zaspokajające podstawowe potrzeby jak woda, jedzenie, ciepło, zdrowie, schronienie i bezpieczeństwo, a więc elementarne potrzeby każdej osoby. Nie myśl o luksusach, lecz o przetrwaniu w sytuacji kryzysowej. Gdy sprawy przybiorą zły obrót, możecie być zdani tylko na siebie przez długi czas, dlatego w zestawie powinny być przedmioty, które pozwolą bezpiecznie wydostać z budynku, ochronić ręce, wzrok i słuch, oczyścić wodę, ogrzać się i ochronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, uzupełnić energię wysokokalorycznym szybkim posiłkiem, udzielić sobie i innym pierwszej pomocy przedmedycznej (czytaj więcej: AEDMax – Apteczka pierwszej pomocy), doładować telefon (czytaj więcej: Smartfon w realiach SHTF), odbierać wiadomości i obronić przed innym ocalałym.
Nie mniej istotną cechą jest niska waga i łatwość przenoszenia bez względu na to, czy jest to plecak, czy torba (czytaj więcej: Get Home Bag, Work Emergency Bag). Zwróć uwagę na intuicyjną organizację wyposażenia, jakość wykonania, system nośny, mocne suwaki, zabezpieczenie przed kurzem, brudem i wilgocią, możliwość troczenia na zewnątrz (gdy chcesz wysuszyć kurtkę podczas marszu lub przypiąć panel solarny, by doładować powerbank), dużą ilość kieszeni i przegródek, szybki dostęp. Dobrze, aby gotowy zestaw oferował dodatkową wolną przestrzeń na indywidualne rzeczy, które uznasz za konieczne w Twoim zestawie (lub znalezione po drodze) jak dodatkowa zmiana odzieży, dodatkowa żywność i woda, przydatne narzędzie, pojemnik na wodę, plandeka budowlana do budowy schronienia, itd.
Aspekt ekonomiczny to istotna zmienna, która ogranicza nasze możliwości, z tego względu decyzja o kupnie wstępnie skonfigurowanego zestawu ewakuacyjnego dla wielu z nas jest optymalna. Biorąc to wszystko pod uwagę, być może tym, czego szukasz, jest modułowy zestaw ewakuacyjny firmy Help Bag™.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Plecak czy torba? To zależy od Twoich potrzeb i planu, ale dobrze mieć oba.
Help Bag™ – Bądź odpowiedzialny
Bezpieczeństwo jest naczelną wartością i potrzebą ludzką. Dynamika zmian zachodzących we współczesnym zglobalizowanym świecie sprawia, że zagadnienie bezpieczeństwa nie tylko państwa, ale również w wymiarze indywidualnym staje się przedmiotem analizy i krytycznej oceny. Rosnące w tym zakresie wyzwania intensyfikują zainteresowanie zwiększaniem codziennego bezpieczeństwa, urastając do jednego z najważniejszych problemów społecznych.
Propagowanie idei bycia przygotowanym, świadomości bezpieczeństwa i racjonalnego działania w sytuacji zagrożenia, to kluczowe wartości polskiej firmy Help Bag™, producenta modułowych zestawów ewakuacyjnych. Ryzyka związane z ewakuacją nigdy nie należały do naszych życiowych priorytetów, tym większe może być zaskoczenie, że w Polsce od wielu lat działa firma oferująca produkty będące elementem strategii łagodzenia skutków sytuacji kryzysowych.
W roku 2018 pierwsza generacja w pełni wyposażonych zestawów ewakuacyjnych mogła uchodzić za novum, ale już wtedy wyróżniała się przemyślaną koncepcją i szeregiem nietuzinkowych rozwiązań. Druga generacja zestawów ewakuacyjnych to nowoczesna w pełni modułowa konstrukcja zgodna z aktualnymi trendami, jeszcze bardziej praktyczna i wiarygodna. Sic parvis magna.
Dzięki uprzejmości Help Bag™ mogę Wam szerzej opowiedzieć o ich sztandarowych produktach, jakimi są modułowe zestawy ewakuacyjne Help Bag™ z plecakiem oraz Help Bag™ z torbą.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Modułowy zestaw ewakuacyjny z plecakiem.
Help Bag™ – Pierwsze wrażenie
Komercyjne zestawy przetrwania są z reguły niskiej jakości, a więc wątpliwej przydatności. Choć ich cena może kusić, to w sytuacji zagrożenia prawdopodobnie nie będziesz mógł na nich polegać ani nikt na Tobie. Pierwsze zetknięcie z Help Bag™ wywołuje pozytywne odczucia. Dominuje wrażenie obcowania z produktem z wysokiej półki. Widać, że firma dba o każdy najmniejszy detal wykonania. Zarówno plecak, jak i torba są na szczęście pozbawione militarnego ciężaru, nisko profilowe, klasyczne w formie cechują się bezpretensjonalną manierą przydatną w miejskim tłumie.
Pomarańczowe kartonowe pudełko obok logotypu i podstawowej informacji w zakresie ratownictwa opatrzono napisem sugerującym ponowne wykorzystanie do przechowywania indywidualnego wyposażenia. Po otwarciu na wierzchu znajdujemy kartonik reklamowy z imieniem osoby, która przygotowała dla nas paczkę, oraz czytelną instrukcję zwierającą podział wyposażenia na kategorie, praktyczne porady i miejsce na notatki.
Plecak, torba i moduły występują w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej i pomarańczowej. O ile kolor pomarańczowy nie jest, w moim odczuciu, najlepszym wyborem na wypadek wystąpienia sytuacji kryzowej, to kojarzony z prostotą i elegancją kolor czarny oznacza dyskrecję, której potrzebujemy. Kwestie wyglądu i zachowania na co dzień i w sytuacji SHTF przedstawiłem w artykule Gray Man – Koncepcja szarego człowieka. Obie wersje prezentują się bardzo efektownie, niemniej zestaw barwy pomarańczowej jest aż za bardzo widoczny. W czasach pokoju staje się synonimem „ratunku” i odpowiedzialnych za to służb, natomiast, gdy trzeba uciekać przed zagrożeniem, z daleka krzyczy ofertą wyposażenia, którego ktoś nie posiada, a bardzo chciałby zdobyć. Pomarańczowa torba z modułami może być idealnym uzupełnieniem awaryjnego wyposażenia każdego samochodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby czarny plecak wyposażyć w pomarańczowe moduły.
W skład zestawu z plecakiem wchodzi osiem modułów z wyposażeniem (pięć wewnątrz komory głównej). Za pomocą klamer i pasów rzepa na froncie można przypiąć panel funkcyjny MOLLE, lub torbę, którą przewidziano na pięć modułów z wyposażeniem (wytyczne producenta da się obejść, o czym niżej). Co ważne, nie musisz się decydować na zakup kompletnego zestawu. Pojedyncze moduły uzupełnią Twój indywidualny zestaw.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Kartonowe pudełko zaskakuje nie tylko żarówiastym kolorem, nadrukowano na nim podstawową instrukcję RKO, oraz numery alarmowe obowiązujące min. w Kanadzie, USA i Unii Europejskiej.
Help Bag™ – Plecak – Konstrukcja i wykonanie
Czarny plecak opracowano w uniwersalnym rozmiarze, bez rozróżniania na wersję damską i męską. Wymiar estetyki produktu jest bardzo subiektywny, ale staranność wykonania i jakość użytych materiałów nie pozostawia złudzeń, to nie jest masowa chińszczyzna. Głównym materiałem konstrukcyjnym jest wiatroszczelna i wodoszczelna CORDURA® 560 dtex. Materiał jest gwarantem wysokich parametrów fizykomechanicznych, co przekłada się na zwiększoną wytrzymałość na rozrywanie, rozdzieranie oraz przecieranie.
