Preppers – Jak zacząć przygotowania na trudne czasy?
Bycie przygotowanym na trudne czasy to coś więcej niż hobby, to styl życia. W jednej chwili chaos może zakłócić rutynę do jakiej nas przyzwyczaiła cywilizacja powszechnego i szybkiego dobrobytu. Kiedy tak się dzieje, wiele osób wpada w panikę, ponieważ nie byli przygotowani na taką ewentualność. Nie panikują ci, którzy podjęli niezbędne kroki, aby przygotować się na te wydarzenia z dużym wyprzedzeniem.
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2023
Podstawy
Zgodzicie się, że życie trochę zwariowało i wiele osób zastanawia się nad przygotowaniem na różne sytuacje kryzysowe. Jeszcze niedawno „prepping” był terminem kojarzonym z introwertycznymi szaleńcami zamkniętymi w domu, fanatykami taktycznych synonimów z piwnicami pełnymi zapasów na inwazję jaszczurek z kosmosu. Dziś opinia publiczna wydaje się budzić z letargu mitów narosłych wokół środowiska preppersów, zmianę, którą najwyraźniej można było obserwować na początku pandemii COVID-19. Nagle się okazało, że przygotowanymi na kryzys lockdownu są tylko… preppersi.
Jako nowicjusz w świecie preppingu musisz najpierw stworzyć solidne podstawy. Co to oznacza? Musisz zrozumieć i przygotować się na realną sytuację kryzysową, scenariusze specyficzne dla Twojej lokalizacji geograficznej i wydarzeń, które mogą wystąpić. Niezależnie od tego, czy martwisz się nagłym zwolnieniem, wtargnięciem uzbrojonej osoby do domu, wypadkiem samochodowym, tygodniową awarią prądu, klęskami żywiołowymi czy długotrwałym kryzysem gospodarczym i społecznym, bardzo ważne jest, abyś zaczął się przygotowywać już teraz. Z definicji, jeśli czekasz, aż będzie to potrzebne, jest już za późno.
Cały sens przygotowania polega na zmniejszeniu szans na poważne zakłócenia w Twoim życiu i szybszym powrocie do normalności po poważnej sytuacji kryzysowej, kiedy już się pojawią. Prawdopodobnie miliony racjonalnie myślących ludzi ze wszystkich środowisk zaczynają poważnie traktować gotowość na trudne czasy – ich liczba rośnie, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że w naszym zmieniającym się świecie nie można polegać na innych, jak rząd czy służby ratownicze, którzy ich ocalą, bo może być tak, że odpowiedzialne za to organizacje nie będą mogły efektywnie funkcjonować w skrajnych okolicznościach lub te struktury zupełnie się rozpadną.
Już teraz wypada sobie uświadomić dwie rzeczy; w zależności od tego, co się stanie, albo zostaniesz w domu, albo go opuścisz. Niepotrzebne komplikowanie sprawia, że jesteś mniej przygotowany. Proces przygotowania może być przytłaczający. Nie pomagają głosy i opinie podważające samą ideę lub wprowadzające do tego modelu ekstremizm, niebezpieczne informacje ocierające się o teorie spiskowe wywodzące z grup zrzeszających osoby przygotowujące arsenały na nuklearną apokalipsę. Bycie przygotowanym, to aktualne badania lekarskie, komplet narzędzi w samochodzie, gaśnica w kuchni i w salonie, rozbudowana domowa apteczka pierwszej pomocy, czujnik dymu i czadu czy poduszka finansowa na wypadek utraty pracy. Jeśli posiadasz wyżej wymienione, to już jesteś preppersem. Wszystko to są przygotowania do unikania lub łagodzenia katastrof i sytuacji kryzysowych. Dziś możesz ich nie potrzebować, ale dobrze je mieć pod ręką. Źródłem dobrego przygotowania jest wiedza, praktyka i doświadczenie, a nie zapełnianie szafy kilogramami sprzętu zdobytego na wyprzedażach.
Kiedy do Twojej okolicy zbliża się niebezpieczny front atmosferyczny zwiastujący huragan, co wtedy robisz? W sklepie panicznie kupujesz wodę, konserwy, butlę z gazem i karton papieru toaletowego, czy jesteś spokojny i skoncentrowany, ponieważ posiadasz podstawowe zapasy, aby przetrwać dwa tygodnie bez prądu i wody? Gdybyś musiał się ewakuować z domu (mieszkania), to byłbyś w stanie zrobić to natychmiast, ponieważ masz przygotowany plecak ewakuacyjny, czy potrzebowałbyś kilku minut na zebranie swoich rzeczy, spakowanie się lub zastanowienie, co jest niezbędne, a co możesz zostawić, i gdzie tego szukać, a i tak o czymś byś zapomniał?
Mając to na uwadze, w tym artykule zawarłem podstawowe maksymalnie uproszczone i zrozumiałe kroki prowadzące do budowy rodzinnego systemu bezpieczeństwa dla każdego.
Spis zagadnień
Dlaczego warto się przygotowywać?
Krok pierwszy: Zidentyfikuj zagrożenia
Krok drugi: Określ swoje potrzeby
Krok czwarty: Zbuduj zapas na dwa tygodnie
Krok piąty: Zainwestuj w zestaw ewakuacyjny
Krok szósty: Ucz się nowych umiejętności
Wiedzieć, kiedy uciekać, a kiedy zostać na miejscu
Jak być gotowym do natychmiastowej ucieczki?
Jak przygotować się na sytuacje awaryjne, które zdarzają się poza domem?
Zmień swoje nastawienie
Przygotowanie na trudne czasy to nie jest tylko kilka kroków do wykonania, lecz zmiana na poziomie mentalnym. Pozytywne nastawienie pozwala podejmować trafne decyzje, zachować spokój i opanowanie, gdy sprawy przybiorą zły obrót. Przygotowanie to również akceptacja tego, że jutro może dojść do katastrofy, kataklizmu, lub konfliktu. Przygotowanie to przyjęcie do wiadomości faktów, których nie da się podważyć, ani zakrzyczeć płytkim błotem. Przygotowanie to podjęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Przygotowanie niesie ze sobą aktywność w obliczu najgorszego, a nie bierne oczekiwanie na ratunek, który może nigdy nie nadejść.
Akceptując ryzyko, będziesz w lepszej sytuacji psychologicznej, gdy dojdzie do katastrofy. Możesz się śmiać, ale już samo to wystarczy, aby przetrwać najgorsze, nawet bez wyposażenia (!), ponieważ będziesz gotowy na wyzwania sytuacji kryzysowej i aktywne poszukiwanie wyjścia z najgorszego gówna. Będziesz działał w obliczu niebezpieczeństwa, podczas gdy inni wpadną w panikę.
Jeśli zaczynasz przygotowania, skup się na małych rzeczach. Zbyt wielu ludzi zadłuża się, kupując drogie przedmioty, których najprawdopodobniej nigdy nie użyją, jak modny „taktyczny” tomahawk. Na rynku znajdziesz mnóstwo fantazyjnego sprzętu stworzonego „specjalnie” dla survivalistów, od latarek taktycznych po taktyczny papier toaletowy. Jako początkujący preppers nie są one dla ciebie priorytetem, twoimi głównymi priorytetami będą zdrowie, jedzenie, woda, prąd, schronienie i plan.
Fakt, że niektórzy preppersi chwalą się na kanale You Tube domem wypełnionym jedzeniem i sprzętem survivalowym, nie oznacza, że kupili je wszystkie na raz. W takim momencie nie trudno pomyśleć „Musiałbym wydać kilka tysięcy złotych, żeby poczuć się przygotowanym”, co szybko prowadzi do: „Więc po co w ogóle zawracać sobie głowę?” Nie osiągniesz 100% samowystarczalności w krótkim czasie, zamiast tego skup się na podstawowych potrzebach i sposobach ich zaspokojenia. Buduj swoje bezpieczeństwo stopniowo, a osiągniesz optymalne rezultaty. Masz całe życie na bycie preppersem, a najbezpieczniejszym sposobem na rozpoczęcie przygotowań jest rozpoczęcie od czegoś małego. Pamiętaj, że przygotowanie polega na byciu samowystarczalnym, a nie gromadzeniu jak największej ilości rzeczy.
Preppers nie musi mieć taktycznego szpeju czy karabinka AR-15 z zapasem 30 000 naboi. To zupełnie błędna interpretacja i droga, która prowadzi donikąd. Bez względu na to, jak drogi i modny masz sprzęt do przetrwania, nic z tego nie ma znaczenia, jeśli nie masz jedzenia i wody, bo odwodnienie lub głód zakończą twoją podróż na tym świecie.
Dlaczego warto się przygotowywać?
Doświadczenia trwającej pandemii koronawirusa, postępujące zmiany klimatyczne, i wojna za naszą wschodnią granicą, każą się mocno zastanowić nad przyszłością, ale przygotowanie na trudne czasy, to coś, z czego nadal ludzie się śmieją, myśląc, że zawsze będą mogli pojechać do sklepu spożywczego na cotygodniowe zakupy lub na SOR po pomoc medyczną. Istnieje wiele całkowicie logicznych powodów (o których niżej), aby zacząć się przygotowywać, a żaden z nich nie ma nic wspólnego z zombie.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Nie masz pojęcia, co może się wydarzyć jutro, za tydzień lub za 10 lat. Przejście od demokracji liberalnej do upadku społeczeństwa nie jest mrzonką. Jutro możemy mieć piękną słoneczną pogodę lub gwałtowną wichurę z gradobiciem, kładącą słupy wysokiego napięcia. Preppers wychodzi ze słusznego założenia, że nowoczesne udogodnienia (żywność w sklepach, woda w kranie, energia elektryczna, prawo i porządek) nie zawsze będą dostępne. Przygotowanie na trudne czasy to dziś najmądrzejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zabezpieczyć przyszłość swoją i swojej rodziny.
Na co się przygotowywać?
Codziennie dociera do nas tyle różnych wiadomości, że stale jesteśmy świadomi nowych zagrożeń, niebezpieczeństwa i okoliczności, na które możemy i powinniśmy się przygotowywać. Niezależnie od tego, co uznasz, za najbardziej niebezpieczne ważny jest upór i zdecydowanie w działaniu oraz dążenie do celu. Rzeczywista liczba katastrof i sytuacji kryzysowych dużych i małych jest ogromna. Dla większości z nas utrata pracy, poważna choroba, wypadek czy krótka przerwa w dostawie prądu znajdzie się na szczycie listy zagrożeń. Nie są to wydarzenia kończące świat, ale wprowadzające istotne zakłócenia w naszym życiu.
Więc, na co się przygotowywać? Aby maksymalnie uprościć, podzieliłem to na poziomy zagrożenia od podstawowego, najbardziej prawdopodobnego i destrukcyjnego, do skrajnego, ale nie niemożliwego.
Na podstawowym poziomie (zdarzenia na małą skalę) każdy przygotowuje się na swój sposób. Niezależnie od tego, czy chodzi o posiadanie konta oszczędnościowego (zabezpieczenie miesięcznych wydatków), robienie podstawowych zakupów żywności na trzy cztery dni, rozszerzone ubezpieczenie samochodu, dobrą polisę na życie czy zapas gotówki pozwalający na regulowanie niezapowiedzianych zobowiązań finansowych, jak awaria niezbędnych urządzeń typu lodówka czy komputer do pracy zdalnej. To najczęstszy poziom przygotowania dokonywany przez ludzi „na wszelki wypadek”.
Recesja, depresja, hiperinflacja, utrata pracy, poważna choroba czy niepełnosprawność obejmują bardziej rozległe skutki i wymagają większych funduszy awaryjnych, by pomóc rodzinom się z nich wydostać. Pomagają wszelkie działania zaradcze jak ubezpieczenie domu i wyposażenia (kiedy dojdzie do zalania mieszkania), specjalne plany zdrowotne uwzględniające rzadkie choroby (gdy jeden z członków rodziny zapadnie na poważną chorobę i nie uniknie kosztownego leczenia) czy wspomniana „poduszka finansowa”, która pozwoli, na miękkie lądowanie po utracie pracy zabezpieczając codzienne potrzeby (pracujemy w branżach narażonych na cięcia, jesteśmy zatrudnieni na kontrakcie, dodatkowe źródło dochodu jest marginalne, mamy stałe zobowiązania w postaci kredytu itp). W ten sposób domowy budżet nie odczuje wielkiej straty, a my stosunkowo szybko wrócimy do normalności.
Przykładowa lista:
– rozwód,
– problemy prawne,
– nagła choroba,
– śmierć bliskiej osoby,
– pożar domu,
– wypadki komunikacyjne,
– porażenie piorunem,
– zawał serca,
– recesja,
– bezrobocie,
– awaria samochodu,
– napaść na tle rabunkowym,
– napaść na tle seksualnym,
– atak dzikich zwierząt/wściekłych psów,
– zatrucie tlenkiem węgla,
– agresja drogowa,
– wypadki na urlopie,
– tonący samochód,
– użądlenia pszczół (osy, szerszenie),
– kradzież kieszonkowa,
– utrata domu,
– zasłabnięcia/omdlenia,
– krótka przerwa w dostawie prądu
Na drugim poziomie (katastrofy średniej skali) są klęski żywiołowe jak trzęsienia ziemi, powodzie błyskawiczne, susze, fale upałów czy gwałtowne burze, katastrofy spowodowane przez człowieka, jak cyberatak (paraliż sieci energetycznej, medycznej, wodociągów, systemu finansowego, wstęp do ataku konwencjonalnego), awaria elektrowni (czytaj więcej: Blackout), skażenie źródeł wody pitnej (katastrofa ekologiczna), terroryzm (czytaj więcej: Idea preppingu, a zagrożenia terrorystyczne) czy kryzys gospodarczy prowadzący do niepokojów społecznych, to scenariusze przez większość osób postrzegane jako te najgorsze. Sytuacje i okoliczności, które wymagają już solidnego planu na wypadek ewakuacji, plecaka ewakuacyjnego (czytaj więcej: Zestaw ewakuacyjny Help Bag), aby przetrwać 72 godziny (lub dłużej) po skutkach klęski żywiołowej, torby Get Home Bag (czytaj więcej: Urban Survival – Get Home Bag), by bezpiecznie dostać się do domu, lub Work Emergency Bag (czytaj więcej: Urban Survival – Work Emergency Bag) przechowywanej w pracy. Wymienione scenariusze mogą zmusić do pozostania w domu, a więc przetrwania z zapasem żywności (czytaj więcej: Piwnica Preppersa), wody pitnej i innych niezbędnych artykułów i wyposażenia. Jak zachować jasność umysłu, gdy drogi zaopatrzenia zostają zablokowane i podstawowe artykuły potrzebne do życia, takie jak żywność przestają do nas docierać, dostęp do wody, prądu i opieki medycznej zostaje tymczasowo lub na dłużej wstrzymany? To powszechne cywilizacyjne lęki, choć stale ignorowane i bagatelizowane.
Przykładowa lista:
– atak terrorystyczny,
– seryjny zabójca (Active shooter),
– powódź błyskawiczna,
– trzęsienie ziemi,
– zapadliska,
– zamieszki i rozboje,
– wyciek chemikaliów (niebezpieczne materiały, transport, składowanie, odpady, fabryki),
– katastrofa ekologiczna (skażenie rzeki, źródeł wody pitnej),
– blackout,
– fale upałów,
– huragany,
– osunięcia ziemi,
– gwałtowne burze,
– wielkie pożary,
– rozbłysk słoneczny
Na trzecim poziomie (wydarzenia na dużą skalę) umieściłem skrajne scenariusze SHTF (Shit Hit The Fan) lub TEOTWAWKI (The End Of The World As We Know It), a może to być wszystko, od wojny, ataku nuklearnego, broni chemicznej, długotrwałej suszy, masowego wymierania pszczół, śmiertelnego wirusa lub załamania społecznego spowodowanego przedłużającym się kryzysem finansowym. Cóż, robimy wszystko to, co do tej pory zdążyliśmy. Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądać rzeczywistość w trakcie i po SHTF, może się wiązać ze stosowaniem podstawowych survivalowych technik, przetrwaniem w środowisku miejskim (czytaj więcej: Gray Man – Koncepcja szarego człowieka w ciekawych czasach), brakiem zasad (czytaj więcej: WROL – Without Rule Of Law), odbudową społeczeństwa po upadku, zdobyciem i utrzymaniem zapasów żywności i zdatnej do picia wody, uniknięciem zagrożeń związanych z opadem radioaktywnym, substancjami chemicznymi lub rozprzestrzeniającym się śmiertelnym wirusem (kwestie sanitarne, karantanna), koniecznością ucieczki i życia w ukryciu w podziemnych schronach.
Brzmi to, jak apokaliptyczny koszmar, ale dla wielu preppersów jest to coś, co należy uwzględnić w planie i się na to przygotować. Musisz być przygotowany i świadomy niepewności związanej z życiem w świecie po SHTF, w którym wszystko działa inaczej, a wszystko, czego potrzebujesz, aby przetrwać, zapewniasz Ty sam. Jest o czym myśleć. Jak widzisz, nie ma mowy o apokalipsie zombi. Zdecydowana większość preppersów przygotowuje się na zdarzenia, które są dość prawdopodobne, takie jak klęski żywiołowe, przerwy w dostawie prądu, wyzwania finansowe, niepokoje społeczne i konflikty geopolityczne, które są częścią życia każdego z nas. Oceniają ryzyko wystąpienia zagrożenia i rozumiejąc swoje słabe punkty, podejmują kroki w celu złagodzenia możliwych szkód, jakie mogą spowodować te zagrożenia.
Przykładowa lista:
– wojna,
– kwarantanna (choroby zakaźne, pandemie),
– atak nuklearny,
– atak chemiczny,
– brudna bomba,
– mega susza (Jak przygotować się na suszę?),
– huragany (przykład: huragan Katrina),
– wymieranie pszczół,
– śmiertelny wirus,
– kryzys żywnościowy i wodny,
– stan wojenny,
– stopniowy upadek społeczeństwa (zamieszki, przemoc gangów, wtargnięcia, zabójstwa, załamanie prawa i porządku),
– uderzenie asteroidy,
– katastrofa technologiczna,
– paraliż wywołany przez AI,
– załamanie gospodarcze (upadek złotówki, kurczenie się klasy średniej, upadek banków),
– bankructwo państwa,
– dyktatura
Bądź przygotowany finansowo
Blisko połowa naszego społeczeństwa 43% żyje z dnia na dzień, nie posiadając żadnych oszczędności. Z drugiej strony średnia wartość oszczędności waha się w przedziale od 29 tyś. do 36 tyś. złotych, choć może się to wydawać dużo, to jedynie 18% Polaków zgromadziło oszczędności powyżej tej średniej. Pytanie „Jak wyglądają oszczędności Polaków w 2023 roku” jest nieco podchwytliwe, bo ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, którą, obok optymistycznych komunikatów NBP o wzroście średniego wynagrodzenia, kształtuje dwucyfrowa inflacja wpływająca na standard życia. Obok pesymistycznego obrazu wyłaniającego się z raportu KRD o nazwie „Oszczędzanie Polaków w inflacji” wyniki badania „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank świadczą o tym, że sytuacja finansowa większości Polaków pogorszyła się względem poprzedniego roku. Jest wrzesień 2023 roku, a najnowszy raport o inflacji konsumenckiej wskazuje poziom 10,8%, każde zakupy w sklepie to wydatek średnio 250-300 pln, i to pod warunkiem ścisłego trzymania się listy zakupów, nie wspominając o cenie za litr benzyny.
Finanse domowe nie są tak efektowne, jak noże, broń i przechowywanie żywności – ale są ważniejsze niż to wszystko. Jeśli chcesz być przygotowany na wszystko, co przyniesie przyszłość, finansowa poduszka bezpieczeństwa jest jednym z twoich głównych priorytetów. Problemy finansowe mogą nas dotknąć od poziomu osobistego do globalnej katastrofy. Istnieje szereg ryzyk regionalnych, krajowych i globalnych, na które nie mamy wpływu. Żaden kraj nie uniknął finansowych napięć, choć są tworzone sieci bezpieczeństwa gospodarczego, to faktem jest, że nic nigdy nie jest gwarantowane (upadek Wenezueli).
Twoja sytuacja finansowa wpływa na twoją gotowość na sytuacje kryzysowe. Samowystarczalność jest najwyższym poziomem gotowości, tak jak dobra sytuacja finansowa może zmniejszyć stres, otworzyć nowe możliwości i zmniejszyć ryzyko każdego dnia Twojego życia. Przy wystarczających zasobach finansowych zarówno indywidualne, jak i globalne sytuacje kryzysowe stają się mniej dotkliwe. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której finanse są dla Ciebie ciągłym wyzwaniem, warto jak najszybciej to naprawić.
Trudności finansowe to najbardziej prawdopodobne przeszkody, jakie napotkasz w swoim życiu. Nagła choroba lub wypadek należą do najczęstszych i głównych wydatków, które mogą zaskoczyć rodzinę i doprowadzić na skraj finansowego wyczerpania. Co możesz zrobić, aby to zmienić?