To jednokomorowa konstrukcja podporządkowana modułowej idei. Zaletą tego rozwiązania jest duża pojemność 35L, którą można zwiększyć, rozwijając komin o dodatkowe 10L (rolowane zamknięcie zapobiega dostawaniu się wody), oraz niewielka masa pustego plecaka 1125 g, co jest świetnym wynikiem, gdy weźmie się pod uwagę rodzaj użytych materiałów. Wadę wielu podobnych plecaków – dostęp do ekwipunku tylko od góry – rozwiązuje zastosowanie klapy na froncie z dwukierunkowym zamkiem, który poprowadzono niemal przez cały obwód plecaka.
Nie ma tu zbyt wielu elementów, które potrafią się zahaczyć o różne przeszkody (jeśli je dobrze zabezpieczymy), dzięki temu w trudnym terenie jak wąskie korytarze, szczeliny, ruiny budynków, garaże i windy, gdy trzeba działać szybko, udzielić poszkodowanemu pomocy lub szukać osłony, plecak powinien się dobrze sprawdzać bez ryzyka zaklinowania – nie wystaje poza obrys właściciela (jeśli boczna moduły przytroczymy na froncie). Dobre wrażenie psują luźne paski – jest ich mnóstwo – czego bardzo nie lubię, ale szybko je zwijam (część posiada elastyczne pętle).
Zewnętrznych kieszeni nie ma, za to w komorze głównej znajdziemy trzy siatkowe; po wewnętrznej stronie klapy (zawiera worek kompresyjny i mapnik ) oraz na każdym z boków (puste). Wnętrze plecaka częściowo jest gumowane. Pięć przenoszonych wewnątrz modułów zabezpiecza elastyczna taśma zapinana klamrą. Rozwiązanie znane z walizek podróżnych sprawdza się doskonale.
Suwaki SBS® i klamry DURAFLEX® to komponenty dobrej jakości, tworzywo wygląda na mocne, jest twarde i przyjemne w dotyku. Wodziki suwaków posiadają wygodne uchwyty ułatwiające szybkie otwarcie. Co ważne, wszystkie zamki pokryto warstwą gumy zabezpieczającą przed brudem, kurzem i wodą – skutecznie – o czym się sam przekonałem. Na froncie i po bokach naszyto pasy, rzepy Velcro® i klamry do przymocowania panelu funkcyjnego MOLLE, modułów lub torby.
Plecak posiada wzmocnione dno, poliamidowe pasy o szerokości 25mm do przytroczenia koca lub karimaty, boczne pasy kompresyjne i niewielkie elementy odblaskowe w formie pętli, które mogą posłużyć do przytroczenia kijków nordic walking, łomu lub czegokolwiek innego. Jeżeli dwa zewnętrzne moduły przymocujemy po bokach, to przez wspomniane pętle można przewlec linkę elastyczną Shockcord, dzięki temu w czasie marszu będziemy mogli przenosić dodatkową odzież. Dwa górne uchwyty z miękkim padem ułatwiają przenoszenie.
Plecy lekko usztywnione nieźle dopasowują się do kształtu ciała. Dwa wypełnione gąbką wałki obszyto delikatną tkaniną. Pas biodrowy nie jest wszyty na stałe, zbudowany z poliamidowego paska o szerokości 35 mm z dużą mocną klamrą wydaje się wystarczający.
Ramiona systemu nośnego są szerokie, z miękkim wypełnieniem i całkiem wygodne. Odpinany pasek piersiowy z gwizdkiem alarmowym można regulować góra dół. O czym warto wspomnieć, system nośny wyposażono w awaryjne odpinanie szelek, co może być przydatne w sytuacji zagrożenia, gdy pozbycie się ciężaru z pleców ułatwi oddalenie od zagrożenia (dlatego tak ważna jest idea trzech linii). Na plecach znalazło się miejsce na medyczną kartę identyfikacyjną.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Plecak jest konstrukcją praktyczną, może być użytkowany bez modułów jako zwykły plecak turystyczny.
Help Bag™ – Torba – Konstrukcja i wykonanie
Torbę zaprojektowano do przenoszenia pięciu modułów z wyposażeniem: SLEEP, COOK & FOOD, WEATHER, HYGIENE, i EMERGENCY (na podstawie strony producenta). Kompletny zestaw waży 5 kg. Na froncie naszyty pas z poliamidowej taśmy umożliwia przytroczenie dodatkowego modułu EDC na niewielkie podręczne przedmioty i narzędzia typu latarka, folder, kompas, krzesiwo i gwizdek ratunkowy. Na klapie wygospodarowano miejsce na zamykaną pojedynczym zamkiem kieszeń na płaskie przedmioty (mapa, dokumenty, itp.). Cztery klamry w skrajnych punktach obwodu służą do przypięcia torby do plecaka. U dołu i u góry naszyto wygodne uchwyty z miękkim wykończeniem. Zdublowanie tego elementu pozwala na szybkie dobycie w każdej sytuacji i z miejsca, w którym torbę przechowujemy jak szafa, lub bagażnik auta.
Głównym materiałem konstrukcyjnym jest CORDURA® 560 dtex. Torbę o pojemności 20 L wykonano z równą starannością jak plecak. Wszystkie zamki pokryto warstwą gumy, dzięki temu zawartość jest dobrze chroniona przed wodą, kurzem i brudem. Użyto tych samych komponentów jak suwaki SBS® i klamry DURAFLEX®. Estetycznie naniesiony logotyp, nazwa i motto firmy, klasyczna forma i funkcjonalność podporządkowana modułowej idei.
Po bokach pasy z rzepem Velcro® i klamry do przytroczenia dwóch modułów – polecam dokupienie modułu FIRST AID, lub każdej innej indywidualnej apteczki. Dostęp do głównej komory chroni dwukierunkowy zamek, który poprowadzono podobnie jak w plecaku niemal po całym obwodzie. Wewnątrz zawartość utrzymują elastyczne pasy z klamrą. Główna komora od środka jest częściowo gumowana. Na tylnej ściance szerokie pasy Velcro® służą do przytroczenia do plecaka (nieużywane zakryto patkami). Tak jak w przypadku plecaka z tyłu znalazło się miejsce na identyfikator medyczny.
Pusta torba waży 630 g. Przy wymiarach 30x40x15cm i zastosowaniu regulowanego szerokiego pasa na ramię z miękkim padem, torbę możesz z powodzeniem używać jak zwykłej „torby kurierskiej”, choć barwa pomarańczowa nie pomaga w utrzymaniu dyskrecji.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Torba posiada podobne rozwiązania konstrukcyjne jak plecak, pojemna, wygodna do przenoszenia jako pojedynczy element Twojego systemu bezpieczeństwa, lub uzupełnienie przechowywane w pracy, lub samochodzie.
Help Bag™ – Moduły – Konstrukcja i wykonanie
Każdy moduł wykonano z CORDURY® 560 dtex, z estetycznymi i czytelnymi oznaczeniami, dzięki temu nie grzebiesz bezradnie w poszukiwaniu latarki, lub składanej piły. Zewnętrzne moduły WEATHER, EMERGENCY i FIRST AID posiadają zamki pokryte warstwą uszczelniającej gumy. W przypadku reszty zamki wszyto odwrotnie, co zapewnia podstawową bryzgo i pyło szczelność. Czy to Cię ogranicza? Nie, możesz wedle własnych upodobań przepakować wyposażenie. Zewnętrzne moduły posiadają klamry i pasy rzepa Velcro® do mocowania na froncie lub po bokach plecaka.