Zbudowanie domowego funduszu awaryjnego jest tak samo ważne, jak zrozumienie i zarządzanie długiem. Poczucie bezradności, które powoduje, może pogorszyć relacje, wciągnąć w uzależnienia i sprowokować złe decyzje. Dla większości ludzi pozbycie się wszystkich długów tak szybko, jak to możliwe, jest najlepszym rozwiązaniem (nie zaciągnie nowych). Skorzystaj z programów i aplikacji ułatwiających prowadzenie domowego budżetu (od lat korzystam), ułatwiające śledzenie wydatków. Jedną z trudniejszych do przezwyciężenia przeszkód jest kultura konsumpcji, jak impulsywne kupowanie, gromadzenie, korzystanie z nadmiaru wszystkiego, szybka moda i inne uzależniające trendy, nie pomagają. Zmiana nawyków finansowych nie jest łatwa, ale uzdrawiająca dla stanu konta i umysłu. Dwie rzeczy, które możesz kontrolować, to twoje dochody i to, na co je wydajesz. Co możesz zrobić? Kupować hurtowo więcej za mniej, korzystać z kuponów i promocji, ofert sezonowych i wyprzedaży. Kupuj rzeczy, które są tanie w naprawie, przeproś się ze sklepami z artykułami używanymi. Większości rzeczy, o których teraz myślisz, naprawdę ich nie potrzebujesz. To bezdenna próżnia wypełniona przez nasze ego.
Spraw, aby twoje pieniądze pracowały dla ciebie, inwestuj mądrze. Jest to trudniejsze, niż się wydaje, dlatego skorzystaj z pomocy doradcy finansowego, jeśli nie chcesz samodzielnie zarządzać finansowym koszykiem. Istnieje wysokie ryzyko, że inwestycja może nie przynieść oczekiwanych wyników, ale faktem jest, że istnieje wiele rodzajów ryzyka, które mogą mieć wpływ na Twoje inwestycje, takie jak załamanie finansowe i pandemie (zakłócenia w łańcuchach dostaw). Dlatego ważna jest dywersyfikacja nie tylko portfela (lokowanie pieniędzy w różnych produktach finansowych), ale wszystkich inwestycji. Jako preppers dywersyfikację możesz stosować od finansów, zapasów żywności, po wyposażenie i awaryjne schronienia. Obligacje, giełda, złoto, nieruchomości, lokaty, fundusze ETF, dzieła sztuki, alkohole, antyki, kryptowaluty, przedmioty kolekcjonerskie, startupy, crowdfunding, aż po inwestycję w siebie (wiedza). Twój inwestycyjny miks, to kwestia indywidualna zależna od doświadczenia i sytuacji finansowej.
Pamiętaj, bez uporządkowania finansów każda awaria lub katastrofa staje się niezwykle trudna do opanowania. Przechowuj trochę pieniędzy, spłać długi, stwórz budżet awaryjny, nie kupuj więcej, niż realnie potrzebujesz, poluj na okazje, mądrze inwestuj i zdywersyfikuj swój portfel. Gdy to opanujesz, będziesz prowadzić znacznie bardziej bezstresowe i przygotowane życie!
Last but not least; trzymaj w domu zapas gotówki (czytaj więcej: Awaryjne oszczędności) na wypadek awarii zasilania. W skrajnej sytuacji nie będzie można skorzystać z płatności elektronicznych ani wypłacić gotówki z bankomatów. Plastikiem nie zapłacisz za paliwo, nie opłacisz noclegu w hotelu po ewakuacji, ani nie kupisz żywności, wody i lekarstw.
Bądź przygotowany kondycyjnie
Zły stan zdrowia i niski poziom sprawności fizycznej, obok sytuacji finansowej, mogą mieć katastrofalny wpływ na zdolność przetrwania w sytuacji kryzysowej! Rzeczywistość wygląda nieciekawie, bo stajemy się coraz mniej odporni, słabi i wygodni, mniej zdolni do radzenia sobie z wyzwaniami fizycznymi, które są nieodłącznym elementem nagłych sytuacji kryzysowych, gdy trzeba długo biec, uciekać, kluczyć, czołgać się, wspinać, przekopywać się przez gruzy, nieść ciężki plecak ewakuacyjny czy rannego człowieka. Większość z nas nie jest w takiej formie, w jakiej chcielibyśmy być. Trudno jest zachować zdrowie we współczesnym uprzemysłowionym świecie, pełnym śmieciowego jedzenia, z siedzącym trybem życia (moja praca), brakiem czasu na sport i fitness oraz zwodniczym marketingiem homeopatycznych bzdur. Polepszenie twojej sprawności fizycznej jest jednym z podstawowych i najbardziej wpływających na sukces, niewymagających przygotowań.
Bycie zdrowszym i sprawniejszym fizycznie oznacza mniejszą podatność na choroby cywilizacyjne jak zawał serca, udar mózgu, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy zwykłe złamanie. Zwiększ swoją mobilność, wytrzymałość i siłę, aby móc nosić ciężki plecak, bez nadmiernego wysiłku budować schronienie, balansować, zginać i skręcać ciało, pokonywać przeszkody w trudnym terenie, zachować jasność umysłu przy mniejszej ilości snu, być bardziej zwinnym, gotowym do wykonania nagłego ruchu, np. w samoobronie czy zerwania się do ucieczki. Zapomnij o tym, że w chwili zagrożenia użyjesz broni palnej, by wziąć to, czego potrzebujesz, lub zlikwidować zagrożenia, to błędne koło. Jeśli masz trudności z wchodzeniem po schodach, to trudno będzie ci przetrwać, do tego masz różne uzależnienia lub nie możesz zachować jasnego umysłu, podczas gdy twoje ciało przechodzi ekstremalny stres. Jeśli jesteś dziś w stanie wygodnie nosić 20-kilogramowy plecak przez 10 km, wspiąć się na ogrodzenie, samochód lub inną wysoką przeszkodę, przejść 25 km leśnych ścieżek bez większego zmęczenia czy spędzić sobotę na pracy w ogrodzie bez bólu pleców i stawów, to nie jest źle.
Co warto i można zmienić? Nie ma jednej odpowiedzi. Najważniejsze to się po prostu ruszać! Zmodyfikuj swoje menu, rano po wstaniu z łóżka zrób kilka pompek, proste cardio, omiń windę, wpleć to w swoją codzienną rutynę. Nie musisz chodzić na siłownię – nie komplikuj, ćwicz w domu, ale regularnie. Zdrowie psychiczne i fizyczne są ściśle powiązane, ogranicz szkodliwe bodźce, jak elektronika czy media, zadbaj o długi sen. Rzuć palenie! W domu i w pracy zachowuj prawidłową pozycję siedzącą, nasze ciała są stworzone do ruchu, a nie do siedzenia w miejscu. Stosuj trening funkcjonalny, naśladując realne sytuacje kryzysowe, jak leśny spacer z plecakiem ewakuacyjnym Bug Out Bag (czytaj więcej: Budujemy plecak Bug Out Bag), do pracy noś torbę Get Home Bag (czytaj więcej: Urban Survival – Get Home Bag), rąb i noś drewno, nieś dziecko na barana przez godzinę lub dwie, zapakuj do plecaka zgrzewkę wody i wybierz się na kilku kilometrowy spacer. Chcesz poprawić swoją kondycję, więc rób rzeczy, które robiłbyś dla przetrwania.
Jak zacząć przygotowania?
Przygotowanie na trudne czasy nie polega na zakupie taktycznego plecaka, obuwia, i najdroższego multitoola. Wymaga planowania, zasobów, i umiejętności. Rozpoczęcie tego procesu obejmuje podjęcie kroków mających na celu zwiększenie samodzielności i przygotowanie się na różne sytuacje awaryjne lub zakłócenia w życiu. Kiedy opanujesz podstawy, indywidualne ryzyko wymaga jedynie drobnych poprawek, aby uwzględnić możliwe scenariusze, na które narażona jest Twoja rodzina.
Pierwszym krokiem jest identyfikacja potencjalnych zagrożeń lub scenariuszy, które mogą mieć wpływ na Twoje bezpieczeństwo i ocena potrzeb. Obejmuje to uwzględnienie takich czynników, jak klęski żywiołowe, przerwy w dostawie prądu, niestabilność gospodarcza lub zakłócenia w łańcuchu dostaw. Kolejnym krokiem jest stworzenie kompleksowego planu określającego konkretne obszary, na których chcesz się skupić, takie jak przechowywanie żywności i wody, pierwsza pomoc, komunikacja i schronienie, a także procedury ewakuacyjne. Solidny plan przygotowawczy może pomóc Ci zachować porządek i koncentrację, ułatwiając szybką i skuteczną reakcję w przypadku sytuacji awaryjnej. Zacznij stopniowo budować zapasy awaryjne, kupując dodatkową, niepsującą się żywność, wodę i inne niezbędne rzeczy za każdym razem, gdy idziesz na zakupy. Zainwestuj w zestawy ewakuacyjne dla każdej osoby, w każdym pojeździe, w pracy lub szkole. Naucz się podstawowych umiejętności przetrwania, takich jak pierwsza pomoc, rozpalanie ognia i nawigacja. Ponadto bądź na bieżąco z bieżącymi wydarzeniami.
Jak zacząć przygotowania – plan minimum:
1) Zidentyfikuj zagrożenia,
2) Określ swoje potrzeby,
3) Opracuje plan,
4) Zbuduj zapasy na dwa tygodnie,
5) Zainwestuj w zestawy ewakuacyjne BOB, GHB, WEB,
6) Ucz się nowych umiejętności,
7) Bądź na bieżąco
Jedną rzeczą, której nie chcesz robić, jest mówienie ludziom, że zaczynasz zbierać żywność i zapasy – nawet jeśli planujesz pomagać innym w sytuacji kryzysowej. Będziesz miał mnóstwo przyjaciół i dalszej rodziny, którzy będą ci mówić, że gdy coś się stanie, „po prostu przyjdą do twojego domu”, skutecznie unikając wszelkiej odpowiedzialności, jaką powinni ponosić za własne rodziny. Nie jest to sytuacja, której pragniesz jako początkujący preppers.