Zależnie od dokonanego wyboru moduły występują w kolorze czarnym lub pomarańczowym. Pomarańczowy wsad w czarnym plecaku może ułatwić przeglądanie wyposażania przy ograniczonej widoczności. Część posiada przezroczyste ścianki jak HYGIENE, TOOLS, i COOK & FOOD, proste rozwiązanie ułatwiające lokalizację szukanego elementu. Niektóre narzędzia wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed przesuwaniem, dlatego w kilku przypadkach naszyto elastyczne szlufki, kieszenie siatkowe i zapinane na rzep. Żaden z wewnętrznych modułów nie posiada klamer ani paneli Velcro®, jedynie pętle z taśmy poliamidowej umożliwiające zawieszenie za pomocą karabińczyka.
Na tylnej ściance modułu FIRST AID naszyto usztywnione rozkładane patki z Velcro®, co zdaje się nawiązaniem do idei „apteczki zrywanej”, jednak w tym konkretnym przypadku konstrukcja wymaga dopracowania, ponieważ odpięcie i ponowne przytroczenie do komórek naszytej na dole plecaka taśmy okazuje się czynnością dość kłopotliwą. Wyjątkiem od reguły jest moduł SLEEP, który ma postać worka z rolowanym zamknięciem na klamrę.
Kwestia oceny znajdującego się w każdym module wyposażenia to temat rzeka. W mojej ocenie jest to optymalny początek do budowy indywidualnej kompilacji dostosowanej do własnych potrzeb. Część elementów możesz przełożyć, z innych zupełnie zrezygnować, jeszcze inne dokupić. Uczciwość wobec Czytelników bloga zobowiązuje, bym odrobinę ponarzekał, ale w tym przypadku naprawdę nie ma na czym kruszyć kopii. Ważne, by już na samym początku zaplanować, ile osób miałby zabezpieczać Twój plecak. Fabryczna konfiguracja to minimum dla jednej osoby, warto o tym pamiętać.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – W pełnym zestawie z plecakiem dostajesz osiem modułów z wyposażeniem.
Moduł WEATHER
Podczas ewakuacji ważne będzie utrzymanie komfortu termicznego i ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W plecaku ewakuacyjnym przechowuj dodatkową odzież dostosowaną do pory roku. Opinie na temat tego ile ciepła tracimy przez odsłoniętą głowę, są podzielone (w przeprowadzonym przez naukowców badaniu jedynie kilkanaście procent), to czapka jest konieczna, podobnie zapasowa para skarpetek, wiatrówka i rękawiczki.
W module WEATHER obok ogrzewaczy i buffa wszechstronny worek ratunkowy jest bodaj najlepszym elementem zestawu. Posłuży nie tylko jako awaryjny śpiwór, ale do budowy schronienia, jako panel sygnałowy, do zbierania deszczówki, worek na wyposażenie, materac/izolacja od podłoża, do pozyskania wody (odparowanie, destylarka słoneczna), oznaczenie szlaku, przynęta na ryby, zabezpieczenie ekwipunku podczas przeprawiania się przez rzekę. Poncho – zwłaszcza mniejsze – jest niskiej jakości i szybko się porwie (zainwestowałbym w lepsze, najlepiej w stonowanym kolorze czarne lub szare), natomiast zapałki powinny być w wodoodpornym i trwałym etui (pudełko szybko się rozpadło). Tym, czego mi tu brakuje, to niewielka mata do siedzenia i ewentualnie jednorazowa zapalniczka w miejsce zapałek (dla zgrabiałych z zimna dłoni zapałki mogą okazać się nie lada wyzwaniem).
Skład modułu: 2x dwa poncha, 1x worek ratunkowy z instrukcją przetrwania, 1x pudełko wodoodpornych zapałek, 1x buff, i 3x ogrzewacze do dłoni i stóp.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Niezabezpieczone przed wilgocią zapałki – pudełko się rozpadło, warto włożyć do torebki strunowej, a cienką pelerynę wymienić na lepszą.
Moduł EMERGENCY
Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy podczas ewakuacji zablokowana winda lub podziemny garaż zamienia się w niebezpieczną pułapkę. Wystarczy, że w panice zapomnisz klucza do drzwi i nie będziesz mógł wydostać z płonącego budynku. Miasto ogarnięte chaosem to często agresywny tłum, któremu chcesz zejść z drogi, kryjąc się w mijanym domu, toksyczne chmury powstałe z pożarów i zawalonych konstrukcji. Gdy sprawy przybiorą zły obrót, przytroczony na zewnątrz, moduł EMERGENCY „na wszelki wypadek” winien zawierać przedmioty i narzędzia mające pomóc bezpiecznie i efektywnie działać, wydostać z określonej sytuacji, oddalić od zagrożenia lub je zminimalizować. Umieszczenie go na zewnątrz plecaka to doskonały wybór.
Do modułu EMERGENCY trafił optymalny zestaw przedmiotów i narzędzi. Zacznę od noża, który jest jednym z najważniejszych narzędzi w survivalu w ogóle. Składany folder, niestety, nie jest zbyt udany, otwarcie wymaga i zręczności, i ostrożności. To klasyczne narzędzie typu EDC – Every Day Carry, raczej nie nadaje się do cięższych prac typu podważenie, lub związanych z budową schronienia czy przygotowaniem ogniska. Brakuje noża o stałej głowni typu full tang (czytaj więcej: HULTAFORS Outdoor Knives OK1 & OK4) jak najtańsza klasyczna „Mora”. Koszt niewielki, a korzyść z uniwersalnego ostrza niepodważalna (minimum dwa noże w zestawie!). Kolejny przedmiot to survivalowa bransoleta. Realna przydatność w opinii wielu jest problematyczna, choć przy odrobinie wprawy takim krzesiwem można rozpalić ogień (posiadam, noszę). W to miejsce dodałbym normalnej wielkości krzesiwo, kompas, i kilka świateł chemicznych.
Kamizelkę odblaskową i ratowniczy młotek do zbijania szyb i przecinania pasów bezpieczeństwa doskonale kojarzymy z awaryjnym wyposażeniem samochodu, i w sytuacjach drogowych są niezbędne. Czy w realiach SHTF? Kamizelkę można wykorzystać jako improwizowany filtr do wody do zanieczyszczeń mechanicznych, natomiast wyciąganie młotka ratowniczego, żeby zbić szybę, lub gdzieś się dostać? Myślę, że tak, ale bardziej przydatnym narzędziem, w mojej ocenie jest mini łom (czytaj więcej: Work Emergency Bag), którego użyjesz do podważenia drzwi, okiennej ramy, lub wyłamania zamka. Obok gogli ochronnych (kurz, pył, dym), maseczki ochronnej (unoszący w powietrzu gruz z zawalonych konstrukcji, wyziewów i pożarów), znakomitych rękawic (dobrze izolują, poranionymi dłońmi nie użyjesz żadnego narzędzia, nie zbudujesz schronienia itd.), i latarki czołowej z magnesem (można przytwierdzić do każdej metalowej powierzchni, nie wpadniesz do szybu windy, obie dłonie wolne), dodałbym zatyczki do uszu, które trafiły do innego zestawu, gwizdek alarmowy i lusterko sygnałowe. Moduł jest naprawdę dobrze skonfigurowany.
Skład modułu: 1x kamizelka odblaskowa, 1x bransoleta paracord z krzesiwem i kompasem, 1x składany nóż typu folder, 1x młotek ratowniczy z latarką i nożem do przecinania pasów bezpieczeństwa, 1x gogle ochronne, i 1x akumulatorowa latarka czołowa z magnesem.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – W module EMERGENCY wymieniłbym folder na lepszej jakości i dołożył nóż survivalowy o stałej głowni.