Krok pierwszy: Zidentyfikuj zagrożenia
Twoja lokalizacja determinuje wiele czynników ryzyka, z którymi możesz się spotkać w przypadku klęsk żywiołowych i innych zagrożeń. Określenie największego z nich i podjęcie kroków w celu jego ograniczenia może mieć ogromny wpływ na poziom komfortu i szanse przetrwania. Jakie są potencjalne zagrożenia, które musisz wziąć pod uwagę, przygotowując się do przetrwania? Dokładna ocena czynników ryzyka pomoże zawęzić zakres działań i poświęcić czas i zasoby na przygotowanie się na niebezpieczne zdarzenia, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest największe (zidentyfikować słabe punkty, na które można się przygotować). Pamiętaj, że istnieją zagrożenia, nad którymi możesz mieć rozsądną kontrolę, i inne, które są całkowicie poza twoją kontrolą. Działaj tam, gdzie możesz coś zmienić i odpuść rzeczy, na które nie masz wpływu.
Spróbuj określić jak najwięcej możliwych katastrof, sytuacji kryzysowych i zapisz je. Pamiętaj, że po prostu piszesz listę „co może pójść nie tak”. Lista może przytłoczyć, wydać się pozornie nieskończona, ale nie martw się, jeśli jest zbyt długa, bo w następnym kroku usuniesz mniejsze zagrożenia, pozostawiając te najbardziej realne i prawdopodobne (wzorce pogodowe, typowe zdarzenia) do wystąpienia w Twojej okolicy.
Uszereguj zagrożenia w ten sposób, by na szczycie listy znalazły się te, z którymi wiąże się znaczące ryzyko (np. w przeszłości w twojej okolicy dochodziło do podtopień). W tym miejscu można się posiłkować wszelkimi dostępnymi danymi mogącymi pomóc w określeniu potencjału wystąpienia i przypisaniu numeru lub statusu na liście (wysokie, średnie, niskie), co może być dobrym punktem wyjścia do uchwycenia, jakie według Ciebie może być ryzyko dla każdego z nich. Teraz zdecyduj, w jakiej kolejności będziesz się przygotowywać. Nadaj priorytet zagrożeniom na podstawie ich zagrożenia dla ciebie i poziomu gotowości (możesz odrzucić te o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia). Zagrożenia ewoluują, dlatego do analizy ryzyka warto za jakiś czas wrócić.
Początkowe 20% całej pracy, którą możesz wykonać na tym etapie przygotowań, zapewni ci 80% powodzenia. Przejście od 80% do 100% wymaga znacznie więcej pracy i nakładów finansowych. Powinieneś być gotowy na wystąpienie 80% realnych scenariuszy kryzysowych, które zidentyfikowałeś w analizie ryzyka, a nie te mało prawdopodobne, jak desant ludzików z marsa na powierzchni radioaktywnej asteroidy.
Prawidłowo zidentyfikowane zagrożenia pozwolą odpowiedzieć na szereg pytań: „Jak się uchronić przed tym zagrożeniem?”, „Kiedy jest właściwy moment na ewakuację?”, „Jakie są moje słabe punkty?”, „Jak zminimalizować skutki tego zagrożenia dla mnie i mojej rodziny?”, „Kiedy kupić krytyczne zapasy, gdy staną się krytyczne?” (spróbuj kupić panel solarny lub generator, kiedy w części kraju dochodzi do poważnej awarii zasilania).
Krok drugi: Określ swoje potrzeby
Wiele osób popełnia błąd, chcąc od razu pozyskać „roczne zapasy wszystkiego na wszystko” i zamknąć temat przygotowań. Usiądź z rodziną i sporządź listę rodzajów scenariuszy katastrof, które najprawdopodobniej mogą wystąpić w twojej okolicy. Następnie możesz zacząć tworzyć listę rzeczy, których będziesz potrzebować, aby zapewnić największe szanse na przeżycie (ile awaryjnego zapasu żywności i wody masz obecnie?). Ważne, aby przygotowywać się na zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe sytuacje kryzysowe.
W zależności od położenia geograficznego doświadczysz różnych katastrof i kataklizmów jak pożary, huragany, powodzie czy awarie przemysłowe. Każda katastrofa jest inna i sposób, w jaki się na nią przygotowujesz, również jest inny. Aby właściwie przygotować się na klęskę żywiołową, która najprawdopodobniej Cię dotknie, ważne jest, aby wyspecjalizować się w procesie przygotowań i sprzęcie. Na przykład, jeśli mieszkasz na terenie zalesionym, prawdopodobnie będziesz narażony na szybko rozprzestrzeniające się pożary lasów. Jedną z kwestii do rozważenia będzie to, jak przygotować dom na takie zagrożenie, co może się wiązać z utworzeniem wokół domu „bezpiecznego obszaru” wolnego od obiektów mogących się zapalić (przenieść ogień na dom), jak altana czy drzewo, oraz wyposażeniem w dodatkowe gaśnice czy wydajne zraszacze. Nie można zapomnieć o wyposażeniu domu w niezbędne zapasy na wypadek odcięcia dróg dojazdowych przez żywioł (służby ratunkowe, sklepy itp.).
W obliczu zagrożenia musisz być przygotowany do ucieczki, czego przykładem są niedawne katastrofalne pożary w Grecji. Oznacza to, że należy przygotować plecak ewakuacyjny zawierający wystarczającą ilość zapasów, aby bezpiecznie dotrzeć do celu ewakuacji, jak żywność, woda, pierwsza pomoc, komunikacja, ciepło, narzędzia, schronienie i higiena, minimum na 72h. Musisz się upewnić, że wszyscy członkowie rodziny mają własne plecaki ewakuacyjne, znają plan ewakuacji, i wiedzą co robić na wypadek zagrożenia. Podczas ewakuacji niezbędna jest komunikacja pomiędzy członkami rodziny i personelem ratunkowym, to kolejna rzecz do zaplanowania i wdrożenia. Musisz zadbać o zabranie leków i indywidualnych recept, zapasowych okularów korekcyjnych, zabezpieczenie nośników danych, jak telefon/tablet/komputer, co zapewni nie tylko łączność, ale dostęp do Internetu. Karty kredytowe, dokumenty, gotówka, umożliwią po ewakuacji wynajęcie pokoju w hotelu oraz zakup jedzenia i wody.
Przygotowanie się na konkretny rodzaj klęski żywiołowej, która może mieć wpływ na miejsce zamieszkania, jest bardzo ważne. Są jednak pewne zdarzenia, takie jak przygotowania na inflację lub niedobory żywności w sklepach spożywczych, które wpływają na większy obszar, a nie tylko na określone regiony geograficzne. Te zagrożenia również wymagają określonych przygotowań, zwłaszcza uwzględniających procesy długotrwałe.
Jeśli mieszkasz w centrum dużego miasta, jak Warszawa, i martwisz się niepokojami politycznymi, lub gwałtownymi protestami, prawdopodobnie kupisz inne rzeczy niż ktoś, kto obawia się wichury na terenach wiejskich. Jeśli planujesz zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy lub innej sytuacji wpływającej na stabilność finansową rodziny, to również zmieni sposób, w jaki się przygotowujesz. Zastanów się, z jakimi sprawami będziesz musiał się uporać i jakie materiały będą do tego potrzebne. Nie myśl tylko o zagrożeniach naturalnych lub spowodowanych przez człowieka – pomyśl także o ich następstwach (czego zabraknie po wystąpieniu sytuacji SHTF, czy wzrośnie ryzyko napaści w obliczu zaangażowania lub braku służb mundurowych).
Podsumowując; aby wiedzieć, jak się przygotować, jakie zapasy zgromadzić, musisz zdefiniować zagrożenia, i określić, jakie mogą być potrzeby twojej rodziny na wypadek długotrwałego przetrwania w domu, lub ewakuacji. Ile i jaką żywność spożywacie w ciągu dnia/tygodnia? Ile wody do picia, ile do celów gospodarczych? Ile i jakie leki? Iloma osobami musisz się opiekować? Jakie środki higieny, ile mitycznego papieru toaletowego? Ten proces jest konieczny, dzięki niemu określisz potrzeby na wypadek kryzysu. Co ważne, analiza potrzeb jest inna latem, i zimą, jak choćby zużycie prądu, czy benzyny.
Krok trzeci: Opracuj plan
Podstawowym celem planu jest bezpieczeństwo, ograniczenie wpływu zagrożenia na rodzinę, przetrwanie krótko i długotrwałego kryzysu, sprawne zebranie rodziny i ewakuacja, oraz możliwie szybki powrót do normalnego życia. Daje możliwość myślenia z wyprzedzeniem, planowania możliwych zagrożeń i edukowania całej rodziny w zakresie ustalonych procedur. Katastrofy mogą być wystarczająco trudne, bez bólu i strachu związanego z zaginięciem bliskiej osoby w trakcie ewakuacji. Plan stanowi podstawę Twoich wysiłków w zakresie gotowości.
Dobrze opracowany i przećwiczony może pomóc Ci zachować porządek i koncentrację, ułatwiając szybkie i skuteczne reagowanie w nagłych przypadkach. Najprościej można to sprowadzić do dwóch sytuacji; zostajesz w domu lub uciekasz. Każda generuje konkretne pytania i problemy do rozwiązania. Większość ludzi spędza połowę swojego czasu poza domem. Gdzie możesz być, gdy wydarzy się kataklizm? Jak wrócilibyście do siebie, gdybyście byli rozdzieleni? Jak przetrwać w domu? Jak się bezpiecznie ewakuować? Gdzie uciekać?
Zostajesz w domu – Twój dom zapewnia największe bezpieczeństwo i będzie zawsze domyślnym schronieniem, dlatego musisz być przygotowany na krótko i długotrwałe sytuacje kryzysowe, które nie stworzą ryzyka ewakuacji. Musisz uwzględnić szereg umiejętności całej rodziny, które pozwolą być samowystarczalną, jak uprawa własnej żywności, gotowanie bez prądu, ogrzewanie bez prądu, oświetlenie bez prądu, bezpieczne korzystanie z narzędzi, pozyskanie i uzdatnianie wody, procedury ewakuacji z domu, zapas żywności i wody na dwa tygodnie (minimum), higiena i gospodarka odpadami, pierwsza pomoc (zapas lekarstw na receptę), oraz ochrona domu.
Ewakuacja z domu – Niezależnie od tego, jak przygotowany jest Twój dom, zdarzają się sytuacje, w których jedyną nadzieją na przeżycie jest ewakuacja w bezpieczniejsze miejsce. Opuszczenie domu jest niebezpieczną opcją, ponieważ natychmiast stajesz się uchodźcą (celem) z ograniczonymi zapasami i zasobami. Posiadanie dobrego planu ewakuacji rodziny w sytuacjach awaryjnych znacznie zwiększy Twoje szanse na przeżycie.