Moduł FIRST AID
W trakcie ewakuacji istnieje ryzyko urazu, dlatego powinieneś mieć przy sobie środki do dezynfekcji, tamowania krwi i zabezpieczenia rany bandażem. Niewielkie skaleczenie może doprowadzić do poważnej infekcji, jeśli jest niewłaściwie leczone. Nie wspomnę o tym, że w sytuacji kryzysowej możesz zostać odcięty od profesjonalnej pomocy medycznej przez długi czas. Pamiętaj, że obok wyposażenia podstawą jest kurs pierwszej pomocy. Każda apteczka, którą będziesz miał przy sobie, będzie lepsza niż żadna.
W module znajduje się standardowa kompilacja zgodna z normą DIN 13167. Dwa opatrunki indywidualne M i G, chusta trójkątna, przylepiec, zestaw plastrów, dwie pary rękawic nitrylowych, koc ratunkowy NRC, dwie chusteczki nasączone alkoholem, nożyczki, instrukcja udzielania pierwszej pomocy, oraz aparat do sztucznego oddychania. Jak na apteczkę do zestawu ewakuacyjnego to minimum. Dodałbym kolejne dwie pary rękawiczek nitrylowych, bandaży elastycznych, kompresy, gazy opatrunkowe, siatki ratunkowe, stripy, opatrunek hydrożelowy, octanisept, krople do oczu, kleszczołapki, pęsetę, sól fizjologiczną w ampułkach, worek na odpady, opaskę uciskową CAT, tabletki przeciwbólowe, leki na biegunkę, antybiotyki, repelent na komary i kleszcze, drugi koc NRC, sztyft do ust. Więcej przydatnych informacji w recenzji apteczki TraumaKit Daily by Borkoś. Notes z długopisem rzecz przydatna, natomiast świetnym dodatkiem jest lampka ratownicza LED z magnesem. Przyda się w różnych sytuacjach, również na co dzień w samochodzie.
Skład modułu: 1x notes z długopisem, 1x lampa ostrzegawcza LED, oraz zestaw pierwszej pomocy przedmedycznej DIN13167.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Moduł FIRST AID warto uzupełnić o indywidualne dodatki.
Moduł HYGIENE
Utrzymanie higieny w sytuacji awaryjnej ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania chorób jest szalenie istotne. Możesz śmierdzieć, ale być żywy, mimo wszystko trzeba o to dbać. Uczucie jako takiej czystości wpływa na samopoczucie, które w skrajnej sytuacji będzie trudno utrzymać na odpowiednim poziomie.
Zestaw HYGIENE wypada bardzo dobrze, choć dodałbym więcej rękawiczek nitrylowych, chusteczek zwykłych i nawilżanych. Żel pod prysznic i mydełko przydadzą się, gdy trafisz do improwizowanej noclegowni lub na barter. Szczoteczka i pasta do zębów, zatyczki do uszu, wazelina kosmetyczna, maseczki jednorazowe i ręcznik z mikrofibry to elementy, które przydają podczas każdej podróży. Brakuje rolki papieru toaletowego – przewinięta zajmie mniej miejsca. Wiele elementów można wykorzystać (chusteczki, tampony) do innych celów jak rozpałka. Reszta to indywidualne potrzeby.
Skład modułu: w torebce strunowej 1x wazelina kosmetyczna, 1x żel do dezynfekcji, 1x paczka chusteczek higienicznych, 1x zestaw zatyczek do uszu, 3x tampony, trzy podpaski, 1x paczka chusteczek nawilżanych, 1x para rękawiczek ochronnych, 1x mydełko, 1x żel pod prysznic, 1x szczoteczka do zębów z pastą, 1x torba higieniczna, 1x niewielki zestaw kosmetyczny z patyczkami i wacikami, oraz 3x maseczki jednorazowe, w etui 1x ręcznik z mikrofibry.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Moduł HYGIENE ani za duży, ani za mały, jest w sam raz.
Moduł ELECTRONICS
W skrajnej sytuacji musisz wiedzieć, co się dzieje w bliższej i dalszej okolicy. Możliwość nadawania i odbierania informacji, kontakt z rodziną lub innymi ocalałymi ma istotne znaczenie. Poznajesz zagrożenia, planujesz alternatywną trasę, podtrzymujesz członków grupy na duchu. Potrzebujesz mobilnego źródła prądu, bez którego najdroższy smartfon stanie się zbędnym ciężkim gadżetem.
Moduł ELECTRONICS to największe zaskoczenie tego plecaka. Kompaktowy, dobrej jakości, uniwersalny. Do środka trafił komplet prostych urządzeń i akcesoriów, dzięki którym nawiążesz łączność, utrzymasz kontakt, odbierzesz informacje, i „za darmo” naładujesz baterie. Po pierwsze, radio Duratronic AM/FM na dynamo pozwala na odsłuch wiadomości i doładowanie powerbanka, dzięki temu zyskujesz możliwość zasilania telefonu i latarki czołowej – awaryjne źródło zasilania! Słuchawki douszne z mikrofonem to możliwość dyskretnego nasłuchu. Rozgałęziacz USB pozwala na podłączenie wszystkich urządzeń, jakie posiadasz przy sobie lub zdobędziesz po drodze. Kilka adapterów do kart SIM, instrukcje obsługi, i telefon komórkowy. Po co? Bo może być tak, że w sytuacji kryzysowej w pośpiechu zapomnisz zabrać własny, lub utracisz go z każdego innego powodu. Backup to rzecz nieoceniona. Czego mi tu zabrakło, to pen drive (skanowane dokumenty), ale można uzupełnić we własnym zakresie. Naprawdę dobry zestaw.
Skład modułu: 1x słuchawki douszne z mikrofonem, 1x rozgałęziacz 3W1 USB, 1x telefon komórkowy MyPhone, 1x zasilacz sieciowy, 1x zestaw adapterów do kart SIM, 1x instrukcja użytkowania telefonu, 1x radio Duratronic na dynamo z kablem USB, 1x instrukcja użytkowania radia, 1x powerbank 10000mAh.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Jeden z najjaśniejszych elementów plecaka ewakuacyjnego – moduł ELECTRONICS w zasadzie ma wszystko, czego potrzebujesz.
Moduł TOOLS
Sytuacja kryzysowa ma to do siebie, że pozbawia Cię komfortu dotychczasowych udogodnień. Robi to nagle, cholernie skutecznie, i na długi czas, dlatego umiejętność odnalezienia się w takich realiach, dostosowania otaczającej rzeczywistości do swoich celów jest kluczowa. Utknięcie pojazdu na drodze wylotowej z miasta, budowa schronienia w lesie, zebranie opału na ognisko, przedarcie przez rumowisko, to i wiele więcej wymaga posiadania odpowiednich narzędzi.
Wszystkie przedmioty i narzędzia z zestawu TOOLS doskonale znasz i prawdopodobnie już posiadasz w domu. Taśma duct-tape (skleić, złączyć, uszczelnić, naprawić), trytki (spiąć, związać, unieruchomić), i sznurek konopny (związać, zawiesić, rozpałka). Linka elastyczna z haczykami kojarzy się z wyposażeniem samochodu, ale może się przydać w wielu sytuacjach. Klasyczne gumowane rękawice ochronne są konieczne przy wyzwaniach sytuacji kryzysowej (zranioną dłonią nie użyjesz żadnego narzędzia). Składana piła z profilowaną gumowaną rękojeścią (otwór na sznurek) dobrze leży w dłoni, blokada działa, a agresywne zęby (ostrze dość mocno się wygina) radzą sobie z zadaniami, do których została przeznaczona.
Składana saperka, niewielka i lekka, opcja z „kilofem” będzie przydatna. Multitool dość ciężki i mocno skręcony, sprężyna ładnie odbija (praca jedną ręką), wszystkie narzędzia z dobrą blokadą. Posiadam trzy podobnej klasy, są naprawdę wystarczające. Na koniec mikro przybornik, który jest tak mały, że, choć jego przydatność zdaje się jasna, to właśnie wspomniana cecha czyni użytkowo problematycznym. Do zestawu dodałbym nóż do tapet i worki na śmieci.