Poniżej kluczowe punkty, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia swojego planu:
Kontakt w razie wypadku – Sporządź listę kontaktów w nagłych wypadkach (wypadek komunikacyjny, zasłabnięcie, inne), takich jak członkowie rodziny, przyjaciele i służby ratunkowe. Przechowuj tę listę w bezpiecznym miejscu (w domu) i upewnij się, że każdy w rodzinie ma kopię (w plecakach ewakuacyjnych). W świecie telefonów komórkowych może ci nie przychodzić do głowy, jak ważne jest posiadanie pisemnych informacji kontaktowych.
Miejsce spotkań w nagłych wypadkach – W nagłych przypadkach Ty i Twoja rodzina możecie nie być razem (dorośli w pracy, dzieci w szkole). Ważne jest, aby ustalić miejsce spotkań dla każdego z możliwych scenariuszy ryzyka, które zidentyfikowałeś. Rozważ lokalizację, która jest łatwo dostępna, nie będąca potencjalnym celem dla wroga (obiekt o znaczeniu strategicznym lub w jego okolicy), i znana wszystkim członkom rodziny. 1) W przypadku pożaru lub innego zdarzenia wymagającego ewakuacji, główne miejsce spotkania można ustalić gdzieś blisko domu. 2) Jeśli zagrozi wam powódź, huragan, dojdzie do katastrofy przemysłowej i władze ogłoszą ewakuację, ustal drugie miejsce spotkania z dala od domu, ale nadal w okolicy. 3) Jeśli mieszkasz na terenie zagrożonym podtopieniem, w bezpośredniej okolicy rzeki lub tamy, ustal punkt spotkania położony gdzieś na wzniesieniu. 4) Ostatnim punktem jest Twoje docelowe awaryjne schronienie BOL – Bug Out Location, w odległości gwarantującej bezpieczeństwo, na które nie miałoby wpływu samo wydarzenie.
Plan ewakuacji z domu – Jest to bardzo prosty plan, który szczegółowo opisuje kroki, jakie należy podjąć w przypadku konieczności szybkiej ewakuacji z domu podczas klęski żywiołowej, takiej jak pożar, trzęsienie ziemi lub każdego zagrożenia, które bezpośrednio wam zagrozi.
Drogi ewakuacyjne – Zidentyfikuj najbezpieczniejsze i najszybsze drogi ewakuacyjne z domu, miejsca pracy lub szkoły, i z miasta, aby dostać się do schronienia BOL – Bug Out Location. Upewnij się, że wszyscy w Twojej rodzinie znają te trasy i mają mapę okolicy. Weź pod uwagę możliwe blokady dróg (trasy wylotowe z miasta, mosty, tunele) i inne zagrożenia, które mogą zmusić Cię do skorzystania z innej trasy.
Awaryjne schronienie BOL – Twój plan dostania się do BOL jest jedynie przedłużeniem planu ewakuacji. Powinien szczegółowo opisywać, co musiałbyś zrobić w przypadku katastrofy, która spowodowałaby konieczność opuszczenia nie tylko domu, ale także okolicy, miasta, a być może nawet województwa. Zaplanuj docelową lokalizację, którą może być drugi dom, działka, lub dalsza rodzina, gdzie będziecie mogli bezpiecznie przeczekać najgorsze.
Komunikacja – Nawiązanie i utrzymanie komunikacji w sytuacjach kryzysowych jest szczególnie ważne. Upewnij się, że masz sposób komunikowania się z członkami rodziny (czytaj więcej: Smartfon w realiach SHTF), przyjaciółmi i służbami ratunkowymi. Może to odbywać się za pośrednictwem wyznaczonego miejsca spotkania lub urządzenia komunikacyjnego, takiego jak telefon komórkowy, stacjonarny, radiotelefon lub CB radio (czytaj więcej: Awaryjne standardy łączności). Podczas poważnej katastrofy mogą wystąpić problemy z naszą infrastrukturą komunikacyjną, dlatego wszyscy muszą znać plan i sposób komunikowania się w przypadku rozdzielenia.
Plan powrotu do domu – Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujesz poza domem lub dużo podróżujesz. Ale nawet katastrofa, która wydarzyła się podczas wycieczki do lokalnego sklepu spożywczego, może spowodować problemy, jeśli nie masz planu „powrotu do domu”. Ważnym elementem jest zestaw Get Home Bag i Work Emergency Bag, gdy najgorsze dopadnie w pracy, i będziesz musiał sprawnie oddalić się od zagrożenia (wydostać z budynku, przedrzeć przez tłum), i bezpiecznie dostać do domu, by tam zdecydować co dalej.
Przećwicz swój plan – Ważne jest, aby omówić i przećwiczyć plan z rodziną. Pomoże to wszystkim zapoznać się z planem i zidentyfikować potencjalne problemy. Regularnie przeglądaj i aktualizuj, aby upewnić się, że jest nadal efektywny i skuteczny. Spróbuj zaplanować 3 dni bez prądu w domu i zobacz, jak sobie radzisz. Czy masz wystarczająco dużo świec i baterii do latarek? Czy byłeś w stanie gotować posiłki bez prądu? Dzięki odpowiedniemu planowaniu i przygotowaniu możesz być pewny swojej zdolności do szybkiego i skutecznego reagowania w nagłych przypadkach.
Krok czwarty: Zbuduj zapasy na dwa tygodnie samowystarczalności
Gdy już ocenisz swoje potrzeby i stworzysz kompleksowy plan przygotowań, następnym krokiem jest zaopatrzenie się w niezbędne rzeczy. Obejmuje to żywność, wodę i inne przedmioty niezbędne do przetrwania w razie SHTF. Przygotuj swój dom na dwa tygodnie samowystarczalności. Dlaczego zaczynamy od domu? Ponieważ Twój dom zawsze będzie twoim podstawowym i głównym miejscem schronienia. W swoich przygotowaniach musisz brać pod uwagę ryzyko ucieczki, ale dom lub mieszkanie zawsze pozostaną głównym schronieniem. To w nim spędzasz większość czasu i zwykle jest to najlepsze miejsce, aby przetrwać sytuację awaryjną.
Pierwszy przykład to pandemia COVID-19. Nikt nie uciekał do szałasów w lesie, trasy wylotowe z Warszawy nie zostały zakorkowane przez apokaliptyczne sznury aut (straszono wojskowymi blokadami). Szybko wprowadzono nakaz kwarantanny i niewychodzenia z domu bez wyraźnej potrzeby. Kto był przygotowany, ten nie musiał przez jakiś czas wychodzić z domu do sklepu po niezbędne zakupy, i ryzykować zarażenia. Zostaniesz w domu, kiedy dojdzie do awarii sieci elektrycznej i przez kilka dni nie będzie zasilania, lub wody w kranach. Kiedy na zewnątrz dojdzie do zamieszek, zależnie od skali zagrożenia zawsze rozsądniej jest nie opuszczać domu. W nim jesteście bezpieczni, możesz kontrolować sytuację, słuchać wiadomości, nie być narażonym na niepogodę, masz pod ręką zapas żywności i wody. Podobnie w przypadku scenariusza SHTF, choć to mocno subiektywne i trudne do oceny.
Twoim celem jest przeżycie w domu przez co najmniej dwa tygodnie bez pomocy z zewnątrz — czy to ze strony znajomych, rodziny, czy rządu. W następstwie klęski żywiołowej powrót do codziennego życia może zająć tygodnie, a nawet miesiące. Oznacza to, że nie możesz zakładać, że będziesz mieć prąd, wodę, gaz do gotowania lub ogrzewania, komunikację, internet, możliwość wezwania karetki pogotowia i tak dalej. Jeśli twoje zapasy żywności nie wystarczą na dwa tygodnie lub więcej, musisz mieć plan, aby zdobyć więcej żywności i wody. Polowanie, łowienie ryb, chwytanie w pułapki, rośliny jadalne, lecznicze, grzyby, lokalne zbiorniki z wodą, pozyskanie i uzdatnianie, zbieranie deszczówki, szabrowanie sklepów (choć to niebezpieczne i mało prawdopodobne, by cokolwiek w nich zostało po dwóch trzech dniach) to umiejętności niezbędne do zachowania samowystarczalności.
Wspomniane wyżej doświadczenia związane z lockdown’em udowadniają, że zapas żywności i wody na 14 dni to minimum. Nawet jeśli nie zużyjesz wszystkich swoich zapasów na wypadek sytuacji awaryjnych, lepiej być nadmiernie przygotowanym niż niedostatecznie przygotowanym.
Budowę zapasów żywności opisałem w serii „Piwnica Preppersa”, tam znajdziesz więcej szczegółów.
Woda – Jest niezbędna do przetrwania i niezbędne jest zaopatrzenie się w wystarczającą ilość wody na co najmniej dwa tygodnie. Rozważ przechowywanie minimum 1,5 litra wody na osobę dziennie do celów pitnych i 3 litry do celów sanitarnych. Jeśli masz zwierzęta domowe, nie zapomnij zaopatrzyć się w wodę również dla nich. Możesz przechowywać wodę w plastikowych 5 litrowych pojemnikach, ale pamiętaj, aby wymieniać zapasy minimum co sześć miesięcy. Deszczówkę magazynujemy w pojemnikach z tworzyw sztucznych. Wszystko, czego potrzebujesz, to zbiornik i rurka lub rynienka do odprowadzania wody. Wodę deszczową możesz zbierać w mieszkaniu, instalując w oknie tacę ociekową lub podłączając się do rynny.
Żywność – Jeśli chodzi o jedzenie, wybieraj produkty, które mają długi termin przydatności do spożycia, są łatwe w przygotowaniu i spełniają wszelkie specjalne wymagania dietetyczne. Żywność w puszkach, produkty suche, takie jak ryż i makaron, kasza jaglana, groch i fasola, krakersy, płatki kukurydziane i musli, suszone warzywa, owoce i mięso, konserwy i przetwory, przyprawy i przekąski, oraz posiłki liofilizowane i ratunkowe racje żywnościowe to dobre opcje. Przechowując te przedmioty, pamiętaj, aby przechowywać je w chłodnym, suchym miejscu i regularnie zmieniać zapasy, aby zapewnić świeżość i utrzymać termin przydatności do spożycia zgodnie z planem „First In First Out” (pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi). Nie zapomnij dołączyć ręcznego otwieracza do puszek i rozważ inwestycję w przenośną kuchenkę kempingową do gotowania. Po zakupie należy zrobić odpowiedni zapas paliwa.
Reszta rzeczy, które należy włączyć do zapasów w domu w ramach budowania dwutygodniowej samowystarczalności na wypadek sytuacji kryzysowej:
Światło i ogień – latarki taktyczne, czołówki, latarki EDC, świece, światła chemiczne, lampy naftowe, zapałki, zapalniczki, zapasowe baterie, akumulatorki, ładowarki, power bank, mata solarna.