Skład modułu: 1x składana saperka, 1x rolka taśmy duct-tape, 1x składana piła, 1x sznurek jutowy, 1x linka elastyczna, 1x para rękawic roboczych, 6x trytek, 1x multitool, 1x mikro przybornik krawiecki.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Do kompilacji TOOLS dodałbym worek na śmieci, a przybornik zmienił na nieco większy.
Moduł COOK & FOOD
Zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej w sytuacji kryzysowej to priorytet. Przyda się kilka lekkich źródeł wysokokalorycznej energii. Potrzebujesz żywności łatwej do przygotowania, może być wstępnie przetworzona, lekkiej, i w niewielkim opakowaniu. Batoniki energetyczne można jeść podczas drogi, czekolada, mieszanki studenckie, i hermetycznie zapakowane racje ratunkowe to optymalny wybór do plecaka ewakuacyjnego.
Do modułu COOK & FOOOD trafiła paczka racji ratunkowej Seven Oceans, co jest wyborem świetnym, ponieważ nie wymaga specjalnego przygotowania (jeść na sucho, zalać wodą lub mlekiem), dostarcza kilka tysięcy kalorii, i można przechowywać przez minimum 10 lat. Przy czym jedna racja żywnościowa, to za mało. Seven Oceans to ostatnia deska ratunku, należy uzupełnić zapas na każdy dzień.
Woda to najważniejszy aspekt przetrwania. Jedna butelka PET 500 ml to absolutne minimum dla jednej osoby. Prawdę powiedziawszy, to tę jedną butelkę należy potraktować jako przypomnienie – zapakuj dwie następne po 500 ml! Mała butelka umożliwia optymalne wydzielanie i chroni zapas przed zanieczyszczeniem. Mając jedną butelkę 1,5 L, ryzykujesz utratę całego zapasu. Założenie, że wodę zawsze pozyskasz po drodze, jest ryzykowne, ale nie pozbawione sensu, o ile wiesz gdzie szukać, i jak oczyścić znalezione źródło. Nigdy nie pij wody nieuzdatnionej. Każde napotkane źródło, bez różnicy czy jest to zbiornik ppoż., fontanna, strumień, jezioro, lub nawet oligocenka traktuj jako niebezpieczne dla zdrowia i życia!
Do wstępnego przefiltrowania wody z zanieczyszczeń mechanicznych możesz użyć buffa (na zasadzie Water Filter Bag) znajdującego się w module WEATHER lub kamizelki z modułu EMERGENCY. Wstępne odfiltrowanie to za mało, brakuje filtra do wody. Jeżeli nie posiadasz wyprawowego filtra do wody KATADYN, konieczne minimum to słomka typu Lifestraw, (na znanym portalu można nabyć inkarnację za 50 PLN), ewentualnie droższy z możliwością przykręcenia do butelki PET jak kompaktowy Sawyer Mini, Care Plus, lub Aquamira. Możesz zbudować improwizowany, ale rozmawiamy o plecaku i jego wyposażeniu. W zestawie startowym posiadasz tylko tabletki do odkażania, których mogłoby być nieco więcej. Ostatnim elementem układanki jest kubek, w którym wodę zagotujesz. To najstarsza metoda pozbycia się niebezpiecznych zanieczyszczeń.
Kubek z pokrywką to świetne rozwiązanie, dzięki temu wodę zagotujesz szybciej przy mniejszym zużyciu gazu. Kartusz 100 g przy oszczędnym używaniu wystarczy na wiele kubków kawy/herbaty i ciepłych posiłków. Palnik gazowy jest wystarczający, lekki, niewielkich rozmiarów, a składane ramiona ząbkowane, dzięki czemu naczynie nie będzie się ześlizgiwać. Zawór do korekcji poziomu gazu oraz wbudowany zapłon piezoelektryczny ułatwią użytkowanie. Zależnie od pogody pamiętaj o osłonie przed wiatrem.
Komplet sztućców to raczej przerost formy nad treścią. Doceniam, ale pudełko zajmuje miejsce, które można zagospodarować w inny sposób (miejsce na filtr do wody, dodatkową żywność, wodę ect). Wystarczy jeden lub dwa mniejsze uniwersalne sporki (łyżko widelec). Zapalniczka działa, choć ten model wymieniłbym na dwie zwykłe jednorazowe zapalniczki BIC. Zapałki wodoodporne, to powtórka z modułu WEATHER. Ok, ale lepsze w plastykowym etui, lub torebce strunowej.
Czego tu brakuje? Krzesiwa (tak, wiem, jest bransoleta w module EMERGENCY) i może soczewki Fresnela, mam na myśli kilka niezależnych metod rozpalania ognia. Moduł COOK & FOOD jako podstawa jest optymalny.
Skład modułu: 1x racja żywnościowa Seven Oceans, 1x palnik gazowy, 1x kartusz gazowy 100g, 1x kubek stalowy z przykrywką, 1x paczka wodoodpornych zapałek, 1x zapalniczka, 10x tabletek do odkażania wody Aquatabs, 1x komplet sztućców, 1x butelka PET wody niegazowanej 500ml.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Moduł COOK & FOOD jako awaryjna kuchnia na poziomie podstawowym jest wystarczający – warto zainwestować w filtr do wody.
Moduł SLEEP
Czarny śpiwór z pomarańczowym wnętrzem (super) typu „mumia” o wadze 600g, materiał wierzchni ripstop, podszewka poliester, dwustronny zamek. Jakość wykonania naprawdę dobra. Wypełnienie to syntetyczna ocieplina hollowfibre o gramaturze 70g/m² – raczej umiarkowane właściwości izolujące. Deklarowana temperatura optymalna +15°C, ekstremalna 0°C. Wymiar uniwersalny 215x75x50, suwak z prawej strony, ściągacz wokół głowy, zapinanie na rzep, i niewielka wewnętrzna kieszonka na drobne przedmioty. Jako podstawa jest dobry, ale wziąłbym pod uwagę dodatkową izolację, ogrzewacze, i może worek ratunkowy z modułu WEATHER. Dmuchana poduszka to miły dodatek.
Czego tu brakuje? Karimaty, solidnej izolacji od podłoża w każdych warunkach!
Skład modułu: w skład zestawu wchodzi 1x śpiwór, 1x poduszka dmuchana. W miejsce suwaka moduł posiada rolowane zamknięcie z klamrą.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Zadbaj o porządną izolację od podłoża.
Użytkowanie
Wszystko zależy od tego, jak długo się idzie, dokąd, w jakich warunkach, i z kim. Plecak, jego pojemność i wyposażenie to kwestia indywidualna. Innej wielkości będzie na trekking w górach, innej na weekendową wycieczkę, jeszcze inny, gdy możemy odcinek trasy pokonać samochodem, lub innym środkiem transportu. Najczęściej im mniejszy i lżejszy, tym lepiej, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeden potrzebuje zabrać hamak z tarpem, drugiemu wystarczy karimata i plandeka. Jeden zabierze turystyczną kuchenkę gazową i liofilizat, drugi survivalową składaną kuchenkę, i kilka konserw. Plecak ewakuacyjny zawsze będzie kompromisem między pojemnością, wygodą, i rodzajem ekwipunku. Ewakuacja nie zawsze oznacza, że wrócisz do domu po kilku godzinach stania na dworze, kiedy straż pożarna dogasza śmietnik, lub nocy spędzonej w hali sportowej zamienionej na improwizowaną noclegownię. Zawsze należy zakładać najgorszy scenariusz i być nań gotowym.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Plecak nosi się wygodnie, choć nie dorównuje konstrukcjom typowo turystycznym.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ posiadam od połowy marca, co wystarczy, by móc wskazać jego podstawowe wady i zalety. Zestaw z plecakiem jest pozycjonowany jako główny, natomiast torba z modułami to uzupełnienie przechowywane na działce, w samochodzie, lub w pracy, co wpisuje się w ideę trzech linii: 1) wyposażenie noszone przy sobie EDC, 2) wyposażenie w plecaku BOB, 3) wyposażenie w torbie w samochodzie. Ani plecak, ani torba nie noszą żadnych śladów zużycia, bo trudno przez tak krótki okres to uczciwie wykazać.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Schyłek marca, pierwsze wyjście z plecakiem i od razu ulewa. Plecak jest dobrze zabezpieczony przed wilgocią.
W kontekście sytuacji kryzysowej czarny plecak to lepszy wybór niż wersja pomarańczowa. Kolor i wygląd niczego nie sugeruje, np. przynależności do grup lub służb, które w ocenie sił napastnika mogą dla niego stanowić zagrożenie – może pomóc uniknąć zainteresowania osób agresywnych szukających w powstałym chaosie okazji do łatwego wzbogacenia się. Oczywiście, w określonej rzeczywistości to bardzo płynna granica. Trwało to kilka lat nim zrezygnowałem z plecaków „około taktycznych” na rzecz turystycznych o charakterystykach równie dobrych, a czasem lepszych. Jestem zwolennikiem idei Gray Man, dlatego mocno zwracam na to uwagę. W tym miejscu należy wspomnieć o wielkim białym logotypie na froncie plecaka, który można całkowicie zasłonić panelem MOLLE.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Czarny plecak w sytuacji kryzysowej nie powinien zbytnio zwracać niczyjej uwagi (pamiętaj o zakryciu białego logotypu).
Ergonomia plecaka jest na zadowalającym poziomie, suwaki chodzą gładko, faktura materiału nawet ułatwia czyszczenie z zabrudzeń. Wyprofilowane grube i miękkie szelki dobrze przylegają do klatki piersiowej, a pas biodrowy, choć pozbawiony dodatkowych paneli z kieszeniami (bardzo przydatne) pomaga w rozłożeniu ciężaru. Nie jestem fanem przenoszenia różnych elementów na zewnątrz plecaka jednak w tym przypadku trzy zewnętrzne moduły, tj. WEATHER, EMERGENCY, i FIRST AID w niczym nie przeszkadzały.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Przytroczone na zewnątrz moduły WEATHER, EMERGENCY, i FIRST AID to szybki dostęp do podstawowych narzędzi i przedmiotów.
Jedną z cech plecaka wymienioną na stronie internetowej są usztywnione plecy. W mojej ocenie zastosowane rozwiązanie wydaje się nieco zbyt skromne w stosunku do pojemności plecaka, wagi podstawowego wyposażenia (8 kg), oraz tego, co jeszcze do niego musi trafić. Wystarczy dołożyć dwie butelki PET z wodą po 500 ml, dwa liofilizaty, rację żywnościową MRE, kilka batoników, ze dwie „turystyczne” konserwy, i waga szybko się zbliży do 10 kg. Dwa wypełnione gąbką wałki biegnące wzdłuż obu stron kręgosłupa, to nie to samo, co wyprofilowane piankowe panele pokryte tkaniną typu mesh, lub stelaż. Zaznaczam, że to moje subiektywne odczucia, plecak nie odbiega wiele od tego, co oferuje konkurencja w zbliżonej pojemności. Co zwróciło moją uwagę, to to, że tkanina, którą je obszyto, przy intensywnym użytkowaniu może być podatna na przecieranie. Za krótko użytkuje plecak, by stwierdzić czy to działa, czy nie. Plecak dobrze leży, nie mam negatywnych odczuć.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Materiał pokrywający na plecach wypełnione gąbką wałki szybko się przeciera.
Szukam poważniejszych wad plecaka i nie widzę. Wnętrze jest pakowane, przydają się dodatkowe kieszenie siatkowe. Elastyczne szelki ustalające moduły w głównej komorze, to coś, co zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jedyne, do czego bym się przyczepił, to luźne paski i niewykorzystane klamry, z którymi można by coś zrobić, np. wsunąć w elastyczne szlufki lub do tego celu zaprojektowane wnęki. Plusem jest możliwość przytroczenia zwiniętego koca lub karimaty pod dnem plecaka.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Zastosowanie elastycznych pasków to świetny pomysł.
Przenoszone wyposażenie jest dobrze zabezpieczone przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Powlekane gumą zamki to świetne rozwiązanie i wbrew pozorom nie często spotykane w plecakach podobnej klasy. Dodany do wyposażenia worek próżniowy to kolejne miłe zaskoczenie. Dzięki temu możemy skompresować w pozostałych 10 L rozwijanego komina dopasowaną do pory roku odzież. W kieszeni siatkowej pod główną klapą znalazł się mapnik. Niby nic, ale kto o tym pomyśli, gdy trzeba wiać?
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Praktyczny dodatek, worek próżniowy i mapnik.
Idea zestawu Bug-Out Bag jest czytelna, ale możesz się spotkać z negatywną reakcją rodziny na ten wydatek. W rozmowie z najbliższymi zwracaj uwagę nie tylko na kwestie bezpieczeństwa, ale na stronę praktyczną, która łagodzi aspekt ekonomiczny (popularyzowanie idei bycia przygotowanym). Uważam, że zestaw można wykorzystywać do rodzinnej aktywności outdoorowej. Wygląda na hermetyczny, stworzony wyłącznie „do ratunku”, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas weekendowej wycieczki do lasu testować działanie radia na dynamo, podładować powerbank i telefon, a na polu namiotowym sprawdzić efektywność kuchenki turystycznej gotując dla rodzinki wodę na herbatę lub kawę. Nie wspominam o kontroli terminów przydatności jak woda, żywność, tabletki do odkażania, i ogólny stan ekwipunku, bo to powinno być oczywiste.
Lista wyposażenia przy zakupie kompletnego zestawu jest imponująca i dotyka niemal każdego aspektu sztuki przetrwania jak woda, jedzenie, ciepło, zdrowie, i schronienie. Kilka przedmiotów bym wymienił jak jedna z peleryn przeciwdeszczowych (bardzo cienka, szybko się porwie), i składany nóż (obsługa jest kłopotliwa), ale pozostałe są trafione i dobrej jakości – spełniają swoje zadanie.
Według mnie jeden z poważniejszych braków to karimata lub mata do siedzenia. W zestawie ewakuacyjnym musi być coś, co izoluje od podłoża w czasie postoju na odpoczynek, posiłek, a tym bardziej nocleg (wspomniałem o wykorzystaniu worka ratunkowego). Nie możemy zakładać, że nas przenocuje dobry samarytanin, znajdziemy stodołę lub jakiś pustostan. Okoliczności mogą zmusić do budowy improwizowanego schronienia z wykorzystaniem tego, co niesiemy na plecach, oraz tego, co znajdziemy w terenie. Dodałbym plandekę ogrodową 3×3 m, lub inny substytut dachu nad głową.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Izolacja od podłoża jest bardzo ważna bez względu na porę roku. Jeśli masz taką karimatę, to schowaj do czarnego worka na śmieci, nie będzie się tak rzucać w oczy.