Ciepło – śpiwory turystyczne, survivalowe, grzejniki propanowe, farelki, ogrzewacze, wełniane koce, karimata tarp, namiot.
Odzież – zapasowa, zawsze odpowiednia do klimatu.
Pierwsza pomoc – sprawdź, co można włączyć do podręcznej apteczki, jak TraumaKit Daily. Musisz być w stanie samodzielnie poradzić sobie z urazami, o które w sytuacji kryzysowej będzie łatwo. Oznacza to wiedzę, jak leczyć skaleczenia przed infekcją lub jak usztywniać złamane kości.
Higiena – wszystko, czego używasz do kontrolowania higieny osobistej lub utrzymywania czystości w domu (zarządzanie odpadami, worki na śmieci).
Komunikacja – zapasowy telefon komórkowy, radiotelefon, radio na korbkę lub zasilane energią słoneczną, panel solarny, generator, baterie zapasowe, powerbank, rozgałęziacze USB, mapa okolicy, gwizdek lub lusterko sygnalizacyjne.
Dokumenty osobiste – Przechowuj oryginalne kopie ważnych dokumentów w ognioodpornym sejfie. Możesz również zrobić kopie tych dokumentów i przechowywać je w plecaku ewakuacyjnym zgrane na pamięć USB. Uporządkowanie tych „papierów” ułatwi ewentualną szybką ewakuację z domu. Ważnymi dokumentami są metryki urodzenia, paszporty, tytuły i akty prawne oraz polisy ubezpieczeniowe. Zachowaj laminowane zdjęcia członków rodziny na wypadek, gdybyście się rozdzielili.
Gotówka – Jeśli musisz opuścić dom, nie ma gwarancji, że bankomaty będą działać, co stwarza ryzyko, że po drodze nie kupisz żywności i wody. Wreszcie, możesz natknąć się na kogoś, kto ma przedmiot, którego desperacko potrzebujesz, więc upewnij się, że masz pod ręką co najmniej kilkaset złotych w małych nominałach, a także drobne w bilonie.
Kuchnia – kuchenki turystyczne, survivalowe, grill, piec opalany drewnem, piecyk rakietowy.
Narzędzia – Spróbuj przygotować sprzęt i materiały, które służą więcej niż jednemu celowi. Narzędzia wielofunkcyjne, jak multitool, lina, taśma klejąca i opaski zaciskowe są niezwykle wszechstronne, więc miej je pod ręką. Nóż jest niezbędny do niemal każdego zadania. Wreszcie, będziesz chciał mieć małą siekierę i solidną parę rękawiczek, które pomogą ci poruszać się po trudnym terenie (ochrona dłoni) lub rąbać drewno na opał. Przyda się saperka oraz plandeka budowlana do budowy improwizowanego schronienia, zatkania dziur w dachu, wybitych okien, itp. Na koniec, filtry do wody, jak słomkowy LifeStraw, SAWYER Mini, filtr grawitacyjny (butelka z filtrem) czy butelka filtrująca, i tabletki do odkażania.
Samoobrona i ochrona – gaz pieprzowy, mini łom, kij, broń palna, jeśli posiadasz pozwolenie, i niezbędne umiejętności.
Krok piąty: Zainwestuj w zestaw ewakuacyjny
Bywa nazywany zestawem ucieczkowym, ewakuacyjnym, ratunkowym lub awaryjnym. Znany jest również pod akronimem BOB, co tłumaczy się na Bug-out Bag. Jest jednym z najważniejszych elementów indywidualnego systemu bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą codzienny zestaw Every Day Carry oraz torba ratunkowa Get Home Bag lub przechowywana w pracy Work Emergency Bag. Termin bugging out odnosi się do decyzji o opuszczeniu domu z powodu nieoczekiwanej sytuacji kryzysowej, gdy ma miejsce ewakuacja obszaru lub gdy wiesz, że coś może pójść nie tak, niezależnie od tego, czy będzie to ostrzeżenie przed powodzią, ostrzeżenie przed tornadem, pożar, zamieszki publiczne, czy też mieszkasz na obszarze objętym konfliktem i wiesz, że musisz wyjść tak szybko, jak to możliwe. Plecak Bug-out Bag staje się zestawem (awaryjnym) właśnie na takie sytuacje, gdy zdecydujesz się na ucieczkę, ma utrzymać Cię przy życiu w drodze do celu.
Więcej na temat plecaków ewakuacyjnych w serii: Budujemy plecak awaryjny
Polecam najlepszy dostępny dziś profesjonalny modułowy zestaw ewakuacyjny Help Bag.
Podstawowy pakiet ewakuacyjny, to ekwipunek zaspokajający elementarne potrzeby każdej osoby, jak woda, jedzenie, ciepło, zdrowie, schronienie i bezpieczeństwo. Mając je spakowane, możesz „wstać i wyjść” bez konieczności biegania po domu i zbierania różnych towarów i przedmiotów. Pakując się nie myśl o luksusach lecz o przetrwaniu w sytuacji kryzysowej. To aktywne celowe działanie, mające na celu zachowanie zdrowia, życia i wydajności w dyskomforcie braku codziennych udogodnień. Twój zestaw ewakuacyjny powinien być dostosowany do Twojego stylu życia, rodziny i potrzeb osobistych. Pamiętaj, aby trzymać swój plecak ewakuacyjny w dostępnym miejscu, na przykład w pobliżu drzwi wejściowych, i regularnie go sprawdzać, aby mieć pewność, że wszystkie przedmioty są w dobrym stanie (radio, baterie) i nie przeterminowały się (woda, żywność).
Podstawowe kategorie wyposażenia:
1) woda,
2) żywność,
3) kuchnia,
4) schronienie,
5) odzież,
7) pierwsza pomoc,
8) higiena,
9) ogień,
10) światło,
11) zasilanie,
12) komunikacja,
13) nawigacja,
14) narzędzia,
15) samoobrona,
16) dokumenty
Istnieje niezliczona ilość sytuacji, w których posiadanie tego jednego gotowego do użycia plecaka, może zadecydować o życiu lub śmierci — a przynajmniej o tym, czy wszystko przebiegnie gładko. Kilka przykładów:
1) Władze zarządzają ewakuację, a Ty chcesz ominąć narastający chaos i korki, szybko wyjeżdżając.
2) Budzisz się w środku nocy, czujesz w domu spaleniznę lub widzisz szybko zbliżający się do domu pożar.
3) Huragan, o którym myślałeś, że Cię ominie, zaczął się zbliżać do twojego osiedla.
4) Trzęsienie ziemi zmusza cię do opuszczenia domu, do którego przez kilka dni nie możesz wrócić.
5) Zamieszki w mieście przeradzają się w regularne grabieże, chcesz szybko oddalić się od zagrożonego rejonu.
6) Wróg zaatakował twój kraj, być może za pomocą broni biologicznej, zagrożona jest twoja okolica.
7) Włamanie do domu lub inna sytuacja związana z przemocą domową oznacza, że musisz szybko uciekać.
Krok szósty: Ucz się nowych umiejętności
W sytuacji kryzysowej plecak ewakuacyjny wypełniony najdroższymi przedmiotami i narzędziami okaże się bezużytecznym ciężarem, jeśli zlekceważysz własny rozwój. To siła woli, kondycja fizyczna, wiedza i praktyczne umiejętności są najważniejsze. Sprzęt możesz utracić, wiedzy i determinacji nikt tobie nie odbierze. Wiele osób mówi, że w razie zagrożenia uciekną do lasu. Dla większości z nas najlepszym rozwiązaniem będzie pozostanie w domu, ponieważ jesteśmy uzależnieni od cywilizacyjnych udogodnień. Po prostu prawda jest taka, że większość osób nie byłaby w stanie przetrwać poza środowiskiem miejskim. Czy wiesz, jak nawigować bez GPS? Czy wiesz, jak gotować bez prądu? Czy wiesz, jak ogrzać dom w przypadku awarii sieci? Nie wiadomo dokładnie, kiedy i jak rozwinie się każda katastrofa. Oznacza to, że jedyne, co możesz zrobić, to przygotować się najlepiej, jak potrafisz. Umiejętności kojarzone z przetrwaniem w dziczy, takie jak nauka wiązania węzłów, wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zapobieganie krwawieniu rany kłutej to ważne rzeczy, mogą pomóc w różnych scenariuszach kryzysowych (SHTF). Gdy już nauczysz się podstaw, zacznij się specjalizować na podstawie okoliczności i lokalizacji. Jeśli mieszkasz w okolicy podatnej na przestępczość, weź udział w zajęciach z samoobrony. Oto kilka umiejętności, których naukę każdy powinien rozważyć:
1) Uprawa warzyw i owoców
2) Rośliny jadalne i lecznicze
3) Rozpalanie ognia (w każdych warunkach)
4) Gotowanie na otwartym ogniu (bez prądu)
5) Jak otworzyć konserwę bez użycia otwieracza
6) Jak poznać, że zawartość puszki jest niezdatna do spożycia
7) Jak przedłużyć okres przydatności do spożycia zapasów żywności i zapobiec marnotrawieniu
8) Jak bezpiecznie posługiwać nożem
9) Jak upolować małe zwierzę/ rybę (proca, łuk, strzała)
10) Jak sprawić upolowane zwierzę i oczyścić rybę
11) Jak pozyskać i przefiltrować wodę pitną
12) Podstawy pierwszej pomocy (RKO)
13) Samoobrona (kiedy lepiej pozostać w ukryciu)
14) Podstawowa naprawa samochodu
15) Jak znaleźć i zbudować schronienie
16) Jak utrzymać ciepło i chłód
17) Jak orientować się w terenie (mapa, kompas, kierunki świata)
18) Jak naprawiać uszkodzony ekwipunek, odzież i buty
19) Świadomość sytuacyjna
20) Jak bezpiecznie posługiwać się bronią palną
21) Wiązanie podstawowych węzłów
22) Podstawowe umiejętności stolarskie
Krok siódmy: Bądź na bieżąco
Wiedza o potencjalnych zagrożeniach i zdarzeniach (analiza ryzyka) jest kluczowym aspektem przygotowań. Może pomóc w skuteczniejszym przygotowaniu się i podjęciu odpowiednich działań, jeśli zajdzie taka potrzeba (szybka ewakuacja). Bycie na bieżąco, to nie tylko śledzenie wiadomości w telewizji, media społecznościowe czy znajomość sygnałów alarmowych, lecz również budowanie sieci kontaktów, osób o podobnych poglądach mogących dostarczyć cennych informacji. Dołączanie do internetowych społeczności preppersów lub uczestnictwo w lokalnych spotkaniach i wydarzeniach może pomóc w nawiązywaniu kontaktu z innymi i dzieleniu się informacjami. W przypadku social media należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one być niedokładne lub wprowadzać w błąd (fake news).
Wiedzieć, kiedy uciekać, a kiedy zostać na miejscu
Pierwotne pragnienie działania, zrobienia czegoś w obliczu zagrożenia może przejąć kontrolę nad zmysłami pchając do błędnych decyzji. Kiedy tak się dzieje, często ignorujemy najrozsądniejszą opcję – pozostanie w domu. Spójrzmy prawdzie w oczy – scenariusze kryzysowe/SHTF są całkowicie nieprzewidywalne. To, czy uciekasz, czy zostajesz, będzie zależeć od rodzaju sytuacji kryzysowej i panujących warunków. Najlepiej przygotuj się na jedno i drugie. Wielu survivalowców wyobraża sobie, że przetrwają w dziczy, a kiedy chaos ucichnie, wrócą do miast, by odbudować cywilizację. Polecam lekturą książki Cody’ego Lundina „Gdy rozpęta się piekło”, otwiera oczy.
Pozostanie w domu powinno być domyślnym wyborem. Tylko wtedy, gdy ta opcja nie działa na twoją korzyść, powinieneś planować ewakuację do alternatywnego schronienia. Pamiętaj, najlepiej opuścić strefę zagrożenia, zanim sytuacja osiągnie punkt krytyczny (pożar dotrze do osiedla, tłum wedrze się do bloku, wojsko zablokuje drogi wylotowe, itd). Jeśli wyjdziesz za późno, narazisz rodzinę na niebezpieczeństwo, zanim dotrzesz w bezpieczne miejsce. Z góry ustalona decyzja na rzecz jednej opcji nie pomoże ci przetrwać. Zaktualizuj swój plan w oparciu o własną ocenę i świadomość sytuacyjną. Poniżej przedstawiam kilka zmiennych, kiedy pozostanie w domu jest bezpieczniejsze, a kiedy nie ma się nad czym zastanawiać i trzeba wiać.
Kiedy możesz zostać w domu
1) Jeśli masz wystarczającą ilość zapasów, pozostanie w domu będzie bezpieczniejszą opcją. Gdy twoja lokalizacja nie jest zagrożona – zostań na miejscu. Jeśli nie masz umiejętności niezbędnych do przetrwania w dziczy – zostań na miejscu. Ufortyfikowałeś swój dom – zostań na miejscu. Solidny dach i grube ściany zawsze będą lepsze niż poruszanie się i nocowanie w trudnym i niebezpiecznym terenie.
2) Przerwa w dostawie prądu? Mając zgromadzone zapasy przetrwasz do czasu przywrócenia zasilania – zostań na miejscu.
3) Pandemia COVID-19 nauczyła nas nowego pojęcia – lockdown. W takim przypadku najlepiej nie wychodzić z domu i korzystając z zapasów przetrwać do momentu, w którym wyjście na zewnątrz (np. do sklepu, apteki) stanie się możliwe i bezpieczne. W takich przypadkach im mniej masz kontaktu z innymi ludźmi, tym jesteś bezpieczniejszy – zostań na miejscu.
4) Gdy temperatury na zewnątrz są wyjątkowo niskie lub wysokie (anomalie pogodowe), pozostanie w domu jest optymalnym wyborem. Jeśli nie masz bezpiecznej lokalizacji z odpowiednim wyposażeniem i zapasami, Twój dom będzie najwygodniejszym miejscem.
5) Jeśli masz silną społeczność podobnie myślących ludzi (rodzina, krewni, sąsiedzi), pozostanie w domu może być mądrym wyborem. Współpraca ze znajomymi i dzielenie się umiejętnościami zwiększy szanse na przeżycie. W grupie siła.
Kiedy nie możesz zostać w domu
1) Kiedy Twój dom jest zagrożony klęskami żywiołowymi (dostałeś ostrzeżenie), takimi jak huragany, powodzie lub pożary, opuść go jak najszybciej. W rzeczywistości najlepiej jest wyjechać wcześniej ze względów bezpieczeństwa, aby uniknąć ogromnych korków na autostradach. Jeśli Twój dom został uszkodzony przez trzęsienie ziemi, masz pewność, że BOL (Bug Out Location) jest lepszym wyborem, a podróż do tego miejsca nie wiąże się z poważnym zagrożeniem, natychmiast się ewakuuj.
2) Kiedy dochodzi do niepokojów społecznych, ryzyko ze strony zdesperowanych ludzi stanowi poważne zagrożenie. Na obszarach gęsto zaludnionych zagrożenie jest jeszcze większe. Jeśli czujesz, że Twój dom nie jest bezpieczny, natychmiast go opuść realizując plan udania się do alternatywnego schronienia (BOL).
3) W przypadku wojny nuklearnej (scenariusz typu SHTF, ale nie nierealny) musisz schronić się w schronach przeciwatomowych, albo masz to szczęście, że stać Cię na budowę i wyposażenie własnego schronu przydomowego. Jak pokazują doświadczenia za wschodnią granicą miejsce chroniące przed bombardowaniem, odłamkami, ostrzałem moździerzowym czy karabinowym jest w Polsce czymś niezwykle rzadkim. Konflikt zbrojny nie oznacza od razu ewakuacji, dlatego warto rozważyć budowę schronienia lub dostosowanie istniejącego pomieszczenia w domu.
4) W przypadku długotrwałego scenariusza SHTF możesz stanąć w obliczu kurczących się zapasów. Jeśli w okolicy nie będzie można ich zdobyć, przenieś się do miejsca gwarantującego zaopatrzenie i przetrwanie (nowa okolica, alternatywne schronienie).
Wybór miejsca, w którym przetrwamy poza domem jest trudny, i obarczony błędami. Przede wszystkim unikaj gęsto zaludnionych stref. Najlepiej, jeśli nie jest bardzo oddalone od domu, dzięki temu dotrzesz do schronienia na jednym baku lub (nawet) po kilku dniach marszu. Byłoby dobrze, gdyby to miejsce było oddalone od dróg, torów kolejowych, trakcji elektrycznych, uczęszczanych tras. Upewnij się, że niedaleko jest źródło wody pitnej lub po prostu czystej wody, którą łatwo uzdatnisz. Idealnie, jeśli znasz teren, na którym jest nieruchomość pozwalająca na samowystarczalność, jak ziemia pod ogród warzywny, źródło pożywiania (zwierzyna łowna, ryby), oraz zapas drewna opałowego. Ważne jest zabezpieczenie terenu przed intruzami, stosowanie naturalnych barier, kamuflowanie konstrukcji, wysoki teren pozwalający na obserwację.
Jak być gotowym do natychmiastowej ucieczki?
Aby skutecznie się ewakuować, musisz mieć spakowany i zawsze gotowy plecak ewakuacyjny. Każdy w rodzinie powinien posiadać własny zestaw, i wiedzieć, gdzie się znajduje. Plecaki ewakuacyjne powinny zawierać wodę i żywność, oraz inne niezbędne rzeczy, o których pisałem wcześniej. Lekkie i niewielkie, łatwe do przechowywania i komfortowe do noszenia.
Jak przygotować się na sytuacje awaryjne, które zdarzają się poza domem?
Nigdy nie wiadomo, kiedy może nastąpić katastrofa, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym, bez względu na to, gdzie będziesz, gdy gówno wpadnie w wentylator (SHTF – Shit Hit The Fan). Rozważamy scenariusz, w którym jesteś poza domem, gdy dochodzi do katastrofy. W takich sytuacjach przyda się wyposażenie EDC i zestaw Get Home Bag lub torba awaryjna Work Emergency Bag, którą możesz przechowywać w pracy. Plecak awaryjny warto stale wozić w pojeździe.
Warto rozważyć opracowanie procedury awaryjnej komunikacji z rodziną, gdybyś nie mógł szybko wrócić do domu, alternatywne trasy z powrotem do domu, na wypadek, gdyby główna trasa była nieprzejezdna, przygotuj w pracy dodatkową parę wygodnych butów, jeśli wymagane jest obuwie eleganckie, oraz lekką odzież ochronną dopasowaną do pory roku.
Jak przetrwać bez prądu?
Jednym z najbardziej prawdopodobnych zagrożeń, przed którymi stoimy, jest przerwa w dostawie prądu. Co mogę zrobić, aby przygotować się na przerwę w dostawie prądu. Określ, jakie byłyby Twoje krytyczne potrzeby w przypadku utraty energii elektrycznej i wprowadź plan, aby móc zaspokoić te potrzeby. Będziesz potrzebował sposobu, aby oświetlić swój dom, ugotować jedzenie, utrzymać ciepło, komunikować się i zasilić każdy krytyczny sprzęt (np. medyczny). Większość przerw (dotychczasowe najnowsze doświadczenia) w dostawie prądu nie trwa dłużej niż 24 do 48 godzin, a potencjalnie zbliżającej się awarii towarzyszą sygnały ostrzegawcze, takie jak nadciągająca burza czy stosowny komunikat/ogłoszenie, ale zawsze warto być przygotowanym na długotrwałą awarię, dlatego już dziś sprawdź swój poziom przygotowania, czy coś nie wymaga aktualizacji, jak baterie, świece, power banki (sprawdź, czy masz naładowane akumulatory, przenośne stacje jak EcoFlow, sprawny generator i paliwo do niego, akcesoria niezbędne do podłączenia paneli słonecznych itp.), latarki solarne, bateryjne i na dynamo, światła chemiczne, panele i maty solarne, żywność, woda, artykuły higieniczne i sanitarne i inne przedmioty.
Jednym z największych problemów podczas krótkotrwałej przerwy w dostawie prądu jest ochrona żywności w lodówce i zamrażarce. Zacznij od razu zużywać łatwo psującą się żywność i nie uzupełniaj zapasów szybko psujących się produktów. Po wyłączeniu zasilania unikaj otwierania lodówki i zamrażarki tak często, jak to możliwe, aby żywność była zimna. Umieść wcześniej czyste pojemniki z wodą na dnie zamrażarki. Daj im wystarczająco dużo czasu na zamrożenie. Lód topi się powoli i pomaga dłużej utrzymywać żywność w chłodzie. Po stopieniu lodu masz czyste zapasowe źródło wody. Bezprzewodowe cyfrowe termometry do lodówek mogą pomóc dokładnie monitorować temperaturę wewnętrzną.