Torbę Help Bag™ pomyślano jako uzupełnienie zestawu z plecakiem, i wyposażono w pięć modułów, tj. COOK & FOOD, EMERGENCY, SLEEP, HYGIENE, WEATHER. Konstrukcja, wielkość i waga (5 kg) ułatwia przenoszenie i przechowywanie. To ciekawa propozycja dla osób, które nie chcą lub nie mają miejsca na pełnowymiarowy zestaw, ale traktowałbym jako jeden z koniecznych elementów całego systemu. Jak widać na zdjęciu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dokupił pozostałe moduły. Torba w bagażniku auta nie zajmuje wiele miejsca. Lepiej, jeśli torbę weźmiesz do kabiny, najlepiej za fotelem kierowcy lub pasażera, ale nie każdy jeździ wielkim Maybachem od bezdomnego, to kwestia indywidualna. W sytuacji zagrożenia możesz być zmuszony opuścić pojazd w ciągu sekund, dlatego lepiej torbę/plecak mieć dosłownie pod ręką, bo możesz nie zdążyć, otworzyć bagażnika i oddalić od zagrożenia.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Torba na ramię to ciekawa alternatywa dla plecaka. Jak widać na zdjęciach możesz zmieścić wszystkie osiem modułów.
Na koniec kwestia dyskusyjna. W opisywanym zestawie brakuje podręcznych synonimów bezpieczeństwa. Niby jest składana saperka, ale znajduje się w module TOOLS wewnątrz plecaka. Brakuje mini łomu, który (zalet powtarzał nie będę) można dodać do modułu EMERGENCY, lub przytroczyć na zewnątrz. Do obrony przed innym ocalałym lub dzikim zwierzęciem warto dodać gaz obronny (przypięty w etui do pasa biodrowego, koniecznie chusteczki dekontaminacyjne), anodyzowaną latarkę z funkcją strobo, lub każde inne narzędzie, którym potrafisz się bezpiecznie i efektywnie posłużyć. Dotyczy również gazu obronnego!
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Plecak czy torba, wybór pozostawiam Tobie.
Wnioski – Dla kogo jest ten zestaw?
Huragany, powodzie, pożary, zamiecie śnieżne, przerwy w dostawie prądu, epidemie. Istnieje niekończąca się liczba niebezpieczeństw, które mogą Cię uwięzić w domu na długi czas lub zmusić do natychmiastowej ewakuacji. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w nagłych wypadkach, nie musisz gromadzić w piwnicy palet z puszkami śledzi Surströmming. Dla kogoś, kto nie ma doświadczenia, i planu na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej, ale zaczyna odczuwać presję zmieniającej się rzeczywistości, możliwość zakupu wstępnie skonfigurowanego zestawu ewakuacyjnego, to jak wygrana na loterii. Nie ma znaczenia, kim jesteś, ani gdzie mieszkasz, wypadki zdarzają się każdemu, dlatego w każdym domu powinien się znaleźć zestaw ewakuacyjny, a drugi w samochodzie, który uwzględnia najbardziej prawdopodobne sytuacje i zagrożenia, z którymi możesz się spotkać w drodze.
Istnieje wiele gotowych zestawów ewakuacyjnych/przetrwania/ratunkowych, ale tylko niektóre z nich są przemyślane, i zaspokoją wszystkie podstawowe potrzeby. Zestaw marki Help Bag™ to kompleksowy zbiór stanowiący optymalny kompromis między jakością, ilością i ceną. Przeznaczony dla osób, które nie są przygotowane na kryzys, jest okazją do budowy rodzinnego systemu bezpieczeństwa jednym zakupem. Pomyśl o swoich rodzicach i dziadkach. Możesz wzmocnić ich bezpieczeństwo, bo w sytuacji kryzysowej mogą zostać odcięci od pomocy, nie zdołasz do nich dotrzeć, lub zostaniecie rozdzieleni podczas ucieczki. Czas ma znaczenie, jutro możesz go nie mieć.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ jest starannie wykonany, praktyczny, prosty w obsłudze, niewymagający skomplikowanej instrukcji, to dobra inwestycja dla początkujących. Jak wcześniej wspomniałem, nie jest zbiorem skończonym, lecz zachętą do przemyślenia swojej indywidualnej sytuacji, i uzupełnienia o wszystko to, co uznasz za potrzebne. Zestaw ma duży potencjał do rozbudowy wyposażenia (ilość, rodzaj), oraz indywidualnych modyfikacji (przytroczenie przedmiotów, wykorzystanie fabrycznych pętli itp). Pamiętaj, w sytuacji kryzysowej będziesz zdany na siebie i rodzinę, może najbliższego przyjaciela, i to, co zdołasz wyrwać z chaosu. Zdecydowanie, umiejętność szybkiej adaptacji do zastanych i zmieniających realiów, i efektywność w posługiwaniu się posiadanymi przy sobie narzędziami.
Dyskutując ofertę marki Help Bag™, nie sposób uniknąć uszczypliwych komentarzy, że „lepiej kupić porządny plecak trekkingowy”. Kwota potrzebna na zakup kompletnego modułowego zestawu ewakuacyjnego w mojej ocenie nie wystarczy na kompilację składającą z przedmiotów powszechnie utożsamianych z wysoką jakością jak Gregory, Optimus, Bolle, Lifestraw, Mechanix czy Armytek. Że nie wspomnę o koszcie zakupu samych organizerów, np. firmy M-Tac, są bardzo zbliżone do oferowanych w naszym zestawie (sam je posiadam w swoim plecaku BOB), osiem sztuk to koszt kilkuset złotych (wybierając tylko rozmiar 30×19). Jeśli wyhaczysz tańsze, to super, ale czy będą tak dobrej jakości, jak od Help Bag™? Osoby zorientowane w materii prawdopodobnie nie zainteresują się ofertą Help Bag™. Uważam, że to błąd, bo zestaw jest perspektywiczny, i wiele można się z nim nauczyć.
Na znanym serwisie aukcyjnym, bez trudu znajdziesz oferty „zestawów przetrwania” o połowę tańszych, lecz w rzeczywistości to oferty udające zestawy ewakuacyjne. Nie mają wiele wspólnego z ideą przetrwania, raczej czyszczeniem stanów magazynowych. Nie zbliżają się do koncepcji modułowej, z dość przypadkowym ekwipunkiem, i klasycznym plecakiem, który z wygodą i komfortem ma tyle wspólnego, co ja z pilotowaniem promu kosmicznego. Wszystko rozbija się o pieniądze, ile każdy z nas może na ten cel wydać. W dobie inflacji, z którą każdego dnia z poświęceniem godnym najwyższego uznania walczy partia rządząca, wszyscy liczymy dwa razy każdą złotówkę. Plecak ewakuacyjny możesz złożyć samodzielnie, ale prawdopodobnie nie zmieścisz się w założonej kwocie, dlatego oferta Help Bag™ jest tak atrakcyjna. Zwiększasz wasze bezpieczeństwo już dziś. Jest zbudowany tak, aby można go było łatwo przenosić, dobrze zorganizowany, o szerokim zakresie ochrony zgodnym z kluczowymi zagrożeniami w naszej części mapy.
Najważniejsze zalety to: instrukcja, organizacja i łatwość użytkowania. Unikasz czasochłonnego przeszukiwania internetowych forów w poszukiwania listy sprzętu i dyskusji z prorokami survivalu podpowiadających anodyzowane cuda i magię laserowych wycinanek. Dokonując niezbędnych modyfikacji bardzo łatwo i tanio dostosujesz ten zestaw do swojego środowiska, sytuacji i indywidualnych potrzeb (liczba dni, liczba osób). Plandeka do budowy improwizowanego schronienia, karimata, więcej żywności i wody, narzędzia do uzdatniania wody, indywidualne leki, poradniki survivalu i pierwszej pomocy, leki na użądlenia i alergie, słowniki, jeśli mieszkasz blisko granicy.