Jeśli masz to szczęście, że awaria prądu jest zapowiedziana, wykonaj wcześniej kilka niezbędnych rzeczy, jak napełnienie wodą wszystkich dostępnych (przeznaczonych do tego) pojemników, przygotowanie jedzenia zanim zabraknie prądu, dokończenie wszystkich czynności związanych z sprzątaniem i praniem, uzupełnienie zbiornika paliwa w wszystkich pojazdach, naładowanie wszystkich urządzeń, zaplanuj awaryjne zasilanie urządzeń medycznych, oraz rozrywki nie wymagającej energii elektrycznej.
I jeszcze jedno; zaopatrz się w zapas papieru toaletowego! Przygotowanie do awarii zasilania obejmuje nie tylko przygotowanie do życia bez bieżącej wody, ale także do przetrwania bez działającej kanalizacji. Warunki sanitarne, we wszystkich aspektach, są niezwykle ważne dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia.
Jak gotować bez prądu?
Możliwość gotowania i/lub podgrzewania jedzenia w sytuacjach awaryjnych bez elektryczności jest absolutnie niezbędna w świecie nasilających się klęsk żywiołowych, pandemii, wojen, niedoborów żywności, przerw w dostawie prądu i niezliczonych innych sytuacji awaryjnych. Istnieje wiele doskonałych urządzeń do gotowania w pomieszczeniach i paliw, których można bezpiecznie używać w pomieszczeniach. Jak więc gotować w domu bez prądu?
Kuchenka gazowa to jeden z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych sposobów gotowania w domu w sytuacjach awaryjnych.
Turystyczna kuchenka gazowa zasilana z kartuszy/butli gazowej pozwala na łatwe i szybkie podgrzanie wody lub posiłku.
Kuchenka spirytusowa pozwala na szybkie i łatwe podgrzanie posiłku (alkohol, spirytus). Alkohol ma nieokreślony okres przydatności do spożycia i spala się czysto.
Składana kuchenka survivalowa ze stali nierdzewnej choć zajmuje mało miejsca i umożliwia zagotowanie wody lub przygotowanie posiłku w warunkach terenowych, przy wykorzystaniu paliwa stałego, to niezbyt nadaje się do przygotowywania posiłków dla całej rodziny. Jako awaryjne rozwiązanie tak.
Piec opalany drewnem to idealne rozwiązanie do gotowania w pomieszczeniach w chłodniejszych miesiącach.
Grill to kolejne efektywne i bezpieczne rozwiązanie, które każdy zna.
Ognisko tylko w miejscu do tego przeznaczonym z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Piecyk rakietowy o konstrukcji komina zapewnia dużą siłę ognia i optymalną wydajność (efektywność spalania gazów od 75% do 95%). Do używania tylko na zewnątrz.
Świece są awaryjnym źródłem paliwa, które można wykorzystać do bezpiecznego powolnego podgrzewania żywności w pomieszczeniach.
Podgrzewacze posiłków gotowych do spożycia (MRE) mogą być używane do podgrzewania żywności w pomieszczeniach.
Liofilizowana żywność doskonale nadaje się do bezpiecznego gotowania w pomieszczeniach, ponieważ w większości przypadków wymaga jedynie wody do ponownego nawodnienia, a następnie nadaje się do jedzenia.
Uwaga! Bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem numer jeden. Lepiej jeść zimne jedzenie niż ryzykować zatrucie tlenkiem węgla.
Jak się ogrzać bez zasilania?
W przypadku awarii ważne jest, aby mieć alternatywne źródło ciepła zapewniające komfort i bezpieczeństwo. Możliwych rozwiązań jest wiele, wśród nich można wymienić agregat prądotwórczy, kominek oraz piecyk gazowy. O czym często zapominamy rozważając taką apokalipsę, to stan instalacji centralnego ogrzewania. Regularny serwis zagwarantuje, że w razie awarii będzie funkcjonował z awaryjnym źródłem zasilania. Aby utrzymać ciepło wewnątrz domu sprawdź czy drzwi i okna są dobrze domknięte. Zamknij kratki wentylacyjne (tylko w przypadku gdy nie będziesz się dogrzewać otwartym ogniem). Unikaj częstego otwierania drzwi wejściowych. Jeśli wiesz że awaria potrwa dłużej a na dworze są minusowe temperatury to koniecznie zadbaj o alternatywne źródło ciepła w domu.
Piec opalany drewnem
Piecyk na naftę
Biokominek
Kuchenka gazowa
Promiennik gazowy
Pasywne ogrzewanie słoneczne
Ogrzewacze do rąk/stóp, ciepłe ubrania i koce
Agregat prądotwórczy
Termowentylator przenośny „farelka”
Higiena i odpady
W sytuacji kryzysowej zachowanie higieny osobistej może zapobiec wielu problemom zdrowotnym. W ramach strategii przetrwania nie zapomnij uwzględnić elementów, takich jak osobiste środki sanitarne, prysznic/kąpiel, utylizacja odchodów i odpadów, pranie, zwalczanie szkodników i gryzoni.
Kiedy za oknem zapanuje chaos, Twoje jelita nie będą czekać, aż kanalizacja zacznie prawidłowo funkcjonować, lecz natychmiast zmuszą do złożenia hołdu na porcelanowym ołtarzu. W sytuacji, w której nie możesz użyć spłuczki, pytanie „gdzie dokonasz depozytu” i „jak to posprzątać” stanie się boleśnie palące. Jednym z rozwiązań jest uszczelnione wiaderko wyłożone workiem na śmieci. Niezbyt efektowne, ale skuteczne. Jeśli to możliwe, oddziel mocz od kału, rozważ posiadanie jednego na mocz, a drugiego na kał. Alternatywą są turystyczne toalety chemiczne. Zużywają bardzo mało wody, a chemikalia pomagają ograniczyć zapach i rozprzestrzenianie się zarazków do minimum.
Podobnie rzecz się ma z odpadami, których nie można tak po prostu gromadzić w formie ogrodowej hałdy, bo spłonie, jak podobne wysypiska w ostatnich latach, lub stanie się wyraźnym sygnałem dla szabrowników „tutaj ktoś nadal mieszka, wprośmy się do środka”. Ponadto, śmieci są doskonałą pożywką dla bakterii, owadów i gryzoni. Odpadki warto posortować wyciągając wszystko, co może się przydać, jak choćby puszki, butelki i słoiki.
Przydatne wskazówki
Poniżej wymieniam najczęstsze błędy początkujących preppersów (również moje błędy), i przydatne wskazówki.
1) Poza kilkoma wyjątkami, jak modułowy plecak ewakuacyjny Help Bag, unikaj gotowych zestawów, ponieważ większość z nich nie jest warta zakupu.
2) Zaakceptuj fakt, że nie możesz przewidzieć, kiedy dojdzie do najgorszego, więc dobre przygotowanie jest zawsze w cenie.
3) Bądź realistyczny i praktyczny. Skoncentruj się na rzeczach, które mają największe znaczenie i pamiętaj, że im prościej, tym lepiej.
4) Nie pozwól, aby przygotowanie cię przytłoczyło. Ciesz się życiem i nie wpadaj w spiralę depresji „dnia ostatecznego”, ani nie wydawaj oszczędności życia na zbędne zapasy.
5) Postaraj się unikać skrajnych głosów nawołujących do nonsensownych działań.
6) Przygotowanie na trudne czasy staje się akceptowalne i konstruktywne, gdy funkcjonujesz w grupie ludzi podobnie myślących.
7) Jeśli masz ograniczony budżet, lepiej kupić mniej wysokiej jakości rzeczy niż tanie, które zawiodą, gdy będziesz ich najbardziej potrzebować.
8) Możesz skompletować wyposażenie bez dużych nakładów finansowych wykorzystując rzeczy, które już masz w domu, jak zapalniczka, zapałki, nóż, plecak, itd.
9) Nie kupuj wyposażenia tylko po to, by je wrzucić do szafy. Nie jesteś przygotowany, jeśli nie ćwiczysz ze swoim zestawem ewakuacyjnym, nie weryfikujesz planu ewakuacji w realu.
10) Nie ograniczaj plecaka ewakuacyjnego „Bug Out Bag” tylko do ucieczki z domu do z góry zaplanowanej lokalizacji. To zestaw, który chwytasz, gdy musisz uciekać z domu, i prawdopodobnie pozostaniesz tylko z nim. Na długo.
11) Unikaj myślenia o plecaku ewakuacyjnym jako remedium na wszystko; „mam plecak BOB i to wystarczy”, albo „moim schronieniem będzie zawsze dom”. Dobre przygotowanie, to uwzględnienie każdego ryzyka, każdego scenariusza.
Kilka słów podsumowania
Sytuacje awaryjne mogą zdarzyć się w każdej chwili, dlatego bycie przygotowanym jest niezbędne dla bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny. Weź osobistą odpowiedzialność za ich dobro i bezpieczeństwo. Rozpoczęcie przygotowań może początkowo wydawać się przytłaczające, ale wykonując opisany w artykule subiektywny plan minimum, możesz zmniejszyć wpływ kryzysowych sytuacji i zwiększyć szanse na przetrwanie.
W przygotowaniach na trudne czasy nie chodzi o panikę przy zakupach czy bycie przytłoczonym niezliczonymi scenariuszami „co by było, gdyby”. Zacznij powoli, wyznaczaj osiągalne cele i stopniowo buduj swoją gotowość. Unikaj pokusy pośpiechu i kupowania wszystkiego na raz. Przygotuj domową apteczkę, zbuduj plecak ewakuacyjny, zgromadź zapasy na dwa tygodnie, rozpoznaj zagrożenia i opracuj rodzinny plan awaryjny, naucz się nowych umiejętności i, co najważniejsze, podziel się swoją wiedzą z rodziną. Cierpliwość jest kluczem. Gromadź zasoby na miarę swoich możliwości, z czasem dodając kolejne. Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest rozpoczęcie przygotowań, niezależnie od tego, jak małych.
Czy dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygotowań? Tak, rozpoczęcie przygotowań to rozsądna decyzja. Poświęcenie czasu na przygotowania zapewni ci spokój ducha wynikający ze świadomości, że zrobiłeś wszystko, co w ludzkiej mocy, aby zapewnić swojej rodzinie przetrwanie, jeśli wydarzy się najgorsze. Nie musisz się bać każdego zagrożenia, ponieważ zrobiłeś wszystko, co konieczne, aby się przygotować.
Zapraszam do polubienia i śledzenia nowości na koncie Facebook
Przemek – mąż, tatko, pomysłodawca i założyciel bloga, jedyny prowadzący, admin, dyrektor, webmaster, grafik, preppers
Wspieraj Multitactical.pl – Podaruj mi wirtualną kawkę 🙂
Multitactical.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2023 Wszystkie zdjęcia i teksty są własnością Autora blogu. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Autora jest zabronione.
Najnowsze komentarze