By uzupełnić i usystematyzować swoją wiedzę warto odwiedzić takie serwisy internetowe jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, gdzie znajdziesz poradnik „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”, Informacyjny Serwis Policyjny, lub strony internetowe miast, w których mieszkasz jak Warszawa – Jak przygotować się na ewentualne zagrożenie. W skrajnej sytuacji adrenalina może spowodować, że podejmiesz złe decyzje, dlatego możliwość wcześniejszego dotarcia do potrzebnych narzędzi i wskazówek, jak z nich korzystać, poprawią twoją sytuację i uspokoi twój umysł, co równa się ścieżce lepszych decyzji.
Jeszcze krótka refleksja. Kiedy czytam książki historyczne podejmujące temat przetrwania ludności cywilnej podczas drugiej wojny światowej, tym, czego po lekturze nie da się usunąć z głowy, to to, co wydarzyłoby się na poziomie społeczeństwa, gdyby jutro doszło do katastrofy, konfliktu, lub kataklizmu, a Ty nie byłbyś nań zupełnie przygotowany psychicznie, kondycyjnie czy materiałowo. Zestaw ewakuacyjny Help Bag™, może być realnym wzmocnieniem bezpieczeństwa. Ten jeden zakup może naprawdę Cię odmienić, sprawić, że będziesz bardziej pewny siebie, asertywny, stanowczy i zdeterminowany. Możesz się skrzywić, ale oczywistą zaletą zestawu jest brak śmierci.
Czy posiadanie plecaka ewakuacyjnego jest gwarantem ocalenia? Czy zdążysz go użyć, gdy za oknem zacznie działać „Czarny Łabędź”? Na te pytania nie ma prostych odpowiedzi. Posiadanie plecaka ewakuacyjnego jest krokiem w kierunku przetrwania, utrzymania przy życiu siebie i własnej rodziny, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli. Jeżeli z niego zrezygnujesz, uznając, że jakoś to będzie, że sobie poradzisz, bo jesteś mądrzejszy od innych, masz szybszy samochód, i wydajniejszy Internet w smartfonie za wiadro dukatów, to mogę tylko życzyć powodzenia. Łut szczęścia zawsze się przyda, ale zbyt wiele może się wydarzyć. Czy zdążysz użyć plecaka? To już zależy od opracowanego rodzinnego planu na wypadek SHTF i tego, jak podchodzisz do idei bycia przygotowanym.
Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ – Jeden zakup może zmienić Twoją sytuację w zakresie bezpieczeństwa
Kilka słów podsumowania
„Na początku były zamieszki. Wprowadzone przez rząd zmiany w prawie wywołały niepokoje społeczne we wszystkich większych miastach. W Twoim również. Pojawiły się gangi uliczne, rozpoczął się rabunek i spontaniczna destrukcja. Nie minął tydzień, jak zabrakło zasilania, świeżej żywności i wody. Blokady na drogach i ograniczenia zdusiły życie w mieście. Codziennie ryzykujesz życie, by zdobyć podstawowe produkty dla swoich najbliższych. Wiesz, że twoim obowiązkiem jest ich chronić za wszelką cenę. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić. Z każdym dniem tracisz pewność siebie. Czy to dobry moment na ucieczkę? Czy jestem na to przygotowany?”
W obliczu spełniającego się najgorszego scenariusza wpadasz w panikę. Z jednej strony pierwotny strach wywołany scenami za oknem, z drugiej świadomość swojego nieprzygotowania. Ogarnia cię wściekłość, że inni ludzie są gotowi na najgorsze, bo żyli zgodnie z ideą bycia przygotowanym, a ty zbywałeś machnięciem ręki przyjacielskie rady, ignorowałeś sygnały alarmowe.
Nawet gdy jesteśmy pewni tego, co przyniesie przyszłość, nie przygotowujemy się na ten moment. Wiesz, że kiedyś umrzesz, ale unikasz spisania testamentu. Wiesz, że w pewnym momencie będziesz musiał przestać pracować, ale unikasz oszczędzania na emeryturę. Dzieje się tak, ponieważ nie chcemy myśleć ani przyznać, że mogą się zdarzyć złe rzeczy. To nie tylko ignorancja, również lenistwo, ponieważ różnica między dokonaniem inwestycji a uzyskaniem wyniku jest zbyt długa. Zwlekamy, tłumaczymy to życiem, uważamy, że jesteśmy młodzi i nieśmiertelni, że jeszcze mamy czas. Tylko dlatego, że do tej pory wszystko działa, jak należy, nie oznacza, że zawsze tak będzie.
Większość z nas nie jest przygotowana na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej, dopiero dramat mobilizuje do prób ograniczenia i zminimalizowania negatywnych skutków, tak jak nikt z nas nie bierze pod uwagę konieczności ewakuacji. Nie możemy kontrolować, kiedy, i gdzie, nie jesteśmy w stanie okiełznać natury, przewidzieć jak się zachowa drugi człowiek, odgadnąć intencji graniczącej z nami autorytarnej paranoi, ale możemy kontrolować, jak jesteśmy przygotowani.
Nie ma znaczenia, kim jesteś, gdzie mieszkasz i jak niepewną przyszłość widzisz, zawsze jest czas by poprawić swoją sytuację. Może to kwestia uświadomienia sobie, że sprawy nie są takie, jak dawniej. Sytuacja awaryjna może się zdarzyć powoli lub szybko, na dużą skalę lub po prostu tylko dla Ciebie. Myśląc, „katastrofa” wyobrażamy sobie załamanie społeczne, lub kataklizm naturalny, ale nie możemy ignorować lokalnych problemów, które mogą wpłynąć na twoje miasto, sąsiedztwo, a nawet dom lub kogoś w Twojej rodzinie (utrata pracy, wypadek, śmierć współmałżonka, pożar, skażenie chemiczne, awaria wodociągów i kanalizacji, Black Out itp.). Nie możesz wszystkiego przewidzieć, ale masz szansę znaleźć się w zasięgu niemal każdego kryzysu. Niezależnie od tego, czy wierzysz we wszystko, co wygadują w mediach, czasy się zmieniają. Niektóre chwile w naszym życiu będą trudne, a inne łatwiejsze. Dziś nie ma umysłu, który z odpowiedzialnością powie, co będzie dalej.
Bycie przygotowanym nikomu i niczemu nie zaszkodzi. Dzięki temu przy odrobinie szczęścia nie padniesz ofiarą tego, czego się najbardziej obawiasz. A nawet jeśli zdarzenie, którego się tak obawiałeś, właśnie się spełnia, znacznie zwiększysz szanse przeżycia całej rodziny. Czynników wpływających na poczucie bezpieczeństwa nie będzie ubywać, a niepewność jeszcze długo z nami pozostanie, to wraz z narastaniem zagrożeń w niestabilnym świecie rośnie determinacja w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że również Ty zaczynasz tego bezpieczeństwa szukać.
Przygotuj się na wszelkie ryzyko, które możesz przewidzieć. Nie bój się. Nie popadaj w paranoje. Rób, co możesz. Zrób to dziś. Nie odkładaj na jutro. Nie martw się, jeśli jest coś, na co cię nie stać lub nie jesteś w stanie tego osiągnąć. To, co zrobiłeś do tej pory, prawdopodobnie będzie wystarczające. “Moim ideałem współczesnego mędrca stoickiego jest człowiek, który przekształca strach w rozwagę, ból w informację, błędy w nowy początek, a pragnienie w działanie” – pisze Nassim Taleb, w swojej książce „Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń”. Nie stój w miejscu, przekuj obawy w konkretne działanie. Zestaw ewakuacyjny Help Bag™ to możliwość szybkiego i efektywnego nadrobienia straconego czasu. Polecam każdemu, kto chce zwiększyć swoje bezpieczeństwo już dziś.
Zapraszam do polubienia i śledzenia nowości na koncie Facebook
Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy Help Bag™
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę 🙂
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2023 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze